Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Kardiologia » Arytmia serca – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Arytmia serca – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Co to jest arytmia serca? – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Arytmia serca objawia się takimi chorobami jak: nadciśnienie, niedobór niektórych pierwiastków, miażdżyca lub niedoczynność tarczycy. Serce zachowuje się, jakby łomotało lub niemal zamierało. Silne emocje mogą powodować taki stan, ale również choroba, dlatego warto się zdiagnozować. Arytmia serca to przyspieszenie lub zwolnienie bicia serca utrzymujące się za pomocą węzła zatokowego, w którym powstają impulsy elektryczne. Te impulsy odpowiedzialne są za kurczenie się serca. W momencie nieprawidłowego działania rytmu serca dochodzi do konsekwencji. Bicie serca odbywa się za pomocą skurczu przedsionków i komór. Impulsy elektryczne pobudzają mięśnie serca, które są generowane w węźle zatokowym. Prąd wędruje w pierwszej kolejności do przedsionka, by następnie trafić do komory, tworząc przemienną pracę komór i przedsionków. Krew jest wyrzucana podczas skurczów do naczyń (aorty i pnia płucnego).

Arytmia serca – różnica pomiędzy prawidłowym biciem serca

Normalne bicie serca to około 60-80 uderzeń na minutę. Podczas wysiłku fizycznego lub silnych emocji dochodzi nawet do 90-120 uderzeń na minutę. Sen gwarantuje zwolnienie pracy serca do 40-60 uderzeń, a katorżniczy wysiłek do 170-180 uderzeń na minute. Arytmia serca nie jest chorobą, ale objawem schorzeń serca lub ogólnoustrojowych. Do arytmii serca dochodzi w momencie zwalniania, lub przyśpieszania bicia serca poza normami występowania takiego stanu. Powody prowadzące do arytmii serca:

  • stres,
  • nadczynność tarczycy,
  • zażywanie niektórych leków,
  • miażdżyca naczyń wieńcowych,
  • wady zastawek,
  • astma,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • niedobór potasu, magnezu, wapnia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadużywanie alkoholu, kawy lub herbaty.

Warto wiedzieć, że pewne sytuacje powodują zmianę kontroli nad pracą serca przez inne komórki. Występują wtedy dodatkowe skurcze, które są mało odczuwalne lub powodujące mało znaczące dolegliwości. W takim przypadku osoba może odczuwać dławienie w klatce piersiowej, przelewanie się czegoś za mostkiem lub szarpnięcie w okolicy serca.

Kiedy arytmia serca jest groźna?

Dodatkowe skurcze występujące mogą się łączyć w częstoskurcz. Osoby są narażone wtedy na zawroty głowy, bóle wieńcowe, duszności, uczucie dławienia oraz nawet utratę przytomności. W takim wypadku arytmia serca jest groźna i należy ją wyleczyć. Częstoskurcze charakteryzują się migotaniem przedsionków i komór, w których dochodzi do burzy w mięśniu sercowym. Do śmierci klinicznej lub zatrzymana akcji serca prowadzi właśnie migotanie komór. Osobom w takim stanie należy natychmiast przywrócić pracę serca defibrylatorem elektrycznym. Migotanie przedsionków należy do grupy mniej groźniejszych przypadków, z uwagi na to, że można je kontrolować odpowiednimi lekami wypisanymi przez lekarza specjalistę.

Jakie są przyczyny arytmii serca?

Arytmia serca to stan, w którym rytm bicia serca ulega zaburzeniu, prowadząc do nieregularnych bicia lub nadmiernie szybkiego, lub wolnego tętna. Przyczyny arytmii serca są zróżnicowane i obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i nabyte lub środowiskowe czynniki ryzyka. Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycjach do arytmii. Osoby mające historię rodzinnych przypadków arytmii mogą być bardziej podatne na jej wystąpienie. Nabyte czynniki ryzyka obejmują choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i wady serca, które mogą zakłócać normalny rytm serca. Ponadto nadmierne spożycie kofeiny lub alkoholu, palenie tytoniu oraz niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do wystąpienia arytmii. Czynniki środowiskowe, takie jak stres i niewłaściwa higiena snu, również mogą wpływać na rytm serca.

Arytmia serca diagnoza

Każdy objaw arytmii serca należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Pacjenci z tą dolegliwością najlepiej jeżeli udają się do specjalisty w trakcie zaburzeń rytmu, co pozwoli na dokładne zbadanie przyczyny. Wszystkie objawy związane z arytmią serca należy opowiedzieć lekarzowi. Kluczowe do rozpoznania przyczyny jest ustalenie okoliczności, w których dochodzi do zaburzeń oraz na jaki czas się tak dzieje. Badania zlecane przez lekarza w pierwszej kolejności to odsłuch serca, EKG i zmierzenie tętna. W przypadku problemów z rozpoznaniem przyczyny, lekarze stosują kontrolę serca za pomocą Holtera. W gorszych przypadkach może się zdarzyć cewnikowanie i pomiar napięcia elektrycznego wewnątrz serca.

Przywracanie rytmu serca przy arytmii

Chcąc przywrócić naturalne bicie serca, stosuję się leki antyarytmiczne. Dochodzi również do gorszych sytuacji, w których kardiolodzy stosują kardiowersję elektryczną. Pacjent będący w stanie narkozy poprzez podpięty kardiowerter otrzymuje prąd elektryczny, który powoduje umiarowienie rytmu serca. Pacjenci, którym dolega napadowe migotanie przedsionków, są w gorszej sytuacji, ponieważ zalegająca krew w przedsionku może powodować skrzepy. W momencie przywracania naturalnego rytmu zostają wepchnięte do komory i dalej do tętnic czego wynikiem jest zator (tętnic mózgowych, płucnych lub obwodowych). Należy w takim wypadku kontrolować stan pacjenta w ciągu 48 godzinach od napadu migotań. Po upływie tego czasu kardiolodzy najpierw muszą rozpuścić skrzepliny przed przywróceniem prawidłowego rytmu. Chorzy muszą przyjmować odpowiednie leki przeciwkrzepliwe, jeżeli pacjent może takie przyjmować. W przeciwnym wypadku lekarze nie podejmują próby, ponieważ może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *