Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Angina — przyczyny, objawy oraz metody leczenia

Angina – przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są objawy anginy? Zapalenie migdałków i gardła – angina. Stan ten może być spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby.

Wówczas można mówić np. angina wirusowa, angina paciorkowcowa, angina bakteryjna czy grzybicza. W każdym przypadku leczenie anginy będzie przebiegać w inny sposób. Początki anginy przypominają swoimi symptomami przebieg łagodnej infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się ból gardła, ból kości, cieknący katar oraz podwyższona temperatura ciała. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć pojawiającej się anginy, ponieważ jej powikłania mogą być bardzo niebezpieczne. Jakie są główne przyczyny chorowania na przypadłość, jaką jest angina? Jak leczy się anginę? Czy antybiotyki są zawsze potrzebne, aby ból zniknął?

Angina, ogólne cechy choroby

Angina to stan związany z ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Objawy anginy są specyficzne oraz charakterystyczne dla tej choroby, a co ważne w infekcji często konieczne jest leczenie antybiotykami w zależności od rodzaju źródła, które wywołało infekcję. Ile trwa angina? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od umiejętności ‘obronnych’ organizmu.

Czy angina jest zaraźliwa? Angina to choroba zakaźna. Drobnoustroje, które są odpowiedzialne za chorobę anginy, mogą przenosić się na inne osoby drogą kropelkową. Znajdując się w pobliżu osoby chorej, możemy się zarazić poprzez kichnięcie czy kaszel przez tę osobę, która znajduje się przed nami. W mniejszym stopniu zarażenie również jest możliwe poprzez używanie tych samych sztućców czy szklanek i kubków co chory. Angina u dziecka, to dolegliwość, która występuje o wiele częściej niż u dorosłych. Dzieci chorują na anginę dość często poprzez otrzymanie bakterii wywołujących chorobę w wyniku pocałunku z osobą zainfekowaną czy też przebywanie na placu zabaw na podwórku z rówieśnikiem z przedszkola, który ma objawy choroby.

Trzy główne rodzaje anginy

Podział anginy w zależności od miejsca zakażenia, wyróżnia się:

  • angina migdałka językowego,
  • angina migdałka podniebiennego
  • angina migdałka gardłowego

Istnieje również inny podział który uwzględnia więcej rodzai angin m.in:

  • angina septyczna
  • angina aftowa
  • angina rzekomobłoniasta
  • angina agranulocytara
  • angina błoniasta
  • angina Ludwiga
  • angina monocytowa

Angina przyczyny

Bakterie wywołujące zapalenie gardła i migdałków mogą przebywać w organizmie w stanie ‘czuwania’ co przytrafia się dość często. Zmęczenie organizmu, niekorzystne warunki pogodowe lub przewlekła choroba oraz przebyta niedawna infekcja wirusowa, mogą osłabiać organizm. Bakterie, które naturalnie żyją w naszym ciele, namnażają się szybciej i są bardziej skłonne do ataku, biorąc na cel np. migdałki podniebienne. Lekarze profesjonalnie nazywają ten mechanizm autoinfekcją.

To właśnie procedura tego mechanizmu sprawia, że zwiększona zachorowalność na anginę występuje częściej latem. Lato, angina gardło, te słowa można powiązać w całość ze sobą. Podczas gdy jest gorąco, naczynia krwionośne w gardle są rozszerzone. Miejscowe ochłodzenie tkanki – z czym mamy do czynienia na przykład podczas jedzenia lodów – powoduje zwężenie małych naczyń krwionośnych. W wyniku niedokrwienia błona śluzowa gardła staje się słabsza i bezbronna wobec ataku drobnoustrojów chorobotwórczych. Mechanizmy obronne są znacząco osłabione.

Angina jest najczęściej spowodowana przez paciorkowe, w mniejszym stopniu wywołują jką bakterie tj.

  • gronkowiec
  • pneumokoki
  • pałeczka grypy
  • eschrichia coli

Bakteriom które są głównymi sprawcami anginy mogą towarzyszyć również zwykle wirusy, a nawet i grzyby.

Angina objawy

Nie należy mylić objawów anginy z ciężkim rodzajem przeziębienia, gdyż w przypadku anginy gorączka i ból gardła są o wiele bardziej dokuczliwe. Jeśli rozpoznasz większość poniżej przedstawionych objawów, a ból gardła utrudnia Ci spożywanie posiłków, albo nawet połykanie śliny, możesz mieć do czynienia z anginą.

W zależności od lokalizacji angina może mieć różny przebieg. Angina migdałków podniebiennych w znacznym stopniu różni się od zapalenia migdałków językowych i pasm migdałków bocznych, a także od anginy zapalenia migdałka gardłowego.

Angina objawy u dorosłych inaczej będą się ujawniać i przebiegać aniżeli u dzieci czy maluchów. Typowe dla choroby jaką jest angina objawy:

  • Ostry ból gardła
  • wysoka gorączka
  • gólne zmęczenie organizmu.

Angina migdałków podniebiennych objawy

W większości przypadków przebieg choroby jest bardzo intensywny i nagły, zazwyczaj zaczyna się od silnego bólu gardła, który powoduje trudności z połykaniem, a ból promieniuje w stronę uszu. Wraz z pojawiającymi się dreszczami wzrasta temperatura ciała, często przekracza ona 38°. Węzły chłonne szyi, a także podżuchwowe stają się opuchnięte powiększone oraz bolesne podczas ucisku. Anginie towarzyszą również objawy podobne do przeziębienia m.in. ból głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz złe samopoczucie.

Angina objawy choroby migdałka gardłowego

Ten rodzaj anginy jest niebezpieczny szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci, oraz niemowlęta. Mogą pojawić się wówczas bardzo ciężkie objawy:

  • bardzo Wysoka gorączka, nawet do 40 stopni Celsjusza
  • utrata apetytu
  • stolec ze śluzem
  • Objawy oponowe
  • pojawianie się drgawek

Objawy anginy u dzieci starszych i dorosłych są o wiele łagodniejsze:

  • ból gardła i pieczenie
  • Niedrożność i nieżyt nosa
  • uporczywy kaszel
  • Normalna lub nieznacznie podwyższona temperatura ciała
  • zaczerwienienie i obrzęk migdałków gardłowych
  • zaczerwienienie błony śluzowej tylnej ściany gardła. Po jej powierzchni sływa śluzowo-ropna wydzielia która daje uczucie dyskomfortu.
  • W cięższej postaci występuje również odkładanie się fibryny na migdałkach gardłowych, powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i tkliwość, rozróżnia się wówczas te objawy jako angina ropna
    w cięższych przypadkach choroby mogą pojawiać się na migdałku gardłowym naloty włóknikowe, a także opuchnięcie i wrażliwość na dotyk węzłów chłonnych zlokalizowanych na szyi

Angina migdałka językowego objawy

Ten rodzaj choroby występuje zazwyczaj u osób u których wykonano zabieg tonsillektomii, czyli usunięcia migdałków podniebiennych. Angina infekuje migdałek językowy oraz pasma boczne. Wówczas mogą pojawić się objawy takie jak:

  • ból gardła, który rozprzestrzenia się w kierunku ucha i daje uczucie nasilającego się promieniowania podczas połykania
  • pojawiają się zaburzenia mowy
  • Zdarzają się przypadki gdy pojawia się szczękościsk
  • choroba może się rozwijać i stan zapalny migdałka językowego może się przemieszczać się w dół gardła i powodować duszność

Angina Prouta – Vincenta objawy

  • ucisk w gardle
  • łagodny ból podczas połykania
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
  • stan podgorączkowy — nie zawsze występuje – tzw. angina bez gorączki
  • Lokalnie występujące, najczęściej zlokalizowane na jednym migdałku, na jego górnym biegunie, okrągłe, przypominające krater owrzodzenia, bardzo ograniczone, pokryte białawo-szarymi, żółto-brązowymi bądź zielonymi plamami, które można łatwo usunąć – wrzody łatwo krwawią po dotknięciu

Angina wywołana przez pneumokoki objawy

Spowodowana przez pneumokoki angina może mieć postać rumieniowa z zaczerwienieniem oraz znacznym obrzękiem błony śluzowej. Może pojawić się również wysięk surowiczy lub mogą pojawić się gładkie, białoszare wypustki, które są bardzo mocno przytwierdzone do podstawy i przechodzą do języczka i podniebienia miękkiego. Jeśli nalot ma odcień żółci może być problem z odróżnieniem ich od błonicy.

Angina badania oraz diagnoza choroby

Przy chorobie, jaką jest angina, biały nalot nie zawsze występuje i nie musi być zlokalizowany na migdałkach. W zdecydowanej większości przypadków tak nie jest.

Począkek anginy.

W początkowej fazie rozwoju anginy, lekarze badają migdałki podniebienne i otaczające je błony śluzowe, weryfikuje czy są spuchnięte, przekrwione i obluzowane. W kryptach migdałków po odstępie czasowym mogą tworzyć się białe naloty, czasem przez błonę śluzową widoczne są igiełkowate, żółte zmiany. Żółto-biała powłoka migdałków to mieszanka fibryny i białych krwinek (komórek odpornościowych), które zginęły w walce z bakteriami. Nalot często jest niewidoczny ze względu na jego ścieranie się przy jedeniu piciu i połykaniu śliny. W przypadku anginy wirusowej w ogóle się nie pojawia.

Lekarz potrafi rozpoznać anginę na pierwszy rzut oka ze względu na jej charakterystyczny obraz.

Oczywiście zawsze można poprosić lekarza diagnozującego o wykonanie testu w kierunku wykrycia obecności paciorkowców w gardle. W tym celu można również udać się do laboratorium jeśli w gabinecie lekarskim nie ma takiej możliwości. Test na angine pozwala wykryć przeciwciała przeciwpaciorkowe w ciągu kilku minut, potwierdzając tym samym obecność tych bakterii w organizmie.

Z racji, iż większość ludzkości jest nosicielami paciorkowców, wartość tego testu jest nieco wątpliwa. Pacjent może być po prostu nosicielem wykrytych paciorkowców, a chorobę anginy mogły wywołać zupełnie inne bakterie lub wirusy.

Test, który jest niemal w 100% wiarygodny, to przyjrzenie się preparatowi bezpośrednio pod mikroskopem. Konieczne jest wykonanie wymazu z migdałka i jamy ustnej. Posiew oraz wykonanie antybiogramu jest dłuższe w czasie, bo trwa około 2 dni, ale jesteśmy pewni, że dobrany odpowiednio antybiotyk będzie działał prawidłowo.

Angina leczenie

Została przyjęta fałszywa zasada, że anginę leczy się wyłącznie antybiotykami. Niestety nie jest to prawdą. W chorobie, jaką jest angina leczenie inaczej przebiega jeśli infekcja została wywołana przez wirusy. Wówczas: angina antybiotyk, nie idą w parze, gdyż lek nie zadziała w ogóle. Podobna sytuacja będzie w przypadku anginy grzybiczej.

Głównym powodem rozwoju anginy w organizmie są paciorkowe. Wówczas stosowanie antybiotyków jest zupełnie uzasadnione. Głównym środkiem składowym antybiotyków do walki z anginą jest penicylina. Jednak nie należy leczyć się na własną rękę, tylko za radą lekarza. Ważne jest również, aby nie przerywać leczenia, gdy tylko ustąpi ból gardła a dostosować się do przyjętego przez lekarza czasu do walki z chorobą.

Leczenie anginy można również prowadzić poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych, i przeciwgorączkowych. Aby załagodzić ból gardła, można spożywać miejscowe środki antyseptyczne w postaci pastylek do ssania lub mieszanek do płukania gardła. Jeśli ból węzłów chłonnych jest dokuczliwy i są one opuchnięte, bolą oraz są powiększone, można zastosować ciepłe suche kompresy na szyję.

Angina domowe sposoby leczenia

Podczas choroby nie zawsze jest konieczność przebywania w łóżku, ale uczucie ogólnego osłabienia, które często towarzyszy chorobie powoduje poczucie konieczności odpoczynku. Wówczas te działania się rozsądną możliwością. Bardzo istotna jest izolacja od innych osób, aby uniknąć zarażania. Ze względu na fakt iż angina rozprzestrzenia się dorgą kropelkową, istnieje duże prawdopodobieństwo zarażenia się. Dlatego tak ważna jest izolacja chorych na anginę.

W przypadku gdy chorobie towarzyszy wysoka gorączka, człowiek się poci i poprzez utratę większej ilości płynów zmuszony jest do odpowiedniego nawadniania. Dlatego tak istotne jest picie jak największej ilości płynów, aby nie doprowadzić dodatkowo do odwodnienia organizm.

Bolące gardło angina zbliża się wielkimi krokami. W anginie często towarzyszy ucisk w gardle co powoduje trudności z połykaniem. Dlatego również istotne jest, aby dieta była półpłynna. Pozwoli to na zmniejszenie dyskomfortu połykania posiłków. Nie zaleca się również spożywanie ostrych oraz gorących posiłków które mogą spowodować pogorszenie stanu. Po przebytej chorobie zaleca się wykonanie badań kontrolnych, w celu wykrycia ewentualnych powikłań. Lekarze zalecają wówczas weryfikację morfologii krwi, czynnika OB, badanie moczu, a także EKG.

Angina a usunięcie migdałków

Niektóre przypadki są wskazaniem to bardziej inwazyjnych metod leczenia. Przykładowo nawracające zapalenie migdałków u dzieci dość często jest wskazaniem do adenotomii. Jeśli powodują trwałe powiększenie migdałków podniebiennych

Zabieg ten wykonuje się u starszych dzieci, mimo iż nie ma przeciwskazań aby podali się mu pacjenci po 3 roku życia. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu — wycięciu powiększonych migdałków. Migdałki te składają się w głównym stopniu z tkanki łącznej (powierzchni zwłóknionej) i ich funkcja ochronna przez zakażeniami niestety nie jest już możliwa. W normalnym przypadku są one częścią układu odpornościowego, który chroni organizm przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ich przerost powoduje, że są tylko swego rodzaju bombą z opóźnionym zapłonem, gdyż bakterie bytują między włóknami i nie reagują na przyjmowane antybiotyki. Wycięcie migdałków jest wskazane w przypadku sączenia ropnej treści, gdy lekarz naciska je szpatułką. Ta ropna infekcja jest niebezpieczna dla całego organizmu, nazywana również jako angina ropna.

Czy anginę można pomylić z innymi chorobami?

Według badań okazuje się, że wiele chorób może rozpocząć się od anginy, a ich symptomy oraz objawy mogą ujawnić się dopiero kilka dni później:

  • Szkarlatyna lub płonica – migdałki i wyściółka gardła, czyli błony śluzowe są w dużym stopniu czerwone, bolesne. Pojawia się trudność przy połykaniu oraz ogólne złe samopoczucie. Po 24 godzinach na ciele pojawia się typowa wysypka, która po początkowo jest zlokalizowana na górnej części ciała. W tym momencie czubek i brzegi języka są również wyraźnie zaczerwienione i spuchnięte, które następnie zaczyna pokrywać powierzchnię całego języka, robi się tzw. język malinowy.
  • Błonica – początkowo pojawiają się łagodne objawy sygnalizujące tj. łagodny ból przy przełykaniu, gorączka nieprzekraczająca 39 017 °C. Migdałki są czerwonawe i opuchnięte, pokryte białą lub szarą błoną, która przylega do korzenia. Po rozdzieleniu zostaje zakrwawiona i czerwona powierzchnia. Węzły chłonne są spuchnięte i tkliwe.
  • Zakaźna mononukleoza – oprócz powiększonych, czerwonych, pokrytych włóknikiem migdałków stwierdza się również rozległe powiększenie węzłów chłonnych oraz wątroby i śledziony.
  • Gruźlica – może prowadzić do płaskiego owrzodzenia gardła, podniebienia lub migdałków podniebiennych.
  • Kiła – po upływie ok. 9 tygodni po zakażeniu na migdałkach i błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się białe i mleczne guzki (śluzy nazębne).
  • Białaczka – w ostrej białaczce limfatycznej cały pierścień limfatyczny w gardle jest przerostowy, zwłaszcza migdałki podniebienne. Mogą tworzyć się martwicze wrzody. W błonie śluzowej gardła może powstać masowy naciek limfocytarny, który pęka i tworzy nadżerki podatne na krwawienie.
  • Agranulocytoza – charakteryzuje się złym stanem ogólnym. Pojawia się gorączka, dreszcze, owrzodzenia i martwica migdałków i gardła, z charakterystycznym czarnym nalotem. Pacjenci skarżą się na uciążliwy i bardzo silny ból gardła oraz szyi, zwłaszcza przy przełykaniu.
  • Rak migdałka podniebiennego i rak gardła – najczęściej występują pod postacią owrzodzenia rozprzestrzeniającym się na pobliskie sąsiednie struktury anatomiczne.
Angina powikłania

Groźne dla zdrowia mogą być powikłania po przebytej chorobie, która nie była leczona od pojawienia się pierwszych objawów. Ważne jest aby znając możliwe powikłania po anginie nie bagatelizować problemu i choroby.

Angina – Profilaktyka

Czy jest szczepionka na anginę? Niestety nie gdyż liczba samych szczepów paciorkowców jest tak ogromna, że produkcja szczepionki byłaby niemożliwa, gdyż działać ona może i zwalczać tylko jeden z nich.

Możesz próbować zmniejszyć ryzyko zachorowania na anginę i zapalenia gardła, przestrzegając kilku zasad:

  • Lecz wszelkie stany zapalne zębów i zatok lub uszu. Z racji, iż ich lokalizacje są w pobliżu migdałków, bakterie mogą się w szybki sposób do nich dostać.
  • Unikaj kontaktów z osobami, które są już zarażone, jeśli ktoś z najbliższego otoczenia zachorował na anginę — uważaj. Ogranicz kontakt, dbaj o higienę oraz stara się nie używać tych samych naczyń, kubków itp. co chory
  • Zadbaj o swoją odporność – staraj się jeść więcej warzyw i owoców bogatych w witaminy. Zadbaj również o sen, staraj się wysypiać i odpoczywać. Dbaj o aktywność fizyczną oraz ubieraj się odpowiednio do warunków pogodowych. Postaraj się zrezygnować z dostępnych używek.
  • Jeśli jest konieczność, poproś o konsultację lekarza w celu dobrania leków zwiększających odporność organizmu;
  • Unikaj tak zwanego szoku cieplnego — nie ustawiaj klimatyzacji w aucie na najniższe temperatury, nie wskakuj do zimnej wody ze słonecznej plaży jeśli ciało jest mocno nagrzane, nie pij bardzo zimnych napojów ani nie jedz bardzo zmrożonych lodów w bardzo duży upały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *