Skip to content
Strona główna » Poradniki » Skuteczne sposoby na to jak zwiększyć pewność siebie

Skuteczne sposoby na to jak zwiększyć pewność siebie

Jesteś nieśmiała i masz problem z wyrażaniem swojej opinii publicznie. Patrzysz w lustro i widzisz same minusy. Świat wydaje Ci się szary tylko dlatego, że nie wierzysz w siebie. Czas to zmienić! Zwiększając pewność siebie otwierasz się na nowe możliwości. Życie stoi przed Tobą otworem. Kariera, relacje, odwaga by iść naprzód i spełniać marzenia – to wszystko może być w zasięgu Twojej ręki. Oto kilka wskazówek na to jak zwiększyć pewność siebie.

 

#1 Traktuj się dobrze

Pamiętaj, że zasada numer 1 jest prosta – wszystko zależy od Ciebie. Twój mózg to dobrze zaprogramowany komputer. Programujesz go codziennie w zależności od tego czym się karmisz i jak się traktujesz. Jeśli będziesz mówić sobie, że jesteś gruba, brzydka i do niczego się nie nadajesz to takie sygnały będziesz wysyłać do innych i właśnie w ten sposób oni będą Cię postrzegać. Jak to zmienić? Bardzo prosto. Nie szukaj na zewnątrz, swoją pewność siebie znajdź w sobie. Wyrób sobie dobre nawyki, Twoje małe rytuały. Np. pijąc poranną kawę wymień trzy rzeczy, które w sobie lubisz. Powiedz je głośno. Na początku może być trudno, ale z czasem Twój mózg będzie je mnożył jak na zawołanie. To sprawi, że poczujesz się lepiej i w końcu uwierzysz w siebie.

 

#2 Dobrzy ludzie obok

Krok numer dwa to zweryfikowanie kim się otaczasz. Toksyczne związki, fałszywi przyjaciele, chore relacje w rodzinie, szef tyran, któremu nigdy nic nie pasuje – wszystko to wpływa na Twoją pewność siebie. Otaczaj się takimi ludźmi, którzy nie dewaluują poczucia Twojej wartości, a takimi którzy sprawiają, że wzrastasz i czujesz się dobrze w swojej skórze. Bądź też właśnie taki dla innych – bądź dla nich dobry, wspieraj ich i doceniaj. Niech inni chcą przebywać w Twoim towarzystwie.

 

#3 Praktyka czyni mistrza

Na rynku istnieje co najmniej tysiąc sposobów na to jak zwiększyć pewność siebie. Wszystkie one z reguły oparte są na doświadczeniach tych, którym to się udało. Filmiki na YouTube, podcasty, sławne TED talks, różnego rodzaju poradniki czy kursy – o każdej porze dostępne są na wyciągnięcie ręki. Do bardzo skutecznych technik zwiększania pewności siebie należy m.in. przybieranie postaw siły, które wpływają na podświadomość w ten sposób zwiększając pewność siebie. Kolejny sprawdzony pomysł to metoda ‘5 second rule’ czyli liczenie wstecz do 5 by pobudzić się do działania  lub ‘high 5 habit’ czyli przybijanie piątki do lustra by okazać w ten sposób wsparcie dla samego siebie. To naprawdę działa.

 

# 4 Usuń wewnętrznego krytyka

Każdy z nas ma kompleksy i słabe punkty. W życiu liczy się jednak to by ich nie gloryfikować i by nie pozwolić by przejęły one kontrolę nad Twoim życiem. Nikt nie każe Ci ich akceptować. To już powszechny mit. Sztuką jest skupić uwagę na swoich mocnych stronach. By je odnaleźć weź pod uwagę swoje dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy. Zapytaj zaufanych osób co w Tobie cenią, co według nich jest Twoją zaletą. Zamiast się krytykować, skup się na afirmacji czyli powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby. Praktykuj postawę wdzięczności to pozwoli Ci cieszyć się z tego co masz, a przez to otrzymać jeszcze więcej.

 

#5 Zadbaj o swój rozwój

Do zwiększenia pewności siebie może przyczynić się również Twój rozwój osobisty. Nie od dziś wiadomo, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie. Postaw więc na kursy, szkolenia lub ćwiczenia ruchowe, które spowodują, że odnajdziesz swoje nowe ja. Warto próbować nieznanego. Możesz odkryć w sobie totalnie nowe umiejętności, o których nawet Ci się nie śniło. Kolarstwo, malarstwo, a może capoeira? Dlaczego nie? W dzisiejszych czasach możesz robić wszystko o czym zamarzysz i w ten sposób stawać się ciekawym i wartym poznania człowiekiem, a przez to zwiększać pewność siebie.

 

# 6 Bądź atrakcyjna dla siebie i uśmiechaj się do ludzi

Chcesz poczuć się lepiej? Ładnie się ubierz, umaluj i uczesz, a najlepiej jeszcze okrasz to wszystko uśmiechem. To zwiększy poczucie Twojej pewności siebie, a inni szybko to dostrzegą i docenią. Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Nie zaniedbuj się! Warto czasem usiąść przy lampce wina, zapalić świecę… założyć maseczkę i zrobić sobie domowe SPA. Jesteś  osobą, która najlepiej będzie umiała o siebie zadbać. Ciesz się sobą i swoją obecnością, Twój najlepszy przyjaciel to tak naprawdę Ty.

 

Poczucie pewności siebie da Ci szczęście i spełnienie. Dzięki temu osiągniesz sukces zawodowy, spotkasz miłość swojego życia i zrealizujesz swoje cele. Tak naprawdę pewność siebie pomoże Ci w każdej dziedzinie życia. Budowanie pewności siebie to długotrwały proces. Tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz swoje możliwości.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *