Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Ostry ból gardła przy przełykaniu co przynosi ulgę i naprawdę pomaga?

Ostry ból gardła przy przełykaniu co przynosi ulgę i naprawdę pomaga?

W przypadku gdy dokucza nam bardzo silny i ostry ból gardła przy przełykaniu, który powoduje dyskomfort, nie warto leczyć się domowymi sposobami, a najlepiej sięgnąć po sprawdzone preparaty lecznice, które zawierają w składzie substancje przeciwzapalne, oraz antyseptyczne. 
Nieefektowe bądź nieprawidłowo leczony rozwinięty już stan zapalny gardła może przeistoczyć się w infekcję bakteryjną. Wówczas konieczne jest wprowadzenie antybiotyku. Jak szybko złagodzić ostry ból gardła? Co na ostry ból gardła rzeczywiście pomaga?

Ostry ból gardła przy przełykaniu

Powodujący problemy z przełykaniem śliny ostry ból gardła, wskazuje na rozwinięty i zaawansowany stan zapalny gardła. Ból może być zarówno ostry, jak i piekący. Niestety, ale w przypadku takiego stadium choroby, domowe sposoby na ból gardła mogą okazać się niewystarczające i załagodzą bólu. Wówczas mogą być one stosowane jedynie jako leczenie wspomagające. Ile trwa ostry ból gardła? Jeśli już pojawi się ostry ból gardła, należy zastosować odpowiednie leki przeznaczone do tego typu schorzeń. W przypadku zbagatelizowania objawów rozwinięty stan zapalny stanie się przewlekły, przez co może spowodować rozwój zakażenia bakteryjnego. Śluzówka, która uległa uszkodzeniu, to znakomite lokum i pożywka dla bytujących bakterii w gardle. Stan chorobowy może się wówczas znacząco wydłużyć. 

Należy również mieć na uwadze, iż na ryzyko rozwinięcia się bakteryjnego zakażenia gardła, nazywanego jako angina w większym stopniu narażone są dzieci aniżeli dorośli.

Ostry ból gardła przyczyny

Główna przyczyna ostrego bólu gardła zazwyczaj jest rozwinięta infekcja wirusowa. Zazwyczaj są to rynowirusy, adenowirusy lub enterowirusy. Przenikają one do dróg oddechowych, a następnie powodują szkody związane z błoną śluzową przełyku. Stan ten w następstwie prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Gardło staje się wówczas mocno zaczerwienione, pojawia się obrzęk gardła, który związany jest z problemem połykania, powodujący silny ból. Objawami towarzyszącymi mogą okazać się również: kaszel bądź chrypka, a także podwyższona temperatura ciała oraz bóle głowy. Może się również zdarzyć, iż organizm potrafi sobie dobrze radzić i walczy z chorobą, wówczas np. może pojawić się ostry ból gardła przy przełykaniu bez gorączki.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zakażeniem, za tą przypadłość odpowiadają paciorkowce. Objawy, które się pojawiają, są o wiele bardziej nasilone, aniżeli w przypadku infekcji wywołanej przez wirusy. Może wystąpić bardzo wysoka gorączka, dość często przekraczająca nawet 38 stopni Celsjusza. Mogą również pojawić się dreszcze oraz ogólne uczucie rozbicia, oraz osłabienia organizmu.

Ostry ból gardła może również być wynikiem związanym z zachodzącymi procesami chorobowymi, które rozwijają się równolegle w organizmie. Bardzo rzadko jednak zdarza się, że powodem ostrego bólu gardła są urazy wynikające przez ciało obce, a także oparzenia bądź substancje chemiczne.

Leczenie ostrego bólu gardła

Jak przebiega leczenie ostrego bólu gardła? Metoda leczenia ostrego bólu gardła w znacznym stopniu zależy od jego przyczyny. Powodem, który najczęściej powoduje tego typu dolegliwości to namnażające się wirusy. Jak szybko wyleczyć ból gardła? Aby nie doprowadzić do przewlekłego ostrego bólu gardła, należy sięgnąć po specjalistyczne leki, które zadziałają głównie miejscowo. Można skorzystać z dostępnych w aptece gotowych form w postaci syropu, bądź w formie stałej np. jako tabletki na ostry ból gardła do ssania czy też produktu w formie sprayu. Leki te zawierają substancje, które potrafią radzić sobie z rozwiniętym stanem zapalnym gardła. Łagodzą obrzęk, stan zapalny, powodują zmniejszeniu bólu — miejscowo a co istotne mają działanie antyseptyczne, czyli efektownie radzą sobie w walce z patogenami, które są odpowiedzialne za wszelkie dolegliwości: ból gardła, ból przy przełykaniu, czerwone gardło oraz jego obrzęk. Znaczna część dostępnych leków zawiera naturalne składniki pochodzenia roślinnego. Jeśli jest konieczność, można zastosować leki, o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. M.in. Paracetamol czy też inne leki należące do grupy leków przeciwzapalnych niesteroidowych.

Co na mocne zapalenie gardła? Warto wiedzieć, iż ostre zapalenie gardła, które wywołują wirusy, nie może być leczone przy użyciu antybiotykoterapii. Niestety na postać tych patogenów, antybiotyki i jakakolwiek antybiotykoterapia niestety nie działa. W przypadku gdy ból gardła wywołany jest przez bakterie, istnieje wówczas możliwość zastosowania antybiotyku. Wówczas ten proces leczenia ma sens i można zauważyć efekty antybiotykoterapii.  

W przypadku gdy bólowi towarzyszy ból głowy oraz wysoka gorączka, osłabienie organizmu oraz dreszcze a na powierzchni migdałków da się zauważyć białawy nalot lub ropną wydzielinę, wówczas są to symptomy rozwiniętego bakteryjnego zakażenia gardła. Z powodu zwiększonego ryzyka, poprzez kontakt z patogenami, które powodują anginę, rozwój choroby jest o wiele częściej spotykany u małych dzieci. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, które zdecyduje o formie leczenia i zaleci stosowanie antybiotyków.

Ostry ból gardła domowe sposoby

Aby wspomóc łagodzenie objawów, można zastosować dodatkowo domowe sposoby na ostry ból gardła. Jednakże nie będą one miały bezpośredniego wpływu na przyczynę bólu spowodowaną przez rozwinięty stan zapalny. Zmagając się ze stanem, jakim jest ostry ból gardła — domowe sposoby mogą przynieść chwilową ulgę i wspomóc stosowaną m.in. antybiotykoterapię.
Co zrobić na ostry ból gardła w domu? Przykładowe metody, jakie można zastosować w domu to:

  • Płukanie gardła — naparami i płukankami z ziół. Można do tego wykorzystać m.in. rumianek bądź szałwie,
  • płukanie gardła roztworem wody z odrobiną soli bądź sody,
  • stosowanie ciepłych okładów bądź picie ciepłej herbaty z miodem i cytryną,
  • picie syropu z mniszka lekarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *