Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Zatkane uszy przyczyny i leczenie

Zatkane uszy przyczyny i leczenie

Problem związany z zatkaniem uszu dość często towarzyszy podczas np. lotu samolotem bądź jazdy windą. Zatkane uszy mogą również pojawić się i dokuczać podczas infekcji, jaką jest katar. Chory dość często ma uczucie jakby uszy byłe pełne wody bądź powietrza. O czym świadczą zatkane uszy, co zrobić jak się ma zatkane uszy? Sprawdź domowe sposoby na zatkane uszy.

Zatkane uszy przyczyny

Zatkane uszy mogą powodować osłabienie słuchu, z różnych przyczyn. Mogą wystąpić z powodu nagłej, zmiany ciśnienia, która występuje szczególnie podczas lotu samolotem, ale także w przypadku przeziębienia organizmu. Problem związany z zatkanymi uszami może również pojawić się w przypadku gdy mamy tendencję do nadmiernej produkcji woskowiny w nich zlokalizowanej. Co zrobić, aby odetkać uszy? Czy zatoki zatykają uszy? Sprawdź domowe sposoby, które pomogą pozbyć się uciążliwej dolegliwości. 

Domowe sposoby na zatkane uszy

Domowe sposoby na zatkane uszy, są pomocne u osób, które borykają się z niedrożnymi przewodami słuchowymi. Mogą one nie tylko odetkać ucho, ale także pomogą leczyć współistniejące uporczywe objawy, do których należą między innymi szumy uszne bądź zawroty głowy.

Wykorzystując domowe sposoby, na zatkane uszy należy pamiętać, iż można z nich korzystać najdłużej przez około 3 dni. Jeśli nie przyniosą zamierzonych efektów, a sam problem będzie nawracał, należy pilnie udać się do lekarza specjalisty. Może się wówczas okazać, że przyczyna zatkanych uszu jest o wiele poważniejsza. Może to być np. środkowe zapalenie ucha lub nawet pęknięcie błony bębenkowej, czyli perforacja błony bębenkowej.

Zatkane uszy przy katarze i przeziębieniu 

Jeśli w trakcie przeziębienia mamy do czynienia z uczuciem zatkanych uszu, koniecznie należy udrożnić drogi oddechowe. Podczas infekcji może wystąpić obrzęk śluzówek nosa, które mogą również objąć przewody słuchowe, a także trąbkę Eustachiusza łączącą uszy z nosem. Niestety, obrzęk może doprowadzić do ich zamknięcia, a chory ma uczucie zatkanych uszu. Wówczas najlepszym sposobem, będzie zastosowanie kropel do nosa, które pomogą obkurczyć śluzówkę. W tym celu sprawdzą się inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych m.in eukaliptusowego bądź ziół np. z zastosowaniem rumianku. Do miski z ciepłą wodą należy dodać kilka kropel olejku, następnie przez kilka minut pochylić się nad miską, przykryć się ręcznikiem i wdychać unoszącą się parę.

Zatkane uszy zatoki

W przypadku gdy zatkane uszy przy katarze doskwierają nam przez dłuższy okres, należy zgłosić się do lekarza. Stan ten może wskazywać na zapalenie zatok. Gromadząca się w uszach gęsta wydzielina, która spływa do zatok, może spowodować trwałą niedrożność przewodu słuchowego bądź zapalenie trąbki Eustachiusza.

Uszy zatkane woskowiną

Zdarza się, iż przyczyną zatkanych uszu jest nadmiar zalegającej woskowiny, czyli naturalnej wydzieliny z ucha. W przypadku gdy jest produkowana w normalnej ilości pełni funkcję oczyszczającą i nawilżającą zewnętrzny przewód słuchowy. Jeśli jednak mamy tendencję do jej nadmiernej produkcji, która może powodować blokadę światłą a w konsekwencji osłabienie słuchu lub nawet głuchotę. Do stanu związanego z nadmierną produkcją woskowiny często dochodzi u osób, które wykorzystują aparaty słuchowe, bądź przebywają w miejscach, gdzie jest zanieczyszczone środowisko, duże zapylenie oraz hałas.

Z problemem mogą również borykać się osoby, które dość często używają słuchawek wkładanych do ucha, a także w przypadku gdy narażamy ucho nam bardzo duże zmiany ciśnienia atmosferycznego i kąpiele. Mogą wówczas pojawiać się czopy wosku w uchu. Należy mieć na uwadze, iż woskowina z ucha w kontakcie z wodą pęcznieje i powoduje zatkanie uszu.

Usunięcie zalegającej woskowiny z ucha

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, aby pozbyć się problemu z woskowiną, jest jej usunięcie. Istotne jest, aby uszu nie czyścić za pomocą patyczków higienicznych, gdyż z ich pomocą nie jesteśmy w stanie usunąć wydzieliny, a jest ona jedynie wpychana do środka przewodu słuchowego. Podczas tego zabiegu można również uszkodzić bardzo delikatną błonę co może doprowadzić do utraty słuchu. Aby usunąć zalegającą woskowinę najlepszym sposobem będzie wykorzystanie parafiny bądź preparatu kropli do rozpuszczania woskowiny usznej. Mają one za zadanie rozmiękczające zalegające złogi, a także zapobiegają ich przyleganiu do ścian przewodu słuchowego. W krople można zaopatrzyć się w aptece. Są to preparaty zazwyczaj dostępne bez recepty. Warto jednak pamiętać, aby środek przed użyciem został ogrzany do temperatury ciała człowieka. Jeśli jednak w ten sposób nie uda nam się usunąć zalegających złogów woskowiny usznej, należy udać się do specjalisty, który usunie woskowinę całkowicie w fachowy sposób.

Zatkane uszy podczas lotu samolotem 

Wskutek zmiany ciśnienia podczas lotu samolotem, a nawet jazdy windą, do uszu dostaje się zbyt duża ilość powietrza, która powoduje ucisk na trąbkę Eustachiusza. Trąbka ta w konsekwencji się zwęża i daje uczucie zatkanych uszu. Podczas tego typu sytuacji bardzo pomocne jest w żucie gumy, ssanie cukierków bądź picie wody. Wykonywanie tych czynności stymuluje produkcję śliny, którą częściej się połyka. A to z kolei przyczynia się do odtykania przewodu słuchowego. Warto również wiedzieć, iż uszy o wiele łatwiej odetkać w pozycji siedzącej, gdyż ułatwiony jest wówczas odpływ powietrza. Pomocne może być również ziewanie. Podczas poruszania żuchwą, wspomaga się również ruch w okolicy ucha, a to z kolei może pomóc w udrożnieniu przewodu słuchowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *