Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Kardiologia » Co to jest nadciśnienie wrotne? Jakie są objawy nadciśnienia wrotnego?

Co to jest nadciśnienie wrotne? Jakie są objawy nadciśnienia wrotnego?

Nadciśnienie wrotne – co to jest?

Nadciśnienie wrotne to poważne schorzenie, które może prowadzić do powstania żylaków w różnych częściach układu pokarmowego, takich jak przełyk, żołądek czy odbyt. Niewłaściwe rozpoznanie nadciśnienia wrotnego może doprowadzić do pęknięcia tych żylaków, co może wywołać groźne krwotoki zagrażające życiu. Dodatkowo stan ten może skutkować uszkodzeniem mózgu. Dowiedz się, co powoduje nadciśnienie wrotne, jakie są jego objawy i metody leczenia.

Nadciśnienie wrotne występuje, gdy ciśnienie we wnęce żyły wrotnej przekracza 12 mm Hg. Normalnie, żyła wrotna odprowadza krew z obszaru jamy brzusznej (takich jak żołądek, jelita, śledziona, trzustka) do wątroby, gdzie zostaje oczyszczona z niepotrzebnych substancji i skierowana z powrotem w stronę serca. W nadciśnieniu wzrost ciśnienia w żyle wrotnej powoduje, że krew, zamiast docierać do wątroby, cofa się i trafia do innych naczyń krwionośnych, m.in. do żył przełyku i żołądka. To zjawisko prowadzi do poszerzenia tych naczyń oraz powstawania żylaków. Jeśli żylaki pękają, może nastąpić niebezpieczny krwotok.

Nadciśnienie wrotne przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadciśnienia wrotnego (aż do 90% przypadków) jest marskość wątroby, spowodowana takimi czynnikami jak żółtaczka typu B lub C, nadmierne picie alkoholu lub choroby ogólnoustrojowe. U niektórych pacjentów nadciśnienie wrotne spowodowane jest zakrzepami w różnych naczyniach, takich jak żyła wrotna, żyła śledzionowa, żyły krezkowe lub żyły wątrobowe (zespół Budda-Chiariego). Inne przyczyny nadciśnienia wrotnego to choroby serca, które mogą utrudniać odpływ krwi z głównej żyły dolnej, oraz nowotwory.

Oczywiście to, co powoduje nadciśnienie wrotne, powinno być zdiagnozowane przez lekarza specjalistę. Poznanie konkretnej przyczyny nadciśnienia wrotnego jest kluczowe dla podjęcia odpowiedniego leczenia schorzenia. Szybkie rozpoznanie przyczyny nadciśnienia wrotnego, pozwoli zminimalizować negatywne skutki choroby.

Nadciśnienie wrotne: objawy

Warto być świadomym swojego organizmu i obserwować wszelkie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na nadciśnienie wrotne. Osoby doświadczające wymienionych poniżej objawów, powinny natychmiastowo skonsultowanie się z lekarzem.

Objawy nadciśnienia wrotnego obejmują:

  • Żylaki w obrębie jamy brzusznej. Rzadko występuje poszerzenie żył w okolicach pępka, nazywane głową meduzy, które jest efektem cofającej się krwi przez żyłę pępkową,
  • powiększenie śledziony,
  • obrzęki,
  • wodobrzusze,
  • żółtaczka.

Ważne jest to, że schorzenie może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań, takich jak krwotoki z żylaków oraz encefalopatia, czyli uszkodzenie mózgu. Objawy nadciśnienia wrotnego są często widoczne gołym okiem, mimo że nie zawsze wskazują jednoznacznie na to schorzenie.

Jak leczyć nadciśnienie wrotne?

Aby zdiagnozować nadciśnienie wrotne, przeprowadza się badania obrazowe jamy brzusznej, takie jak USG oraz endoskopię przewodu pokarmowego.

Leczenie nadciśnienia wrotnego opiera się na terapii przyczyn oraz objawów. Najważniejsze jest leczenie podstawowej przyczyny, na przykład marskości wątroby. W przypadku krwawień z żylaków może być konieczne, przetaczanie osocza świeżo mrożonego lub nakłucie otrzewnej w celu redukcji wodobrzusza. W celu zapobiegania krwawieniom stosuje się też leki blokujące receptory adrenergiczne. Jeśli żylaki już powstały, można zastosować różne techniki interwencyjne, takie jak podwiązki, skleroterapia czy obliteracja naczyń.

Podsumowując, nadciśnienie wrotne to poważne zagrożenie dla zdrowia, które może prowadzić do groźnych powikłań. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zapobieżenia poważnym konsekwencjom tego stanu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów sugerujących tę chorobę, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *