Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Suchy kaszel – przyczyny i metody leczenia

Suchy kaszel – przyczyny i metody leczenia

O czym świadczy suchy kaszel? Choć nie zdarza się to zawsze, suchy kaszel to zazwyczaj objaw, który pojawia się jako pierwszy przy infekcji wirusowej. Suchy kaszel określa się dość często jako kaszel dokuczliwy oraz męczący, szczególnie nocą. Z racji, iż jest nieprzyjemny, powodujący drapanie w gardle, w konsekwencji uniemożliwia spokojny sen. Sprawdź jakim chorobom może towarzyszyć suchy kaszel. Jak pozbyć się suchego kaszlu? Kiedy wymagana jest konsultacja ze specjalistą oraz jak przebiega leczenie suchego kaszlu. Zobacz jak leczyć suchy kaszel, domowe sposoby na suchy kaszel i drapanie w gardle, oraz co w szybki sposób pomoże się pozbyć tej dolegliwości.

Suchy kaszel objawy

Objawy suchego kaszlu są bardzo łatwe do zdiagnozowania. W przeciwieństwie do kaszlu mokrego suchy kaszel charakteryzuje się stosunkowo bardzo małą ilością odkrztuszającej wydzieliny lub jej całkowitym brakiem.
Bardzo często idzie w parze wraz z suchością i uczuciem drapania gardła. Uczucie podrażnienia błony śluzowej jakby nieustannie w jej środku znajdowało się małe piórko, które ciągle łaskocze. Jest to typowy objaw suchego kaszlu. Kaszel suchy u dziecka jest bardzo męczący, ale i uporczywy suchy kaszel u dorosłego szczególnie nocą jest bardzo dokuczliwy, gdyż zakłóca sen poprzez nagłe ataki, które prowokują do nieustannego pokasływania.

Suchy kaszel i jego przyczyny

Zazwyczaj suchy kaszel zapoczątkowuje rozwijającą się infekcję wirusową dróg oddechowych – najprościej mówiąc, rozpoczyna się przeziębienie. Suchy kaszel może być również objawem grypy. Nie zawsze jednak można być pewnym, iż kaszel suchy to tylko objaw zwykłej infekcji. Odruch kaszlu często jest praktykowany w przypadku gdy w gardle bądź przełyku utknie nam ciało obce. Suchy kaszel może być również spowodowany poprzez występującą chorobę refluksową przełyku. Spowodowany jest wówczas podrażnieniem dróg oddechowych przez kwaśną cofającą się treść pokarmową

Przyczyny suchego kaszlu:

  • przewlekłe zapalenie dróg oddechowych,
  • zakażenie wirusowe,
  • astma oskrzelowa,
  • dym tytoniowy i podrażnienie,
  • krztusiec.

W przypadku, gdy kaszel suchy jest bardzo męczący, oraz występuje przez dłuższy okres niż przy standardowym przeziębieniu, powinien nas zaniepokoić. Może okazać się wówczas, że jest on spowodowany przez inne dolegliwości, które nie są konieczne związane z układem oddechowym człowieka.

Przyczyny niemające powiązania z układem oddechowym:

  • alergia na sierść zwierząt,
  • rekcja alergiczna na znajdujące się zanieczyszczenia w klimatyzacji,
  • refluks,
  • nadciśnienie płucne,
  • nowotwór oskrzeli oraz nowotwór płuc,
  • problemy z krążeniem,
  • choroby serca.

Suchy kaszel po infekcji

Kaszel jest bardzo często ostatnią pozostałością po przebytej grypie, która dokucza nam od kilku tygodni. W przypadku zmagania się organizmu z krztuścem nawet i kilkunastu. Jeśli kaszel nie jest powikłaniem pogrypowym objawiającym się np. zapaleniem oskrzeli, nie trzeba się niepokoić.

Często jego bezpośrednią przyczyną może być dym bądź zmiana temperatury czy nawet wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Taka reakcja organizmu zazwyczaj jest konsekwencją przebytej infekcji związanej z uszkodzeniem błony śluzowej dróg oddechowych. Na pierwszą linię obrony w przypadku zakażenia przed zanieczyszczeniami powietrza oraz przed drobnoustrojami idzie nabłonek rzęskowy. Zostaje on uszkodzony, a także złuszczony co w konsekwencji powoduje podrażnienie, a to z kolei wywołuje odruch kaszlu.

W przypadku gdy mamy do czynienia z taką sytuacją kaszel suchy może minąć jedynie w przypadku gdy nabłonek się zregeneruje. Niestety sytuacja ta może trwać nawet kilka tygodni.

Leki przeciwkaszlowe

Co na suchy kaszel i drapanie w gardle? Zarówno przeziębienie, jak i grypa rozpoczyna się od kaszlu suchego, który wraz z rozwojem infekcji przeistacza się w kaszel mokry.
Zanim jednak nastąpi ta sytuacja, męczący suchy kaszel należy łagodzić w przypadku gdy jest bardzo dokuczliwy, szczególnie nocą by nie powodował bezsenności.

W celu łagodzenia kaszlu oraz jego hamowania stosuje się leki przeciwkaszlowe. Są to zazwyczaj syropy, które posiadają m.in. składniki jak kodeina, oraz dekstrometorfan. Problem suchego kaszlu oraz ataków związanych z jego napadami mogą stać się mniej dokuczliwe w przypadku gdy zastosujemy środki przeciwhistaminowe. Stosuje się je jednak tylko w przypadku:

  • gdy znana jest przyczyna kaszlu suchego. Nie może być on symptomem poważniejszych dolegliwości, gdyż w niektórych przypadkach stosowanie tych leków jest niezalecane.
  • kaszel jest bardzo męczący oraz dokuczliwy, przez co powoduje problemy ze snem. Dlatego warto wówczas go zastosować na noc, należy jednak pamiętać, że podczas kaszlu z organizmu są wydalane chorobotwórcze drobnoustroje, Przez co nie jest wskazane wstrzymywanie kaszlu Za wszelką cenę
  • z racji, iż kodeina jest uzależniająca w przypadku dłuższego stosowania należy jej przyjmować jedynie przez krótki okres
  • Nie należy jej również stosować u dzieci poniżej 12 roku życia a wyłącznie u młodzieży i dorosłych

Co istotne warto mieć na uwadze, że są sytuacje, w których koniecznie konieczne jest tłumienie suchego kaszlu. Przykładowo po operacjach neurochirurgicznych oraz okulistycznych. Odruchy, które towarzyszą kaszlowi między innymi pobudzenie i wzrost ciśnienia w klatce piersiowej mogą przyczynić się i spowodować nagły wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki oraz gałki ocznej.

Leki wykrztuśne

Istotne jest również, aby podczas suchego kaszlu, przyjmować leki, które w szybszym czasie uczynią go mokrym i sprawią one, że w drogach oddechowych zacznie pojawiać się wydzielina, która podczas odruchu kaszlu zostanie usunięta wraz z drobnoustrojami.

Domowy syrop na suchy kaszel dla dzieci jest Bardzo skutecznym lekiem, szczególnie syrop z cebuli. Ma on działanie antybakteryjne oraz powoduje stymulację produkcji i usuwania wydzieliny. Syrop z cebuli jest określany jako dobry lek na kaszel w ciąży. Z racji, iż jest on najbezpieczniejszy, jako naturalna metoda leczenia. W przypadku gdy występuje kaszel suchy u dzieci, można zastosować gotowe preparaty i syropy dostępne w aptece.

Kiedy mija suchy kaszel? W przypadku, gdy powodem suchego kaszlu jest po infekcyjne podrażnienie nabłonka, należy pobudzać wówczas jego regenerację. Cały proces może potrwać kilka tygodni. Warto w tym okresie szczególnie zadbać o dobre nawilżenie błon śluzowych, by wspomóc jej funkcję. Na szczególną uwagę zasługuje również napar z siemienia lnianego. Popijanie tego naparu jest nieocenioną pomocą.

Suchy kaszel domowe sposoby

Domowe sposoby na suchy kaszel od pokoleń są bardzo znane i skuteczne. Warto jednak pamiętać, iż leczenie suchego kaszlu z wykorzystaniem domowych sposobów należy stosować jedynie przez jakiś czas. Gdy kaszel utrzymuje się już dość długo i nie przechodzi w kaszel mokry, wymagana jest konsultacja z lekarzem. Konieczne jest wówczas wykluczenie poważniejszych chorób i przyczyn z nim związanych. Między innymi choroby serca, a nawet nowotwory.

Popularne i skuteczne domowe sposoby na suchy kaszel

Zioła na kaszel
Aby wspomóc organizm w walce z suchym kaszlem, można przyjmować i pić napary bądź syropy z ziół. Pomocne w walce z nim będą:

  • tymianek, który ułatwia odpuszczanie, pomaga również w wydzielaniu śluzu, który rozrzedza w gęstą wydzielinę,
  • prawoślaz — ma działanie wykrztuśne (można stosować gotowe preparaty między innymi tabletki z prawoślazem),
  • porost islandzki — ma działanie przeciwkaszlowe, a także wspomaganie stanu zapalnego błon śluzowych dróg oddechowych,
  • podbiał przyczynia się do łagodzenia stanów zapalnych, działa wykrztuśnie i również przeciwskurczowo,
  • dziewanna — pomaga w walce z kaszlem, szczególnie suchym osłaniając podrażnioną błonę śluzową. A w przypadku mokrego kaszlu przyczynia się do odkrztuszania zalegającej wydzieliny,
  • propolis — tak zwany kit pszczeli ma właściwości antybakteryjne.

Inne:

  • miód — Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku miodu gryczanego, gdyż uważa się, że on jest najbardziej pomocny w łagodzeniu kaszlu, który zazwyczaj występuje przy przeziębieniu,
  • siemię lniane — stosowanie naparu z siemienia jest pomocna w łagodzeniu kaszlu suchego,
  • syrop sosnowy — jest pomocny nie tylko podczas kaszlu, ale także w przypadku gdy dokucza nam katar, pojawiają się dreszcze i ogólne uczucie rozbicia organizmu. w czasie choroby mogą go stosować równie dzieci — do trzech razy dziennie po jednej łyżeczce a dorośli trzy cztery razy dziennie,
  • syrop z cebuli — określany jest za naturalny antybiotyk o działaniu wykrztuśnym.

Inhalacje na suchy kaszel

W walce z suchym kaszlem pomocne mogą również być inhalacje z dodatkiem olejków, środków antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Należy do gorącej wody dodać kilka kropel olejku na przykład eukaliptusowego sandałowego olejku z kopru włoskiego majeranku bądź sosny. Można również zastosować inhalację z naparów ziół. Pomocnym może okazać się rumianek.

Nawilżenie powietrza

Należy zadbać o jak najlepszą wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Prawidłowe nawilżenie powietrza w domu nie będzie powodować wysuszenia śluzówki gardła. Można zaopatrzyć się w gotowe nawilżacze powietrza, które nie tylko będą pełniły funkcje nawilżania pomieszczeń, ale także mogą je oczyszczać. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w taki sprzęt można rozłożyć mokre ręczniki na grzejnikach

należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu błon śluzowych. Częste picie wody oraz naparów ziołowych może przyczynić się do prawidłowego nawilżenia. Należy jednak pamiętać, aby spożywane napoje miały temperaturę pokojową bądź były delikatnie ciepłe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *