Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Borelioza » Zespół poboreliozowy – jak rozpoznać i leczyć? Objawy zespołu poboreliozowego

Zespół poboreliozowy – jak rozpoznać i leczyć? Objawy zespołu poboreliozowego

Zespół poboreliozowy to odczuwanie charakterystycznych objawów dla boreliozy w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu. Głównymi objawami zespołu jest uczucie zmęczenia, bóle stawów, głowy i mięśni. Według specjalistów z IDSA jest to zespół objawów, które towarzyszą boreliozie występujące po jej wyleczeniu. Podobne stwierdzenie wystosowało polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych – PTEiLCZ. Według specjalistów z IDSA jest to kontynuacja choroby, dlatego należy leczyć ten zespół antybiotykami w dalszym ciągu. W związku z tym istnieją różne metody leczenia zespołu poboreliozowego.

Przyczyny zespołu poboreliozowego

Zespół poboreliozowy jest wynikiem ugryzienia przez kleszcza zakażonego bakteriami Borrelia. Unikanie miejsc z wysokim ryzykiem występowania kleszczy, właściwa profilaktyka, oraz szybkie usuwanie kleszczy, jeśli nastąpi ugryzienie, mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju tej choroby. W przypadku podejrzenia zakażenia boreliozą, zawsze ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu wczesnej diagnozy i leczenia.

Jak długo trwa zespół poboreliozowy?

Pytanie dotyczące tego jak długa trwa zespół poboreliozowy jest jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów dotkniętych chorobą. Podczas przeprowadzania badań klinicznych zaobserwowano stopniowe zmniejszanie objawów do 3 miesięcy od rozpoczęcia kuracji. Niestety w części pacjentów, u których stwierdzono zespół poboreliozowy wyleczenie z jego objawów trwa kilka miesięcy, a nawet parę lat od ustąpienia obiektywnych symptomów infekcji. Zespół ten jest trudny do zróżnicowania z przewlekłym zmęczeniem, dlatego zaleca się udanie do specjalisty po wyleczeniu z boreliozy, aby wykluczyć dalsze powikłania.

Czas trwania zespołu poboreliozowego nie jest możliwy do jednoznacznego określenia. U niektórych pacjentów zespół poboreliozowy będzie trwał kilka miesięcy, u innych objawy mogą utrzymywać się nawet do roku. Warto pozostać pod opieką lekarską do ustąpienia objawów. 

Zespół poboreliozowy – objawy

Wyjątkowo często objawy zespołu poboreliozowego mylone są z przemęczeniem. Oczywiście każdy z pacjentów, który chorował na boreliozę, powinien mieć na uwadze, że występujące między innymi zaburzenia snu czy bóle głowy mogą oznaczać zespół poboreliozowy.

Podstawowymi objawami zespołu poboreliozowego są:

  • zaburzenia snu
  • zmęczenie
  • bóle głowy, mięśni, stawów
  • problemy z pamięcią i koncentracją

Warto zauważyć, że objawy te są podobne do przewlekłego zmęczenia organizmu, dlatego warto zbadać się pod kątem zespołu poboreliozowego. W celu jak najszybszego zdiagnozowania choroby, aby podjąć odpowiednie kroki leczenia.

Zespół poboreliozowy leczenie

IDSA twierdzi, że po wyleczeniu z boreliozy tj. kuracja antybiotykami przez 3-4 tygodnie nie należy stosować antybiotyków w celu wyleczenia zespołu poboreliozowego. Konfirmują, że podczas 3-4 tygodni komórki boreliozy zostały całkowicie wyniszczone przez antybiotyki więc zwykłe leki przeciwzapalne będą wystarczające. ILADS są całkowitym przeciwieństwem do IDSA uważają, że należy stosować antybiotykoterapie w celu dalszego wyleczenia pacjenta z boreliozy. Lekarze twierdzą, że jest to kontynuacja choroby więc należy zniszczyć wszystkie komórki boreliozy. Większość pacjentów decyduje się na dalsze leczenie antybiotykami ze względu na większą pewność wyleczenia, bowiem w komórkach leczonych osób stwierdzono dalsze wystąpienie krętej boreliozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *