Migotanie przedsionków – co to?
Migotanie przedsionkówjest zaburzeniem rytmu serca, które jest bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Konsekwencją może być udar niedokrwienny mózgu, który może doprowadzić do śmierci lub niepełnosprawności. Migotanie przedsionków objawia się nieregularnymi i bardzo szybkimi skurczami przedsionków serca (350–700/min). Taki rodzaj arytmii serca tworzy skrzepliny, ponieważ przedsionek się prawie nie kurczy. Zagrożenie wynikające z powstania skrzepu to zatkanie naczynia mózgowego, co z kolei prowadzi do martwicy fragmentu mózgu i niedokrwienia. Najczęstszym powikłaniem jest właśnie udar niedokrwienny. W momencie arytmii serca dochodzi również do niedotlenienia organizmu. Konsekwencją tego jest zwiększenie pracy serca mięśniowego. W efekcie dochodzi do niewydolności serca oraz z braku wystarczającej ilości tlenu doprowadzanego w mózgu do otępienia. Osobom z migotaniem przedsionków w 35% przypadkach rozwija się udar.
Rodzaje migotania przedsionków serca
Migotanie przedsionków to nie jest to samo co trzepotanie przedsionków. Trzepotanie charakteryzuje się uporządkowanymi skurczami z częstotliwością (250-350 na minutę), a skurcze o częstotliwości 100-250/min to częstoskurcz przedsionkowy. Do migotania należy kilka rodzajów:
- utrwalone – trwające nadal po kardiowersji (przywracanie prawidłowego rytmu serca),
- długo trwające – okres trwania dłuższy niż rok,
- ciągłe – utrzymujące się dłużej niż 7 dni,
- okresowe – nagle pojawiające się i ustępujące w mniej niż 7 dni.
Migotanie przedsionków przyczyny
Przyczyny migotania przedsionków podzielone są poprzez różne schorzenia i choroby. Przyczyny spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi:
- nowotwory serca,
- hemochromatoza,
- sarkoidoza,
- skrobiawica.
Schorzenia odpowiedzialne za migotanie o podłożu sercowo–naczyniowym:
- wady zastawek serca,
- wady wrodzone serca,
- kardiomiopatia,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba wieńcowa,
- zapalenie osierdzia,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Dodatkowe schorzenia prowadzące do migotania przedsionków:
- choroby płuc,
- cukrzyca,
- guz chromochłonny,
- nadczynność tarczycy.
Migotanie przedsionków wynika również z operacji kardiologicznych (najczęściej po założeniu tzw. by–passów). Powstaje również przez przyjmowanie leków, dopalaczy, kofeiny i alkoholu.
Migotanie przedsionków leczenie
- Terapia farmakologiczna – leki stosowane na migotanie przedsionków kontrolują rytm serca, zapobiegając zwiększającej się jego częstotliwości. Nie oznacza to, że migotanie jest powstrzymywane. Innymi lekami stosowanymi na migotanie przedsionków, są antykoagulanty nowej generacji lub antagoniści witaminy K. Odpowiadają za przeciwpowstawanie zakrzepu w sercu. Leki te wiążą ze sobą ryzyko w postaci zmian krwotocznych powodujących zwiększone ryzyko krwawienia.
- Zabiegi niechirurgiczne – polegające na wykorzystaniu dostępnych możliwych metod bez wykonywania zabiegu operacyjnego.
- Kardiowersja – za pomocą wszczepionych elektrod przywracany jest prawidłowy rytm serca.
- Ablacja (przedsionkowo–komorowa) – wszczepienie kardiowertera i zniszczenie węzła przedsionkowo–komorowego.
- Ablacja (przezcewnikowa) – zniszczenie lub izolacja obszaru serca, który powoduje arytmię. Metoda wykorzystuje ciepło i zimno tzw. krioablacja.
- Zabiegi chirurgiczne – wykonywane są tylko w ostateczności, jeżeli wcześniejsze metody zawiodą.
- Zabieg na otwartym sercu.
- Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka.
Należy pamiętać o zdrowym stylu życia w przypadku problemów z sercem. Kardiolodzy to wyspecjalizowani w swojej dziedzinie lekarze, którzy indywidualnie dobierają leki do pacjentów. Ważne jest, aby regularnie stosować wszystkie zalecenia lekarza, aby nie doprowadzić do niepożądanych powikłań.
Migotanie przedsionków objawy
Objawy migotania przedsionków są różne. Czasami zdarza się, że pacjenci przechodzą je bezobjawowo, do najczęstszych objawów zaliczane są:
- napadowe poty
- omdlenia
- zawroty głowy
- zmęczenie
- duszności
- przyśpieszone lub galopujące bicie serca
- uczucie kołatania lub łomotania w sercu
- zmniejszenie tolerancji wysiłku
Botoks na migotanie przedsionków?
Badanie prowadzące przez rosyjskich kardiochirurgów wykazało właściwości botoksu zmniejszające migotanie przedsionków. W badaniu brało udział 60 pacjentów, wykazano mniejsza częstotliwość występowania migotania poprzez zastosowanie botoksu. Botoks został wstrzyknięty w płaty tkanki tłuszczowej wokół serca. Po roku pacjenci nie doznali toksyny botulinowej. Naukowcy z nowojorskiego Uniwersytety Columbia potwierdzili, że botoks zapobiega zaburzeniom rytmu serca. Według niektórych opinii lekarzy botoks może zmniejszyć ryzyko wystąpienia migotania przedsionków u niektórych pacjentów. Jednakże nie ma wystarczającej ilości badań, które potwierdziłyby skuteczność botoksu w leczeniu migotania przedsionków. W każdym przypadku decyzja o zastosowaniu botoksu powinna być podejmowana przez lekarza specjalistę po dokładnym zbadaniu pacjenta i ocenie korzyści i ryzyka.
Diagnostyka migotania przedsionków
W zależności od częstotliwości występowania migotania przedsionków kardiolodzy stosują różne metody diagnozy. Pierwszą z nich jest EKG metodą Holtera (objawy występują często). Drugą metodą jest ambulatoryjne 2–4 tygodniowe monitorowanie EKG. Dodatkowymi badaniami przeprowadzanymi jest pomiar tętna.
Migotanie przedsionków – czego unikać?
- BMI – nie powinno przekraczać 25,
- aktywność fizyczna – należy regularnie zażywać aktywności fizycznej 4–5 razy w tygodniu bez forsowania,
- ograniczenie – spożywania czerwonego mięsa i słodyczy, alkoholu oraz napoi energetycznych,
- zmiana diety – zaleca się konsumpcje warzyw, oliwy z oliwek, owoców, produktów niskotłuszczowych, drobiu oraz ryb,
- zakaz – palenia papierosów,
- leczenie – nadciśnienia tętniczego.