Skip to content

Mapa serwisu

Aktualny spis wszystkich treści na stronie

Wpisy

Anatomia

 • Jaką funkcję pełnią oskrzela u człowieka? Gdzie są oskrzela u człowieka?
  Oskrzela, ważna część układu oddechowego, stanowiące połączenie między tchawicą a płucami, umożliwiają przepływ powietrza. Są kluczowe dla zdrowego oddychania, dostarczając tlen do organizmu. Ich stan może wpływać na funkcję oddechową. Oskrzela to istotny element zapewnienia organizmowi niezbędnego tlenu i zdrowego funkcjonowania układu oddechowego.

Badania

Badania w ciąży

Borelioza

 • Borelioza – objawy i leczenie choroby
  Przychodzi lato a z nim upał, co z kolei zachęca tylko do noszenia lżejszych ubrań. I często w takim ubiorze organizowane są wycieczki do lasu czy innych zacienionych miejsc, gdzie kleszcze przesiadują. Kleszcz jest małym i ciężko zauważalnym osobnikiem. Dlatego też po każdej wizycie na łonie natury powinno dokładnie przyglądnąć się sobie i swoim bliskim. Szczególną uwagę zwrócić na jakiekolwiek zaczerwienienia czy nieuzasadnione zmiany skórne.
 • Rumień wędrujący – przyczyny, objawy po ukąszeniu kleszcza
  Rumień wędrujący – tajemniczy znak na skórze. To charakterystyczne dla boreliozy zakażenie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji. Po ukąszeniu przez zainfekowanego kleszcza na skórze pojawia się czerwona plama, tworząc charakterystyczny pierścień.
 • Zespół poboreliozowy – jak rozpoznać i leczyć? Objawy zespołu poboreliozowego
  Dowiedź się więcej na temat zespołu poboreliozowego. Poznaj jego objawy oraz metody leczenia zespołu poboreliozowego.

Choroby pasożytnicze

 • Jak wygląda nimfa kleszcza? Nimfa kleszcza jak usunąć? Jak rozpoznać nimfę kleszcza?
  Poznaj niebezpieczeństwo przenoszenia chorób przez kleszcze w fazie rozwojowej nimf. Dowiedz się, jak unikać ukąszeń, chronić się przed infekcjami i sprawdź, dlaczego regularne badania są kluczowe po kontaktach z tymi pajęczakami.
 • Kleszcz – zagrożenia, skutki ukąszenia, choroby. Ochrona przeciw kleszczom
  Dowiedz się, jakie choroby i objawy towarzyszą ukąszeniu kleszcza. Poznaj sposoby ochrony przeciw kleszczom, oraz jak usunąć kleszcz u dziecka, dorosłego lub psa.
 • Owady na łące – pasikonik, świerszcz i konik polny. Jak je rozpoznać i odróżnić?
  Zarówno pasikonik, jak i świerszcz czy też koniki polne to stali obywatele polskich łąk i pastwisk. Z racji, iż są do siebie względnie podobne, wiele osób je myli. Czy są one dla nas w szczególny sposób niebezpieczne?
 • Pluskwa domowa
  Pasożyt, znany pod nazwą jako pluskwa domowa bądź pluskwa łóżkowa. Żywią się krwią człowieka. Skąd się biorą pluskwy? Zwykle ciężko ustalić jednoznacznie przyczynę pojawienia się pluskiew. Jednak jeśli już się pojawią w domu, ich obecność jest bardzo uciążliwa dla domowników. Dodatkowo samo zwalczanie pluskiew nie należy do prostych czynności.
 • Szczypawka – skorek pospolity, czy jest niebezpieczny i czy gryzie?
  Szczypawka zwana inaczej jako skorek pospolity. Występuje również pod nazwą jako korc, zausznik, ale najbardziej popularna nazwa to szczypawica. Z racji swojej budowy nie jest jednak mile widziany i nie cieszy się dobrą opinią oraz sławą.
 • Wszawica – jakie są objawy posiadania wszy? Co to jest wszawica?
  Wszawica to problem, który może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Chociaż wszy są niewielkimi pasożytami, potrafią stwarzać duży dyskomfort i frustrację. Ich obecność na skórze i włosach jest nie tylko irytująca, ale również może wywoływać swędzenie, czerwone plamy oraz niepokój. Wszawica to temat, który warto zgłębić, aby zrozumieć, jakie są objawy, jakie są metody zwalczania i jak można zapobiegać tej powszechnej infestacji

Choroby zakaźne

 • Co to jest grypa grupy A? Objawy i leczenie grypy typu A u dorosłych i dzieci
  Grypa typu A to wirusowa infekcja układu oddechowego, charakteryzująca się gwałtownym wystąpieniem objawów. Jest to poważne zagrożenie zdrowia publicznego, ponieważ wirusy grypy typu A mogą prowadzić do epidemii o dużej skali. Ich zmienność genetyczna sprawia, że konieczne są regularne szczepienia w celu ochrony przed różnymi odmianami tego wirusa.
 • Grypa – objawy i leczenie. Jak długo trwa grypa? Rodzaje grypy
  Dowiedz się o niebezpieczeństwach grypy. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Sprawdź jak wzmocnić odporność, przestrzegając higieny i zważając na szczepienia.
 • Grypa typu B leczenie, objawy. Czy grypa typu B jest zaraźliwa?
  Grypa typu B to odmiana wirusa grypy, która może wywołać różnorodne objawy i powikłania. Choć jest mniej agresywna niż grypa typu A, wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Rozpoznanie i zrozumienie charakterystyki tej grypy są kluczowe dla skutecznej profilaktyki i leczenia.
 • Jak pozbyć się opryszczki w jeden dzień? Domowe sposoby na opryszczkę.
  Odkryj naturalne i skuteczne metody łagodzenia objawów opryszczki wargowej. Zastosowanie miodu, herbaty ziołowej i lodu może przyspieszyć proces gojenia i złagodzić dyskomfort. Dowiedz się, jakie proste środki można wypróbować w walce z tą irytującą infekcją skórną.
 • Kurzajki na stopach oraz kurzajka na palcu
  Kurzajki w liczbie mnogiej bądź kurzajka to nieestetyczna przypadłosć która pojawia się najczęściej na dłoniach i stopach. Może również pojawić się na innych częściach ciała. Kurzajka, czyli inaczej brodawka wyglądem przypomina nieregularną kulistą grudkowatą narośl.
 • Legionella – jak można zarazić się legionellą? Objawy towarzyszące zarażeniu
  Legionella to groźna bakteria występująca w wodzie, która może powodować ciężkie choroby układu oddechowego. Zarażenie następuje poprzez wdychanie aerozoli zanieczyszczonej wodą, takiej jak klimatyzacja czy prysznice. Wiedza o Legionelli jest istotna dla zapobiegania chorobom i utrzymania higieny środowiska wodnego.
 • Objawy zatrucia salmonellą w ciąży – salmonella leczenie
  Salmonella w ciąży to kwestia, którą przyszłe matki powinny wiedzieć, aby zapewnić zdrowie zarówno sobie, jak i rozwijającemu się dziecku. Zakażenie salmonellą może wiązać się z poważnymi skutkami dla zdrowia, a w ciąży wymaga szczególnej uwagi.
 • Odra – Jak wygląda odra u dzieci i dorosłych? Odra objawy i leczenie.
  Odra, choć często uważana za przeszłą historię w krajach rozwiniętych, wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. To wirusowe schorzenie, które może prowadzić do powikłań, a nawet śmierci. Warto poznać objawy, przebieg i profilaktykę tej choroby, aby zrozumieć, dlaczego szczepienia przeciw odrze są tak istotne.
 • Ospa wietrzna – Jak wygląda ospa u dziecka? Objawy ospy u dziecka.
  Ospa wietrzna u dziecka to powszechne i zazwyczaj łagodne schorzenie wywołane wirusem Varicella-Zoster. Charakteryzuje się swędzącymi pęcherzykami na skórze. Choć rzadko powoduje poważne komplikacje, może być uciążliwa. Poznaj objawy, leczenie i sposoby łagodzenia swędzenia, by zapewnić małemu pacjentowi szybki powrót do zdrowia.
 • Półpasiec – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
  Półpasiec - kto może zachorować, jaka przebiega choroba i jej postacie?Jak leczyć półpasiec? Czy półpasiec jest zaraźliwy? Czy choroba jest skomplikowana i czy jej powikłania są poważne?
 • Przeziębienie a grypa – różnice i objawy.
  Czasami trudno odróżnić przeziębienie od grypy. Obie choroby mają podobne objawy: katar, kaszel, gorączka. Grypa jest jednak bardziej intensywna, z poważniejszymi powikłaniami. Jeśli czujesz się nieswojo, zwróć uwagę na gwałtowność objawów i ich nasilenie – to może pomóc zidentyfikować, czy to tylko przeziębienie, czy może poważniejsza infekcja grypowa.
 • Rotawirusy – jakie są objawy i przyczyny? Leczenie rotawirusów.
  Rotawirus, cichym wrogiem zdrowia, szczególnie u dzieci. Wprowadza niepozorne objawy, takie jak biegunka i wymioty, lecz może prowadzić do groźnego odwodnienia. Poznaj sposoby ochrony i leczenia. Jak uniknąć zakażenia rotawirusem? Dlaczego szczepienie jest kluczowe? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych.
 • Różyczka – Jak wygląda różyczka? Co robić kiedy różyczka u dzieci wystąpi?
  Różyczka, często nazywana trzydniówką, to choroba, która może wydawać się łagodna, ale jej wpływ na zdrowie publiczne i jednostki może być znaczący. Wirus różyczki, choć pozornie niewinny, może stanowić szczególne zagrożenie dla niektórych grup, takich jak kobiety w ciąży.
 • Salmonella – Jak można zarazić się salmonellą? Przyczyny, objawy i leczenie
  Salmonella to bakteria z rodzaju Salmonella, wywołująca infekcje jelitowe. Może być obecna w żywności i wodzie. Objawy to ból brzucha, gorączka i nudności. Wymaga uwagi, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań. Higiena żywności i właściwa obróbka termiczna to klucz do uniknięcia zakażenia.
 • Salmonella u dzieci – jak długo trwa salmonella u dzieci?
  Salmonella u dzieci to temat, który wzbudza troskę wielu rodziców. Infekcja tą bakterią może wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie maluchów. Zrozumienie objawów, sposobów zakażenia oraz dostępnych opcji leczenia jest niezwykle istotne, aby skutecznie chronić dzieci przed tym zagrożeniem.
 • Świnka – Jak wygląda choroba świnka? Świnka choroba objawy
  Świnka, znana również jako wirus świnki (ang. mumps), to choroba, która może być nie tylko bolesna, ale również niebezpieczna. Chociaż często uważana jest za rzadko występującą, to wystarczy jedno spotkanie z wirusem, by zapomnieć o jej rzadkości.
 • Szczepienie na grypę – kiedy najlepiej zaszczepić się na grypę? Darmowe szczepienie na grypę
  Szczepienie na grypę to ważny krok w ochronie siebie i swoich bliskich przed tą wirusową infekcją. Każdego roku grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto zastanowić się nad tą proaktywną decyzją. Szczepienia przeciwko grypie są dostępne dla różnych grup wiekowych i stanowią skuteczną metodę redukcji ryzyka zachorowania oraz minimalizacji ciężkości objawów.
 • Szczepienie na tężec – Kiedy należy się zaszczepić? Czy szczepienie na tężec jest obowiązkowe?
  Szczepienie na tężec jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej, który pomaga zapobiegać poważnym konsekwencjom zakażenia bakterią Clostridium tetani. To bezpieczny i skuteczny sposób, który umożliwia organizmowi wytwarzanie przeciwciał potrzebnych do zwalczania tej groźnej choroby.
 • Tężec – jak rozpoznać tężec? Czy tężec jest uleczalny? Tężec objawy i leczenie
  Tężec, znany także jako szkarlatyna, to choroba wywoływana przez bakterię Clostridium tetani. Pomimo swojej rzadkości, tężec jest niezwykle groźny i może prowadzić do poważnych powikłań
 • Wirus brodawczaka ludzkiego — co to jest?
  Brodawczak czyli wirus HPV - wirus brodawczaka ludzkiego, to wirus, który rozprzestrzenia się głównie podczas stosunku płciowego (w tym również podczas seksu analnego i oralnego) lub poprzez kontakt bezpośredni skóry z osobą zakażoną.

Cukrzyca

 • Cukrzyca — objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje cukrzycy
  Co to Cukrzyca? Cukrzyca - (łac. diabetes mellitus) to przewlekła choroba metaboliczna. Schorzenie to spowodowane jest zaburzeniami związanymi z wydzielaniem i prawidłowym funkcjonowaniem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę.
 • Hiperglikemia – normy, przyczyny, objawy, skutki, pierwsza pomoc
  Hiperglikemia co to jest? Za wysoki poziom cukru w organizmie człowieka oznacza stan choroby związany z cukrzycą i jest to Hiperglikemia. U osób chorujących na cukrzycę podwyższony poziom cukru we krwi jest często spowodowany niewłaściwie dobranym sposobem leczeniem cukrzycy, takim jak stosowanie nieodpowiedniej dawki insuliny lub niewłaściwa dieta.
 • Hipoglikemia – objawy i przyczyny choroby
  Hipoglikemia co to jest- to jedno z występujących powikłań w cukrzycy. Słowo Hipoglikemia to inaczej niedocukrzenie. Stan ten rozwija się stopniowo wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Na samym początku pojawiają się objawy zwiastujące niski poziom cukru, a następnie wraz z dalszym spadkiem ilości cukru we krwi objawy hipoglikemii się nasilają. Nie wykryte na czas mogą prowadzić do śpiączki
 • Insulina co to jest? Formy oraz rodzaje insuliny, metody podawania insuliny
  Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, a dokładniej przez określane mianem komórki B zwane wysp Langerhansa. Insulina odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie, pełni ona szereg ważnych funkcji. Jednak największą rozpoznawalność posiada jako lek, który jest stosowany podczas leczenia cukrzycy. Insulina, ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie dodatkowo w dziedzinie sportu jakim jest kulturystyka.
 • Insulinooporność – czym jest? Jak rozpoznać insulinooporność? Leczenie insulinooporności
  Insulinooporność jest stanem chorobowym, którego nie należy lekceważyć. Nie leczona, jest bardzo niebezpieczna, gdyż może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 bądź innych chorób. Szczególnie ostrożne powinny być osoby które zmagają się z nadwagą oraz otyłością. Ryzyko rozwoju insulinooporności u takich osób jest zdecydowanie największe.
 • Ładunek glikemiczny – co to jest i jak prawidłowo obliczyć ładunek glikemiczny?
  Ładunek glikemiczny co to jest? Jak prawidłowo obliczyć ładunek glikemiczny posiłku? Jakie produkty posiadają niski ładunek glikemiczny? Ładunek glikemiczny a indeks glikemiczny, na co zwracać uwagę przy przeliczaniu, co jeść przy insulinooporności bądź cukrzycy.
 • Stopa cukrzycowa – przyczyny i metody leczenia. Jak leczyć stopę cukrzycową?
  Jednym z najgroźniejszych powikłań przy chorobie jaką jest cukrzyca jest tak zwana stopa cukrzycowa. Problem ten dotyka od kilku do kilkunastu procent pacjentów dotkniętych tą dolegliwością. Trzeba wiedzieć, że prawidłowe leczenie stopy cukrzycowej jest długie oraz kosztowne, ale może zapobiec amputacji. Sprawdź, jakie są przyczyny stopy cukrzycowej i jak je rozpoznać. Czy można leczyć stopę […]

Dermatologia

Gastrologia

Kardiologia

 • Anemia – Czym może się skończyć anemia? Objawy anemii i leczenie.
  Typowe objawy anemii to zmęczenie, osłabienia i zawroty głowy. Poznaj przyczyny, takie jak niedobór żelaza czy witaminy B12, dowiedz się, jakie są objawy i sposoby radzenia sobie.
 • Arytmia serca – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
  Nieprawidłowe rytmiczne bicia serca, które mogą wpłynąć na zdolność pompy do efektywnego krążenia krwi. Wpływając na energię i wydolność, mogą mieć różne podłoże, od stresu po schorzenia serca. Poznaj objawy, ryzyko i jak zarządzać arytmiami, by serce nadal było symfonią życia.
 • Bradykardia – kiedy serce bije zbyt wolno?
  Gdy serce bije zbyt powoli. To stan, w którym częstość akcji serca spada poniżej normy. Objawy obejmują zawroty głowy, osłabienie, nudności oraz problemy z koncentracją. Powodów bradykardii jest wiele, od chorób serca po niektóre leki czy zaburzenia hormonalne. Regularne badania oraz świadomość własnego tętna są kluczowe dla wczesnego wykrycia i zarządzania tym stanem.
 • Ciśnienie krwi – prawidłowe ciśnienie tętnicze. Jakie ciśnienie dobre?
  Ciśnienie krwi – istotny parametr zdrowia, który ukrywa tajemnicę układu sercowo–naczyniowego. Dowiedz się, jak dbać o serce, rozpoznawać objawy i skutki nadciśnienia.
 • Co to jest nadciśnienie wrotne? Jakie są objawy nadciśnienia wrotnego?
  Poznaj stan patologiczny charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem w układzie żylnym brzucha i wątroby. Wzrost ciśnienia może być wynikiem uszkodzenia wątroby, co prowadzi do trudności w przepływie krwi. Powikłania nadciśnienia wrotnego mogą mieć poważne konsekwencje, takie jak krwawienia z żylaków czy niewydolność wątroby. Dowiedz się więcej na ten temat.
 • Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak skutecznie obniżyć nadciśnienie domowymi sposobami?
  Poznaj skuteczne i naturalne metody zarządzania wysokim ciśnieniem krwi. Zmiany w diecie, aktywność fizyczna i techniki relaksacyjne mogą pomóc utrzymać ciśnienie pod kontrolą. Odkryj praktyczne wskazówki, aby wspierać zdrowie serca i redukować ryzyko powikłań.
 • Leukocytoza – co to jest? Objawy i przyczyny leukocytozy.
  Zjawisko leukocytozy, oznaczające wzmożoną liczbę białych krwinek, stanowi istotny wskaźnik reakcji obronnej organizmu. Przyczyny takiego zjawiska mogą być zróżnicowane. Warto zgłębić się w tę tematykę, aby lepiej zrozumieć mechanizmy, które stoją za wzrostem ilości tych komórek i jakie czynniki powinny skłonić do zgłoszenia się do specjalisty.
 • Migotanie przedsionków – przyczyny, objawy, leczenie. Czy migotanie przedsionków jest groźne?
  Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca charakteryzujące się nieregularnym i szybkim biciem przedsionków. Osoby z migotaniem przedsionków mogą doświadczać niestabilności rytmu, utraty tętna i nadmiernego zmęczenia. Dowiedz się co robić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
 • Nadciśnienie tętcznicze – objawy oraz przyczyny. Metody leczenia i dieta
  Nadciśnienie to wzrost ciśnienia krwi powyżej ustalonego normalnego zakresu. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy średnia wartość ciśnienia krwi jest równa lub większa niż 140 mmHg dla ciśnienia jakim jest skurczowe a także i/lub 90 mmHg dla ciśnienia jakim jest rozkurczowe. Idealne ciśnienie krwi to wartość oscylująca w granicach 120/80 mmHg.
 • Powiększenie lewej komory serca – objawy, przyczyny, leczenie
  Powiększenie lewej komory serca – poznaj przyczyny, objawy i konsekwencje tego stanu. Dowiedz się, jak wpływa na funkcjonowanie serca i ogólny stan zdrowia. Odkryj znaczenie regularnych badań i zdrowego trybu życia w zapobieganiu temu schorzeniu. Skutecznie monitoruj swoje serce dla długotrwałego zdrowia.
 • Zakrzepica – choroba zatorowa. Zapobieganie zakrzepicy
  Co to jest zakrzepica? Zakrzepica, czyli choroba zakrzepowo-zatorowa. Statystycznie dotyka o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. co robić i jak zapobiec zakrzepicy? Jak wygląda zakrzepica nóg?
 • Zawał płuca – przyczyny, objawy i leczenie
  Poznaj objawy i przyczyny zawału płuca. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć zawał płuca. Jak chronić się przed zawałem płuca? Diagnostyka zawału płucnego.
 • Żylaki. Od czego pojawiają się żylaki? Czy żylaki trzeba leczyć?
  Żylaki są wynikiem niewydolności żylnej w organizmie. Żylaki powstają w wyniku rozszerzenia i wydłużenia żył, uzyskując w ten sposób kręty nowy przebieg. Po osiągnięciu około 45 roku życia z problemem zmaga się co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna.

Laryngologia

 • Angina — przyczyny, objawy oraz metody leczenia
  Angina to stan związany z ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Objawy anginy są specyficzne oraz charakterystyczne dla tej choroby a co ważne w infekcji często konieczne jest leczenie antybiotykami w zależności od rodzaju źródła, które wywołało infekcję. Ile trwa angina?
 • Angina powikłania i skutki uboczne
  Skutki ubocze które mogą się pojawić poprzez np. nieodpowiedni dobór leków, wprowadzenie za późno antybiotykoterapii czy też niedoleczenie. Czynnikiem który może również wpływać na pojawienie się powikłań, jest indywidualna reakcja organizmu na rozwój choroby i jej leczenie.
 • Angina ropna – poznaj pierwsze objawy oraz sposoby leczenia
  Chcesz poznać jakie są obawy anginy ropnej? Sprawdź, jak powinno prawidłowo wyglądać leczenie anginy ropnej gardła. Angina ropna to nazwa użytkowa stanu który powoduje zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Stan ten wywołują głównie paciorkowe.
 • Ból gardła. Sposoby na ból gardła i chrypkę
  Najlepsze domowe sposoby na ból gardła oraz chrypkę potrafią przynieść znaczną poprawę, oraz ukojenie. Jak szybko wyleczyć ból gardła? Zaczerwienione gardło trzeba płukać, zażywać odpowiednio przeznaczone do ssania tabletki oraz można robić specjalne okłady.
 • Chore zatoki, wydzielina z zatok – domowe sposoby na dokuczliwy ból
  Wydzielina z zatok – jeśli już się pojawi, może świadczyć, o występującym stanie zapalnym toczącym się w ich okolicach. Ból zatok. Uporczywa dolegliwość, poznaj domowe sposoby na zatoki. Jaki jest najlepszy antybiotyk na zatoki? Czy lek na zatoki z apteki pomoże w łagodzeniu bólu i dolegliwości?
 • Co na katar? Jak szybko wyleczyć katar?
  Katar nie jest chorobą, jednak potrafi być bardzo dokuczliwy i może uprzykrzać życie. Aby skutecznie złagodzić infekcję, można stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, a także odpowiednie środki na katar. Należy zwrócić również szczególną uwagę na prawidłową higienę nosa.
 • Flegma w gardle – efekt rozwijającego się stanu zapalnego. Domowe sposoby na odkrztuszanie zalegającej wydzieliny
  Uporczywy problem z którym dość często można się spotkać w sezonie jesienno zimowym to zalegająca wydzielina w górnych drogach oddechowych. Flegma w gardle to problem z którym praktycznie każdy szczególnie dorosły może się spotkać. Najczęściej na zaleganie flegmy w gardle skarżą się pacjenci, którzy aktualnie przechodzą różnego rodzaju infekcje.
 • Kamienie migdałkowe – metody leczenia
  Kamienie migdałkowe zwane również pod innymi nazwami jako detryt czy czop retencyjny. Są to grudki zazwyczaj o zabarwieniu białawym żółtawym bądź zielonkawym, które skupiają się we wgłębieniach migdałków podniebiennych
 • Ostry ból gardła przy przełykaniu co przynosi ulgę i naprawdę pomaga?
  Główną przyczyną ostrego bólu gardła jest rozwinięta infekcja wirusowa. Zazwyczaj są to rynowirusy, adenowirusy lub enterowirusy które przenikają do dróg oddechowych, a następnie powodują szkody związane z błoną śluzową przełyku, co następstwie prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Gardło staje się wówczas mocno zaczerwienione.
 • Perforacja błony bębenkowej, czyli pęknięcie błony bębenkowej – poznaj objawy oraz przyczyny i metody leczenia
  Perforacja inaczej pęknięcie błony bębenkowej to bardzo poważny uraz w obrębie ucha, który w konsekwencji może doprowadzić do bardzo znacznego pogorszenia słuchu. Aby uniknąć nieprzyjemnych problemów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 • Suchy kaszel – przyczyny i metody leczenia
  Choć nie zdarza się to zawsze, suchy kaszel to zazwyczaj objaw który pojawia się jako pierwszy przy infekcji wirusowej. Suchy kaszel określa się dość często jako kaszel dokuczliwy oraz męczący szczególnie nocą. Z racji, iż jest nieprzyjemny, powodujący drapanie w gardle, co w konsekwencji uniemożliwia spokojny sen nocny. Sprawdź jakim chorobom może towarzyszyć suchy kaszel. Kiedy wymagana jest konsultacja ze specjalistą oraz Jak przebiega leczenie suchego kaszlu.
 • Zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie
  Zapalenie gardła najczęściej objawia się zaczerwienieniem, a także mało intensywnym bólem, A co istotne nie przechodzi a towarzyszy nam przez kilka tygodni przeradzając się w stan jakim jest przewlekłe zapalenie gardła. Co powoduje przewlekłe zapalenie gardła? Powody przez które możemy nabawić się bolącego gardła to między innymi niedostateczne i nieodpowiednie nawilżenie błon śluzowych.
 • Zapalenie migdałów – objawy, przyczyny oraz metody leczenia
  Zapalenie migdałów to stan chorobowy który wiąże się z bardzo silnym bólem gardła, który powoduje problemy z połykaniem. Pojawia się również ogólne osłabienie organizmu oraz wysoka gorączka. Gotowe preparaty które są wykorzystywane w leczeniu zapalenia migdałów, powinny przyczyniać się do uśmierzania występującego bólu, a także powinny działać przeciwzapalne.
 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy i leczenie
  Wbrew pozorom zapalenie oskrzeli jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób dolnych dróg oddechowych, i nie należy jej bagatelizować. Mimo iż objawy pierwszej fazy choroby są zbliżone do przeziębienia, konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj kaszlu, który jest znacząco uciążliwy. Aktualnie wyróżnia się dwa typy choroby zapalenia oskrzeli.
 • Zatkane uszy przyczyny i leczenie
  Zatkane uszy mogę powodować osłabienie słuchu, z różnych przyczyn. Mogą wystąpić z powodu Nagłej, zmiany ciśnienia, która występuje szczególnie podczas lotu samolotem ale także w przypadku przeziębienia organizmu. Domowe sposoby na zatkane uszy są pomocne u osób Które borykają się z niedrożnymi przewodami słuchowymi. Mogą one nie tylko odetkać ucho ale także będą pomogą leczyć współistniejące uporczywe objawy do których należą między innymi szumy uszne bądź zawroty głowy.
 • Zatkany nos – możliwe przyczyny nieżytu nosa
  Dolegliwość związana z niedrożnym nosem, który uniemożliwia prawidłowe oddychanie, jest bardzo uciążliwa. Zatkany nos jest dużym dyskomfortem a dla chorego problemem który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Bardzo ciężko choremu nie tylko oddychać ale również mówić, nie wspominając o bezproblemowym śnie i właściwej, pełnej regeneracji organizmu.

Leki

Miłość

 • 6 fundamentów miłości
 • Czy to miłość czy zakochanie?
  Czym różni się zakochanie od miłości? Odpowiedź jest prosta!
 • Dlaczego ludzie zdradzają?
  Dlaczego w ogóle zdradzamy? Czynników wpływających na zdradę zarówno kobiet jak i mężczyzn jest mnóstwo, wśród nich wyróżnia się jednak kilka dominujących. Mężczyźni z reguły zdradzają z tych samych przyczyn, z których zdradzają kobiety.
 • Dlaczego nigdy nie zapomnisz o pierwszej miłości?
  Co sprawia, że na samą myśl o pierwszej miłości czujemy sentyment?
 • Jak poradzić sobie po rozstaniu?
  Pierwsza myśl po rozstaniu u wielu osób to po prostu - koniec świata. Nic dziwnego osoba, która była niegdyś całym Twoim światem z dnia na dzień staje się obcym człowiekiem, a jedyne co Was teraz łączy to wspomnienia. To boli. Często mocno, długo i naprawdę dotkliwie. Jak zatem poradzić sobie po rozstaniu i szybko stanąć na nogi?
 • Kilka skutecznych sposobów na to jak i gdzie szybko znaleźć miłość!
  Jak i gdzie obecnie można znaleźć miłość?  Czy trzeba jej szukać, a może właśnie wręcz przeciwnie- pojawi się sama w najmniej spodziewanym momencie, gdy przestaniemy o nią zabiegać? Rad na to gdzie i w jaki sposób ją spotkać jest tyle ile miłosnych historii. Jedni znajdują ją przez przypadek. Inni szukają pomocy u osób trzecich czy […]
 • Mam 30 lat i jestem singielką…
  Jesteś ładna, mądra, wykształcona. Masz pracę marzeń, jesteś niezależna finansowo. Masz grono przyjaciół, ciekawą osobowość i sporo zainteresowań, można z Tobą porozmawiać o wszystkim. Krótko pisząc dziewczyna i do tańca i do różańca. Jest jednak problem - masz też 30 lat, ale nie masz…faceta. Brzmi znajomo? Spokojnie. Nie Ty jedna.
 • Miłość przez Internet – plusy i minusy
  Czy prawdziwe uczucie może zrodzić się w sieci? Ależ owszem, czemu nie! W dzisiejszych czasach w Internecie możemy znaleźć praktycznie wszystko i to od ręki…w tym również miłość! Nic powinno zatem dziwić to, że amerykańscy naukowcy twierdzą, że receptą na długie, szczęśliwe, wspólne życie  jest właśnie poznanie miłości przez Internet!  Inni twierdzą natomiast, że związki […]
 • Problemy z zakochaniem się
  Dlaczego jedni twierdzą, że potrafią zakochać się na zawołanie, a inni mimo usilnych prób twierdzą, że mają z tym problem i mimo tego, że naprawdę chcą nic nie czują? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Oczywiście zależy to od konkretnego przypadku. Nie można generalizować, ale istnieje kilka możliwości. Skąd więc problemy z zakochaniem się?
 • Toksyczna miłość
  Zamiast budować – niszczy. Nie podnosi do góry, a podcina skrzydła. Zamiast dodawać sił, odbiera energię. Toksyczna miłość. Taka relacja jest dysfunkcyjna, wyniszczająca. Cech, którymi charakteryzuje się toksyczna miłość jest naprawdę sporo.

Neurologia

 • Ból głowy w skroniach – co gdy bolą skronie?
  Ból głowy w skronie to powszechny dyskomfort, który może wynikać z różnorodnych przyczyn. Często jest związany z migreną lub napięciowymi bólami głowy. Ten odczuwalny dyskomfort w okolicach skroni może wpływać na codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest zrozumienie jego źródła i skonsultowanie się z profesjonalistą medycznym.

Objawy

 • Ból z tyłu głowy – głowa boli z tyłu? Co może świadczyć ból z tyłu głowy?
  Ból z tyłu głowy to niezwykle powszechny objaw, który może wywołać sporo nieprzyjemności. Choć istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego rodzaju bólu, często jest on związany z napięciem mięśniowym, migreną, problemami z kręgosłupem czy nawet stresem. Poznaj główne źródła bólu z tyłu głowy oraz sposoby, które mogą pomóc złagodzić ten uciążliwy dyskomfort.
 • Dreszcze – nagły atak zimna dreszcze? Przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
  Warto zrozumieć, że dreszcze same w sobie są objawem, a nie chorobą. Ich występowanie może pomóc zidentyfikować problem zdrowotny i podjąć odpowiednie działania. Jeśli dreszcze są intensywne, towarzyszą im inne objawy lub utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i leczenia.
 • Nadmierna senność – co powoduje nadmierną senność w ciągu dnia?
  Nadmierna senność to powszechny problem dotykający coraz większą liczbę osób w dzisiejszym zabieganym świecie. To uczucie przewlekłego zmęczenia i potrzeby snu może wpływać nie tylko na codzienną wydajność, ale także na zdrowie ogólnie. Nadmierna senność może być wynikiem wielu czynników, w tym niewłaściwego stylu życia, stresu, zaburzeń snu, czy też chorób.

Okulistyka

 • Łzawienie oczu – przyczyny i towarzyszące choroby.
  Łzawienie oczu – subtelny znak, że coś może być nie w porządku. Częste zaczerwienienie i łzy mogą świadczyć o infekcji, alergii czy zmęczeniu. Dowiedz się, co może wywołać ten objaw, jakie są sposoby łagodzenia dyskomfortu oraz kiedy warto skonsultować się z okulistą.

Onkologia

 • Nerwiak nerwu słuchowego – jakie są objawy nerwiaka nerwu słuchowego?
  Nerwiak nerwu słuchowego – cichy zabójca w ukryciu. Czy wiesz, że słuch to skarb, który warto chronić? Ale co, jeśli w głowie zaczyna rosnąć groźna bomba czasowa, która może go zabrać w mgnieniu oka? To właśnie nerwiak nerwu słuchowego, mała bestia ukryta głęboko w mózgu, może być tym cichym zabójcą.
 • Rak skóry – jak wygląda rak skóry? Ile się żyje z rakiem skóry?
  Rak skóry – zrozum różne typy i objawy tego nowotworu. Odkryj kluczowe informacje o czerniaku, rakach podstawnokomórkowych i płaskonabłonkowych. Dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać zmiany skórne i wczesne sygnały alarmowe. Poznaj czynniki ryzyka oraz znaczenie ochrony przed promieniowaniem UV dla zdrowej skóry.

Poradniki

 • Co spakować na wyjazd?
  Co zrobić by pakowanie walizki przestało być koszmarem? Skorzystać z naszych rad! Od dziś żadna podróż nie będzie Ci straszna.
 • Czy korzystanie z komputera jest zdrowe?
  W dobie nieustannie rozwijającej się technologii, coraz więcej osób spędza większość dnia przed komputerem. W pracy, szkole, a także w domu, komputery i inne urządzenia cyfrowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Równocześnie narastają pytania dotyczące wpływu komputerów na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy możliwe jest, aby równowaga między pracą, nauką a rozrywką z […]
 • Jak nie dać się jesiennej chandrze?
  Minęło lato, z drzew zaczęły opadać już pierwsze liście. Dzień jest coraz krótszy. Na zewnątrz szaro, deszczowo i ponuro. To wszystko sprzyja jesiennej chandrze, która według najnowszych badań dopada co trzecią osobę. Rozdrażnienie, senność, apatia, zwiększony apetyt na słodycze. To tylko niektóre objawy jesiennego kryzysu. Jak poradzić sobie z sezonowym załamaniem nastroju? Odpowiedź poniżej.
 • Jak wzmacniać odporność organizmu w sezonie grypowym – skuteczne sposoby na zdrowie
  Wzmocnienie odporności w sezonie grypowym to klucz do zdrowia. Regularna aktywność fizyczna, zrównoważona dieta bogata w witaminy i minerały, odpowiednia ilość snu oraz szczepienia grypowe stanowią podstawę.
 • Kilka sposobów na to jak szybko i skutecznie pozbyć się cellulitu
  Pojawia się przede wszystkim na pośladkach i udach, czasem na brzuchu, bardzo rzadko na ramionach. Spędza sen z powiek niejednej kobiecie- cellulit. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z nim. Oto kilka z nich.
 • Lista badań profilaktycznych, które każdy powinien wykonać co najmniej raz w roku
  Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Sprawdź listę badań, które warto wykonać każdego roku, by mieć pewność, że jest się zdrowym.
 • Skuteczne sposoby na to jak zwiększyć pewność siebie
  Jesteś nieśmiała i masz problem z wyrażaniem swojej opinii publicznie. Patrzysz w lustro i widzisz same minusy. Świat wydaje Ci się szary tylko dlatego, że nie wierzysz w siebie. Czas to zmienić! Zwiększając pewność siebie otwierasz się na nowe możliwości. Życie stoi przed Tobą otworem. Kariera, relacje, odwaga by iść naprzód i spełniać marzenia – to wszystko może być w zasięgu Twojej ręki. Oto kilka wskazówek na to jak zwiększyć pewność siebie.
 • TOP 4 pomysły na pierwszą randkę
  Gdzie zabrać dziewczynę na pierwszą randkę i jak sprawić by chciała umówić się na kolejną? Kilka propozycji.

Psychiatria

 • Choroba dwubiegunowa – bipolar co to? Jakie są objawy choroby dwubiegunowej?
  Choroba dwubiegunowa, znana także jako zaburzenie afektywne dwubiegunowe, to kompleksowe zaburzenie psychiczne charakteryzujące się naprzemiennymi okresami manii i depresji. Ta huśtawka nastrojów może znacząco wpływać na życie codzienne, jednak z właściwą diagnozą, terapią i wsparciem istnieje szansa na skuteczne zarządzanie tym wyzwaniem emocjonalnym.

Rankingi

Seks

 • Dlaczego sporo kobiet ma problem z osiągnięciem orgazmu?
  Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń-co druga kobieta ma problem z osiągnięciem orgazmu. Wśród nich są takie, które nigdy nie szczytowały podczas stosunku pochwowego, a miały jedynie orgazm łechtaczkowy. Takie, którym łatwiej o rozkosz podczas masturbacji niż podczas współżycia z partnerem. Takie, u których występuje orgazm, ale jest on znacznie opóźniony, albo niemal nieodczuwalny. Źródeł problemów z kobiecym orgazmem może być sporo. Oto kilka z nich.
 • TOP 5 pomysłów na udaną grę wstępną
  Gra wstępna ma na celu zwiększenie podniecenia seksualnego. Powinna omijać genitalia przez większość czasu, a działać na strefy erogenne takie jak brzuch, wewnętrzne strony ud, kark, stopy, płatki uszu i w ten sposób budować napięcie seksualne i powodować, że kochankowie mają ochotę na więcej i więcej.

Stomatologia

 • Aftowe zapalenie jamy ustnej – leczenie, przyczyny, objawy.
  Aftowe zapalenie jamy ustnej, znane również jako pleśniawki jamy ustnej, to dolegliwość, która może znacząco uprzykrzyć życie. Bólne owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej mogą utrudniać jedzenie, mówienie i codzienne funkcjonowanie. Choć nie jest to zazwyczaj poważne schorzenie, to jednak wymaga uwagi i odpowiedniego leczenia.
 • Afty od czego? Biała rana w jamie ustnej, czy to afta? Przyczyny, rodzaje i leczenie aft
  Afty to bolesne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, które mogą sprawić wiele niedogodności. Często pojawiają się niespodziewanie, przynosząc uczucie pieczenia i dyskomfortu podczas jedzenia czy rozmawiania. Choć afty są dość powszechne, ich przyczyny mogą być różnorodne — od czynników genetycznych po stres czy reakcje alergiczne.

Zdrowie

 • 6 sprawdzonych rad na to jak długo cieszyć się zdrowiem
  Co robić by długo cieszyć się zdrowiem ciała i ducha? Kilka prostych wskazówek.
 • Aftowe zapalenie jamy ustnej – leczenie, przyczyny, objawy.
  Aftowe zapalenie jamy ustnej, znane również jako pleśniawki jamy ustnej, to dolegliwość, która może znacząco uprzykrzyć życie. Bólne owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej mogą utrudniać jedzenie, mówienie i codzienne funkcjonowanie. Choć nie jest to zazwyczaj poważne schorzenie, to jednak wymaga uwagi i odpowiedniego leczenia.
 • Afty od czego? Biała rana w jamie ustnej, czy to afta? Przyczyny, rodzaje i leczenie aft
  Afty to bolesne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, które mogą sprawić wiele niedogodności. Często pojawiają się niespodziewanie, przynosząc uczucie pieczenia i dyskomfortu podczas jedzenia czy rozmawiania. Choć afty są dość powszechne, ich przyczyny mogą być różnorodne — od czynników genetycznych po stres czy reakcje alergiczne.
 • Anemia – Czym może się skończyć anemia? Objawy anemii i leczenie.
  Typowe objawy anemii to zmęczenie, osłabienia i zawroty głowy. Poznaj przyczyny, takie jak niedobór żelaza czy witaminy B12, dowiedz się, jakie są objawy i sposoby radzenia sobie.
 • Angina — przyczyny, objawy oraz metody leczenia
  Angina to stan związany z ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Objawy anginy są specyficzne oraz charakterystyczne dla tej choroby a co ważne w infekcji często konieczne jest leczenie antybiotykami w zależności od rodzaju źródła, które wywołało infekcję. Ile trwa angina?
 • Angina powikłania i skutki uboczne
  Skutki ubocze które mogą się pojawić poprzez np. nieodpowiedni dobór leków, wprowadzenie za późno antybiotykoterapii czy też niedoleczenie. Czynnikiem który może również wpływać na pojawienie się powikłań, jest indywidualna reakcja organizmu na rozwój choroby i jej leczenie.
 • Angina ropna – poznaj pierwsze objawy oraz sposoby leczenia
  Chcesz poznać jakie są obawy anginy ropnej? Sprawdź, jak powinno prawidłowo wyglądać leczenie anginy ropnej gardła. Angina ropna to nazwa użytkowa stanu który powoduje zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Stan ten wywołują głównie paciorkowe.
 • Arytmia serca – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza
  Nieprawidłowe rytmiczne bicia serca, które mogą wpłynąć na zdolność pompy do efektywnego krążenia krwi. Wpływając na energię i wydolność, mogą mieć różne podłoże, od stresu po schorzenia serca. Poznaj objawy, ryzyko i jak zarządzać arytmiami, by serce nadal było symfonią życia.
 • Babka lancetowata i jej lecznicze właściwości
  Na co pomaga babka lancetowata oraz jakie są jej właściwości. Czy babka lancetowata jest trująca? Przepis na syrop z babką lancetowatą.
 • Berberys – właściwości lecznicze, zastosowanie
  Odkryj właściwości i zastosowania Berberysu. Poznaj jego wpływ na organizm, od tradycyjnych wykorzystań po nowoczesne badania. Zanurz się w tajemnicę berberysu.
 • Beta hCG – interpretacja. Normy hormonu, badanie, wyniki
  Hormon beta hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa produkowany jest przez organizm kobiety głównie w ciąży. Jego poziom wzrasta wraz z trwaniem ciąży już od momentu zapłodnienia.
 • Ból gardła. Sposoby na ból gardła i chrypkę
  Najlepsze domowe sposoby na ból gardła oraz chrypkę potrafią przynieść znaczną poprawę, oraz ukojenie. Jak szybko wyleczyć ból gardła? Zaczerwienione gardło trzeba płukać, zażywać odpowiednio przeznaczone do ssania tabletki oraz można robić specjalne okłady.
 • Ból głowy w skroniach – co gdy bolą skronie?
  Ból głowy w skronie to powszechny dyskomfort, który może wynikać z różnorodnych przyczyn. Często jest związany z migreną lub napięciowymi bólami głowy. Ten odczuwalny dyskomfort w okolicach skroni może wpływać na codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest zrozumienie jego źródła i skonsultowanie się z profesjonalistą medycznym.
 • Ból z tyłu głowy – głowa boli z tyłu? Co może świadczyć ból z tyłu głowy?
  Ból z tyłu głowy to niezwykle powszechny objaw, który może wywołać sporo nieprzyjemności. Choć istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego rodzaju bólu, często jest on związany z napięciem mięśniowym, migreną, problemami z kręgosłupem czy nawet stresem. Poznaj główne źródła bólu z tyłu głowy oraz sposoby, które mogą pomóc złagodzić ten uciążliwy dyskomfort.
 • Borelioza – objawy i leczenie choroby
  Przychodzi lato a z nim upał, co z kolei zachęca tylko do noszenia lżejszych ubrań. I często w takim ubiorze organizowane są wycieczki do lasu czy innych zacienionych miejsc, gdzie kleszcze przesiadują. Kleszcz jest małym i ciężko zauważalnym osobnikiem. Dlatego też po każdej wizycie na łonie natury powinno dokładnie przyglądnąć się sobie i swoim bliskim. Szczególną uwagę zwrócić na jakiekolwiek zaczerwienienia czy nieuzasadnione zmiany skórne.
 • Bradykardia – kiedy serce bije zbyt wolno?
  Gdy serce bije zbyt powoli. To stan, w którym częstość akcji serca spada poniżej normy. Objawy obejmują zawroty głowy, osłabienie, nudności oraz problemy z koncentracją. Powodów bradykardii jest wiele, od chorób serca po niektóre leki czy zaburzenia hormonalne. Regularne badania oraz świadomość własnego tętna są kluczowe dla wczesnego wykrycia i zarządzania tym stanem.
 • Chaber – właściwości oraz zastosowanie chaber bławatek
  Bławatek jako bardzo znany surowiec lekarski wykorzystywany jest jako półprodukt w kosmetyce ale także do produkcji leków. Jakie właściwości ma chaber bławatek? Czy chaber to roślina wieloletnia? Czy jest trujący? Kiedy najlepiej sadzić chabry?
 • Chore zatoki, wydzielina z zatok – domowe sposoby na dokuczliwy ból
  Wydzielina z zatok – jeśli już się pojawi, może świadczyć, o występującym stanie zapalnym toczącym się w ich okolicach. Ból zatok. Uporczywa dolegliwość, poznaj domowe sposoby na zatoki. Jaki jest najlepszy antybiotyk na zatoki? Czy lek na zatoki z apteki pomoże w łagodzeniu bólu i dolegliwości?
 • Choroba dwubiegunowa – bipolar co to? Jakie są objawy choroby dwubiegunowej?
  Choroba dwubiegunowa, znana także jako zaburzenie afektywne dwubiegunowe, to kompleksowe zaburzenie psychiczne charakteryzujące się naprzemiennymi okresami manii i depresji. Ta huśtawka nastrojów może znacząco wpływać na życie codzienne, jednak z właściwą diagnozą, terapią i wsparciem istnieje szansa na skuteczne zarządzanie tym wyzwaniem emocjonalnym.
 • Choroba refluksowa przełyku GERD – objawy, przyczyny, leczenie
  GERD, czyli Gastroesophageal Reflux Disease, to więcej niż zwykłe zgaga. To przewlekłe schorzenie układu pokarmowego, gdzie kwaśny sok żołądkowy cofa się do przełyku, powodując uciążliwe objawy. Pieczenie w przełyku, chrypka, ból w klatce piersiowej – to tylko wierzchołek góry lodowej. Wpływ na jakość życia jest poważny, ale istnieją skuteczne strategie zarządzania GERD. Dowiedz się, jak rozpoznać, jakie mogą być konsekwencje i jak zapewnić sobie ulgę.
 • Ciśnienie krwi – prawidłowe ciśnienie tętnicze. Jakie ciśnienie dobre?
  Ciśnienie krwi – istotny parametr zdrowia, który ukrywa tajemnicę układu sercowo–naczyniowego. Dowiedz się, jak dbać o serce, rozpoznawać objawy i skutki nadciśnienia.
 • Co na katar? Jak szybko wyleczyć katar?
  Katar nie jest chorobą, jednak potrafi być bardzo dokuczliwy i może uprzykrzać życie. Aby skutecznie złagodzić infekcję, można stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, a także odpowiednie środki na katar. Należy zwrócić również szczególną uwagę na prawidłową higienę nosa.
 • Co to jest grypa grupy A? Objawy i leczenie grypy typu A u dorosłych i dzieci
  Grypa typu A to wirusowa infekcja układu oddechowego, charakteryzująca się gwałtownym wystąpieniem objawów. Jest to poważne zagrożenie zdrowia publicznego, ponieważ wirusy grypy typu A mogą prowadzić do epidemii o dużej skali. Ich zmienność genetyczna sprawia, że konieczne są regularne szczepienia w celu ochrony przed różnymi odmianami tego wirusa.
 • Co to jest nadciśnienie wrotne? Jakie są objawy nadciśnienia wrotnego?
  Poznaj stan patologiczny charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem w układzie żylnym brzucha i wątroby. Wzrost ciśnienia może być wynikiem uszkodzenia wątroby, co prowadzi do trudności w przepływie krwi. Powikłania nadciśnienia wrotnego mogą mieć poważne konsekwencje, takie jak krwawienia z żylaków czy niewydolność wątroby. Dowiedz się więcej na ten temat.
 • Co to są modzele na stopach? Jak zlikwidować modzele na stopach?
  Modzele na stopach to powszechne i nieprzyjemne dolegliwości, które wielu z nas może doświadczyć. Te zgrubiałe i bolesne obszary skóry mogą powstawać w wyniku nacisku i tarcia, często wywołanych noszeniem niewygodnego obuwia lub nieprawidłowym chodem. Choć modzele mogą być dokuczliwe, istnieją skuteczne sposoby zarówno na zapobieganie ich powstawaniu, jak i na złagodzenie już istniejących.
 • Cukrzyca — objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje cukrzycy
  Co to Cukrzyca? Cukrzyca - (łac. diabetes mellitus) to przewlekła choroba metaboliczna. Schorzenie to spowodowane jest zaburzeniami związanymi z wydzielaniem i prawidłowym funkcjonowaniem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę.
 • Czyrak – jak wygląda czyrak? Objawy i leczenie czyraka
  Sprawdź, co kryje się za bolesnymi obrzękami skórnymi. Dowiedz się, jak rozpoznać infekcję wywołaną bakterią Staphylococcus aureus. Poznaj domowe sposoby łagodzenia objawów.
 • Czystek właściwości – na co czystek? Czystek właściwości lecznicze.
  Czystek, znany również jako Cistus incanus, to roślina, która od wieków fascynuje swoimi właściwościami zdrowotnymi i korzyściami dla organizmu. To małe, piękne krzewy, które rosną na obszarach śródziemnomorskich, są jednak znane na całym świecie ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Czystek to nie tylko ozdoba ogrodów, ale także prawdziwa skarbnica zdrowia.
 • Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak skutecznie obniżyć nadciśnienie domowymi sposobami?
  Poznaj skuteczne i naturalne metody zarządzania wysokim ciśnieniem krwi. Zmiany w diecie, aktywność fizyczna i techniki relaksacyjne mogą pomóc utrzymać ciśnienie pod kontrolą. Odkryj praktyczne wskazówki, aby wspierać zdrowie serca i redukować ryzyko powikłań.
 • Domowe sposoby na zgagę – jak radzić sobie ze zgagą w domu?
  Nie pozwól, aby zgaga utrudniała Ci życie. Odkryj skuteczne i naturalne metody łagodzenia uciążliwego pieczenia w przełyku. Poznaj sprawdzone triki z kuchni i stylu życia, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Zdobądź ulgę i ciesz się komfortem każdego dnia.
 • Doustny test obciążenia glukozą czyli krzywa cukrowa norma i wyniki
  Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa badanie przeprowadza się w celu zdiagnozowania cukrzycy w organizmie człowieka.
 • Dreszcze – nagły atak zimna dreszcze? Przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
  Warto zrozumieć, że dreszcze same w sobie są objawem, a nie chorobą. Ich występowanie może pomóc zidentyfikować problem zdrowotny i podjąć odpowiednie działania. Jeśli dreszcze są intensywne, towarzyszą im inne objawy lub utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i leczenia.
 • Dziurawiec zastosowanie w medycynie. Właściwości dziurawca
  Dziurawiec zwyczajny – roślina o właściwościach leczniczych, popularnie stosowana w ziołolecznictwie. Jego naturalne ekstrakty mogą wpływać na poprawę nastroju oraz łagodzić objawy lekkiej depresji. Dziurawiec może również mieć działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dowiedz się więcej o tej roślinie i jej potencjalnych korzyściach dla zdrowia.
 • Eozynofile podwyższone? Eozynofile poniżej normy? Eozynocyty podwyższone co to znaczy?
  Czy wiesz, że zarówno za niskie, jak i za wysokie eozynofile mogą świadczyć o istotnych problemach zdrowotnych?
 • Escitalopram – antydepresant. Wskazania, sposób działania, skutki uboczne, przeciwwskazania
  Escitalopram lek wykazujący działanie antydepresyjne. Wskazania do przyjmowania leku, sposób działania. Jakie są przeciwwskazania oraz skutki uboczne przyjmowania leku. Czy escitalopram jest silnym lekiem? Sprawdź środki ostrożności zanim zaczniesz kurację lekiem jakim jest escitalopram
 • Flegma w gardle – efekt rozwijającego się stanu zapalnego. Domowe sposoby na odkrztuszanie zalegającej wydzieliny
  Uporczywy problem z którym dość często można się spotkać w sezonie jesienno zimowym to zalegająca wydzielina w górnych drogach oddechowych. Flegma w gardle to problem z którym praktycznie każdy szczególnie dorosły może się spotkać. Najczęściej na zaleganie flegmy w gardle skarżą się pacjenci, którzy aktualnie przechodzą różnego rodzaju infekcje.
 • Geranium (anginka) – właściwości lecznicze. Pelargonia pachnąca zastosowanie
  Istnieje kilka odmian geranium, ale najbardziej znana jest gerarium anginka lub anginkowiec. Swoją nazwę zawdzięcza właściwościom leczniczym, które znała i doceniała już medycyna ludowa.
 • Grypa – objawy i leczenie. Jak długo trwa grypa? Rodzaje grypy
  Dowiedz się o niebezpieczeństwach grypy. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Sprawdź jak wzmocnić odporność, przestrzegając higieny i zważając na szczepienia.
 • Grypa typu B leczenie, objawy. Czy grypa typu B jest zaraźliwa?
  Grypa typu B to odmiana wirusa grypy, która może wywołać różnorodne objawy i powikłania. Choć jest mniej agresywna niż grypa typu A, wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Rozpoznanie i zrozumienie charakterystyki tej grypy są kluczowe dla skutecznej profilaktyki i leczenia.
 • Hiperglikemia – normy, przyczyny, objawy, skutki, pierwsza pomoc
  Hiperglikemia co to jest? Za wysoki poziom cukru w organizmie człowieka oznacza stan choroby związany z cukrzycą i jest to Hiperglikemia. U osób chorujących na cukrzycę podwyższony poziom cukru we krwi jest często spowodowany niewłaściwie dobranym sposobem leczeniem cukrzycy, takim jak stosowanie nieodpowiedniej dawki insuliny lub niewłaściwa dieta.
 • Hipoglikemia – objawy i przyczyny choroby
  Hipoglikemia co to jest- to jedno z występujących powikłań w cukrzycy. Słowo Hipoglikemia to inaczej niedocukrzenie. Stan ten rozwija się stopniowo wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Na samym początku pojawiają się objawy zwiastujące niski poziom cukru, a następnie wraz z dalszym spadkiem ilości cukru we krwi objawy hipoglikemii się nasilają. Nie wykryte na czas mogą prowadzić do śpiączki
 • Ile tygodni trwa ciąża? Ciąża a okres – jak obliczyć termin porodu?
  Umownie przyjmuje się, że ciąża człowieka trwa 40 tygodni, czyli 9 miesięcy. Ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, jest to również norma. Ile dni trwa ciąża?
 • Insulina co to jest? Formy oraz rodzaje insuliny, metody podawania insuliny
  Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, a dokładniej przez określane mianem komórki B zwane wysp Langerhansa. Insulina odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie, pełni ona szereg ważnych funkcji. Jednak największą rozpoznawalność posiada jako lek, który jest stosowany podczas leczenia cukrzycy. Insulina, ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie dodatkowo w dziedzinie sportu jakim jest kulturystyka.
 • Insulinooporność – czym jest? Jak rozpoznać insulinooporność? Leczenie insulinooporności
  Insulinooporność jest stanem chorobowym, którego nie należy lekceważyć. Nie leczona, jest bardzo niebezpieczna, gdyż może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 bądź innych chorób. Szczególnie ostrożne powinny być osoby które zmagają się z nadwagą oraz otyłością. Ryzyko rozwoju insulinooporności u takich osób jest zdecydowanie największe.
 • Jak pozbyć się opryszczki w jeden dzień? Domowe sposoby na opryszczkę.
  Odkryj naturalne i skuteczne metody łagodzenia objawów opryszczki wargowej. Zastosowanie miodu, herbaty ziołowej i lodu może przyspieszyć proces gojenia i złagodzić dyskomfort. Dowiedz się, jakie proste środki można wypróbować w walce z tą irytującą infekcją skórną.
 • Jak skutecznie nawodnić organizm, nawodnienie organizmu? 10 sposobów na nawodnienie organizmu
  Klucz do zdrowia to właściwa hydratacja. Odkryj proste i skuteczne sposoby utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia. Poznaj tajniki dostarczania organizmowi wystarczającej ilości płynów, by cieszyć się energią, lepszym samopoczuciem i utrzymaniem równowagi w codziennym życiu.
 • Jak wygląda nimfa kleszcza? Nimfa kleszcza jak usunąć? Jak rozpoznać nimfę kleszcza?
  Poznaj niebezpieczeństwo przenoszenia chorób przez kleszcze w fazie rozwojowej nimf. Dowiedz się, jak unikać ukąszeń, chronić się przed infekcjami i sprawdź, dlaczego regularne badania są kluczowe po kontaktach z tymi pajęczakami.
 • Jak zwiększyć odporność?
  Sezon jesienny tuż, tuż. Spadek temperatury, deszczowe dni i wszędobylskie wirusy odpowiedzialne za choroby są nieuniknione. To duży sprawdzian dla naszej odporności. Warto więc odpowiednio wcześniej zadbać o profilaktykę i dmuchać na zimne zanim dopadnie Cię infekcja.
 • Jaką funkcję pełnią oskrzela u człowieka? Gdzie są oskrzela u człowieka?
  Oskrzela, ważna część układu oddechowego, stanowiące połączenie między tchawicą a płucami, umożliwiają przepływ powietrza. Są kluczowe dla zdrowego oddychania, dostarczając tlen do organizmu. Ich stan może wpływać na funkcję oddechową. Oskrzela to istotny element zapewnienia organizmowi niezbędnego tlenu i zdrowego funkcjonowania układu oddechowego.
 • Jakie zioła na odporność stosować? Zioła dostępne w każdej kuchni i nie tylko.
  Odkryj tajemnicze właściwości ziół na odporność. Dowiedz się, jakie zioła na odporność stosować, aby ją wzmocnić.
 • Kamienie migdałkowe – metody leczenia
  Kamienie migdałkowe zwane również pod innymi nazwami jako detryt czy czop retencyjny. Są to grudki zazwyczaj o zabarwieniu białawym żółtawym bądź zielonkawym, które skupiają się we wgłębieniach migdałków podniebiennych
 • Kleszcz – zagrożenia, skutki ukąszenia, choroby. Ochrona przeciw kleszczom
  Dowiedz się, jakie choroby i objawy towarzyszą ukąszeniu kleszcza. Poznaj sposoby ochrony przeciw kleszczom, oraz jak usunąć kleszcz u dziecka, dorosłego lub psa.
 • Konflikt serologiczny – co to jest i jakie są skutki? Objawy, wytyczne
  Konflikt serologiczny jest skutkiem różnic antygenów: Rh+ u dziecka oraz Rh- u mamy.
 • Kryptopiroluria – przyczyny, objawy i leczenie
  Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać i leczyć kryptopirolurię poprzez odpowiednią suplementację i zdrowy styl życia. Poznaj przyczyny, objawy i metody diagnozy tej nietypowej choroby.
 • Kumkwat – co to jest kumkwat? Gdzie kupić kumkwat? Wartości odżywcze kumkwatu
  Dowiedz się, jak jeść kumkwat, by cieszyć się jego walorami. Beta–karoten chroni skórę, a flawonoidy zapobiegają chorobom. Zastanawiasz się, gdzie kupić kumkwat? Odkryj smak i zdrowie w jednym owocu.
 • Kurzajki na stopach oraz kurzajka na palcu
  Kurzajki w liczbie mnogiej bądź kurzajka to nieestetyczna przypadłosć która pojawia się najczęściej na dłoniach i stopach. Może również pojawić się na innych częściach ciała. Kurzajka, czyli inaczej brodawka wyglądem przypomina nieregularną kulistą grudkowatą narośl.
 • Kwiaty czarnego bzu – właściwości. Kiedy je zbierać i jak suszyć ?
  Kwiaty czarnego bzu są doskonałym uzupełnieniem diety. Czarny bez wykorzystuje się do przygotowania win, nalewek, octów i olejów. Smażone kwiaty czarnego bzu w cieście, podobnie jak kwiaty czarnego bzu zasypane cukrem to prawdziwy przysmak.
 • Ładunek glikemiczny – co to jest i jak prawidłowo obliczyć ładunek glikemiczny?
  Ładunek glikemiczny co to jest? Jak prawidłowo obliczyć ładunek glikemiczny posiłku? Jakie produkty posiadają niski ładunek glikemiczny? Ładunek glikemiczny a indeks glikemiczny, na co zwracać uwagę przy przeliczaniu, co jeść przy insulinooporności bądź cukrzycy.
 • Legionella – jak można zarazić się legionellą? Objawy towarzyszące zarażeniu
  Legionella to groźna bakteria występująca w wodzie, która może powodować ciężkie choroby układu oddechowego. Zarażenie następuje poprzez wdychanie aerozoli zanieczyszczonej wodą, takiej jak klimatyzacja czy prysznice. Wiedza o Legionelli jest istotna dla zapobiegania chorobom i utrzymania higieny środowiska wodnego.
 • Leukocytoza – co to jest? Objawy i przyczyny leukocytozy.
  Zjawisko leukocytozy, oznaczające wzmożoną liczbę białych krwinek, stanowi istotny wskaźnik reakcji obronnej organizmu. Przyczyny takiego zjawiska mogą być zróżnicowane. Warto zgłębić się w tę tematykę, aby lepiej zrozumieć mechanizmy, które stoją za wzrostem ilości tych komórek i jakie czynniki powinny skłonić do zgłoszenia się do specjalisty.
 • Leukocyty – podwyższone leukocyty, poniżej normy lub w moczu co to oznacza?
  Leukocyty – kluczowe komórki układu odpornościowego, zwane białymi krwinkami. Pełnią rolę w obronie organizmu przed infekcjami i chorobami. Ich liczba może wskazywać na stan zdrowia. Poznaj znaczenie leukocytów, ich różne typy i rolę w utrzymaniu równowagi immunologicznej.
 • Liszajec zakaźny jak wygląda? Przyczyny i objawy liszajca. Ile trwa liszajec zakaźny?
  Poznaj tajniki tego powszechnego schorzenia skóry, jakim jest liszajec zakaźny. Zrozum, jak wirus atakuje i jakie są charakterystyczne objawy. Odkryj skuteczne metody łagodzenia swędzenia i przyspieszania gojenia się zmian.
 • Łuszczyca – jak rozpoznać objawy łuszczycy? Przyczyny i leczenie łuszczycy
  Odkryj tajemnice przewlekłej choroby skóry, jaką jest łuszczyca. Poznaj objawy, czynniki ryzyka i skuteczne strategie zarządzania.
 • Łzawienie oczu – przyczyny i towarzyszące choroby.
  Łzawienie oczu – subtelny znak, że coś może być nie w porządku. Częste zaczerwienienie i łzy mogą świadczyć o infekcji, alergii czy zmęczeniu. Dowiedz się, co może wywołać ten objaw, jakie są sposoby łagodzenia dyskomfortu oraz kiedy warto skonsultować się z okulistą.
 • MCV — badanie morfologi, krwinki czerwone, normy
  MCV jest ważną częścią morfologii krwi obwodowej, która może wskazać cenne informacje o aktualnym stanie zdrowia pacjenta. Spadki i wzrosty objętości erytrocytów w krwii obwodowej mogą wynikać nie tylko z prostych niedoborów erytrocytów ale mogą również wskazywać na poważne schorzenia, które wymagają o wiele szerszej diagnostyki oraz leczenia.
 • Metronidazol dawkowanie, właściwości oraz wskazania
  Metronidazol to substancja która działa na bakterie beztlenowe oraz nieliczne pierwotniaki. Aktualnie metronidazol jest uznawany za złoty środek w leczeniu chorób spowodowanych przez wyżej wymienione mikroorganizmy.
 • Mięta — właściwości lecznicze. Zastosowanie oraz działanie mięty
  Zioło jakim jest mięta pieprzowa, które od czasów starożytnych było cenione za swoje właściwości i skuteczność. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest mięta pieprzowa
 • Migotanie przedsionków – przyczyny, objawy, leczenie. Czy migotanie przedsionków jest groźne?
  Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca charakteryzujące się nieregularnym i szybkim biciem przedsionków. Osoby z migotaniem przedsionków mogą doświadczać niestabilności rytmu, utraty tętna i nadmiernego zmęczenia. Dowiedz się co robić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
 • Nadciśnienie tętcznicze – objawy oraz przyczyny. Metody leczenia i dieta
  Nadciśnienie to wzrost ciśnienia krwi powyżej ustalonego normalnego zakresu. Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy średnia wartość ciśnienia krwi jest równa lub większa niż 140 mmHg dla ciśnienia jakim jest skurczowe a także i/lub 90 mmHg dla ciśnienia jakim jest rozkurczowe. Idealne ciśnienie krwi to wartość oscylująca w granicach 120/80 mmHg.
 • Nadmierna senność – co powoduje nadmierną senność w ciągu dnia?
  Nadmierna senność to powszechny problem dotykający coraz większą liczbę osób w dzisiejszym zabieganym świecie. To uczucie przewlekłego zmęczenia i potrzeby snu może wpływać nie tylko na codzienną wydajność, ale także na zdrowie ogólnie. Nadmierna senność może być wynikiem wielu czynników, w tym niewłaściwego stylu życia, stresu, zaburzeń snu, czy też chorób.
 • Nagietek lekarski zastosowanie i właściwości
  Nagietek jest jednym z najbardziej popularnych ziół, które są stosowane w leczeniu różnych chorób. M.in. chorób skóry i jej stanów zapalnych. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
 • Nalewka z jeżyn przepis – lecznicze właściwości nalewki z jeżyn
  Nalewka jeżynowa ma szeroki zakres zastawań ze względu na posiadanie wielu właściwości leczniczych. Jest lubiana oraz ceniona głównie przez osoby które zmagają się z chorobami układu krążenia.
 • Nerwiak nerwu słuchowego – jakie są objawy nerwiaka nerwu słuchowego?
  Nerwiak nerwu słuchowego – cichy zabójca w ukryciu. Czy wiesz, że słuch to skarb, który warto chronić? Ale co, jeśli w głowie zaczyna rosnąć groźna bomba czasowa, która może go zabrać w mgnieniu oka? To właśnie nerwiak nerwu słuchowego, mała bestia ukryta głęboko w mózgu, może być tym cichym zabójcą.
 • Objawy zatrucia salmonellą w ciąży – salmonella leczenie
  Salmonella w ciąży to kwestia, którą przyszłe matki powinny wiedzieć, aby zapewnić zdrowie zarówno sobie, jak i rozwijającemu się dziecku. Zakażenie salmonellą może wiązać się z poważnymi skutkami dla zdrowia, a w ciąży wymaga szczególnej uwagi.
 • Odra – Jak wygląda odra u dzieci i dorosłych? Odra objawy i leczenie.
  Odra, choć często uważana za przeszłą historię w krajach rozwiniętych, wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. To wirusowe schorzenie, które może prowadzić do powikłań, a nawet śmierci. Warto poznać objawy, przebieg i profilaktykę tej choroby, aby zrozumieć, dlaczego szczepienia przeciw odrze są tak istotne.
 • Odwodnienie organizmu – przyczyny i leczenie. Dowiedz się, jakie są objawy odwodnienia organizmu.
  Poznaj przyczyny oraz skutki odwodnienia organizmu. Jak zapobiegać odwodnieniu?
 • Ospa wietrzna – Jak wygląda ospa u dziecka? Objawy ospy u dziecka.
  Ospa wietrzna u dziecka to powszechne i zazwyczaj łagodne schorzenie wywołane wirusem Varicella-Zoster. Charakteryzuje się swędzącymi pęcherzykami na skórze. Choć rzadko powoduje poważne komplikacje, może być uciążliwa. Poznaj objawy, leczenie i sposoby łagodzenia swędzenia, by zapewnić małemu pacjentowi szybki powrót do zdrowia.
 • Ostry ból gardła przy przełykaniu co przynosi ulgę i naprawdę pomaga?
  Główną przyczyną ostrego bólu gardła jest rozwinięta infekcja wirusowa. Zazwyczaj są to rynowirusy, adenowirusy lub enterowirusy które przenikają do dróg oddechowych, a następnie powodują szkody związane z błoną śluzową przełyku, co następstwie prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Gardło staje się wówczas mocno zaczerwienione.
 • Owady na łące – pasikonik, świerszcz i konik polny. Jak je rozpoznać i odróżnić?
  Zarówno pasikonik, jak i świerszcz czy też koniki polne to stali obywatele polskich łąk i pastwisk. Z racji, iż są do siebie względnie podobne, wiele osób je myli. Czy są one dla nas w szczególny sposób niebezpieczne?
 • Penicylina – antybiotyk. Możliwości stosowania oraz skutki niepożądane
  Charakteryzuje się tym iż wykazuje właściwości bakteriobójcze, dlatego stosowana jest w leczeniu infekcji bakteryjnych. Za nim odkryto antybiotyk jakim jest penicylina, choroby zakaźne powodowały setki milionów zgonów oraz poważnych powikłań zdrowotnych.
 • Perforacja błony bębenkowej, czyli pęknięcie błony bębenkowej – poznaj objawy oraz przyczyny i metody leczenia
  Perforacja inaczej pęknięcie błony bębenkowej to bardzo poważny uraz w obrębie ucha, który w konsekwencji może doprowadzić do bardzo znacznego pogorszenia słuchu. Aby uniknąć nieprzyjemnych problemów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 • Pieczenie języka – przyczyny i leczenie. Jak złagodzić pieczenie języka?
  Pieczenie języka — drażniący dyskomfort w ustach. Częste przyczyny to nadwrażliwość, pikantne potrawy czy reakcje alergiczne. Poznaj skuteczne sposoby łagodzenia i zapobiegania.
 • Plamy na skórze – o jakich chorobach może świadczyć zmiana skórna? Z czego wychodzą plamy na skórze?
  Czy wiesz, co mogą oznaczać różnorodne przebarwienia skóry? Dowiedz się, jakie są przyczyny i jak skutecznie nimi zarządzać. Od małych piegów po plamy starcze, odkryj tajniki ich pochodzenia i sposoby na utrzymanie zdrowego, pięknego wyglądu skóry.
 • Pluskwa domowa
  Pasożyt, znany pod nazwą jako pluskwa domowa bądź pluskwa łóżkowa. Żywią się krwią człowieka. Skąd się biorą pluskwy? Zwykle ciężko ustalić jednoznacznie przyczynę pojawienia się pluskiew. Jednak jeśli już się pojawią w domu, ich obecność jest bardzo uciążliwa dla domowników. Dodatkowo samo zwalczanie pluskiew nie należy do prostych czynności.
 • Półpasiec – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania
  Półpasiec - kto może zachorować, jaka przebiega choroba i jej postacie?Jak leczyć półpasiec? Czy półpasiec jest zaraźliwy? Czy choroba jest skomplikowana i czy jej powikłania są poważne?
 • Powiększenie lewej komory serca – objawy, przyczyny, leczenie
  Powiększenie lewej komory serca – poznaj przyczyny, objawy i konsekwencje tego stanu. Dowiedz się, jak wpływa na funkcjonowanie serca i ogólny stan zdrowia. Odkryj znaczenie regularnych badań i zdrowego trybu życia w zapobieganiu temu schorzeniu. Skutecznie monitoruj swoje serce dla długotrwałego zdrowia.
 • Przepis na syrop z cebuli. Jak go zrobić i stosować
  Syrop z cebuli i czosnku to domowy sposób na dokuczliwe objawy przeziębienia, w tym kaszel. Jak go stosować i jakie ma właściwości?
 • Przeziębienie a grypa – różnice i objawy.
  Czasami trudno odróżnić przeziębienie od grypy. Obie choroby mają podobne objawy: katar, kaszel, gorączka. Grypa jest jednak bardziej intensywna, z poważniejszymi powikłaniami. Jeśli czujesz się nieswojo, zwróć uwagę na gwałtowność objawów i ich nasilenie – to może pomóc zidentyfikować, czy to tylko przeziębienie, czy może poważniejsza infekcja grypowa.
 • Przeziębienie w ciąży – czy przeziębienie w ciąży może zaszkodzić dziecku?
  Przeziębienie w ciąży to nie tylko kwestia niewygody, ale także troski o zdrowie przyszłej mamy i rozwijającego się dziecka. Każda kobieta w ciąży pragnie zapewnić sobie i swojemu maluszkowi jak najlepszą opiekę zdrowotną.
 • Rak skóry – jak wygląda rak skóry? Ile się żyje z rakiem skóry?
  Rak skóry – zrozum różne typy i objawy tego nowotworu. Odkryj kluczowe informacje o czerniaku, rakach podstawnokomórkowych i płaskonabłonkowych. Dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać zmiany skórne i wczesne sygnały alarmowe. Poznaj czynniki ryzyka oraz znaczenie ochrony przed promieniowaniem UV dla zdrowej skóry.
 • Rotawirusy – jakie są objawy i przyczyny? Leczenie rotawirusów.
  Rotawirus, cichym wrogiem zdrowia, szczególnie u dzieci. Wprowadza niepozorne objawy, takie jak biegunka i wymioty, lecz może prowadzić do groźnego odwodnienia. Poznaj sposoby ochrony i leczenia. Jak uniknąć zakażenia rotawirusem? Dlaczego szczepienie jest kluczowe? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych.
 • Różyczka – Jak wygląda różyczka? Co robić kiedy różyczka u dzieci wystąpi?
  Różyczka, często nazywana trzydniówką, to choroba, która może wydawać się łagodna, ale jej wpływ na zdrowie publiczne i jednostki może być znaczący. Wirus różyczki, choć pozornie niewinny, może stanowić szczególne zagrożenie dla niektórych grup, takich jak kobiety w ciąży.
 • Rumień – jak rozpoznać rumień zakaźny, wędrujący lub guzowaty? Charakterystyka rodzajów rumienia
  Rumień – Zjawisko czerwonawego zabarwienia skóry, często związane z reakcjami alergicznymi, infekcjami lub stanami zapalnymi. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia rumienia, aby lepiej zrozumieć, jak organizm komunikuje swoje zdrowie poprzez kolor skóry.
 • Rumień wędrujący – przyczyny, objawy po ukąszeniu kleszcza
  Rumień wędrujący – tajemniczy znak na skórze. To charakterystyczne dla boreliozy zakażenie, które może prowadzić do poważnych konsekwencji. Po ukąszeniu przez zainfekowanego kleszcza na skórze pojawia się czerwona plama, tworząc charakterystyczny pierścień.
 • Salmonella – Jak można zarazić się salmonellą? Przyczyny, objawy i leczenie
  Salmonella to bakteria z rodzaju Salmonella, wywołująca infekcje jelitowe. Może być obecna w żywności i wodzie. Objawy to ból brzucha, gorączka i nudności. Wymaga uwagi, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań. Higiena żywności i właściwa obróbka termiczna to klucz do uniknięcia zakażenia.
 • Salmonella u dzieci – jak długo trwa salmonella u dzieci?
  Salmonella u dzieci to temat, który wzbudza troskę wielu rodziców. Infekcja tą bakterią może wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie maluchów. Zrozumienie objawów, sposobów zakażenia oraz dostępnych opcji leczenia jest niezwykle istotne, aby skutecznie chronić dzieci przed tym zagrożeniem.
 • Soda oczyszczona – właściwości lecznicze wyjątkowego składnika
  Soda oczyszczona – nie tylko do pieczenia. Ta wszechstronna substancja ma zaskakujące właściwości lecznicze. Dowiedz się, jakie zastosowania ma soda oczyszczona.
 • Stopa cukrzycowa – przyczyny i metody leczenia. Jak leczyć stopę cukrzycową?
  Jednym z najgroźniejszych powikłań przy chorobie jaką jest cukrzyca jest tak zwana stopa cukrzycowa. Problem ten dotyka od kilku do kilkunastu procent pacjentów dotkniętych tą dolegliwością. Trzeba wiedzieć, że prawidłowe leczenie stopy cukrzycowej jest długie oraz kosztowne, ale może zapobiec amputacji. Sprawdź, jakie są przyczyny stopy cukrzycowej i jak je rozpoznać. Czy można leczyć stopę […]
 • Suchy kaszel – przyczyny i metody leczenia
  Choć nie zdarza się to zawsze, suchy kaszel to zazwyczaj objaw który pojawia się jako pierwszy przy infekcji wirusowej. Suchy kaszel określa się dość często jako kaszel dokuczliwy oraz męczący szczególnie nocą. Z racji, iż jest nieprzyjemny, powodujący drapanie w gardle, co w konsekwencji uniemożliwia spokojny sen nocny. Sprawdź jakim chorobom może towarzyszyć suchy kaszel. Kiedy wymagana jest konsultacja ze specjalistą oraz Jak przebiega leczenie suchego kaszlu.
 • Świnka – Jak wygląda choroba świnka? Świnka choroba objawy
  Świnka, znana również jako wirus świnki (ang. mumps), to choroba, która może być nie tylko bolesna, ale również niebezpieczna. Chociaż często uważana jest za rzadko występującą, to wystarczy jedno spotkanie z wirusem, by zapomnieć o jej rzadkości.
 • Syrop z mięty wspomaga odporność. Przepis na syrop z mięty
  Syrop z mięty pieprzowej i jego lecznicze właściwości wpływają na cały organizm. Sprawdź przepis na syrop z mięty pieprzowej
 • Szałwia lekarska właściwości lecznicze, zastosowania oraz jej działanie
  Szałwia lekarska wykorzystywana jest nie tylko w produkcji kosmetyków, ale również jako przyprawa poprawiająca smak potraw w kuchni będą doskonałym produktem spożywczym. Lecznicze działanie herbaty szałwiowej polega na pobudzeniu organizmu do wytwarzania soków trawiennych
 • Szczepienie na grypę – kiedy najlepiej zaszczepić się na grypę? Darmowe szczepienie na grypę
  Szczepienie na grypę to ważny krok w ochronie siebie i swoich bliskich przed tą wirusową infekcją. Każdego roku grypa może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego warto zastanowić się nad tą proaktywną decyzją. Szczepienia przeciwko grypie są dostępne dla różnych grup wiekowych i stanowią skuteczną metodę redukcji ryzyka zachorowania oraz minimalizacji ciężkości objawów.
 • Szczepienie na tężec – Kiedy należy się zaszczepić? Czy szczepienie na tężec jest obowiązkowe?
  Szczepienie na tężec jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej, który pomaga zapobiegać poważnym konsekwencjom zakażenia bakterią Clostridium tetani. To bezpieczny i skuteczny sposób, który umożliwia organizmowi wytwarzanie przeciwciał potrzebnych do zwalczania tej groźnej choroby.
 • Szczypawka – skorek pospolity, czy jest niebezpieczny i czy gryzie?
  Szczypawka zwana inaczej jako skorek pospolity. Występuje również pod nazwą jako korc, zausznik, ale najbardziej popularna nazwa to szczypawica. Z racji swojej budowy nie jest jednak mile widziany i nie cieszy się dobrą opinią oraz sławą.
 • Tarnina — lecznicze właściwości oraz jej zastosowanie
  Tarnina to roślina, która dzięki swoim wyjątkowym właściwościom leczniczym znalazła zastosowanie m.in. w medycynie naturalnej.
 • Test ciążowy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
  Planując dziecko z partnerem, kobiety dość często nie mogą wytrzymać i zadają sobie pytanie, kiedy zrobić test ciążowy? Po jakim czasie zrobić test ciążowy?
 • Tężec – jak rozpoznać tężec? Czy tężec jest uleczalny? Tężec objawy i leczenie
  Tężec, znany także jako szkarlatyna, to choroba wywoływana przez bakterię Clostridium tetani. Pomimo swojej rzadkości, tężec jest niezwykle groźny i może prowadzić do poważnych powikłań
 • Torbiele śledziony – rodzaje, przyczyny, leczenie. Czy torbiel śledziony jest groźna?
  Torbiele śledziony, tajemnicze pęcherzyki wewnątrz tego ważnego narządu, kryją w sobie pytania. Czy są zawsze niewinne? Małe torbiele często pozostają niezauważone, jednak większe mogą przynieść niepokój, objawiając się bólem czy dyskomfortem. Czym są te tajemnicze wypełnione płynem pęcherzyki i co może oznaczać ich obecność? Odpowiedź tkwi w precyzyjnej diagnozie i opiece medycznej.
 • Winstrol – steryd na budowę mięśni
  Winstrol to toksyczna substancja której zadaniem jest spowodowanie szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Jakie brać winstrol? Zatrucie winstrolem objawy.
 • Wirus brodawczaka ludzkiego — co to jest?
  Brodawczak czyli wirus HPV - wirus brodawczaka ludzkiego, to wirus, który rozprzestrzenia się głównie podczas stosunku płciowego (w tym również podczas seksu analnego i oralnego) lub poprzez kontakt bezpośredni skóry z osobą zakażoną.
 • Witamina PP – gdzie występuje, w jakich produktach. Rola witaminy w organizmie
  Witamina PP — rozpoznawalna również pod nazwami: witamina B3 oraz niacyna. Pełni bardzo istotne i ważne funkcje w organizmie człowieka. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, obwodowego układu nerwowego, a także syntezę hormonów płciowych.
 • Włókniaki miękkie i twarde – przyczyny, wygląd i usuwanie
  Rozpoznaj różnice między włókniakami miękkimi i twardymi. Dowiedz się, jakie są objawy, kiedy zwrócić się do lekarza i jakie metody diagnostyczne są stosowane. Poznaj możliwości leczenia i usuwania włókniaków. Zyskaj wiedzę na temat opieki nad skórą, by cieszyć się zdrowiem i komfortem.
 • Wszawica – jakie są objawy posiadania wszy? Co to jest wszawica?
  Wszawica to problem, który może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Chociaż wszy są niewielkimi pasożytami, potrafią stwarzać duży dyskomfort i frustrację. Ich obecność na skórze i włosach jest nie tylko irytująca, ale również może wywoływać swędzenie, czerwone plamy oraz niepokój. Wszawica to temat, który warto zgłębić, aby zrozumieć, jakie są objawy, jakie są metody zwalczania i jak można zapobiegać tej powszechnej infestacji
 • Wszy – jak wyglądają wszy? Czy istnieje szampon na wszy?
  Wszy, choć mikroskopijne, mają zdolność wywoływania makro problemów w życiu ludzi. To niewielkie, krwiopijne pasożyty, które od wieków towarzyszą ludzkości. Choć nie są pożądane ani sympatyczne, wszy zasługują na pewną uwagę, gdyż wpływają na zdrowie, higienę i samopoczucie.
 • Wygląd brzucha czy może świadczyć o chorobie?
  Odczytaj tajemnice zdrowia z wyglądu brzucha. Napięcie, obrzęki czy zmiany skórne mogą być sygnałami chorób. Dowiedz się, jak rozpoznawać znaki alarmowe i zrozumieć, co mówi ci twój brzuch.
 • Wysypka na ciele – alergia czy objaw choroby?
  Wysypka – zrozum przyczyny różnorodnych zmian skórnych. Poznaj rodzaje wysypek, od alergicznych po infekcyjne. Odkryj, jakie objawy mogą towarzyszyć i kiedy należy skonsultować się z dermatologiem.
 • Zajady – co na zajady? Jak powstają zajady na ustach?
  Zajady – uciążliwy problem jamy ustnej? Poznaj przyczyny, objawy i skuteczne domowe sposoby na walkę z nimi. Odkryj, jak zadbać o zdrowie warg i błon śluzowych.
 • Zakrzepica – choroba zatorowa. Zapobieganie zakrzepicy
  Co to jest zakrzepica? Zakrzepica, czyli choroba zakrzepowo-zatorowa. Statystycznie dotyka o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. co robić i jak zapobiec zakrzepicy? Jak wygląda zakrzepica nóg?
 • Zanokcica – co to jest? Jak leczyć? Przyczyny, objawy i profilaktyka
  Wniknij w przyczyny bolesnych stanów zapalnych skóry wokół paznokci, jakimi jest zanokcica. Odkryj skuteczne domowe metody łagodzenia objawów i wspieraj zdrowie paznokci. Zdobądź wiedzę na temat profilaktyki i pielęgnacji, by przywrócić naturalny blask i komfort dłoni.
 • Zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie
  Zapalenie gardła najczęściej objawia się zaczerwienieniem, a także mało intensywnym bólem, A co istotne nie przechodzi a towarzyszy nam przez kilka tygodni przeradzając się w stan jakim jest przewlekłe zapalenie gardła. Co powoduje przewlekłe zapalenie gardła? Powody przez które możemy nabawić się bolącego gardła to między innymi niedostateczne i nieodpowiednie nawilżenie błon śluzowych.
 • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
  Zapalenie mieszków włosowych – odkryj przyczyny i objawy tego dokuczliwego schorzenia skóry. Dowiedz się, jak unikać infekcji i złagodzić swędzenie. Poznaj domowe sposoby na poprawę komfortu i przyspieszenie gojenia. Zyskaj wiedzę o pielęgnacji skóry, by cieszyć się zdrową i piękną skórą.
 • Zapalenie migdałów – objawy, przyczyny oraz metody leczenia
  Zapalenie migdałów to stan chorobowy który wiąże się z bardzo silnym bólem gardła, który powoduje problemy z połykaniem. Pojawia się również ogólne osłabienie organizmu oraz wysoka gorączka. Gotowe preparaty które są wykorzystywane w leczeniu zapalenia migdałów, powinny przyczyniać się do uśmierzania występującego bólu, a także powinny działać przeciwzapalne.
 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy i leczenie
  Wbrew pozorom zapalenie oskrzeli jest jedną z bardziej niebezpiecznych chorób dolnych dróg oddechowych, i nie należy jej bagatelizować. Mimo iż objawy pierwszej fazy choroby są zbliżone do przeziębienia, konieczne jest zwrócenie uwagi na rodzaj kaszlu, który jest znacząco uciążliwy. Aktualnie wyróżnia się dwa typy choroby zapalenia oskrzeli.
 • Zatkane uszy przyczyny i leczenie
  Zatkane uszy mogę powodować osłabienie słuchu, z różnych przyczyn. Mogą wystąpić z powodu Nagłej, zmiany ciśnienia, która występuje szczególnie podczas lotu samolotem ale także w przypadku przeziębienia organizmu. Domowe sposoby na zatkane uszy są pomocne u osób Które borykają się z niedrożnymi przewodami słuchowymi. Mogą one nie tylko odetkać ucho ale także będą pomogą leczyć współistniejące uporczywe objawy do których należą między innymi szumy uszne bądź zawroty głowy.
 • Zatkany nos – możliwe przyczyny nieżytu nosa
  Dolegliwość związana z niedrożnym nosem, który uniemożliwia prawidłowe oddychanie, jest bardzo uciążliwa. Zatkany nos jest dużym dyskomfortem a dla chorego problemem który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Bardzo ciężko choremu nie tylko oddychać ale również mówić, nie wspominając o bezproblemowym śnie i właściwej, pełnej regeneracji organizmu.
 • Zawał płuca – przyczyny, objawy i leczenie
  Poznaj objawy i przyczyny zawału płuca. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć zawał płuca. Jak chronić się przed zawałem płuca? Diagnostyka zawału płucnego.
 • Żelazo – jakie produkty bogate w żelazo najlepiej włączyć do diety?
  Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków mineralnych. W czym jest żelazo i jak najlepiej je suplementować?
 • Zespół poboreliozowy – jak rozpoznać i leczyć? Objawy zespołu poboreliozowego
  Dowiedź się więcej na temat zespołu poboreliozowego. Poznaj jego objawy oraz metody leczenia zespołu poboreliozowego.
 • Ziarnina – co to ziarnina? Czy ziarnina sama zniknie? Ziarninowanie rany
  Ziarnina, znana również jako ziarniniak, to reakcja obronna organizmu na infekcje lub uszkodzenia. Tworzy się tkanka łączna, tworząc charakterystyczne guzki lub zmiany skórne. To naturalny proces gojenia, choć czasem może prowadzić do powstawania blizn.
 • Żylaki. Od czego pojawiają się żylaki? Czy żylaki trzeba leczyć?
  Żylaki są wynikiem niewydolności żylnej w organizmie. Żylaki powstają w wyniku rozszerzenia i wydłużenia żył, uzyskując w ten sposób kręty nowy przebieg. Po osiągnięciu około 45 roku życia z problemem zmaga się co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna.