Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Kardiologia

Kardiologia

Kardiologia jest działem medycyny którego przedmiotem badań i leczenia jest mięsień sercowy. Każdy ma świadomość, że serce jest narządem kluczowym do życia człowieka. Przetaczając krew pozwala wszystkim komórkom w ciele funkcjonować poprzez dostarczanie tlenu.

Niestety starzenie się organizmu obejmuje również serce. Seniorzy mogą odczuwać większe problemy z jego poprawnym funkcjonowaniem w stosunku do osób młodych. Chcąc zadbać o serce, nie trzeba podejmować żadnych radykalnych kroków. Lekarze kardiolodzy podkreślają, że kluczowe w utrzymaniu mięśnia sercowego dobrym stanie jest zbilansowana dieta oraz stała aktywność fizyczna.

Czym zajmuje się kardiologia?

Należy wiedzieć, że poza badaniem serca, kardiolodzy zajmują się również diagnozą i leczeniem naczyń krwionośnych. Warto wykonywać regularne badania kardiologiczne, ze względu na fakt, iż zaniedbanie niektórych objawów może wiązać się z koniecznością przeszczepu serca. Oczywiście ze względu na charakter organu, przeszczepy są skomplikowane. Samo dobranie odpowiedniego dawcy może zająć długi okres.

W wielu przypadkach pierwsze objawy chorób serca są ignorowane ze względu na brak występowania specyficznych objawów. W związku z tym regularne wykonywanie badań kardiologicznych jest kluczowe. Niejednokrotnie występują sytuacje, gdy badania kardiologiczne wykonywane są po nagłej utracie przytomności pacjenta.

Choroby kardiologiczne

Najczęstszym badaniem jakie zleca lekarz kardiolog jest EKG.  Elektrokardiografia jest bezbolesna i jednocześnie pozwala dokładnie ocenić stan serca. Nie rzadko zdarzają się przypadki, gdy lekarz kardiolog zleca wykonanie próby wydolnościowej. Analiza wyników pozwala zobaczyć jak serce działa przy wysokim wysiłku.

Oczywiście zlecanych jest wiele badań, a dwa wyżej wymienione nie są jedynymi. W zależności od objawów kardiolog dobiera odpowiednie badania.