Żylaki – nieestetyczny problem który może nawet zagrażać zdrowiu. Przyczyny powstawania żylaków oraz metody zapobiegania
Żylaki to problem, który na pierwszy rzut oka daje efekt nieestetyczny na skórze ciała. Jednak jest to problem, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Skłonność do rozwoju żylaków jest uwarunkowana genetycznie. Tę przypadłość przypadłość odziedziczyć nie tylko po rodzicach. A nawet dalej w głąb drzewa genealogicznego w tym po dziadkach lub nawet pradziadkach. Mogą być również spowodowane prowadzeniem niezdrowego stylu życia: brakiem odpowiedniej ilości ruchu i złym odżywianiem.
Spowodowane przez niewydolność żylną, żylaki powstają w wyniku rozszerzenia i wydłużenia żył, uzyskując w ten sposób kręty nowy przebieg. Po osiągnięciu około 45 roku życia z problemem zmaga się co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. Chorzy zastanawiają się, jak przebiega leczenie oraz jak pozbyć się żylaków. Nie chodzi wyłącznie o to, że powodują duży dyskomfort estetyczny. Co szczególnie jest ważne dla kobiet, gdyż powstałe żyły szpecą nogi. Nieleczone żylaki nóg mogą zagrażać życiu. Dlatego ważne jest, aby wykonać wszelkie działania, które pozwolą powstrzymywać ich pojawianie się. A gdy jednak już się pojawią profesjonalnie je usunąć.
Występowanie żylaków
Żylaki najczęściej ujawniają się głównie na nogach, jednak są miejsca na ciele, gdzie mogą również się pojawić. Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się m.in.:
- żylaki kończyn dolnych – żylaki na nogach
- żylaki odbytu,
- żylaki jąder
- żylaki sromu
- żylaki przełyku
- żylaki powrózka nasiennego
Krążenie krwi, czyli jak krąży krew w żyłach?
Z każdym skurczem serca do tętnic wtłaczana jest bogata w tlen krew, która jest rozprowadzana po całym ciele człowieka. Tkanki są traktowane tlenem i substancjami odżywczymi, a wykorzystana w ten sposób krew powraca żyłami do źródła, czyli serca. Taka praca jest nieustanna, i niezależna od pory dnia i godziny. Trwa 24 godziny na dobę.
Krew szybko przepływa przez tętnice pod wysokim ciśnieniem. W żyłach porusza się znacznie wolniej, gdyż pokonuje dystans który płynie w górę. Serce dorosłego człowieka znajduje się ponad metr nad ziemią. A odległość tę pokonuje krążąca krew, co nie nie jest łatwym zadaniem. W końcu musi pokonać grawitację czyli przyciąganie ziemskie. Aby krew płynęła w górę, potrzebuje dodatkowego wsparcia.
Sport a żylaki
Podczas chodzenia i biegania, mięśnie w ludzkim organiźmie płynnie kurczą się i powodują ucisk na żyły. System ten można porównać do doświadczenia wyciskania rękoma wody znajdującej się w gumowym wężu. Można to wykonać, ale tylko wtedy gdy zwolni ięy ciśnienie, wówczas woda w wężu spadnie w dół.
Podobna zasada miałaby miejsce w żyłach, gdyby nie współpraca z zastawkami. Są to małe fałdki znajdujące się w wewnętrznej błonie naczyń krwionośnych. Proces ich zamykania odbywa się, gdy krew płynąca do serca próbuje spłynąć z powrotem, obierając na cel kierunek w dół.
Dlaczego pojawiają się żylaki?
Jeśli mięśnie są niewystaraczająco silne tylko słabe, poruszamy się bardzo mało poprzez siedzący tryb życia oraz pracę, a zastawki są w pewnym stopniu uszkodzone (niestety można urodzić się już z źle funkcjonującymi zastawkami lub mogą się uszkodzić z powodu zakrzepowego zapalenia żył), wówczas krew cofa się. Ciśnienie krwi wzrasta i ściska żyły nóg z coraz większą mocą. Dochodzi do rozszerzenia się żył, która przypomina rozciągniętą sprężynę i nie jest w stanie powrócić do swojego naturalnie pierwotnego kształtu.
Tak w organizmie tworzą się żylaki. Inaczej mówiąc nienaturalnie powiększone żyły. Z czasem skóra pod którą się znajdują staje się cienka, dość napięta i dająca wrażenie błysku. Obrzmiałe, niedotlenione w wystarczającą ilość tlenu, żylaki widoczne są pod skórą w postaci niebieskich, a czasem cętkowanych zygzakowatych zgrubionych linii.
System naczyń krwionośnych a żylaki
Jeśli połączy się razem wszystkie naczynia krwionośne znajdujące się w nogach, wówczas powstałaby jedna rurka której długość mogłaby osiągnąć nawet około 100 kilometrów. Tak, to nie jest błędna informacja. Niektóre żyły w nogach są dość dobrze głęboko ukryte, tworząc, tak zwany układ żył głębokich. Znaczna ich częśc znajdują się blisko powierzchni skóry – są to żyły powierzchowne. Oba systemy połączone są dzięki żyłkom poprzecznym, które specjaliści w tej dziedzinie określają jako perforatorami. Nieco ponad 10% płynu przepływa przez powierzchowne naczynia krwionośne i to w nich najbliżej znajdujących się skóry człowieka żyłach tworzą się żylaki.
Najczęściej żylak pojawia się w żyle odpiszczelowej, ciągnącej się od przyśrodkowej (wewnętrzej części) do pachwiny. W mniejszym stopni na żyle odpiszczelowej biegnącej od kostki odśrodkowej po wewnętrzenej stronie do kolana. W przypadku jeśli zastawki w żyłach głębokich nie funkcjonują prawidłowo oraz są słabe, krew powracająca przez perforatory popłynie do żył powierzchownych. Podnosi się wówczas ciśnienie krwi i powstają żylaki. Eksperci określają je mianem jako żylaki drugorzędne. Jedak w znacznej większości bo prawie 95% przypadków żylaków są to żylaki pierwotne, które również powstają w żyłach powierzchownych, ale przy prawidłowym działaniu zastawek znajdujących się w żyłach głębokich
Żylaki początki – Objawy żylaków
Niestety dość rzadko pierwsze symptomy, jak uczucie obolałych i ciężkich nóg oraz opuchniętych kostek kojarzymy z żylakami. Tymczasem właśnie w ten sposów rozpoczyna się choroba żylakowa tętnic żylnych. Jak ta choroba przebiega i jak jej pzreciwdziałać?
Stan przedżylakowy czyli: masz uczucie, że Twoje nogi są zmęczone i ciężkie, a pod koniec dnia pojawia się opuchlizna wokół kostek a jej obrzęk zwiększa się po zażyciu ciepłej kąpieli. Kobiety które zauważają te objawy mogą również odczuwać ich nasilenie spowodowane poprzez wpływ hormonów m.in. podczas miesiączkowania.
W przypadku zwiększonego ruchu statycznego, gdy przebywasz w miejscu i stoisz przez dłuższy czas lub nawet siedzisz w tej samej pozycji przez wiele godzin, istnieje dość duża szansa że zacznie się pojawiać ból w kończynach dolnych głównie ból nóg. Eksperci nazywają ten rodzaj bólu chromaniem żylnym. Pojawia się Coraz to więcej pajączków żylnych zlokalizowanych na twoich nogach. Etap tej choroby może trwać nawet kilka lat.
Estetyka skóry kończyn dolnych
Kiedy zwracasz uwagę na nogi i skupisz na nich wzrok, możesz zobaczyć żyły, które są wyraźnie widoczne przez skórę. Wraz ze wzrostem liczby żylaków możesz odczuwać ból i skurcze nóg, które nie znikają nawet po całonocnym odpoczynku. Niekiedy wzdłuż chorej żyły pojawiają się miękkie wypustki, których wielkość zależy od ułożenia nogi w przypadku gdy je ponosisz i trzymasz w górze, wówczas widoczne żylaki znikają, jeśli jednak stoisz stają się ponownie widoczne.
W przypadku mężczyzn te wypukłości będą o wiele bardziej widoczne. Jeśli mężczyzna podnosi dość spore ciężary i przykładowo jest kulturystą, dochodzi wówczas do zaburzeń w obrębie tkanek i zaczynają się pojawiać brązowe przebarwienia skóry, wypryski żylakowe, a także i stan zapalny tkanki podskórnej.
Twardzina to przypadłość której towarzyży stwardnienie skóry. Tworzy się nad kostkami a wyglądem przypomina kory drzewa. Pojawiają się owrzodzenia podudzi: na drodze chorej żyły, zwykle powyżej kostki przyśrodkowej, otwiera się trudna do gojenia i bardzo bolesna rana. Nieleczone mogą powodować poważne infekcje w całym ciele człowieka.
Żylaki diagnostyka
Podstawowe badanie, które pomaga zdiagnozować istniejące i pojawiające się żylaki jest USG Doppler. Badanie ma również pomóc w określaniu przyczyny ich powstawania a także pozwala na monitorowaniu postępów związanych z zastosowaym leczeniem żylaków. Badanie to umożliwia ocenę anatomii znajdujących się w ciele człowieka naczyń krwionośnych oraz ich zmian patologicznych, które mogły wystąpić w obrębie żył w organizmie oraz tętnic.
Żylaki w ciąży
Statystycznie co trzecia kobieta będąca w pierwszej ciąży oraz co druga kobieta w kolejnej ciąży cierpi na żylaki. Dlaczego tak się dzieje? Żylaki żyły odpiszczelowej pojawiają się gdy funkcjonowanie zastawki zlokalizowanej u jej ujścia w otworze pachwinowym nie działa prawidłowo.
Spowodowane to jest sytuacją, gdy ciśnienie w jamie brzusznej pozostaje wysokie przez dłuższy okres czasu, przykładowo podczas ciąży.
U kobiet które zostaną w najbliższym czasie mamami, w dużym stopniu wzrasta objętość krwi. Zazwyczaj średnio o jeden litr, a układ żylny musi znaleźć miejsce na jej przechowywanie. Należy również dodać, że kobiety w ciąży posiadają dość niską aktywność fizyczną. Ze względu na oszczędzanie organizmu oraz niekiedy zalecenia lekarskie. Niestety może sprzyjać powstawaniu żylaków w przypadku braku wystarczającej ilości ruchu.
Dodatkowo organizm kobiety produkuje dużo więcej progesteronu niż przed ciążą, a hormon ten, pomaga rozciągać się macicy i powoduje uelastycznianie się również żyły.
Po porodzie gdy organizm kobiety wraca do normalnego funkcjonowania powraca również równowaga w gospodarce hormonalnej. Wówczas żylaki stają się mniej widoczne, ale niestety trwale nie znikają. Zwykle powiększają się przed menstruacją i w miarę zbliżania się menopauzy. Żylaki w ciąży również wymagają leczenia.
Żylaki – czynnik ryzyka. Co powoduje powstawanie żylaków?
Głównym czynnikiem który ma największe znaczenie w przypadku powstawania żylaków to genetyka. Dodatkowo na ich pojawienie się może wpływać:
- rasa – biała,
- płeć: kobiety są o wiele bardziej narażone niż mężczyźni cierpią 5 razy częściej,
- ciąże przebyte
- zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej,
- brak aktywności fizycznej, siedzenie kilka lub kilka godzin dziennie (zwłaszcza ze skrzyżowanymi nogami tzw. założoną noga na nogę,
- Praca w zawodach wymagających przebywania na stojąco, takich jak fryzjerzy, chirurdzy czy kelnerzy,
- Obcisła odzież zwłaszcza skarpet, oraz podkolanówek czy pończoch z ściągaczem
- chodzenie na wysokich obcasach,
- nadwaga i otyłość,
- dieta uboga w błonnik i niedobór witaminy C,
- zaparcia,
- Palenie tytoiu oraz picie alkoholu.
Jak zapobiegać żylakom?
- Aby zapobiegać powstawaniu żylaków należy zmienić tryb życia na bardziej aktywny, jednak to genetyka ma tutaj kluczowe znaczenie.
- Można również stosować maść na żylaki oraz inne preparaty dostępne w aptece.
- Jako domowy sposób dość często wykorzystuje się ocet jabłkowy żylaki znikają po systematycznym piciu specyfiku.
- Należy unikać stania i siedzenia przez dłuższy kres czasu. Jeśli musisz być w pozycji stojącej, co jakiś czas staraj się tupać mocno piętami, a co godzinę postaraj się wykonać kilka przysiadów. Siedząc staraj się dość często zmieniać pozycję oraz próbuj nie zakładać nogi za nogę.
- Odpoczywaj z uniesionymi do góry stopami
- Postaraj się schudnąć
- Staraj się korzystać z prysznicu rano i wieczorem a co ważne używaj naprzemiennych strumieni wody. Rozpocznij od strumienia ciepłej wody, następnie zmień temperaturę strumienia i by ochłodzić wodę. Prysznic zakończ ponownie ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Polewanie się gorącym strumieniem powinno trwać2-3 razy dłużej niż zimne strumień.
- Postaraj się Rzucić tytoń, bądź radykalnie go ogranicz. Nikotyna wpływa negatywnie na krew oraz powoduje zwężenie i zwapnienie żył.
- Kobiety są bardziej narażone na żylaki, jeśli stosują hormonalne środki antykoncepcyjne oraz palą.
- Unikaj korzystania z sauny, nie bierz gorącej kąpieli, nie leż na słońcu i nie używaj gorącego wosku na nogach. Zimą staraj się zmieniać obuwie w pracy na półbuty.
- Zwiększ aktywność fizyczną. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i wzmacniają mięśnie. Zalecane są skoki na skakance, a w pozycji leżącej tzw. rowerek i nożyce. Jazda na rowerze, pływanie oraz bieganie (nie polecane to: narty, jazda konna, wioślarstwo, tenis czy podnoszenie ciężarów – które wymuszają pozycje stojącą bądź siedzącą).
- Wybierz odpowiednie buty, które posiadają szerokie noski a obcas nie jest za wysoki. W przypadku obuwia dla kobiet idealna wysokość to 2,5-3 cm. Jeśli masz płaskostopie, korzystaj z dostępnych ortopedycznych wkładek do butów.
- Staraj się nie nosić zbyt obcisłej bielizny i spodni. Nie noś pończoch z mocnymi ściągaczami. Tyczy się to również skarpet. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz w planach noszenie bielisny leczniczej. Takiej jak rajstopy na żylaki czy pończoch które są specjalistyczne i pomagają walczyć z żylakami.