Przychodzi lato a z nim upał, co z kolei zachęca tylko do noszenia lżejszych ubrań. I często w takim ubiorze organizowane są wycieczki do lasu czy innych zacienionych miejsc, gdzie kleszcze przesiadują. Kleszcz jest małym i ciężko zauważalnym osobnikiem. Dlatego też po każdej wizycie na łonie natury powinno dokładnie przyglądnąć się sobie i swoim bliskim. Szczególną uwagę zwrócić na jakiekolwiek zaczerwienienia czy nieuzasadnione zmiany skórne.
Choroba odkleszczowa Borelioza
Kleszcz znany również pod naukową nazwą Ixodida, czyli główny przenosiciel boreliozy. Jest on mały i niezauważalny co pozwala mu efektywnie atakować nieświadomych przechodniów. Zakażenie chorobą polega na dostaniu się zawartych w ślinie kleszcza bakterii do krwi człowieka poprzez ugryzienie. Choć jest to najczęściej występujący przypadek, borelioza może również zostać przeniesiona poprzez kontakt pozostałości treści przewodu pokarmowego kleszcza ze skórą człowieka. Nawet jeśli kleszcz sam w sobie nie jest straszny jednak bakterie, które przenosi mogą powodować nieuleczalne zmiany w ciele ludzkim jeśli ignorowane przez zbyt długi czas.
Sposoby zakażenia boreliozą
Jednakże kleszcz mimo bycia głównym i najbardziej znanym przenosicielem, nie jest jedynym sposobem zakażenia boreliozą, gdyż istnieją też inne mniej kojarzone metody zarażenia boreliozą. Drugi zarażony człowiek czy zwierzę również jest w stanie przenieść tę chorobę, Badania potwierdziły obecność krętek w płynach ustrojowych zarażonych. Jednak aby do takiego zakażenia doszło, bakterie muszą dostać się bezpośrednio do krwi człowieka. Może to wystąpić poprzez ugryzienie powodujące zranienie skóry, wtedy ślina wraz z bakteriami boreliozy dostaje się do układu krwionośnego i powoduje zarażenie.
Objawy Boreliozy
Po zdiagnozowaniu ugryzienia dokładne sprawdzenie stanu skóry a szczególnie okolicy ugryzienia powinno być jedną z pierwszych akcji do podjęcia. Wczesna faza boreliozy objawia się głównie poprzez zmiany skórne.
Głownie zauważalnymi objawami są:
- zaróżowiona skóra w miejscu ugryzienia zwana rumieniem wędrującym
- zapalenie skóry w znajdujące się niedaleko miejsca ukąszenia
W przypadku kilku tygodni od zarażenia objawy mogą się również przejawiać poprzez:
- osłabienie
- bóle głowy
- gorączka
- bóle mięśniowe
Dłużej ignorowana czy nieleczona borelioza również objawia się przez:
- bóle głowy
- ból stawów
- bóle głowy
- dreszcze
- gorączkę
- sztywność stawów
- tiki mięśni
Niestety z racji tego, że objawy Boreliozy są dość powszechne i pospolicie występują przy innych chorobach, są one często ignorowane i przypisywane do stresu czy gorszego samopoczucia. Jeśli do zakażenia doszło w dalekim odstępie czasowym, nikomu nie przyjdzie nawet myśl diagnozowania, czy badania pod względem boreliozy. Niezdiagnozowanie boreliozy w jej wczesnym stadium pozwala bakteriom się bezwzględnie rozwijać co objawia się po latach dogłębnie wyniszczając organizm.
Borelioza – objawy po latach:
- zapalenie mózgu
- niedowład wiotki
- bóle korzeniowe
- parestezje
- porażenie nerwów czaszkowych
- fibromialgia
- problemy z koncentracją i zaburzenia pamięci
- przeczulice
- drgawki
- drżenia mięśni
- objawy encefalopatii, czyli zaburzenia intelektu (otępienia) i zaburzenia charakterologiczne.
Mimo dostępności wielu testów żaden z nich nie jest w stanie stuprocentowo potwierdzić zakażenia boreliozy.
Choroby, z którymi borelioza jest często mylona:
- stwardnienie rozsiane
- nerwica
- reumatyzm
- fibromialgia
- toczeń rumieniowaty
Co należy zrobić po byciu ukąszonym?
Przy szybkiej i stanowczej reakcji można zminimalizować możliwość zakażenia boreliozą. Najważniejsze jest, aby nie próbować na siłę pozbyć się ciała kleszcza bez odpowiedniego przygotowania. Jego głowa siedzi pod skórą i nawet po pozbyciu się części widocznej, niewidoczna dla zwykłego nieuzbrojonego oka część może powodować niekorzystne zmiany. Najlepszym rozwiązaniem jest pójście do lekarza, by mógł on bezpiecznie pozbyć się kleszcza i ocenić stan postępu choroby jeśli taka miałaby wystąpić. Niestety nie zawsze dostępna jest wizyta u lekarza czy ocena specjalisty. W takim przypadku można wykorzystać specjalnie do tego stworzone strzykawką wytwarzającą podciśnienie, które są szeroko dostępne w aptekach. Powinny one bezproblemowo usunąć całe ciało kleszcza nawet z częścią znajdującą się pod skórą. Oczywiście po takim zabiegu gdy tylko pojawi się taka możliwość, należy udać się do lekarza, by móc mieć stuprocentową pewność o pozbyciu się tego pasożyta jak i by upewnić się, że borelioza nie została przeniesiona.
Jak leczyć boreliozę?
Głównym sposobem leczenia boreliozy jest spożywanie specjalnych antybiotyków, które mają na celu pozbycie się wszystkich pozostałości krętek z organizmu. W przypadku leczenia Boreliozy to czas opóźnienia diagnozy ma największy wpływ na kuracje. Im dłużej krętki spędzą w ciele, tym większe szkody wyrobią i ciężej będzie się ich pozbyć. Osoba z późno zdiagnozowaną boreliozą nawet po tygodniach brania antybiotyków może skarżyć się na niezmienne objawy. W przypadku osób z szybką diagnozą leczenie boreliozy może zostać zakończone nawet po tygodniu. Niestety w długo nieleczonych przypadkach mogą wystąpić nieodwracalne zmiany w ciele ludzkim. Dlatego też niezwykle ważne jest szybkie reagowanie i natychmiastowe leczenie boreliozy.
Jak chronić się przed ukąszeniami kleszcza?
Najlepszym sposobem, by zapobiegać boreliozie jest uniemożliwienie zakażenia. Chronienie się przed ugryzieniami daje pewność, że borelioza ta nie zostanie przekazana. Dlatego też przy planowaniu wyjścia w intensywnie pokryte florą miejsca czy wybierając się w tereny zalesione, powinno się dokładnie zakryć wszystkie części ciała, blokując dostęp do skóry przed tymi krwiopijnymi pasożytami. Dobrze jest również zaopatrzyć się w preparat przeciw kleszczom, jest on dostępny w aptekach jak i supermarketach i daje dodatkową ochronę przed tymi niemile widzianymi pasożytami.