Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Chore zatoki, wydzielina z zatok – domowe sposoby na dokuczliwy ból

Chore zatoki, wydzielina z zatok – domowe sposoby na dokuczliwy ból

Zatoki i towarzyszący im ból występuje zazwyczaj podczas alergii, przy infekcji górnych dróg oddechowych bądź przy chorobie jaką jest zapalenie zatok. Wydzielina może mieć różne barwy, może być biała w postaci śluzu, a także zabarwiona na żółto lub zielona. Zdarza się, że może również występować z domieszką krwi. Osoby które doświadczyły problemu związanego z bólem zatok, dokładnie wiedzą, iż wydzielina z zatok jest znacząco dokuczliwa. Jak wyleczyć zatoki? Domowe sposoby na zatoki.

Chore zatoki

Wydzielina z zatok – jeśli już się pojawi, może świadczyć, o występującym stanie zapalnym toczącym się w ich okolicach. Powodujący ogromny dyskomfort i nieprzyjemny problem, który może utrudniać, nawet najprostsze dzienne czynności. Nieraz chore zatoki są bagatelizowane przez znaczną ilość osób.

Wydzielina z zatok i jej charakterystyka

Wydzielina z zatok, ma postać niekiedy bardzo gęstego śluzu. Dość często zalega on w zatokach, powodując ucisk w górnej części nosa. Dodatkowo śluz ten spływa po tylnej ścianie gardła, potęgując frustrację u chorego.

Wydzielinie z zatok towarzyszą również inne objawy takie jak:

  • uczucie zatkanego nosa,
  • problemy z oddychaniem,
  • zmiana tonacji głosu,
  • w niektórych przypadkach całkowita utrata głosu tj. bezgłos,
  • spływająca wydzielina z zatok odczuwalna na tylnej ścianie gardła,
  • uczucie zalegającej flegmy w gardle i problemy z jej odkrztuszeniem.

Przyczyny zalegającej wydzieliny

Zazwyczaj wydzielina z zatok jest związana z rozwijającą się niegroźną infekcją wirusową, która często pojawia się tak i znika, w przeciągu kilku dni. Niestety u nieznacznej części populacji może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas zaczyna pojawiać się stan zapalny zatok, którego efektem jest pojawiająca się gęsta ropna wydzielina z zatok.

Jeśli wydzielina z zatok nie zanika po kilku dniach, a także dochodzą dodatkowe dolegliwości, m.in. gorączką, kaszel czy poczucie ogólnego osłabienia i rozbicia organizmu, wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Antybiotyk na zatoki pomoże wyleczyć rozwinięty stan zapalny w zatokach.

Domowe sposoby na zatoki

Jeśli już doświadczy się bólu związanego z zapaleniem zatok, dość często nasuwa się pytanie, co na zatoki? Jak szybko i skutecznie wyleczyć zatoki? Na szczęście, domowe sposoby na zatoki są pomocne w łagodzeniu bólu, ale nie w każdym przypadku. Jeśli jednak objawy oraz ból są znaczne, konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Jednak zanim udamy się do lekarza specjalisty w celu zastosowania odpowiednich leków, można spróbować pozbyć się bólu zatok domowymi sposobami:

  1. Zastosowanie ciepłych kompresów z soli jodowo-bromowej, leczniczą można zakupić w aptece, kilka garści soli gruboziarnistej, należy podgrzać na patelni, a następnie zwinąć w bawełnianą ściereczkę. Taki ciepły kompres należy przyłożyć do czoła. Uwalniające się związki jodu oraz bromu, pod wpływem ciepła przyczyniają się do tego, że wydzielina w łatwiejszy sposób schodzi z chorych zatok.
  2. Stosowanie ciepłych okładów z grochu lub gorczycy — podobnie jak w przypadku kompresów z soli. Groch bądź gorczycę, należy umieścić w bawełnianym materiale, a następnie podgrzać, np. w piekarniku w temperaturze około 60 stopni Celsjusza przez kilka minut
    stosowanie maści rozgrzewających. gotowe preparaty dostępne w aptece np. maść eukaliptusowa rozmarynowa bądź sosnowa. Zastosowanie znajdą również maści jałowcowe oraz kamforowe. Preparat należy wmasować w okolice czoła oraz skroni a następie przewiązać głowę ciepłą opaską.
  3. Picie herbaty z dodatkiem cynamonu oraz imbiru. Ciepła herbata działa rozgrzewająco oraz pomoże udrożnić drogi oddechowe.
  4. Picie nalewki z czosnku oraz kwiatów dziewanny. Pomaga udrożnić zatkane zatoki, a także działa bakteriobójczo. Dodatkowo wspomaga regenerację błony śluzowej. Przepis na nalewkę: Należy zmieszać około 10 posiekanych ząbków czosnku wraz z pełną garścią ususzonych kwiatów dziewanny. Całość należy zalać szklanką czystego spirytusu. Całość przelać do słoika, zakręcić i pozostawić w chłodnym i ciemnym miejscu na około 2-3 tygodnie. Po upływie wymaganego czasu zawartość przecedzić przez gazę i rozlać do butelek. Po około 5 miesiącach odpoczywania nalewka jest Gotowa do spożycia. Aby przynosiła zamierzony efekt i pomogła w leczeniu dolegliwości jaką są zatkane zatoki, należy pić ją nawet 3 razy dziennie.

Inhalacje na chore zatoki

Inhalacje z soli fizjologicznej z wykorzystaniem odpowiedniego inhalatora bądź inhalacje z soli kuchennej lub morskiej, mogą przynieść pozytywne rezultaty w leczeniu zatok. Wystarczy rozpuścić około 5 łyżek soli w 2 litrach wody i wdychać unoszące się gorące opary nosem.

Inhalacja z wykorzystaniem ziół oraz olejków eterycznych. Inhalacje te pozwolą na zmniejszenie bólu, który towarzyszy zapaleniu zatok. Pomoże również w rozrzedzeniu wydzieliny, która w łatwiejszy sposób wówczas spłynie. Najlepiej, aby inhalację wykonywać do 3 razy dziennie. Olejki, które sprawdzą się najlepiej to:

  • eukaliptusowy,
  • rozmarynowy,
  • sosnowy,
  • lawendowy,
  • a także zioła: tymianek rumianek, mięta pieprzowa, również szałwia i skrzyp polny, a także kminek.

Zatoki możliwe powikłania

Utrzymującej się wydzieliny z zatok nie należy bagatelizować. Z racji, iż może spływać do gardła, powodując uporczywy kaszel oraz potrzebę nieustannego odcharkiwania, może w konsekwencji doprowadzić do poważniejszych schorzeń. Możliwe powikłania z chorych zatok to zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy zakrzep zatoki jamistej. Może również pojawić się zapalenie opon miękkich oraz ropnia wewnątrz i zewnątrz oponowego. Jeśli czujemy, że powinniśmy udać się do lekarza, nie zwlekajmy. To my znamy swój organizm najlepiej oraz wiemy, kiedy sobie w prawidłowy sposób radzi z wszelkimi dolegliwościami, a kiedy musimy mu pomóc.

Leki z apteki na zatkane zatoki

Jak wyleczyć zatoki? Aby wspomóc domową walkę z uporczywą dologliwością jaką są chore zatoki, można zaopatrzyć się w gotowe preparaty. Co na zatoki, jaki lek na zatoki z apteczki można zastosować? Warto wykorzystać m.in. 

  • ibuprom zatoki
  • theraflu zatoki
  • tabletki a zatoki
  • renopuren zatoki
  • infex zatoki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *