Uporczywy problem, który dość często można doświadczyć w sezonie jesienno zimowym to zalegająca wydzielina w górnych drogach oddechowych. Flegma w gardle to problem, z którym praktycznie każdy, szczególnie dorosły może się spotkać. Najczęściej na zaleganie flegmy w gardle skarżą się pacjenci, którzy aktualnie przechodzą różnego rodzaju infekcje. Dodatkowo różne alergie czy nawet refluks żołądkowo przełykowy może prowadzić do gromadzenia i zalegania wydzieliny, jaką jest flegma w gardle. Flegma w gardle jak się pozbyć? Sprawdź, co może być bezpośrednim powodem związanym z zaleganiem flegmy w gardle.
Nadmierna wydzielina w gardle, co należy wiedzieć?
Ludzki organizm ma za zadanie produkowanie różnego rodzaju wydzielin, które spełniają określone i niekiedy ważne funkcje w organizmie. M.in. wydzielina, która gromadzi się w układzie oddechowym, spełnia funkcję pewnego rodzaju nawilżacza. Dodatkowo znajdują się w niej przeciwciała, przez co pomaga w neutralizacji wszelkich niechcianych w organizmie drobnoustrojów. Tak naprawdę o produkcji przez organizm wydzieliny, zdajemy sobie sprawę wówczas kiedy dochodzi do ich nadmiernej produkcji. Właśnie, jednym z problemów, na który dość często skarżą się pacjenci to zalegająca flegma w gardle spowodowana jej nadmierną produkcją.
Flegma w gardle przyczyny
Zazwyczaj, zalegająca flegma w gardle, wiąże się ze stanem zdrowia pacjenta i rozwijającej się bądź już rozwiniętej infekcji organizmu. Wydzielina może pojawić się nawet podczas zwykłego przeziębienia, a także zapalenia zatok. Powoduje dyskomfort, gdyż może spływać po tylnej ścianie gardła. Zbyt duża ilość wydzieliny potęguje nieprzyjemne uczucie obecności ciała obcego w przełyku i gardle, przez co może być skutkiem rozwijania się stanu zapalnego gardła.
Istnieją zaskakujące przyczyny, które również powodują nadmierną produkcję flegmy w gardle. Należą do nich m.in. alergie, szczególnie wziewne. Z nieprzyjemnym uczuciem zalegania flegmy w gardle mogą zmagać się osoby, które są uczulone na pyłki drzew czy trawy.
Za nadmierne gromadzenie się flegmy w gardle może również być odpowiedzialny stan związany z chorobą, jaką jest refluks żołądkowo-przełykowy. Stan ten powoduje nieprzyjemne zawracanie treści pokarmowej znajdującej się w żołądku do przełyku. Dodatkowo wszelkie stany związane z niedrożnością nosa np. rozmieszczone polipy w jamie nosowej, a także nawet brak prostej przegrody nosowej, mogą zwiększać i potęgować ryzyko gromadzenia się wydzieliny, jaką jest flegma w gardle.
Palenie papierosów a flegma co mają wspólnego
Niekiedy również do rozwinięcia się stanu chorobowego związanego z zaleganiem flegmy w gardle przyczyniają się sami pacjenci. Szczególnie osoby, które palą papierosy. U palaczy nadmierna produkcja wydzieliny może być skutkiem ubocznym regularnego podrażniania przez dym tytoniowy struktur układu oddechowego. Podobny mechanizm występuje u osób, które są narażone, przebywają i oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Mowa tutaj np. o osobach, które są w określonym środowisku spowodowanym m.in. pracą, gdzie jest narażenie na różnego rodzaju pyły.
Zdarzają się również przypadki, że uczucie obecności flegmy w gardle nie koniecznie jest z nią związane. Może okazać się, że niektóre osoby mają problemy związane z zaburzeniami psychosomatycznymi. Istotną tego zaburzenia jest uczucie ciała obcego w gardle tzw. gula, zwłaszcza w sytuacjach silnie stresujących.
Flegma w gardle objawy
Ciągła flegma w gardle i chrząkanie spowodowane przez zalegającą wydzielinę, prowadzi do silnego dyskomfortu. U pacjentów, którzy zmagają się z tą dolegliwością, pojawić się również mogą:
- chrypka,
- zmiana tonacji głosu,
- możliwa całkowita utrata głosu,
- uczucie łaskotania w gardle,
- problemy z przełykaniem,
- kaszel,
- u osób z nasilonym odruchem wymiotnym mogą pojawić się wymioty.
Bardzo istotne jest, aby obserwować kolor odkrztuszanej wydzieliny. Na podstawie barwy można czasami stwierdzić, jaki jest główny powód, istniejącego problemu. Zabarwienie flegmy w kolorze żółtawym bądź zielonkawym zazwyczaj informuje o pojawieniu się infekcji. Wydzielina o wskazanym charakterze może być przyczyną m.in. mukowiscydozy. Flegma, której barwa jest bardzo ciemna nawet i czarna, spotykana jest w szczególności u osób palących tytoń oraz u górników, którzy są narażeni na nieustanne przebywanie w zanieczyszczonym środowisku wewnątrz ziemi. W przypadku, jeśli w wydzielinie pojawia się krew, może to wskazywać na infekcję związaną z zapaleniem gardła bądź może również występować w przypadku nowotworu płuc.
Flegma w gardle domowe sposoby
Zalegająca wydzielina w gardle to problem, który jest dość uciążliwy. Chorzy dość często poszukują informacji dotyczącej sposobów, aby sobie z nią poradzić, a niekiedy niektóre z nich są zaskakująco banalne.
W przypadku gdy zmagamy się infekcją, jaką jest flegma w gardle, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Spożywanie zwiększonej ilości płynów, może przyczynić się do większego upłynnienia wydzieliny, a to skutkować może łatwiejszym jej odkrztuszaniem. Warto również zwrócić uwagę na czystość powietrza, którym oddychamy w domu, jest to szczególnie istotne zwłaszcza zimą.
Pacjentom, którzy zmagają się z problemem zalegającej flegmy w gardle, zaleca się również stosowanie inhalacji z pary wodnej, a także wdychanie olejków eterycznych, jak i picie ziół — szczególnie szałwii lekarskiej. Osoby, które poprzez alergię zmagają się z zalegającą flegmą w gardle, aby odczuć ulgę, muszą unikać alergenów, które potęgują infekcję. Jeśli winowajcą flegmy w gardle jest tytoń, należy rozważyć jego rzucenie. W takim przypadku nie tylko będzie możliwe odczucie ulgi w gardle, ale także poprzez rzucenie nałogu można uniknąć rozwoju i ryzyka choroby z nim związanej m.in.:
- rak płu
- przewlekła choroba płuc POChP
Flegma w gardle leki
Znaczna ilość pacjentów, zamiast stosować domowe sposoby, woli przyjąć gotowe preparaty do walki z nadmierną produkcją flegmy w gardle. Do farmaceutyków rozrzedzających wydzielinę zaliczyć można:
- tabletki do ssania na ból gardła
- środki i preparaty mukolitryczne należą do nich m.in. ambroksol czy acetylocysteina
W zależności od intensywności zalegającej wydzieliny, jaką jest flegma w gardle, w niektórych przypadkach, może okazać się za konieczne zastosowanie leków na receptę
Konsultacja lekarska a flegma w gardle
Flegma w gardle może być końcowym efektem, przemijającej infekcji związanej np. z przeziębieniem. Nie ma konieczności, aby z taką dolegliwością zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku gdy obecność zalegającej wydzieliny w gardle stanie się stanem przewlekłym i jest znacząco uciążliwe, należy wówczas udać się po poradę do specjalisty. Stan ten w efekcie może spowodować rozwój choroby, jaką jest refluks żołądkowo-przełykowy, który leczy się z wykorzystaniem leków należących do grupy inhibitorów pompy protonowej.
Do specjalisty warto również udać się w przypadku, jeśli pacjent poza uczuciem spływającej flegmy w gardle, skarży się także na inne objawy, które mogą wskazywać na rozwój infekcji bakteryjnej.
Do symptomów tych należą:
- Wysoka gorączka
- znaczny obrzęk migdałków
- obfity biały nalot na migdałkach
Zakażenie bakteryjne gardła wymaga pilnej konsultacji lekarskiej z racji, iż konieczne jest wówczas zastosowanie antybiotykoterapii.