Skip to content

Pluskwa domowa, co zrobić, gdy ugryzie? Sposoby na pluskwy

Pluskwa domowa zwana również inaczej jako pluskwa łóżkowa. To pasożyt, który żyje dzięki człowiekowi, z racji, iż żywi się jego krwią. Niestety zazwyczaj nie wiadomo skąd się pojawiają te małe owady, jednak w przypadku gdy już się pojawią, stają się one bardzo uciążliwe. Pierwszym symptomem, kontakty z niechcianymi osobnikami, są objawy po ukąszeniu przez pluskwę. Jeśli uda się odnaleźć ich kryjówkę, należy dobrze zastanowić się jak definitywnie się ich pozbyć. Sprwadź, jakie są pierwsze objawy oraz jak wygląda ugryzienie pluskwy. Poznaj metody zwalczania tych szkodników.

Pluskwa domowa

Pasożyt, znany pod nazwą jako pluskwa domowa bądź pluskwa łóżkowa. Żywią się krwią człowieka. Skąd się biorą pluskwy? Zwykle ciężko ustalić jednoznacznie przyczynę pojawienia się pluskiew. Jednak jeśli już się pojawią w domu, ich obecność jest bardzo uciążliwa dla domowników. Dodatkowo samo zwalczanie pluskiew nie należy do prostych czynności.

Pierwszy sygnał który może wskazywać na ich obecność to pojawiające się objawy po ugryzieniu pluskwy. W przypadku gdy uda się zlokalizować ich kryjówkę, każdy zastanawia się jak poprawnie się ich pozbyć – co nie jest niestety łatwą czynnością. Z racji, iż domowe sposoby na pozbycie się pluskiew bywają niezbyt skuteczne. Najlepszym sposobem będzie jak najszybsze wezwanie fachowców. W przeciwnym razie może wystąpić konieczność generalnego remontu mieszkania – wyrzucenie mebli w których butują pluskwy. Niestety zdarzają się również skrajne przypadki, gdzie jest konieczna przeprowadzka.

Pluskwa jak wygląda?

Pluskwa to osobnik, o czerwono brązowym zabarwieniu. Jeśli występują podejrzenia, iż mamy styczność w mieszkaniu z nieproszonymi gośćmi, wówczas warto zastanowić się, jak wygląda pluskwa, lub jak wygląda pchła ludzka? Dorosłe osobniki pasożyta jakim jest pluskwa wielkość, osiągają około 5-7 mm. Są one owalnymi nieposiadającymi skrzydeł owadami. W przypadku, jeśli pluskwa przez dłuższy okres nie miała kontaktu z człowiekiem, jej barwa jest inna. Mają wówczas odcień bladożółto-brązowy. Jednak jeśli pobiorą krew, ich kolorystyka zmienia się na ciemniejszą – mahoniowo brązową. Swoim rozmiarem oraz kształtem, a nawet i barwą, mogą przypominać pestkę jabłka.

Pluskwa ma aż sześć bardzo dobrze rozwiniętych odnóży, po trzy na każdą stronę. Odnóża te, wyposażone są w malutkie pazurki, które umożliwiają efektowne przyczepienie się do człowieka podczas spożywania posiłku – krwi. Głowa pluskwy jest krótka i szeroka z parą dużych oczu, a także parą wyraźnie widocznych czułek 4 segmentowych.

Samice pluskwy składają codziennie po 2/3 jaja. Z racji, iż żyją kilka miesięcy, jedna samica w przeciągu swojego życia może złożyć około 400-500 jaj. Jajka pluskwy mają barwę kremową, są delikatnie zagięte, i mają mniej więcej około 1 mm długości. Zazwyczaj samica składa jaja w małych zakamarkach oraz szparach w dość ciemnych miejscach. Stadium trwania określonych poszczególnie etapów rozwoju jaj zależy w dużym stopniu od dostępności pożywienia, a także od temperatury i względnej wilgotności powietrza.

Skąd się biorą pluskwy?

Należy obalić najbardziej powszechny mit związany z tym, iż pluskwy biorą się z brudu. Brud, nie zwabia pluskwy do domów, ale co istotne, regularne sprzątanie oraz pozbywanie się i usuwanie zbędnych przedmiotów, pomoże w szybszym ich zauważeniu, oraz skutecznej reakcji związanej z ich usunięciem.

Żródła pluskiew

Pluskwy mogą się pojawić w lub z:

  • hotele, schroniska, akademiki,
  • meble używane, w szczególności te które zostały zabrane spod śmietnika,
  • transport mebli używanych razem z nowymi,
  • komunikacja miejska — autobusy tramwaje, taksówki pociągi oraz inne środki masowego transportu,
  • kino oraz teatr, oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać większe ilości ludzi,
  • goście, którzy aktualnie zmagają się we własnym mieszkaniu z plagą pluskiew.

W przypadku, gdy pluskwy pojawią się już w mieszkaniu, mogą niestety przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami. W przypadku bloku mogą również zawędrować do sąsiada, poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory w ścianach, sufitach bądź też pod drzwiami.

Pluskwy w mieszkaniu gdzie można je znaleźć?

W przypadku, gdy w danym mieszkaniu zostały wykryte pluskwy, niestety istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo pojawienia się ich również w pozostałych mieszkaniach w danym budynku. Szczególnie w mieszkaniach najbliżej sąsiadujących. Dlatego tak istotne jest, aby lokale sąsiadujące po obu stronach zapluskwionego mieszkania zostały sprawdzone, ale także mieszkanie znajdujące się pod nim oraz nad nim.

Z racji, iż pluskwy mają bardzo płaski kształt ciała, mogą się schować i ukryć praktycznie w każdym zakamarku oraz pęknięciu czy szczelinie. Preferują ciemne, odizolowane przestrzenie. Osobniki te lubują się w materiałach takich jak:

  • drewno
  • papier,
  • a także powierzchnie tkanin,

dlatego w pierwszej kolejności należy zweryfikować tego typu powierzchnie i materiały czy się tam nie znajdują. Bardzo często pluskwy można spotkać w pobliżu łóżka bądź nawet w łóżku. Pasożyty te nie posiadają skrzydeł i nie mogą latać, więc nie mają możliwości przemieszczania się w powietrzu.

Aby z efektem odnaleźć ich kryjówkę, może pojawić się potrzeba usunięcia wezgłowia łóżka, podniesienia dywanów, a nawet demontażu niektórych przedmiotów np. osłonki gniazdek elektrycznych, aby móc zweryfikować wszelkie możliwe powierzchnie ich wylęgu i bytowania.

Dodatkowo pluskwy w domu można znaleźć również

  • w książkach oraz płytach,
  • na ścianach za tapetą,
  • w szafie w odzieży,
  • pod dywanami,
  • w szczelinach w ścianach,
  • w listwach przypodłogowych,
  • w łóżku co bardzo istotne mogą znajdować się w materacach, w szczelinach w ramie łóżka oraz wezgłowiu,
  • w meblach szczególnie w okolicach szwów i suwaków krzeseł oraz sof i kanap. w złączeniach szuflach,
  • w obrazach i ich ramach,
  • w lustrach ściennych,
  • w żaluzjach i roletach,
  • w zasłonach i karniszach,
  • w listwach z przeznaczeniem na przewody elektryczne,
  • w obudowie gniazdek elektrycznych.

Czy w domu są pluskwy? Jak to sprawdzić?

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy? Jak sprawdzić czy w łóżku są pluskwy? W przypadku obecności pluskwy w domu świadczyć mogą;

  • pojawiające się ukąszenia na skórze,
  • żywe bądź martwe pluskwy np. na pościeli,
  • oskórek po wylinkach larw z jaj, wylęgnięte oraz niewylęgnięte jaja z młodymi osobnikami
  • Plamy krwi — tzw. krew która została już strawiona przez owady, a następnie wydalona. Zazwyczaj można początkowo zaobserwować ją na pościeli i prześcieradłach w sypialni. Ważne, aby w miarę szybko reagować, nawet jeśli pojawi się jedna pluskwa w domu. Może również znajdować się wzdłuż szwów materacy, a także innych miejscach, gdzie dorosłe osobniki wraz z jajami mogą się ukrywać. Warto jednak pamiętam, iż podobny wygląd mogą posiadać odchody larw karaluchów. To, co wyróżnia odchody plam krwią od innych, to plamienia te pojawiają się grupkami, z racji, iż owad ten preferuje jednak tworzenie skupisk niż życie w pojedynkę,
  • zapach — słodki mdły zapach mogący przypominać zapach związany z kolendrą bądź migdałami. Zazwyczaj jest obecny podczas wzmożonej aktywności pasożytów

Ugryzienie pluskwy objawy

Pluskwa żywi się wyłącznie krwią człowieka. Atakuje zazwyczaj w nocy podczas snu żywiciela. Dzięki bardzo czułym czułkom które są wrażliwe na zapach bądź ciepło ciała ssaków, pluskwa jest w stanie zlokalizować swoją ofiarę. W przypadku ukąszeń, ślady po nich bardzo rzadko są pojedyncze, najczęściej pojawiają się w skupiskach. np. co najmniej trzy w linii.

Reakcje na ugryzienie pluskwy są kwestią bardzo indywidualną i mogą być różne. Jedni nie wykazują żadnych reakcji alergicznych bądź jest ona stosunkowo niewielka, a inni mogą doświadczyć silnych reakcji alergicznych, dolegliwości czy nawet bezsennych nocy.

Cechy ukąszeń pluskwy

  • ukąszenia nie są bolesne — gryząca pluskwa domowa czy pluskwa łóżkowa, podczas ukąszenia wstrzykuje substancję do krwi człowieka, która powoduje znieczulenie
  • miejsca po ukąszeniu mogą się różnić względem siebie wyglądem. Dość często są pod postacią wypukłych form i zaczerwienionych delikatnie obrzęków. Wyglądem mogą przypominać ślad po ukąszenie pchły — jednak nie posiadają czerwonego obszaru zlokalizowanego centralnie. W przypadku ostrych reakcji alergicznych i immunologicznych, które zdarzają się rzadko, mogą pojawić się bardziej rozległe ślady nawet o średnicy około 5 cm lub więcej wraz z rumieniem naokoło ukąszenia.
  • Ślady po ukąszeniu rzadko pojawiają się pojedyncze, zazwyczaj są po trzy lub więcej w linii.
  • Ślad po ukąszeniu swędzi
  • zazwyczaj pluskwy pasożytują bardziej na odsłoniętych częściach ciała i skóry człowieka. Najczęściej można zauważyć nakłucia zlokalizowane na brzuchu, szyi oraz ramionach barkach i na plecach. Mogą pojawić się również na klatce piersiowej, rzadziej jednak na nogach czy stopach.

Dorosły osobnik żywi się krwią co kilka dni, a w przypadku gdy zabraknie żywiciela, może przeżyć nawet kilka miesięcy albo nawet i dłużej, jeśli podda się hibernacji.

Istotne

Aby być pewnym, skąd pochodzi ukąszenie najlepiej znaleźć winowajcę. Z racji, iż ukąszenia dość często wyglądają podobnie, mogą zostać pomylone. Dodatkowo objawy ugryzienia pluskwy mogą wyglądem przypominać niekiedy różne problemy i schorzenia skórne, nie wspominając o ukąszeniu innych owadów. Podobne zmiany skórne mogą pojawić się po ugryzieniu również przez kleszcza, roztocza czy wszy i pchły zwierzęcej, bądź ludzkiej.

Dodatkowo niekiedy również pewne czynniki środowiskowe, a także schorzenia mogą przypominać i powodować objawy, które przypominają ukąszenie. Znaczna część populacji ludzkiej nie wykazuje reakcji skórnej czy alergicznej po ukąszeniu przez pluskwę.

Najlepszym dowodem na istnienie pluskwy w danej lokalizacji jest znalezienie fizycznych oznak ich bytowania. ”Namacalne dowody” na życie tych osobników to znalezienie ich kryjówki. Obecność pluskwy, żywych czy martwych, ich jaj bądź skorupki ale także niewielkie brunatne cienie plamki na materacach oraz prześcieradłach, bądź innych zakamarkach gdzie osobniki pluskwy mogły się zagnieździć.

Pluskwy i choroby

Czy pluskwa domowa przenosi choroby? Z racji, iż pluskwy żywią się krwią, tak samo, jak inne insekty bytujące w ten sposób, istnieje teoretycznie ryzyko przeniesienia choroby przez te pasożyty, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV). Jednakże do tej pory naukowcy oraz badacze zaznaczają, iż konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą potwierdzić bądź zaprzeczyć stwierdzeniu, czy pluskwy przenoszą choroby zakaźne.

Według naukowców z Kanady, którzy przeprowadzili szereg badań związany z pluskwami, odkryli, że pasożyty te mogą być nosicielami enterokoków oraz superbakterii MRSA. Bakteria ta jest odporna na wszystkie aktualnie dostępne antybiotyki. Naukowy oraz badacze, nie są jednak w 100% pewni, czy pluskwy przeniosły tę bakterię na chorych, czy jednak odwrotnie. Aktualnie nie ma dowodów na to, aby pluskwy potrafiły przenosić jakiekolwiek choroby. Jednakże sama ich obecność i myśl o nich powoduje u ludzi niepokój oraz poczucie strachu. Przez co mogą się przyczyniać do zaburzeń snu oraz bezsenności u pewnej grupy osób.

Pluskwy jak się ich pozbyć?

Na samym początku warto zaznaczyć, iż niestety domowe sposoby, są nieskuteczne w walce z tymi osobnikami. Najlepiej zwrócić się po pomoc do specjalistów w tej dziedzinie. Nie zawsze jest konieczność związana z pozbywaniem się wszystkich pościeli, ubrań oraz innych materiałów, które mogą okazać się zapluskwione. Ewentualnie jeśli specjalista w tej dziedzinie uzna to za konieczne, wówczas należy pozbyć się wszystkiego, aby nie doprowadzić do kolejnej ich inwazji. Aby usunąć te przedmioty, należy je również dobrze zabezpieczyć w szczelnie zamkniętych workach i torbach plastikowych, żeby zapobiec dalszej wędrówce i rozprzestrzenianiu się tych pasożytów.

Pościele oraz inne materiały które można wyprać. Pranie należy włączyć na program minimum 60 stopni C, aby zniszczyć i zabić wszystkie formy rozwojowe osobników. Można również po programie prania, zastosować gorące suszenie w suszarce. Jednak pranie w 60 °C zabija już praktycznie wszystkie formy pluskwy.

Po procesie prania oraz suszenia wszystkie rzeczy należy włożyć do czystych i szczelnie zamykanych toreb, aby nie pozwolić na ponowne ich namnażanie i zapluskwienie. W przypadku gdy pluskwy znajdują się w drobnych i małych przedmiotach, można jest umieścić w worku i włożyć do zamrażarki na minimum około 10 godzin i pracującej w temperaturze – 20 stopni.

Domowe sposoby na pluskwy

Jak pozbyć się pluskiew w domu? Z domowych sposobów, można spróbować również usunąć pluskwy odkurzaczem. Cały proces odkurzania wszystkich pomieszczeń począwszy od podłogi, po pęknięcia i szczeliny również w ścianach i podłodze, po połączenia ścian i podłogi oraz listw przypodłogowych, a także dywany i wzdłuż jego krawędzi, ramy łóżek i szwy materaca, a także cała jego podstawa, kończąc na meblach i innych potencjalnych miejscach możliwych siedlisk pasożytów.

Odkurzanie przestrzeni przed zastosowaniem środków owadobójczych pozwoli nie tylko na usunięcie zbędnego brudu oraz kurzu, ale co istotne zapewni lepszą wchłanialność, oraz wniknięcie środków chemicznych, a także poprawi ich efekt działania. Należy zwrócić jednak szczególną uwagę, iż po procesie odkurzania należy skrupulatnie zamknąć zawartość odkurzacza w szczelnej torbie plastikowej, a następnie usunąć w odpowiednie miejsce, aby uniemożliwić wędrówki pluskwom.

Z racji, iż pluskwa domowa jest bardzo wrażliwa na działanie temperatury i szybko ginie w przypadku gdy zostanie narażona na jej działanie. Szczególnie podczas zastosowania gorącej pary – mimo iż już wykazuje działanie temperatura około 45-50 stopni warto zastosować wyższą. Skuteczność pary wodnej pozwala na zabicie pluskwy we wszystkich możliwych jej stadiach i formach występowania, w tym również jaja które niestety są oporne na działanie większości środków owadobójczych.

Profesjonalne środki do usuwania pluskiew
  • Zamgławianie ULV – proces który polega na rozprowadzeniu cieczy tzw. roboczej przy pomocy generatora do zimnej mgły. Otrzymana mgła unosi się w powietrzu oraz przenika do wszelkich szczelin i penetruje wraz ze skutecznym preparatem bakteriobójczym.
  • Oprysk ciśnieniowy – proces, który również polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej czyli środka bakteriobójczego o odpowiednim stężeniu rozcieńczony wodą, w miejscach oraz na powierzchniach w których występuje szkodnik. Stosuje się do tego manualne opryskiwacze ciśnieniowe.
  • Ciekły azot – proces wymrażania mieszkania ciekłym azotem czyli suchym lodem, którego temperatura może wynosić -68 stopni Celsjusza. Proces ten jej bardzo niebezpieczny dla człowieka a minusem również tej metody jest konieczność po zamrażaniu zastosowania chemii jako ogólnego oprysku.
  • Wygrzewanie mieszkania – do temperatury około 60 stopni Celsjusza – metoda ta również, ze względu wysoką temperaturę oprócz pluskwy może zniszczyć wiele urządzeń RTV i AGD,

Najlepiej, aby zainfekowane pomieszczenie pozostawało puste na czas, aż zostanie stwierdzony brak obecności jakiejkolwiek formy bytowania pluskwy – niekiedy niestety, konieczne jest czekanie nawet miesiącami.

Bomba na pluskwy oraz pozostałe środki zamgławiające niestety nie są w stanie całkowicie usunąć w 100 procentach skutecznie pluskwy. Co więcej, metody te są szkodliwe dla człowieka — mogą mieć działanie rakotwórcze. Aktualnie najlepszą metodą jest wysoka temperatura. Pozwala na usunięcie żyjących pluskiew dorosłych osobników również po ich jaja.

Pluskwy w domu, zapobieganie

Niestety, pluskwy występują praktycznie wszędzie, dlatego warto zwracać szczególną uwagę oraz dokonać szczegółowych obserwacji podczas

  • zakupu mebli — szczególnie używanych, aby sprawdzić je pod kątem występujących oznak zapluskwienia
  • zakup pościeli używanej- tak jak wyżej w przypadku mebli baczna obserwacja
  • zaleca się, aby nie znosić do mieszkania oraz domów przedmiotów które zostały wyrzucone przez inne domostwo, zdarza się, że takie przedmioty nie zostały dobrze zabezpieczone a są aktualnie miejscem wylęgu plagi pluskwy,
  • w stanach zjednoczonych prowadzone są internetowe strony — serwisy które informują podróżnych czy do hotelu do którego się wybieramy, kiedykolwiek odnotowano problemy, związane z pasożytami oraz owadami. Niestety w naszym kraju aktualnie nie ma jeszcze takiego serwisu, dlatego należy dokładnie podczas powrotu do domu zweryfikować bagaż,
  • warto zadbać o to, aby pomieszczenie sypialniane nie było niepotrzebnie zagracone,
  • należy dość często prać oraz suszyć pościele, oraz koce,
  • konieczna jest również baczna obserwacja łóżka oraz mebli w celu odpowiedniej reakcji w przypadku rozpoczynającej się inwazji pluskiew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *