Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Leki » Geranium (anginka) – właściwości lecznicze. Pelargonia pachnąca zastosowanie

Geranium (anginka) – właściwości lecznicze. Pelargonia pachnąca zastosowanie

Geranium, czyli pelargonia pachnąca jest wiecznie zieloną rośliną doniczkową o charakterystycznym, świeżym, cytrynowym zapachu. Hodowcy cenią ją za wartość ozdobną, a kwiat geranium, odporny na suszę, jest lubiany zwłaszcza przez tych, którzy zapominają o regularnym podlewaniu roślin.

Geranium kwiat

Istnieje kilka odmian geranium, ale najbardziej znana jest gerarium anginka lub anginkowiec. Swoją nazwę zawdzięcza właściwościom leczniczym, które znała i doceniała już medycyna ludowa. Napar i olejek z geranium stosowały nasze babcie i prababcie we wszelkich dolegliwościach nosowo-gardłowych oraz infekcjach ucha.

Oprócz odmiany anginka geranium, w mieszkaniu lub na tarasie można uprawiać również pelargonię różaną. Geranium rożanne  swoją nazwę wzięło stąd, że jej liście wydzielają różany zapach. Ta odmiana zawojowała także przydomowe ogrody. Furorę robi zwłaszcza bodziszek geranium różane, który zachwyca niebiesko- lawendowymi kwiatami od czerwca aż do okresu przymrozków!

Geranium właściwości

Geranium ogrodowe to zresztą wiele innych odmian bodziszków, które również charakteryzują się dekoracyjnymi kwiatami oraz liśćmi. Popularne są zwłaszcza te z rodzaju  Geranium macrorrhizum, czyli bodziszek korzeniasty i geranium robertianum, czyli bodziszek cuchnący.

Co można zrobić z liści geranium? Ze względu na dużą ilość substancji aktywnych można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Geranium roślina będzie idealna do wspomagania leczenia infekcji wirusowych oraz bakteryjnych. Zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa podczas kataru, łagodzi różnego rodzaju zmiany skórne.

 Jej liście stosujemy na miejsca podrażnione, dotknięte trądzikiem, obrzękiem lub pokrzywką. Wystarczy zmiażdżyć w moździerzu liście geranium i tak przygotowanym okładem obłożyć opuchnięte miejsca. Kompres z liści geranium sprawdzi się przy ukąszeniach po owadach, bólu głowy, nerwobólu lub bólu reumatycznym.

Co ciekawe, świeżo zerwane liście geranium pomagają też przy bolącym uchu lub silnym katarze. Wystarczy zmiażdżyć listek, by puścił sok, a następnie płytko umieścić w nosie lub w uchu. Jak długo trzymać geranium w uchu? Efekt przeciwbólowy można osiągnąć już po kilkunastu minutach. Geranium do ucha w stanach zapalnych jest absolutnie bezpieczne. O czym świadczy fakt, że olejek geranium pojawia się w składzie wielu mydeł do rąk, szczególnie tych w płynie, a także w balsamach do ciała i antyperspirantach.

Geranium właściwości lecznicze

Najsilniejsze działanie prozdrowotne wykazuje jednak olej z geranium, który można stosować doustnie i zewnętrzne. Gotowy można kupić w sklepach zielarskich lub zrobić samodzielnie w domu. Geranium olejek to remedium na zatkany nos. Kilka kropel na klatkę piersiową wystarczy, by oddychanie stało się łatwiejsze.

 Anginka geranium w formie oleju to także idealny dodatek do inhalacji ułatwiających oddychanie. Wystarczy dodać kilka kropel do nebulizatora a w przypadku jego braku samemu przygotować prosty, domowy zabieg. Wówczas do miski z wrzątkiem należy dodać olejek i pochylając się nad nią oddychać, nakrywając głowę ręcznikiem. Olejek eteryczny z geranium można również zaaplikować na poduszkę lub do wanny podczas kąpieli. Działa wówczas relaksująco i wyciszająco. Geranium w sypialni to zatem najlepsza, naturalna metoda na ułatwianie zasypiania.

Zupełnie odwrotnie cytrusowo-ziołowy zapach geranium działa na kleszcze, które nie lubią jego aromatu. Dlatego olejek z geranium na kleszcze idealnie zastąpi chemiczne środki odstraszające te groźne insekty. Przed spacerem warto zatem posmarować nim odsłonięte części ciała.

Geranium przeciwwskazania

W formie doustnej pelargonię można podać jako syrop z geranium lub nalewka z geranium. Tę ostatnią należy wetrzeć w skronie, bolące stawy i mięśnie lub dodać do herbaty. Nalewka z geranium na spirytusie powinna być jednak traktowana jako lekarstwo, a nie alkoholowy aperitif.

Mimo że olejki, napary, nalewki i syropy z geranium powstają z naturalnych składników nie oznacza to, że  dla wszystkich będą bezpieczne. Substancje czynne zawarte w liściach mogą działać uczulająco i drażniąco na skórę. Dlatego przed jej zastosowaniem należy wykonać tzw. próbę uczuleniową.

Olejek lub okład z geranium trzeba zaaplikować wtedy na nadgarstek i odczekać ok. pół godziny. Jeżeli w tym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, czyli bolesne pieczenie, wysypka lub obrzęk, można bezpiecznie stosować specyfik.

Szczególną ostrożność należy zachować stosując gotowe olejki eteryczne z geranium do masażu i inhalacji. Należy ściśle przestrzegać wówczas dawki zalecanej przez producenta na opakowaniu. Zbyt duże stężenie preparatu może bowiem działać drażniąco nawet na skórę osoby nieuczulonej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *