Powiększenie lewej komory serca
Powiększenie lewej komory serca – przerost lewej komory za sprawą mięśnia sercowego w wyniku jego uszkodzenia lub wymuszonej nadmiernej pracy. Schorzenie może być efektem tarczycy, chorób reumatologicznych oraz wielu chorób serca. W przypadku tak poważnej choroby warto wiedzieć o przyczynach, które są za nią odpowiedzialne. Świadomość o objawach jest bardzo ważna ze względu na częsty niepokój u pacjentów.
Powiększenie lewej komory serca – kiedy do niego dochodzi?
Przypadek nie jest traktowany jako choroba, a odpowiedź mięśnia sercowego na zwiększone obciążenie. Przerost wynika ze zwiększonego obciążenie następczego (ciśnieniowego) lub wstępnego (objętościowego). Przeciążenie wstępne charakteryzuje się zwiększoną ilością krwi pompowaną przez serce. Zwiększona ilość trafia do lewej komory, przez co mięsień sercowy zużywa większej ilości energii, aby ją wypompować. Jeżeli ten stan utrzymuje się miesiącami i latami, mięsień sercowy przerasta i w efekcie dochodzi do pogrubienia ścian lewej komory sercowej. Przeciążenie ciśnieniowe przejawia się koniecznością pokonania większego oporu.
Podobnie jak w poprzednim przeciążeniu, mięsień zostaje wytrenowany z powodu większego wysiłku i w efekcie dochodzi do pogrubienia ścianek. Wady wrodzone (mniej efektywne włókna mięśniowe) są rzadkim powodem powiększenia lewej komory serca lub całego serca. U takich osób zdarza się, że choroba występuje u kogoś z rodziny lub występowały zgony sercowe w młodym wieku.
Powiększenie lewej komory serca przyczyny
Nadciśnienie tętnicze – najczęstsza przyczyna doprowadzająca do tego stanu. W przypadku powiększania się komory należy wyrównać ciśnienie. Regularna kontrola ciśnienia tętniczego, okresowe wykonywanie badań echokardiograficznych oraz modyfikacja terapii jest wystarczająca w wielu przypadkach. Zwracanie uwagi na styl życia, przestrzeganie zaleceń od lekarza, oraz pobieranie leków jest kluczowym przeciwdziałaniem powiększaniu się lewej komory serca. W przypadku zdiagnozowania problemu z nadciśnieniem, z którego wynika powiększenie się komory, ale jest niewielkie i nie narasta, stan ten nie jest groźny. Rzadziej spotykane choroby powodujące powiększenie lewej komory serca to:
- Zwężenie zastawki aortalnej – zmniejszona powierzchnia ujścia, utrudniając przepływ krwi z lewej komory do aorty
- Niedomykalność zastawki mitralnej – Wada serca sprawiająca nieprawidłowy przepływ krwi z lewej komory do lewego przedsionka doprowadzając do zwiększonej ilości krwi w lewej komorze przed jej skurczem
- Niedomykalność zastawki aortalnej – wsteczny przepływ krwi z aorty do lewej komory w wyniku nieprawidłowego zamknięcia płatków zastawki aortalnej. Taki stan powoduje obciążenie wstępne związane z cofaniem się krwi z aorty do lewej komory
- Niewydolność serca – wywoływana przez liczne choroby serca, kiedy mięsień sercowy pracuje słaby tylko po to, żeby zapewnić odpowiedni przepływ krwi. Zależnie od przyczyny przerostu dzięki badaniu echokardiograficznym można zaobserwować rozstrzenie jamy serca, wady wrodzone lub wady zastawkowe
- Kardiomiopatia przerostowa – choroba genetyczna polegająca na samoistnym występowaniu zwiększonej grubości ściany lewej komory bez udziału przeciążeń serca mięśniowego. Choroba ta jest dziedziczna
- Kardiomiopatia restrykcyjna – choroba, która poprzez uszkodzenie mięśnia sercowego doprowadza do zaburzenia relaksacji mięśnia lewej komory, zdarza się, że mięsień przyrasta na grubość.
- Niedoczynność tarczycy
- Niedomykalność i zwężenie się zastawki mitralnej – powiększeniu ulegają obie komory, w szczególności prawa co powoduje zwiększenie objętości krwi napływającej do lewej komory przed skurczem.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa przyczyną powiększonej lewej komory serca
W przeciwieństwie do poprzednich schorzeń podczas kardiomiopatii rozstrzeniowej, ściany lewej komory serca stają się cieńsze, co prowadzi do powiększenia się lewej jamy serca oraz w rzadkich przypadkach prawej. Powiększenie lewej komory serca nie wskazuję dokładnie czy ścianki jamy są pogrubiane, czy zwężane, dlatego ta choroba zalicza się do tego stanu. Przyczyną Kardiomiopatii mogą być mutacje genetyczne, infekcje wirusowe lub toksyny. Osoby uprawiające sport również są narażeni na to schorzenie. Zaprzestanie uprawiania wysiłku może przerwać zmiany budowy serca. W przypadku gdy ścianka osiągnie dostateczną grubość, zwiększa się ryzyko wystąpienia zgonu sercowego.
Powiększenie lewej komory serca objawy
Głównym objawem powiększenia lewej komory serca są duszności oraz gorsza tolerancja na wysiłek. Początkowo nie przejawia się to żadnymi objawami. Kiedy stan jest w fazie zaawansowanej, zdarzają się również bóle w klatce piersiowej, które wynikają ze zbyt słabego ukrwienia mięśnia sercowego.
Objawy choroby, która jest przyczyną powiększenia lewej komory serca.
Wady zastawek:
- zawroty głowy
- modlenia
- kołatanie serca
- duszności
- męczliwość
W niedoczynności tarczycy:
- przyrost masy ciała
- zaparcia
- uczucie zimna
- zmiany skórne
w kardiomiopatiach:
- duszności wysiłkowe
Powiększenie lewej komory serca diagnostyka
Badania echokardiograficzne pozwalają na dokładne zobrazowanie serca, jego wymiarów wraz z poszczególnymi komorami. Lewa ściana mierząca powyżej 1.1 cm grubości uznawana jest za powiększenie lewej komory serca. Inną metodą obrazowania serca jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. W przypadku wyboru badań w ocenie serca nie są to często wybierane sposoby ze względu na wielkość badania. Obraz serca jest tylko pierwszym krokiem do diagnozy przyczyny powstania powiększenia lewej komory serca. Najczęściej sprawdza się poziom ciśnienia, które jest częstą przyczyną powiększenia lewej komory serca. W przypadku wykluczenia ciśnienia tętniczego jako przyczyny następuje szereg dalszych badań:
- Badania laboratoryjne
- Koronarografia – podejrzenia choroby niedokrwiennej serca i biopsja mięśnia sercowego
- Badania genetyczne
- Echo serca
Powiększenie lewej komory serca leczenie
Jedynym lekiem na powiększenie lewej komory serca jest wyleczenie przyczyny odpowiadającej za ten stan, ponieważ powiększenie lewej komory serca jest nieodwracalne. Należy w pierwszej kolejności odpowiednio kontrolować nadciśnienie tętnicze, właściwe leczenie choroby wieńcowej. W razie konieczności angioplastyka wieńcowa (wszczepianie stentów) i koronarografia. W przypadku stwierdzenia wad zastawkowych konieczne jest przeprowadzenie operacji kardiochirurgicznej lub zabieg przez naczyniowy. Okresowa kontrola w badaniu echokardiograficznym jest istotna, bowiem decyduje o podjęciu zabiegu. Niewydolność serca i nadciśnienie płucne leczy się farmakologicznie. Ostatecznym rozwiązaniem w przypadku bardzo poważnego stanu zdrowia jest tylko przeszczep serca.