Katar nie jest chorobą, jednak potrafi być bardzo dokuczliwy i może uprzykrzać życie.
Aby skutecznie złagodzić infekcję, można stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, a także odpowiednie środki na katar. Należy zwrócić również szczególną uwagę na prawidłową higienę nosa.
Skąd się bierze katar w nosie? Jak szybko i skutecznie wyleczyć katar?
Sprawdź, dlaczego warto znać sprawdzone sposoby na katar? Nos człowieka spełnia trzy istotne funkcje
- oczyszcza powietrze wdychane do organizmu
- ogrzewa powietrze
- nawilża powietrze
Uporczywy katar potrafi nie tylko pogorszyć samopoczucie, ale również w znaczący sposób może utrudniać realizację pozostałych zadań istotnych dla całego organizmu człowieka.
Sprawdzone sposoby na katar
Katar jest to zazwyczaj, infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Niestety aktualnie na wirusy nie ma jednego skutecznego leku. Warto jednak wspierać układ odpornościowy, aby w szybki sposób radzić sobie z wirusami powodującymi i roznoszącymi katar. Należy zwrócić szczególną uwagę, na śluzówkę nosa. Istotne, aby ją odpowiednio nawilżać i wzmacniać, przez co katar nie będzie już tak bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy, a także szybciej minie.
Stan zapalny naczyń krwionośnych
Rozwinięty stan zapalny w nosie powoduje zwiększoną przepuszczalność ścianek naczyń krwionośnych wewnętrznych śluzówki. Stan ten sprawia, że płyny z osocza krwi mogą wydostać się na zewnątrz, tworząc wodnisty katar tak zwany wyciek. Istotne jest, aby przy pierwszych objawach związanych z katarem, rozpocząć odpowiednią suplementację. Aby uszczelnić naczynia krwionośne, można zażywać witaminę C, wapno, a także Rutinoscorbin
Higiena nosa przy katarze
W przypadku choroby warto korzystać z chusteczek jednorazowych. Są zdecydowanie bardziej higieniczne niż wielorazowe. Jednak należy korzystać z nich zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli używasz ich raz, a następnie wyrzucasz, działasz prawidłowo. Do kosza trafia nie tylko sama wydzielina, która tworzy zalegający katar, ale również wirusy i bakterie, które są umiejscowione w górnych drogach oddechowych. W przypadku korzystania z chusteczki z bawełny po wydmuchaniu nosa pozostają na niej drobnoustroje. Wszelkie wirusy, które znajdują się w chusteczce, zginął dopiero podczas procesu prania w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, aby nie dmuchać nosa zbyt mocno. Należy po kolei oczyszczać dziurki nosowe. Po przyłożeniu chusteczki do nosa należy ucisnąć palcami tylko jedno skrzydełko, a następnie dmuchnąć. Proces ten należy powtórzyć dla drugiej dziurki. Podrażnione skrzydełka nosa można smarować maścią z witaminą A, w przypadku gdy odczuwamy Boleść nosa spowodowaną nieustannym smarkaniem oraz wycieraniem nosa.
Krople do nosa na katar
Specjalne preparaty do nosa potrafią w szybkim czasie przenieść ulgę, jeśli są prawidłowo dobrane. W przypadku gdy dokucza nam katar alergiczny oraz wirusowy najlepiej sprawdzają się krople, które obkurczają naczynia krwionośne. Katar, który spowodowany jest zapaleniem zatok wodnych nosa najlepiej leczyć preparatem powodującym rozluźnienie zalegającej w nosie wydzieliny.W przypadku gdy doskwiera nam katar ropny, mogą pomóc środki z antybiotykiem bądź sulfonamidem. Krople Należy stosować z umiarem, ale również w miarę własnych potrzeb. W początkowej fazie ostrego kataru, która trwa około 2-3 dni można stosować i wkraplać je częściej natomiast w kolejnej fazie, gdy katar już nie jest tak dokuczliwy przez około 2-3 dni należy stosować się rzadziej. Najlepiej wówczas zastosować się do zaleceń producenta preparatu.
Ważne
Należy mieć na uwadze, iż zbyt częste używanie kropli i ich nadużywanie może powodować przewlekły obrzęk śluzówki, a także jej wysuszenie. Po dłuższym czasie może nawet doprowadzić do zaniku błony śluzowej określanej jako zespół zatkanego nosa. Na szczególną uwagę zasługują tak zwane „krople do nosa w tabletkach”. Substancja w nich zawarta w pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowych. Powoduje to również likwidacje obrzęku, a także znaczne zmniejszenie produkowanej wodnistej wydzieliny z nosa. Składnik ten stosowany jest również w tabletkach, które są przeznaczone do leczenia grypy, a także przeziębienia
Inhalacje z olejków eterycznych na katar
W celu łagodzenia objawów kataru można stosować różnego rodzaju inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Dobrym wyborem może okazać się olejek miętowy jałowcowy bądź tymiankowy. Można także wykorzystać gotowe preparaty, które udrażniają drogi oddechowe i przyczyniają się do uczucia ulgi. Stan ten trwa jednak tylko chwilę. Olejki eteryczne odkażają nos w małym stopniu i dają poczucie, że łatwiej się oddycha, jednak później mogą spowodować nasilenie kataru.
Nawilżanie wodą morską
W przypadku gdy dolega katar, warto dbać o dobre nawilżenie błon śluzowych w nosie. Preparat, który idealnie sprawdzi się do tego zadania to izotoniczny roztwór wody morskiej. Środek ten nie tylko przyniesie ulgę podczas kataru, ale również w przypadku gdy śluzówki są wysuszone na przykład przez klimatyzację bądź centralne ogrzewanie czy przebywanie pomieszczeniach gdzie jest też dozwolone palenie papierosów. Roztwór soli morskiej na błony śluzowe nosa działa jak mgiełka. Oczyszcza nos z alergenów, zalegających zanieczyszczeń, a także odgrywa funkcję ochronną, która nawilża wnętrze nosa. Dzięki temu można swobodnie oddychać.
Można również zastosować ciepłe inhalacje z dodatkiem soli morskiej na katar. Przepis na domową inhalację, jest bardzo prosty. Do garnka wlej ciepłą wodę, dodaj dwie łyżki soli morskiej, a następnie podgrzej. Ciepłą parę z roztworu staraj się wdychać nosem. Staraj się być również systematyczny i powtarzaj zabieg 3-4 razy w ciągu dnia, przez kilka dni, aż do ustąpienia objawów.
Katar u niemowlaka
Katar u dzieci oraz katar u niemowlaka, który samodzielnie nie potrafi wydmuchać nosa, jest często zmorą rodziców. Lekarze specjaliści, na katar u niemowlaka oraz u dzieci najczęściej zalecają inhalacje soli morskiej na katar u dzieci i niemowląt. W zależności od przyczyny kataru może przepisać również preparaty, które w swoim składzie zawierają dodatkowe składniki np. sterydy, aby w szybszy sposób przynieść ulgę niemowlakowi. Bardzo często z domowych sposobów stosowany jest gałganek Aliny.