Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Choroby pasożytnicze » Szczypawka – skorek pospolity, czy jest niebezpieczny i czy gryzie?

Szczypawka – skorek pospolity, czy jest niebezpieczny i czy gryzie?

Szczypawka zwana inaczej jako skorek pospolity. Występuje również pod nazwą jako korc, zausznik, ale najbardziej popularna nazwa użytkowa to szczypawica. Owad ten jest bardzo powszechny i występuje bardzo często, nieraz można go spotkać w domu. Z racji swojej budowy, nie jest jednak mile widziany i nie cieszy się dobrą opinią. Wiele osób uważa go bowiem, za niebezpiecznego owada, który na końcu swojej odwłoki posiada szczypce – narzędzie konieczne do szczypania ludzi. Co się stanie, jak szczypawica ugryzie? Czy owad ten jest groźny? Czego nie lubią szczypawice i skąd się bierze szczypawka w domu? Sprawdź.

Szczypawica – charakterystyka. Jak wygląda szczypawka?

Szczypawka, inaczej skorek pospolity bądź szczypawica (forficula auricularia) jest to gatunek owada, który bardzo często występuje w Polsce. Z racji, iż szczypawka uwielbia wilgoć oraz cień można ją spotkać głównie w szczelinach wilgotnej gleby, pod mchem czy kamieniami. Zlokalizowana może być również, pod korą drzew, czy pod zeschniętymi liśćmi. Owady te, nie przepadają za słonecznymi miejscami. Swoją największą aktywność wykazują wieczorową oraz nocną porą, dlatego nierzadko ciężko jest je zaobserwować.

Szczypawka to jeden z owadów, który bardzo trudno pomylić z innym gatunkiem z racji na charakterystyczną budowę. Posiada lekko wydłużone, ale i delikatnie spłaszczone ciało, ze specyficzną rudawo brązowo żółtą barwą. Ciało składa się z segmentów. Rozmiar szczypawicy może wahać się między 9,5 mm a 20 mm. Szczególnym elementem, który wyróżnia szczypawkę na tle innych owadów, jest to, iż ich odwłok zakończony jest szczypcami – które fachowo nazywa się cęgami. Na czubku głowy mają parę dość długich czułek.

Ciekawostką jest to, iż szczypawka posiada skrzydła, jednak bardzo rzadko z nich korzysta, aby wznosić się w powietrze. Należy do owadów biegających, preferuje spacery po gruncie. Owady te składają jaja w bardzo płytkich komorach, głównie w ziemi, a co równie ciekawe, opiekę nad jajami sprawuje początkowo samica, a później rolę tę przejmuje samiec.

Czy szczypawka gryzie?

Nie wiadomo, kiedy szczypawki otrzymały miano złych owadów. Skąd tak naprawdę wzięła się ta zła sława szczypawek? Czy szczypawka wejdzie do ucha? W dawnych czasach, po kraju rozpowszechniano legendę związaną ze szczypawkami, które gryzą ludzi i chętnie wchodzą im do uszu, przegryzają błonę bębenkową, a następnie wędrują do mózgu. Aktualnie zarówno lekarze, jak i entomolodzy są zgodni, iż te legendy oraz opowieści są fikcją i nigdy takie wydarzenia nie miały miejsca. Mimo iż szczypawki bardzo lubują się w ciasnych zakamarkach, szczelinach, na pewno nie wybrałyby jako swojej kryjówki ludzkiego ucha, a w szczególności nie byłyby stanie przegryźć się przez błonę bębenkową.

Co się stanie, jak szczypawica ugryzie? Szczypawka może ugryźć człowieka wyłącznie w przypadku, gdy zostanie przyciśnięta ręką do powierzchni podłoża. Ukąszenie to jednak nie będzie bardzo bolesne i uciążliwe ani szczególnie groźne.

Szczypce szczypawki, do czego służą?

Do czego mogą służyć charakterystyczne dla tego owada cęgi? Prawdopodobnie spełniają one kilka funkcji. Są pomocne m.in.:

  • podczas polowań na mniejsze drobniejsze owady,
  • podczas składania oraz rozkładania skrzydeł, które jednak rzadko są używane,
  • podczas godów owadów, prawdopodobnie mogą służyć jako element do zaimponowania samicom, bądź jako pomoc podczas walki z konkurencją.

Czy szczypawka jest szkodnikiem?

Przedstawione powyżej pytanie, niestety nie posiada jednoznacznej odpowiedzi, gdyż występują szczypawki pożyteczne, jak i te szkodliwe. Skorka pospolita należy do grupy owadów wszystkożernych, co może być pomocne w ogrodach i warzywniakach. Według ogrodników szczypawka ceniona jest głównie za niwelowanie oraz zwalczanie szkodników występujących i żyjących na glebie.

Szczególnymi przysmakami szczypawek są:

  • różnego rodzaju mszyce,
  • gąsienice,
  • oraz larwy much.

Minusem jest jednak to, że w pierwszej kolejności szczypawki jednak wybierają pokarm roślinny. W momencie, gdy wyjadają przegniłe owoce, bądź obumierające fragmenty roślin, uznawane są za pożyteczne, jednak dość często szczypawki na tym nie poprzestają. Zdarza się, że podgryzają młode oraz zdrowe rośliny – głównie młode liście i płatki kwiatów.

W sytuacji, gdy zagęszczenie szczypawek będzie znaczne, mogą wyrządzić poważne szkody, również w uprawach. W takich przypadkach o szczypawkach można mówić jako o szkodnikach. Ulubionym daniem szczypawek są kwiaty cynii, złocieni, a także powojników. Dodatkowo uwielbiają również jabłonie oraz grusze. Można również zauważyć, jak żywią się na brzoskwiniach, morelach, krzewach malin oraz na kukurydzy.

Zastanawiasz się jak sprawdzić i poznać czy w ogrodzie nie ma aktualnie za dużo szczypawek? Czy ich ilość nie zagraża Twoim uprawom? Aby sprawdzić, czy faktycznie mamy gości w swoim ogrodzie, należy zweryfikować liście drzew bądź krzewów. Skorki bowiem zostawiają charakterystyczny znak po sobie – podziurawione liście, a to przez to, że zjadają wyłącznie miękkie fragmenty, a zostawiają jedynie twardsze nerwy liści.

Jak pozbyć się szczypawic z ogrodu?

Najlepszym sposobem na pozbycie się tych owadów z naszych ogrodów, to ograniczenie miejsc, gdzie mogą się one schować. Z racji, iż preferują miejsca wilgotne, należ usunąć z ogrodu m.in.

  • pozostawione kamienie, również te ozdobne,
  • kopce drewna,
  • zalegająca kora drzew,
  • opadnięte owoce oraz warzywak które zaczęły już proces gnicia.
Poznaj sposoby, aby szczypawki nie zbliżały się do domu:
  • Postaraj się uszczelnić wszystkie otwory, które mogłyby wykorzystać owady do wtargnięcia do wnętrza domu
    zaopatrz się w pułapki lepowe przeznaczona na owady biegające. Umieść je w pobliżu okien oraz drzwi.
  • Postaraj się nie sadzić roślin tuż przy budynku. Jeśli już chcesz mieć w pobliżu zieleń, zachowaj minimum półmetrowy odstęp.
  • Staraj się unikać otwierania okien przy zapalonym świetle. Szczypawki wabią się na światło lamp, szczególnie tych rtęciowych które emitują promieniowanie UV.

Skąd się biorą szczypawki w domu?

Zdarza się, że możemy spotkać szczypawki również w domu. Co jest tego przyczyną? Skąd się biorą szczypawki w domu? Głównym powodem dla którego szczypawki wybierają i znajdują się w domach, jest chęć schronienia w bezpiecznym miejscu, szczególnie w sezonie zimowym. Zazwyczaj wybierają wilgotne oraz chłodne pomieszczenia m.in. piwnice, oraz spiżarnie, jednak może się zdarzyć, że znajdziemy je w innych pomieszczeniach z racji, iż mogą się przemieszczać w celu znalezienia jedzenia. Można je znaleźć również w kuchniach czy szafkach kuchennych. Mogą zalegać w szafie z ubraniami — a skąd tam się znalazły? Mogły np. zostać przyniesione razem ze świeżym praniem, które schło na zewnątrz. Mogą także znajdować się w wilgotnej ziemi w doniczkach z kwiatami. Niestety szczypawki w domu, w zależności od umiejscowienia mogą wyrządzić niekiedy nawet spore szkody.

Jak pozbyć się szczypawek z domu?

W przypadku, gdy ich ilość nie jest ogromna, może okazać się wystarczające złapanie wszystkich owadów odkurzaczem. Należy jednak pamiętać, aby później z odkurzacza usunąć worek ze szczypawkami. Dobrym sposobem jest również rozmieszczenie w domu prostych pułapek, które pomogą w złapaniu nieproszonych gości. Pułapki na szczypawki można wykonać z pudełek bądź doniczek z malutkim wejściem i wypełnić je m.in. trocinami, płatkami osianymi, a także słomą lub olejem jadalnych. W tak przygotowanych oraz umiejscowionych na podłożu pułapkach, szczypawki z chęcią znajdą schronienie. Niestety, jeśli jednak domowe sposoby nie pomogą, konieczne wówczas będzie wynajęcie fachowców oraz firmy, która zdezynfekuje całe mieszkanie oraz dom, zabijając wszystkie niechciane osobniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *