Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia

Laryngologia

Laryngologia co to jest?

Laryngologia – otorynolaryngologia – to dziedzina medycyny skupiająca się na badaniu i leczeniu jamy ustnej, gardła, nosa, uszu, zatok, krtani szyi oraz twarzoczaszki.

Do laryngologa zgłaszają się pacjenci odczuwający niepokojące symptomy występujące w jamie ustnej, zatokach, krtani gardle, a nawet w uszach. Nie każdy wie, iż laryngolog może przeprowadzać zabiegi chirurgiczne. Jego działanie nie opiera się jedynie na leczeniu objawów. Do lekarza laryngologa mogą skierować się pacjenci u których występują problemy ze słuchem i głosem.

Badania laryngologiczne

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pod kątem laryngologicznym należy odpowiednio zareagować. Konieczna jest wizyta u lekarza laryngologa, który będzie w stanie skierować chorego na odpowiednie leczenie lub zabieg.

Niestety leczenie laryngologiczne nie zawsze jest wystarczające i w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Przykład może stanowić skrzywiona przegroda nosowa. Brak interwencji laryngologicznej często prowadzi do bezdechu sennego.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Najczęściej pierwsza wizyta w gabinecie laryngologicznym, opiera się na zebraniu od pacjenta informacji na temat występujących objawów. Po konsultacji laryngologicznej wykonywane są podstawowe badania z wykorzystaniem endoskopu. Wykorzystując sprzęt medyczny laryngolog może ocenić stan nosa, gardła czy ucha.