Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Borelioza » Rumień wędrujący – przyczyny, objawy po ukąszeniu kleszcza

Rumień wędrujący – przyczyny, objawy po ukąszeniu kleszcza

Rumień wędrujący

Rumień powstaje po ukąszeniu kleszcza, ale nie zawsze. Charakterystycznymi cechami dla niego jest zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia. Należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu ustalenia, czy jest to zwykła reakcja alergiczna na ukąszenie czy też rumień wędrujący. Jednym z objawów zakażenia boreliozą jest właśnie rumień wędrujący. Borelioza może prowadzić do niepożądanego uszczerbku na zdrowiu.

rumien

Rumień to zmiana skórna charakteryzująca się zaczerwienieniem i stopniowym obwodowym przejaśnianiem wokół miejsca ukąszenia. Jeżeli zmiana skórna ma średnice 5 cm i pojawi się do 48 godzin od ukąszenia, szanse na zarażenie boreliozą maleją. Taki rumień charakteryzuje się wysypką, która nie wystaje poza poziom skóry, jest ciepła i nie swędzi.

Czy rumień wędrujący jest groźny?

Rumień wędrujący jest wywoływany przez bakterię Borrelia. Pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza. Rumień znika samoistnie po około miesiącu. W przypadku dłuższego jego występowania może oznaczać zarażenie boreliozą, czyli przejście fazy boreliozy podskórnej na wstępną rozsianą. Rumień wędrujący wyglądem przypomina tarczę strzelniczą, posiada czerwoną obwódkę i blady środek. Warto pamiętać, że brak rumienia  po ukąszeniu kleszcza nie oznacza braku zarażenia się boreliozą. Ta groźna choroba może nie być odczuwana, ale po kilku latach może się przerodzić w poważne problemy zdrowotne. 

Jak poznać rumień wędrujący?

Charakterystyczne objawy występujące podczas rumienia:

  • Powiększone węzły chłonne
  • Podwyższona temperatura ciała, uczucie zmęczenia, ból stawów, mięśni, głowy
  • Pojawiająca się fioletowa lub różowa obwódka wokół rumienia
  • Wykwity skórne wypełnione surowiczym płynem
  • Swąd oraz pieczenie w miejscu ukąszenia
  • Uczucie ciepła w miejscu rumienia
  • Przerzuty na inne części skóry

Rumień o średnicy większej niż 5 cm nie zawsze ma takie same cechy charakterystyczne. W przypadku powstania średnicy większej niż 5 cm należy udać się do lekarza specjalisty, aby zdiagnozował miejsce ukąszenia.

Z czym można pomylić rumień wędrujący?

Rumień wędrujący a alergia – jak odróżnić te podobne schorzenia? Poprzez ugryzienie przez kleszcza można w łatwy sposób pomylić rumień wędrujący ze zwykłą reakcją alergiczną po ugryzieniu. Na szczęście bardzo łatwo jest to odróżnić poprzez widoczne różnice w obu przypadkach. Reakcja alergiczna pojawia się bardzo szybko zaledwie w ciągu kilku godzin od ukąszenia. Ta widoczna różnica pozwala wykluczyć powstanie rumienia. Dodatkowo odczyn alergiczny nie przekracza średnicy 5 cm i znika samoistnie.

Leczenie rumienia wędrujący

Rumień wędrujący jest głównie zwiastunem, że mogło dojść do zarażenia boreliozą, którą się leczy. Warto zaznaczyć, że im szybciej zaczniemy terapie, tym większa szansa na wyleczenie. Nieleczona może prowadzić do śmiertelnego stanu – neuroboreliozy. Borelioza leczona jest specjalnymi antybiotykami z grupy:

  • penicylin
  • tetracyklin
  • cefalosporyn

Antybiotyki są podawane doustnie, w przypadku późnego rozpoczęcia leczenia może się zdarzyć, że będzie potrzebna większa dawka antybiotyków, a nawet konieczność podawania ich dożylnie. Należy jak najszybciej zacząć leczyć boreliozę, aby nie pozostawiła żadnych niepożądanych szkód w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *