Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Leki » Szałwia lekarska właściwości lecznicze, zastosowania oraz jej działanie

Szałwia lekarska właściwości lecznicze, zastosowania oraz jej działanie

Szałwia lekarska wykorzystywana jest nie tylko w produkcji kosmetyków, ale również jako przyprawa poprawiająca smak potraw w kuchni będą doskonałym produktem spożywczym. Lecznicze działanie herbaty szałwiowej polega na pobudzeniu organizmu do wytwarzania soków trawiennych. Można również zastosować płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, który działa antyseptycznie, likwidując owrzodzenia i pleśniawki. Jakie inne właściwości oraz zastosowanie ma szałwia?

Szałwia i jej rodzaje

Zastosowanie tego zioła jest bardzo szerokie. Można wykorzystywać ją w kuchni oraz kosmetyce, ale może być również efektownym dodatkiem do rabat ogródkowych. Z racji, iż ma wiele zastosowań oraz odmian wyróżnia się jej rodzaje:

  • szałwia lekarska, czyli zwyczajna
  • szałwia omszona
  • szałwia wieszcza
  • biała szałwia
  • szałwia muszkatołowa
  • szałwia błyszcząca
  • szałwia hiszpańska
  • szałwia czerwona

Szałwia lekarska właściwości lecznicze

Salvia officinalis, czyli szałwia lekarska dzięki swoim właściwościom oraz ilością możliwości zastosowania w pełni zasługuje na swoją nazwę po łacinie salvere, która oznacza „leczenie” czy “uzdrawianie, ratowanie”.

Ze względu na zawarte w niej specyficzne substancje szałwia ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Jej liście zawierają dużą ilość olejków eterycznych, których głównymi składnikami są m.in.: pinen, kamfora, bornel, tujon oraz cyneol. Dodatkowo zawiera garbniki i flawonoidy.

Roślina bogata jest w garbniki i goryczkę, kwasy organiczne, karoten i związki żywiczne. W swoim składzie zawiera także witaminy m.in.: A, C, niektóry witaminy z grupy B, a także minerały w tym: żelazo, wapń, potas, sód magnez, cynk. Dzięki bogatej zawartości szałwia nie tylko leczy ciało i wspomaga poprawę wyglądu, poprzez zawarte minerały i witaminy, ale także świetnie wpływa na zdrowie i samopoczucie organizmu.

Szałwia lekarska na zatrzymanie laktacji

Po zakończeniu karmienia piersią wiele matek ma trudności z zatrzymaniem wypływu mleka. Wówczas może pomóc szałwia – wypicie 2 szklanek naparu z ciepłej wody oraz świeżych liści pozwoli ograniczyć produkcję mleka. Po około tygodniu będzie można zauważyć znacznie ograniczoną produkcję pokarmu. Kuracja z naparem z szałwii jest szczególnie pomocna w przypadku, gdy kobieta zmaga się z nawałem. Aby nie dopuścić do zapalenia piersi, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Określi on możliwość spożywania naparu oraz ilość dawek z leku, jakim jest szałwia lekarska na zatrzymanie laktacji.

Szałwia lecznicza na dolegliwości menstruacyjne i menopauzalne

Z racji, iż szałwia jest bogata w fitoestrogeny oraz garbniki i olejki eteryczne, które mają właściwości przeciwskurczowe i przeciwzapalne, powodują, iż dzięki nim jest bardzo „kobiecym” ziołem. Pomaga regulować bardzo obfite miesiączki oraz w znacznym stopniu zmniejsza ból menstruacyjny.

Gdy kobieta przechodzi w okres menopauzy, szałwia może działać łagodząco na uderzenia gorąca. Dzięki właściwościom zmniejsza również częstotliwość nocnych potów, które niestety są ogromną zmorą w tym okresie dla wielu kobiet. Dodatkowo może niwelować wahania nastroju i pomagać w bezsenności, pozwalając się spokojnie wyciszyć przed snem.

Szałwia lecznicza odżywia skórę

Liście szałwii zawierają substancje, które okazały się korzystne dla skóry. Olejki eteryczne i flawonoidy pomagają w walce z przebarwieniami oraz trądzikiem. Dodatkowo pomaga również leczyć łuszczycę i grzybicę. Minerały zawarte w liściach, mają silne właściwości odżywcze, zaś witaminy oraz fitohormony zwalczają stres oksydacyjny, opóźniając w ten sposób, starzenie się skóry i powstawanie nowych zmarszczek.

W dziedzinie kosmetologi dzięki swoim cennym właściwościom szałwia jest ważnym i cennym składnikiem różnego rodzaju kosmetyków, do celów pielęgnacyjnych do cery dojrzałej, ale także dla nastolatek z problemami skórnymi. Wykorzystuje się ją do produkcji żeli do mycia twarzy, a także do balsamów oraz kremów do ciała, aby dodać odpowiedniego nawilżenia skórze.

Szałwia lecznicza na trawienie

Bogata w duże ilości garbników, gorczycy oraz związków żywicowych może przyczynić się i poprawić pracę układu pokarmowego. Dodawane do tłustych potraw oraz powodujących wzdęcia, aromatyczne liście ułatwiają ich trawienie. Po posiłkach herbata szałwiowa może stymulować wydzielanie soku żołądkowego i żółci, co wspomaga trawienie i wchłanianie pokarmu.

Szałwia pomaga również w leczeniu niestrawności i wzdęć. Jej właściwości przeciwdziałają nadmiernej fermentacji i mogą wpływać odprężająco i rozkurczowo. Ponadto nieznacznie obniża poziom cukru we krwi. W regularnym stosowaniu przyczynia się do pobudzenia apetytu.

Szałwia na walkę z infekcjami

Składniki szałwii m.in. taniny oraz olejki eteryczne, a także gorczyc karnozol są znacząco pomocne jak broń przeciwko różnego rodzaju infekcjom, oraz zakażeniom. Działają antyseptycznie oraz grzybobójczo hamując rozmnażanie się bakterii, które prowadzą do rozwoju wielu infekcji w organizmie.

Znana metoda płukania gardła naparem z szałwii może być pomocne w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej oraz aft i pleśniawek. Pomocna jest również w przypadku krwawiących dziąseł oraz w celu łagodzenia bólu gardła i zapalenia migdałków.

Napar przeznaczony do picia i inhalacji, dzięki posiadającym właściwościom ściągającym i wykrztuśnym, w dużej mierze wspomaga oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny.

Szałwia lecznicza zmniejsza pocenie

Zawarte w leczniczej szałwii duże ilości garbników i substancji ograniczających rozwój bakterii są bardzo skuteczne w leczeniu nadmiernej potliwości, która może być wynikiem przewlekłej choroby np. nadczynności tarczycy, nerwicy czy nawet zwykłą gorączką.

Spożywanie przeciwpotnego naparu z liści szałwii można odczuć już po 2- 3 godzinach od jego spożycia, jego skuteczność może trwać nawet przez 3 dni. W przypadku zmagania się z silnie pocącymi się stopami oraz dłońmi warto zastosować kąpiele w naparze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *