Zamiast budować – niszczy. Nie podnosi do góry, a podcina skrzydła. Zamiast dodawać sił, odbiera energię. Toksyczna miłość. Taka relacja jest dysfunkcyjna, wyniszczająca. Cech, którymi charakteryzuje się toksyczna miłość jest naprawdę sporo, oto główne z nich.
#1 Chorobliwa zazdrość
To jeden z najważniejszych objawów toksycznej miłości. Związek staje się więzieniem lub pułapką. Twój partner lub partnerka chce mieć Cię na wyłączność. Najlepiej byś był lub była zamknięta w złotej klatce, z dala od przyjaciół, swoich pasji, a przede wszystkim dotychczasowego życia. Nie możesz mieć portali społecznościowych, w grę nie wchodzą również spotkania z innymi osobami – zwłaszcza płci przeciwnej. Codziennością staje się kontrolowanie Twojego telefonu. Szczególnym rodzajem zazdrości jest tzw. zespół Ottela czyli urojona zazdrość, która sprowadza się do przesadnego podejrzewania partnera lub partnerki o niewierność. Taka przesadna zazdrość prowadzi niemal do paranoi. Powoduje nieustanne spięcia, konflikty i kłótnie. Niszczy wzajemne zaufanie i powoduje, że partner, zwłaszcza ten posądzany o zdradę jest na skraju załamania nerwowego.
#2 Druga osoba staje się obsesją/uzależnieniem
Punkt pierwszy łączy się z drugim. Toksyczna osoba chce nieustannie kontrolować co robi jej druga połówka. Nie liczy się nikt ani nic poza nią. Myśli tylko o niej. Chce z nią nieustannie przebywać i kontrolować co, gdzie i z kim robi. Nieustannie śledzi jej kroki. Potrafi wydzwaniać do niej kilkanaście jak nie kilkadziesiąt razy dziennie. Boi się, że może jej zabraknąć, że może się coś stać. W głowie snuje czarne scenariusze co mogłoby się stać gdyby ten związek się rozpadł. Wszystko co robi, robi z myślą o drugiej osobie. Po prostu staje się cieniem swojej wybranki lub wybranka. Musi pozostawać z ukochaną osobą w nieustannym kontakcie, chce by ta osoba spowiadała się jej z każdej minuty swojego życia.
#3 Wykorzystywanie drugiej osoby
Osoba, która jest toksyczna w związku wyciąga z drugiej to co w niej najlepsze, po prostu wyciska ją jak cytrynę. W zamian jednak nie daje zupełnie nic albo bardzo mało. Perfidnie manipuluje drugą osobą. Toksyczne osoby to wspaniali manipulanci. Po prostu wykorzystują oni dobre serce drugiej osoby, jej kreatywność, dobre rady, umiejętności dla swoich celów. W toksycznej relacji pierwsze skrzypce gra toksyczna osoba, to jej problemy i potrzeby są najważniejsze. Druga osoba jest tylko dodatkiem. Krótko mówiąc jedna osoba daje palec, a druga zabiera jej całą rękę. To działa wyniszczająco i nigdy nie prowadzi do zbudowania solidnego fundamentu w związku.
#4 Szantaż emocjonalny
Toksyczna osoba zrzuca winę za wszelkie niepowodzenia w związku na drugą osobę. Uważa, że to ona daje tej relacji wszystko co najlepsze, a druga osoba tego nie docenia. Często odwraca kota ogonem. Wybiela się. Ciągle powtarza Ci, że nie może bez Ciebie żyć, że sobie bez Ciebie nie poradzi. Najgorzej gdy mówi, że gdy się rozstaniecie coś sobie zrobi. W grę wchodzą też groźby przykładowo, że wszyscy poznają Twoje sekrety, że Twoja reputacja będzie zrujnowana.
#5 Agresja i kłótnie
O toksycznym związku może świadczyć ponadto prowokowanie do kłótni, wszczynanie nieustannych awantur, a najgorzej gdy dochodzi przy tym do niekontrolowanych wybuchów agresji. To bardzo częsty scenariusz, który piszą toksyczni ludzie. Prowadzi to w rezultacie najczęściej do zmiażdżenia poczucia wartości, do marazmu, depresji, a najczęściej do nerwicy lękowej i poczucia bezradności ofiary. Osoby takie często pozostają w takich toksycznych relacjach w obawie przed agresorem i jego reakcją. Przejawem agresji jest także poniżanie drugiej osoby, bezpodstawne krytykowanie jej umniejszanie jej osiągnięciom.
Czerwona lampka powinna zapalić się kiedy związek przynosi same przykrości, rozczarowanie i smutek, a Ty czujesz, że przestajesz być sobą, bo stajesz się gorszą wersją siebie i zatracasz radość życia. Problem stanie się naprawdę poważny gdy nie będziesz w stanie zakończyć relacji, która przynosi wiele bólu i zżera Cię od środka. Toksyczna miłość jest jak nałóg. Bardzo trudno się od niej uwolnić. Najczęściej toksyczna relacja na samym początku wygląda jak bajka, dlatego tak łatwo się w niej zatracić. Po jakimś czasie pojawia się jednak toksyna, która stopniowo zaczyna zatruwać rzeczywistość. Sukcesem jest już zdać sobie sprawę, że jesteś w takiej relacji i podjęcie konkretnych kroków, które pozwolą Ci się z niej uwolnić. Pamiętaj, że miłość do siebie samego powinna być silniejsza niż chęć bycia z kimś, a życie jest za krótkie by marnować je na toksyczne związki.