Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze stanowią kompleks grupy schorzeń wywołanych przez organizmy pasożytnicze. Obejmują one zarówno mikroskopijne pierwotniaki, jak i większe pasożyty jelitowe czy tasiemce. Wnikając i rozwijając się wewnętrznie w organizmie człowieka, mają zdolność wywoływania różnorodnych objawów oraz powikłań. Skomplikowane interakcje pasożyt–gospodarz, często prowadzą do zaburzeń układu pokarmowego. Ogólne osłabienie organizmu może mieć wpływ na funkcjonowanie innych układów. Warto znać zagrożenia, jakie niosą choroby pasożytnicze oraz metody prewencji i leczenia.

Choroby pasożytnicze – rodzaje

Pasożyty jelitowe – mikroskopijne organizmy, które mogą zasiedlać układ pokarmowy człowieka. Powodują dolegliwości żołądkowo–jelitowe, bóle brzucha oraz zaburzenia trawienia.

Tasiemce u ludzi – tasiemce, czyli przywry pasożytnicze to organizmy wielokomórkowe. Mogą rozwijać się w ciele człowieka, wywołując objawy takie jak nudności, osłabienie oraz problemy ze wchłanianiem składników odżywczych.

Leishmanioza – pasożytnicza choroba przenoszona przez ukąszenia komarów. Może prowadzić do zmian skórnych, gorączki i osłabienia. W niektórych przypadkach, jeśli nie jest leczona, może zaatakować narządy wewnętrzne i stwarzać zagrożenia dla zdrowia.