Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Zatkany nos – możliwe przyczyny nieżytu nosa

Zatkany nos – możliwe przyczyny nieżytu nosa

Dolegliwość związana z niedrożnym nosem, który uniemożliwia prawidłowe oddychanie, jest bardzo uciążliwa. Zatkany nos jest dużym dyskomfortem a dla chorego problemem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Bardzo ciężko choremu nie tylko oddychać, ale również mówić, nie wspominając o bezproblemowym śnie i właściwej, pełnej regeneracji organizmu. Dość często w przypadku gdy doskwiera nam zatkany nos, może pojawić się również chrapanie. Zatkany nos bez kataru czy może występować?

Najczęściej zatkany nos, spowodowany jest zalegającą wydzieliną w obrębie górnych dróg oddechowych oraz wycieku z nosa. Nie zawsze jest to standardowy zwykły katar. Inną przyczyną, która ma wpływ na problem zatkanego nosa to infekcja. Zapalenie zatok może być również spowodowane alergią bądź polipami. Sprawdź kiedy należy zgłosić się do lekarza specjalisty, oraz co może się przyczyniać do uczucia zatkanego nosa.

Zatkany nos

Istotnym narządem węchu jest nos, a konkretnie jama nosowa. Jest ona zasadniczym elementem górnych dróg oddechowych. W przypadku gdy w anatomii wnętrza nosa jest zmiana w postaci obrzęku oraz jama nosowa jest pełna wydzieliny, wówczas występują problemy z prawidłowych oddychaniem. Zdarzyć mogą się również sytuacje, iż nos jest zatkany, a nie ma wycieku wydzieliny. Warto wiedzieć, iż utrzymujący się przez dłuższy okres zatkany nos, może wywołać negatywne konsekwencje dla ogólnej kondycji organizmu człowieka. Zatkany nos, zmniejsza wydolność fizyczną, w dużym stopniu przyczynia się do bólów głowy oraz zmęczenia. Powoduje również problemy z koncentracją. Zatkany nos powoduje dyskomfort i konieczność oddychania przez usta. Jest to nie tylko uciążliwe np. podczas spożywania posiłków, ale również może wpływać niekorzystnie na zdrowie. Wdychane powietrze nosem jest przeważnie oczyszczone np. z unoszącego kurzu. W przypadku oddychania ustami całą zawartość powietrza znajdującego się w pomieszczeniu jest wdychana.

Zatkany nos kiedy do lekarza

Warto wiedzieć, że jeśli występuje zatkany nos u małych dzieci, czy też zatkany nos u niemowlaka, zawsze należy pilnie udać się do lekarza w celu konsultacji. Zatkany nos u dziecka, znacznie utrudnia oraz powoduje dyskomfort związany z oddychaniem. Gdy zatkany nos występuje u osoby dorosłej, do lekarza warto zgłosić się w przypadku:

  • gdy zatkany nos w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie,
  • zatkany nos trwa znacznie dłużej i utrzymuje się już 10 dni,
  • pojawiła się gorączka szczególnie wysoka,
  • dokucza nam silny ból w obrębie czoła oraz okolicy nosa,
  • kolor wydzieliny z nosa jest zielony bądź żółty,
  • występuje krwawienie z nosa,
  • w niedalekiej przeszłości doszło do urazu twarzy bądź głowy.

Aby móc prawidłowo rozpoznać przyczynę zatkanego nosa, konieczne jest zebranie przez lekarza specjalistę dokładnego wywiadu. W przypadku gdy uczucie zatkanego nosa nie ma powiązania z przeziębieniem oraz alergiami, wymagana jest wówczas dalsza diagnostyka zatkanego nosa. Standardowa procedura wykonywana przez lekarza rodzinnego opiera się na wywiadzie. Dopiero w kolejnym kroku skierowaniem do lekarza specjalisty, jakim jest laryngolog. Lekarz przy pomocy endoskopu – specjalnego przyrządu bada pacjenta, wkładając do jego nosa bardzo cienką sondę, zakończoną mini kamerą. W ten sposób widzi wnętrze nosa na ekranie monitora. Dzięki czemu sprawdzić może, czy powodem, który przyczynia się do zatkanego nosa, jest krzywa przegroda nosowa, polipy czy też przerośnięte małżowiny nosowe.

Przeziębienie a zatkany nos

Najczęstszą przyczyną zatkanego nosa jest katar, który określa się również jako nieżyt nosa. Jest to stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa. Nieżyt nosa powodują głównie wirusy. Jest ich ponad 200 (rhinowirusy, koronawirusy, adenowirusy). Stosunkowo rzadko katar jest konsekwencją po zakażeniu bakteryjnym. Uczucie silnie zatkanego nosa, to jeden z głównych objawów przeziębienia, który spowodowany jest najczęściej przez wymienione wyżej wirusy.

W przypadku niedrożnego nosa, który powodują wirusy najczęściej towarzyszy bardzo charakterystyczna wodnista, śluzowata wydzielina. Gdy doskwiera katar wywołany przez zakażenie bakteryjne, wydzielina jest zazwyczaj gęsta śluzowo-ropna, a jej kolor jest żółto-zielony.

Układ odpornościowy człowieka zazwyczaj radzi sobie w bardzo dobry sposób wszelkimi drobnoustrojami, które przyczyniają się do infekcji górnych dróg oddechowych. W przypadku jednak gdy organizm nie jest osłabiony np. z powodu wychłodzenia, bądź przegrzania, zarazki mają wówczas przewagę i o wiele łatwiej jest im zaatakować układ immunologiczny. Gdy uda im się przedostać do wnętrza błony śluzowej bardzo szybko się namnażają i w konsekwencji rozwija się infekcja. Głównym jej objawem jest zatkany nos i uciążliwy katar. Dochodzi wówczas do obrzęku błon śluzowych, które powodują problemy z oddychaniem. W konsekwencji nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych nosa, a także znacznym wzrostem aktywności komórek odpowiedzialnych za produkcję śluzu, produkcja wydzieliny jest wzmożona. W znaczący sposób utrudnia ona pracę rzęsek, które pokrywają błonę śluzową.

Rzęski te przyczyniają się do walki z drobnoustrojami oraz pełnią funkcję związaną z oczyszczaniem jamy nosowej i zatok. W pierwszym etapie wydzielina jest wodnista. Później gęstnieje a w przypadku gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, a sprzyja temu stan infekcji wirusowej w organizmie, wydzielina ta staje się bardzo gęsta, a niedrożność nosa się nasila.

Nieżyt nosa co robić?

Statystycznie organizm potrzebuje około tygodnia, by uporać się z przebiegiem infekcji. Ostry wirusowy nieżyt nosa trwa zazwyczaj około 5 do 7 dni. Niestety niekiedy w konsekwencji nieżytu nosa, mogą pojawić się inne komplikacje zdrowotne. W przypadku gdy infekcja się rozwinie oraz rozszerzy, może nawet dojść do zapalenia zatok, oskrzeli bądź uszu. Występują również przypadki gdy ostry nieżyt nosa przeistacza się w przewlekły katar bądź zmienia swój charakter z zakażenia wirusowego na bakteryjne. Konieczne jest wówczas zastosowanie antybiotykoterapii. Dlatego tak istotne jest, aby katar leczyć. Co na zatkany nos?

Domowe sposoby na zatkany nos i uporczywy katar:

  • Woda morska – nawilżanie błony śluzowej nosa. Będzie pomocne przy rozrzedzeniu wydzieliny, a także usprawni pracę rzęsek. Dodatkowo przyczyni się do zmniejszania obrzęku.
  • Inhalacje – w znaczący sposób pomagają udrożnić zatkany nos. Można stosować inhalacje przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Bądź standardowo, w garnku gorącej wody rozpuścić napar z ziół i wdychać unoszącą się gorącą parę.
  • Krople do nosa na zatkany nos – przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej, a także ograniczają produkcję wydzieliny. Niekiedy również przyczyniają się do zwalczania stanu zapalnego. Ważne jest, aby stosować je z umiarem, nie dłużej niż 5 dni. Zbyt częste stosowanie kropli do nosa może przyczynić się do uszkodzenia błony śluzowej. Objawiającej się uczuciem zatkanego nosa, czyli tak zwany “katar z odbicia”.
  • Nawadnianie organizmu – nieżyt nosa, który trwa kilka dni bądź nawet i dłużej można osłabić, przyjmując dużą ilość płynów. Zaleca się spożywanie wody mineralnej, bądź gorących herbat, naparów ziołowych, a także rosołu. Zwiększona ilość płynów w organizmie przyczyni się do rozrzedzenia zalegającej wydzieliny w nosie, a to z kolei ułatwi jej usuwanie.

Zatkany nos a alergia

Jeśli uczucie zatkanego nosa występuje bez uprzedniego pojawienia się przeziębienia, szczególnie w okresie wiosennym, możemy być pewni,  ze nieżyt nosa ma powiązanie z występującą alergią, określaną jako katar alergiczny czy katar sienny. Jest on reakcją uczuleniową, zazwyczaj na pylenie kwiatów, drzew, traw, krzewów oraz ziół. Katar alergiczny może być również objawem uczulenia na roztocze, pleśń oraz sierść zwierząt.

Aby rozpoznać alergiczny nieżyt nosa nie trzeba specjalistycznych badań. Zazwyczaj wydzielina jest bardzo wodnista, występuje nieustanny świąt nosa, a także kichanie oraz częste bądź nieustanne łzawienie oczu. Może pojawić się również kaszel bądź wysypka. Zazwyczaj objawy te znikają w przypadku, gdy nie mamy kontaktu z alergenem. Gdyż to one, a nie wirusy bądź bakterie przyczyniają się do występującego stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

W przypadku gdy wcześniej nie odczuwaliśmy takich dolegliwości, warto udać się do alergologa. Ten z kolei zleci wykonanie odpowiednich testów alergicznych z krwi bądź skórnych. Po odebraniu wyników będzie możliwe stwierdzenie alergii oraz określenie alergenów ją wywołujących. Dodatkowo będzie możliwe również przepisanie odpowiednich preparatów i leków, które pomogą w udrożnieniu nosa.

Nieżyt polekowy

Zatkany nos może również pojawić się jako konsekwencja po przyjmowaniu niektórych leków. Zazwyczaj polekowy nieżyt nosa powoduje np. aspiryna, leki hipotensyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także doustne środki antykoncepcyjne.

Zmiany naczynioruchowe w obrębie jamy nosowej

Dość często można spotkać osoby, które zmagają się z uczuciem zatkanego nosa i katarem gdy na przykład zimą z zewnątrz wejdę do ogrzanego pomieszczenia bądź zjedzą gorące danie. Przyczyniają się do tego naczynia krwionośne, a dokładniej mówiąc ich reakcja na zmianę powietrza, jest to tak zwany naczynioruchowy nieżyt nosa.

Mowa tutaj o zaburzonej kontroli nerwowej zwężania oraz rozszerzania się naczyń krwionośnych. Tak zwany nieżyt w naczyniu ruchowym. Niektórzy ludzie o wiele bardziej odczuwają konsekwencje związane ze zmianami temperatur powietrza oraz jej wilgotności w różnych pomieszczeniach. Przykładowo zimą z zimnego powietrza na zewnątrz wchodzimy do ogrzanych pomieszczeń w domu, a w lecie z ciepłego powietrza na zewnątrz wchodzimy do klimatyzowanych, chłodniejszych pomieszczeń wewnątrz. Konsekwencją jest pociąganie nosem. Niekiedy niektórzy po zjedzeniu gorącej zupy również mają podobne dolegliwości. Nie świadczy to o żadnej infekcji bądź alergii. Jest to jedynie sygnał od organizmu, że nos nie nie umie się tak szybko zaaklimatyzować i zaadaptować w zmienionych warunkach. Występuje wówczas obrzęk błony śluzowej nosa, pojawia się więcej wydzieliny.  Jednak katar samoistnie mnie ja po kilku, kilkunastu minutach.

Niewystarczające wilgotność powietrza

Czynnikiem, który również wpływa na problem zatkanego nosa jest otoczenie, w którym przebywamy. Dokładniej mówiąc, jego parametry, w tym wilgotność powietrza. Jeśli większość dnia przebywamy w pomieszczeniach, w których występuje niski poziom wilgotności, czyli jest bardzo suche powietrze, może pojawić się wysuszenie śluzówki. Stan ten może powodować odczucie zatkanego nosa szczególnie rano tuż po przebudzeniu. Określa się go jako zespół suchego nosa. Aby zapobiec tego rodzaju sytuacjom, warto rozważyć zakup urządzenia, jakim jest nawilżacz powietrza. Obecnie na rynku są dostępne nawilżacze, które pełnią również funkcją oczyszczającą powietrze. Możemy również zastosować tradycyjną metodę, czyli rozwiesić wilgotny ręcznik na ciepłym grzejniku. Dzięki czemu podniesie się wilgotność powietrza w pomieszczeniu. 

Optymalna wilgotność powietrza dla naszego nosa w pomieszczeniach zamkniętych wynosić powinna od 40 do 60%. Ważna jest również temperatura w pomieszczeniu, która powinna oscylować na poziomie 20 -22 stopni Celsjusza a w przypadku sypialni około 18 stopni.

Czynniki drażniące a zatkany nos

Nieustannie przebywanie w trudnych warunkach, gdzie panuje dym, kurz oraz styczność z chemikaliami, również może powodować nieżyt nosa. Szczególnie narażeni są na to pracownicy związani z branżami: budowlaną, chemiczną, sprzątającą, a także górnicy. Zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu powoduje paraliż rzęsek, które wyścielają wnętrze jamy nosowej. Problemy mogą również nasilać środki chemiczne, pyły, oraz opary pochodzące ze szkodliwych substancji chemicznych powodujących podrażnienie dróg oddechowych. Wszelkie zanieczyszczenia przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego, który unieruchamia rzęski, a także wstrzymuje proces naturalnego oczyszczania nosa

Chore zatoki

W obrębie czaszki znajdują się jamy powietrzne, tak zwane zatoki przynosowe. Dzięki naturalnym ujściom oraz kanałom są połączone z jamą nosową tak, by powietrze oraz śluz miały możliwość się przemieszczać. Pełnią istotne funkcje:

  • można określić ich mianem amortyzatorów, które chronią mózg
  • nadają tonację głosu oraz go modelują,
  • mają za zadanie nawilżać powietrze wdychane przez nos.

Zazwyczaj zwykł katar, ustaje po kilku dniach. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy okres, i po jakimś czasie powraca, gdy pojawia się dokuczliwy ból głowy, możliwe, iż problem dotyczy chorych zatok. W przypadku gdy zareaguje się w odpowiednim momencie, oraz wprowadzi leczenie stanu zapalnego, jest szansa, aby uchronić się przed stanem, jakim jest przewlekłe zapalenie zatok.

Najczęściej zapalenie zatok spowodowane jest poprzez zakażenie wirusowe, czasami bakteryjne, a najrzadziej zakażenie grzybicze. Idealne warunki do rozwoju choroby, są związane z nawracającymi oraz niedostatecznie wyleczonymi infekcjami górnych dróg oddechowych, a także próchnicą zębów. Na problem chorych zatok, skarżą się najczęściej alergicy, a także osoby chore na astmę. Mogą one również dotykać osoby, zmagające się z problemem krzywej przegrody nosowej, a także przerostem migdałków podniebiennych czy też migdałka gardłowego.

Jak odblokować zatkane zatoki? Sprawdź trik na zatkany nos bez kataru

W przypadku jeśli choroba dopiero się rozpoczyna, warto spróbować leczyć ją wykorzystując domowe sposoby na zatoki. W szczególności należy zadbać o oczyszczenie zatok. Warto stosować ciepłe okłady oraz inhalacje. Można rozważyć korzystanie z sauny. W przypadku braku poprawy gdy dolegliwości nie mijają i nasilają się, trwają już przeszło tydzień, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Prawdopodobnie będzie wówczas konieczne włączenie antybiotykoterapii. Lekarz może również zlecić szczegółowe badania m.in. tomografię komputerową, bądź endoskopowe płukanie zatok. Niestety zdarza się, iż jedynym rozwiązaniem na pozbycie się problemu związanego z zatokami jest przeprowadzenie operacji. Dzięki niej można pozbyć się zatkanego nosa z powodu chorych zatok. Operacja ma na celu, usunięcie istniejących zmian chorobowych, a także rozszerzenie naturalnych ujść zatok.

Zapalenie zatok

Jeśli w tkance pokrywającej zatoki, rozpocznie się proces zapalny, powstaje wówczas wydzielina, która zatyka ujścia zatok. Powietrze ma problem, aby się wydostać i w konsekwencji uciska na ściany zatok. To właśnie z tego powodu odczuwa się ból głowy, a także różnych okolic twarzy. Zazwyczaj ból zatok nasila się głównie podczas pochylania głowy, a także rano.

Polipy i zatkany nos

Polipami określane są zazwyczaj łagodne nienowotworowe zmiany w obrębie jamy nosowej. Niektóre z nich systematycznie się rozrastają, a inne powstają i po pewnym czasie samoistnie się wchłaniają. Ich występowanie może powodować niedrożność nosa, przez to jesteśmy zmuszeni do oddychania ustami. Mówienie przez nos, chrapanie, problemy z rozróżnieniem zapachów, są konsekwencją występowania polipów. Na ich obecność najczęściej narażane są osoby, które cierpią na astmę oskrzelową bądź mają nadwrażliwość na salicylany, czyli kwas acetylosalicylowy. Powodujące dyskomfort polipy są również przyczyną nawracania choroby związanej z nieżytem nosa. Najczęściej zlokalizowane są przy ujściu zatok do nosa, co w konsekwencji w przypadku rozrastania się mogą przyczyniać się do deformacji kształtu nosa.

Niestety nie ma jednego skutecznego nieoperacyjnego sposobu leczenia polipów. Aby się ich pozbyć, konieczna jest operacja, zazwyczaj przy użyciu endoskopu. To tak zwana polipektomia endoskopowa.

Krzywa przegroda nosowa jako przyczyna zatkanego nosa

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma krzywą przegrodę nosową. Głównie przez to, że nie zawsze daje o sobie znać, i większość osób nie odczuwa z tego tytułu dyskomfortu. Ciekawostką jest to, iż, przegroda nosowa oraz nos, to element organizmu człowieka, który rośnie najdłużej – nawet do 25 – 28 roku życia. Jest przez to o wiele bardziej oraz dłużej narażany na wszelkie urazy spowodowane upadkiem bądź sportem. W przypadku gdy zostanie uszkodzony, może rosnąć w dalszym ciągu nieprawidłowo, przez co w przyszłości może być przyczyną różnych innych dolegliwości.

Nos z krzywą przegrodą o wiele gorzej się oczyszcza. Dodatkowo zalegająca wydzielina, może spływać do gardła, a to z kolei może powodować rozwój stanów zapalnych gardła oraz zatok. Krzywa przegroda nosowa może również powodować problemy ze słuchem. Można mieć słabszy węch, a także skarżyć się na dokuczliwe bóle głowy oraz nieustannie mieć wrażenie zatkanego nosa.

Przegroda nosowa składa się z dwóch części. W przypadku gdy nie jest prosta, może powodować problemy z prawidłowym oddychaniem z wykorzystaniem jednej dziurki bądź obu. Może powodować blokadę drożności przewodów nosowych. Lekarz, który zleci szczegółowe badania, na ich podstawie może ocenić przegrodę nosową oraz w przypadku złych wyników, może skierować na wykonanie operacji. Plastyka nosa jest to zabieg, którego efekt jest trwały, i może utrzymać się ko końca życia pacjenta w przypadku gdy nos nie ulegnie urazom.

Przerost małżowiny nosowej

Małżowiny nosowe są to naturalne struktury zlokalizowane wewnątrz (wzdłuż) nosa po obu jego stronach. Pokryte są śluzówką, której zadaniem jest oczyszczanie oraz nawilżanie wdychanego powietrza. Zdarza się, iż przez nieustannie pojawiające się procesy zapalne wywołane np., infekcjami bądź alergiami, oraz przez za częste i długotrwałe przyjmowanie kropli do nosa, może pojawić się obrzęk małżowiny nosowej. Z czasem stan ten określa się jako przerost małżowin nosowych. Dość często temu zjawisku towarzyszy uczucie zatkanego nosa, problemy z węchem oraz intensywny katar czy pojawienie się krwotoku z nosa. W krytycznych sytuacjach obrzęknięte małżowiny nosowe mogą zablokować całkowicie przepływ powietrza. Wówczas lekarz może zalecić wykonanie operacji, polegającej na ścięciu w znacznym stopniu przerośniętych małżowin nosowych. Można wykorzystać mało inwazyjne dla zdrowia zabiegi np. laser bądź kriochirurgię. Dzięki tym procesom istnieje możliwość normalnego oddychania oraz poprawy przepływu powietrza.

Zatkany nos przez ciało obce

Małe dzieci dość często w formie zabawy wkładają do otworu nosowego np. ziarno grochu, małe elementy zabawek, malutkie baterie od zegarków, przez to powodują nieżyt nosa. Ciało obce wewnątrz będzie powodować ból, problemy z oddychaniem oraz wydychaniem powietrza, a także jednostronny obrzęk nosa. Bardzo istotne jest, aby wszelkie elementy wyjąć w miarę szybko, gdyż na przykład ziarno grochu bądź fasoli pod wpływem wilgoci może pęcznieć, a to będzie powodowało nieprzyjemny rozpierający ból. W przypadku baterii bądź innych elementów elektronicznych zawarty w nich kwas może spowodować uszkodzenia błony śluzowej nosa.

Jak postępować gdy dziecku utknie przedmiot w nosie?

W sytuacji gdy w nosie dziecka utknie przedmiot, należy zachować szczególną ostrożność. Szczególnie jeśli dotyczy to bardzo małych dzieci, które nie potrafią usiedzieć spokojnie. Jeśli dany przedmiot wystaje delikatnie z nosa, można podjąć próbę wyciągnięcia go palcami bądź pęsetą. W przypadku gdy dziecko jest większe, można poprosić o wydmuchanie zawartości nosa. Jednak jeśli przedmiot znajduje się o wiele głębiej, należy pilnie udać się z dzieckiem do lekarza.

Problemy z tarczycą

Zatkany nos może również świadczyć o problemach związanych z niedoczynnością tarczycy. Jest on jednym z wielu objawów, które mogą pojawić się przy tym schorzeniu. Bardzo ważne, że jest przy schorzeniu, jakim jest choroba Hashimoto, może wystąpić jako pierwszy objaw, problem z układem oddechowym.

Nowotwór nosa i zatok

Przewlekły nieżyt nosa, zatok przynosowych oraz powiększenie węzłów chłonnych, zazwyczaj pojawia się jako pierwszy objaw związany z nowotworem nosa. Z racji, iż pierwsze objawy nie są znacząco jednoznaczne oraz charakterystyczne, stan chorobowy wykrywa się dość późno na zaawansowanym etapie.

Nowotwór nosa oraz zatok przynosowych nie występuje bardzo często. Według badań stanowi około 0.3% wszystkich guzów złośliwych, które mogą wystąpić u człowieka. Cechą charakterystyczną dla tego stanu jest nieprawidłowy rozrost komórek nabłonka. Niestety rodzaj tego nowotworu ma najczęściej złośliwy charakter.

Objawami, które wówczas mogą się pojawić to:

  • znaczne problemy związane z oddychaniem oraz pogarszanie się stanu oddychania,
  • uczucie zatkania nosa,
  • katar,
  • wyciek ropy, bądź ropy z domieszką krwi,u
  • nawracające krwawienie z nosa,
  • zniekształcenia traken miękkich nosa, a także jego okolicy,
  • ból zębów nawet zdrowych,
  • łzawienie oczu.

Diagnostyka raka nosa oraz zatok opiera się na badaniu palpacyjnym przez lekarza specjalistę, który również może wykonać dokładną weryfikację przy pomocy wziernika komory nosa oraz USG układu chłonnego szyi.

Za pomocą rynoskopii oraz dzięki badaniu endoskopowemu istnieje szansa wykrycia zmian, które są zlokalizowane w przewodzie nosowym. Istnieje możliwość wykonania również zabiegu określanego jako biopsja, podczas której zostaje pobrana cząstka materiału do badania histopatologicznego. Można dodatkowo wykonać tomografię komputerową, która również może pomóc zweryfikować wszelkiego rodzaju patologie rozwijające się w nosie oraz zatokach przynosowych. Proces leczenia polega na wykonaniu operacji nosa wraz z rekonstrukcją. W kolejnym etapie profilaktycznie i uzupełniająco wprowadza się chemioterapię bądź radioterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *