Powszechnie uważa się, że kobiety są seryjnymi monogamistkami, a mężczyźni poligamistami. W związku z tym gdy zdradza mężczyzna łatwiej przymknąć oko na skok w bok, gdy zaś zdradza kobieta wywołuje to dramat obyczajowy, jeśli kobieta ta jest matką to jest to powszechnie uważane za skandal. Dlaczego w ogóle zdradzamy? Czynników wpływających na zdradę zarówno kobiet jak i mężczyzn jest mnóstwo, wśród nich wyróżnia się jednak kilka dominujących. Mężczyźni z reguły zdradzają z tych samych przyczyn, z których zdradzają kobiety.
#1 Kryzys
Kryzysów tłumaczących skok w bok może być naprawdę sporo. Wśród najpopularniejszych wymienia się: kryzys wieku średniego, problemy natury psychicznej (głównie depresja, nerwica), kłótnie małżeńskie, problemy w rodzinie, a nawet opuszczenie domu rodzinnego przez dzieci. Wszystko to sprzyja romansom i poszukiwaniu kochanków. Z reguły kryzysy w związkach pojawiają się wraz z upływem czasu, gdy w grę wchodzi rutyna, a rzeczywistość jest po prostu szarą codziennością i nie zanosi się na to by miało być inaczej. Wtedy właśnie kobiety chcą poczuć, że są jeszcze dla kogoś atrakcyjne i potrafią przyprawić rogi swojemu partnerowi. Podobnie jak mężczyźni, kiedy decydując się na skok w bok przeżywają swoją drugą młodość – zazwyczaj w ramionach młodszych kobiet.
#2 Przypadkowa okazja
Bardzo często do zdrad dochodzi przypadkiem i z reguły to jednorazowy wybryk. Taki skok w bok potrafi zaskoczyć nawet osobę, która dopuściła się tego rodzaju zdrady. Po prostu się zdarzyło – tak z reguły tłumaczy się niedochowanie wierności w takim wypadku. Winę zrzuca się wtedy zazwyczaj na zbyt dużą ilość alkoholu czy innych używek.
#3 Zdrada w odwecie
Ja Ci dopiero pokażę – tak myśli wiele zdradzonych osób, którzy zdradzają, bo sami zostali zdradzeni. Czując się upokorzeni chcą by ich druga połówka poczuła to samo. To po prostu okrutny rodzaj zemsty za przyprawienie rogów.
#4 Geny i hormony
Są też i tacy, którzy zdradę mają we krwi i nie widzą w niej nic co odbiega od normalności. Najczęściej dotyczy to tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają siebie. Wynika to z chęci zaspokajania swoich potrzeb seksualnych, niskiego poczucia wartości, braku pewności siebie. Wpływ na skłonności do zdrady mają też hormony takie jak np. wazopresyna – im jej więcej tym człowiek bardziej przywiązuje się do danej osoby i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że dopuści się zdrady.
#5 Skłonności do samodestrukcji
Wiele osób ma też niepokojące skłonności do autodestrukcji. Lubią czuć wyrzuty sumienia i sprowadzać się na dno zdradzając. Ranią w ten sposób innych, ale podświadomie robią też krzywdę sobie. To bardzo niebezpieczne. W takich przypadkach należy szukać specjalistycznego wsparcia. Pomocna może okazać się psychoterapia.
#6 Strach przed bliskością
Sporo osób cierpi również na strach przed bliskością i oddaniem się w stu procentach drugiej osobie, dlatego najczęściej takie osoby stawiają na otwarte związki. Romansują z innymi, bo w ten sposób czują, że nie oddają się nikomu na wyłączność. Zdradzają, ale niby mają na to ciche przyzwolenie partnera lub partnerki.
#7 Spełnienie odważnych pragnień seksualnych
W grę wchodzi tutaj tak zwany syndrom madonny i ladacznicy. Oznacza to, że z reguły mężczyźni nie pozwolą sobie na odważne igraszki z żoną, a tym bardziej matką swoich dzieci. Wielu mężczyzn przenosi na swoje partnerki rolę własnej matki. Z taką kobietą- matką z kolei nie wypada uprawiać wyuzdanego seksu, bo to nie przystoi. Wielu mężczyzn natomiast chce zaspokoić swoje fantazje erotyczne, dlatego też decyduje się na niewierność i zdradza. Dotyczy to też kobiet, które również inaczej patrzą na swojego mężczyznę, gdy ten staje się ojcem ich dzieci. Kobiety także mają ochotę na ostry seks, ale często uważają, że nie wypada im takiego uprawiać z mężem, bo co o nich pomyśli. Dlatego właśnie szukają kogoś kto mógłby zaspokoić ich pragnienia, z kim mogą poeksperymentować i pójść w łóżku na całość i kto przede wszystkim zachowa w tajemnicy ich seksualne fantazje.
Utrzymać udany związek i nigdy nie dopuścić się zdrady nie jest łatwo. Żyjemy w świecie pokus, nieustannie się z nimi zmierzając. Życie w stałym, stabilnym i spełnionym związku to ogromnie dużo codziennej, ciężkiej pracy. Godziny zagryzania zębów, setki trzaśnięć drzwiami. Jednocześnie to nieustanne podejmowanie decyzji – chcę być z Tobą i wytrwam w tym postanowieniu do końca. Niejednokrotnie przed zdradą potrafi uchronić przysięga małżeńska. Dla niektórych jest ona ważna i wiążąca. Wiele osób wspomnienie słów: „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską (…)” upomni, powstrzyma przed przygodą pozamałżeńską. Dla innych to za mało.