Kamienie migdałkowe, skąd się biorą i jakie działania należy podjąć, aby się ich pozbyć
Niewielkie gródki, które gromadzą się w kryptach migdałkowych to inaczej kamienie migdałków. Zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, jako kilkunastomilimetrowa grudka. W większości przypadków pojawiają się charakterystyczne białe grudki kamienie migdałkowe mogą mieć również zabarwienie żółtawe, a nawet czasami zielonkawym. Grudki są zazwyczaj niewyczuwalne i nie powodują uczucia dyskomfortu. Jednak ich negatywnym efektem ubocznym przez który osoby zmagające się z detrytem decydują się o ich usunięciu to nieprzyjemny zapach. Wydobywający się z ust zapach jest bardzo uciążliwy pod względem dyskomfortu. Sprawdź jak leczyć kamienie migdałkowe oraz jakie działania podjąć, aby zapobiegać ich ponownemu powstawaniu.
Kamienie migdałkowe
Dolegliwość zwana również pod innymi nazwami jako detryt czy czop retencjny. Są to grudki zazwyczaj o zabarwieniu białawym żółtawym bądź zielonkawym, które skupiają się we wgłębieniach migdałków podniebiennych. W większości przypadków są wynikiem wielu infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła. Kamienie migdałkowe występują częściej u dzieci aniżeli u dorosłych, a są głównie konsekwencją leczonej i nawracającej anginy lub zapalenia migdałków.
Kamienie migdałkowe przyczyny
Po wystąpieniu kilku z tych dolegliwości – chociaż czasami zdarza się, że wystarczy jedna poważna angina w której gładka powierzchnia migdałków się zmienia.
Struktura migdałków przerasta tkanką bliznowatą, dochodzi do zwłóknienia oraz pofałdowania powierzchni. Tworzą się liczne zagłębienia i bruzdy wraz z kryptami. W powstałych zakamarkach gromadzą się resztki spożywanych posiłków, martwe tkanki, martwe białe krwinki oraz wydobywająca się wydzielina z zatok. Z racji, iż środowisko jamy ustnej jest ciepłe oraz wilgotne, jest ono idealnym miejscem z warunkami do rozwoju mikroorganizmów.
W dolegliwości jaką są kamienie migdałkowe przyczyna ich powstawania spowodowana jest głównie przez zamieszkujące jamę ustną, bakterie beztlenowe oraz grzyby, które rozmnażają się i zagęszczają. Następnie wapnieją i swoim wyglądem zaczynają przypominać małych rozmiarów kamyczki z charakterystycznym nieprzyjemnym zapachem.
Kamienie migdałków mogą być wielkości ziarna gryki, ale mogą też urosnąć do wielkości czereśni. Ich waga waha się od 0,56 do 42 gramów. Zdarzają się również większe okazy, ale niestety zazwyczaj ich umiejscowienie jest niewidoczne. Ich zlokalizowanie można wykonaj jedynie gdy pacjent czuje trudność w przełykaniu oraz uczucie ściśnięcia gardła opisującego jakby znajdującego się obcego przedmiotu w jamie ustnej. Te symptomy dają powód do niepokoju i należy udać się do lekarza np. laryngologa.
Istnieje możliwość zdiagnozowania przypadłości jaką są kamienie migdałkowe podczas wizyty u lekarza dentysty. Zdarza się, że twarde grudki są widoczne na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Często patrząc w głąb jamy ustnej do gardła, można zauważyć białą lub żółtą grudkę na migdałkach. Grudkę tą niestety niektórzy pacjenci próbują usunąć samodzielnie. Jednak nie jest do dobre wyjście z sytuacji i rozwiązanie problemu. Kamienie migdałkowe niestety mają tendencję do odnawiania się, zazwyczaj proces ten odbywa się w przeciągu 1-20 dni.
Kamienie migdałkowe objawy
Na obecność w jamie ustnej czopu migdałkowego wyróżnia się:
- Utrzymujący się nieświeży metaliczny zapach z ust – tzw. halitoza. Zapach ten nie mija po umyciu zębów i płukania jamy ustnej specjalnymi preparatami. Zapach ten jest spowodowany poprzez lotne związki siarki, które są wynikiem funkcjonowania beztlenowych bakterii, oraz putrescyny powstając w procesie gnicia,
- ból gardła,
- ostry ból podczas połykania śliny,
- uczucie swędzenia gardła podczas przełykania,
- wrażenie obcego ciała zlokalizowanego w przełyku,
- kaszel,
- duże czerwone migdałki,
- przewlekły kaszel,
- ból aparatu słuchowego,
- bardzo rzadko występuje uczucie odrywających się samoistnie kamieni np. podczas kaszlu.
Zdarza się, że kamienie migdałkowe są mylone z chorobą jaką jest angina. Wówczas podczas stosowania antybiotykoterapii będzie ona niewystarczalna i nieskuteczna w walce z kamieniami, a może jedynie spowodować pogorszenie stanu choroby pacjenta.
Kamienie migdałkowe jak leczyć — skuteczne sposoby i Metody leczenia kamieni migdałkowych.
Osoba która cierpi na kamienie migdałkowe dość często zastanawia się jak usunąć kamienie migdałkowe, oraz jakie są metody ile leczenia:
- Kamienie migdałkowe leczenie może być wykonane poprzez laserowe usunięcie. Proces ten nazywa się również jako kryptoliza czy waporyzacja. Procedura laserowego usunięcia kamieni wykorzystuje się w przypadku kamieni o dość dużym rozmiarze. Metoda ta jest bardzo skuteczna, jednak często wymaga kilku powtórzeń. Cały proces polega na zamknięciu bądź zmniejszeniu krypt, znajdujących się w migdałkach wykorzystując laser, bądź prąd elektryczny o zmiennej częstotliwości. Procedura zabiegu wykonywana jest podczas wykorzystania miejscowego znieczulenia. Dzięki czemu proces z wykorzystaniem lasera przy uciążliwej dolegliwości jaką są kamienie migdałkowe usuwanie jest bezbolesne. Dopiero po zabiegu i po ustępowaniu znieczulenia może pojawić się ból, gdyż migdałki mogą być powiększone oraz obolałe po zabiegu. Jednym z rodzajów kryptolizy jest krioliza (krioablacja), czyli zamrażanie przy użyciu ciekłego azotu.
- Stosowanie antybiotykoterapii. Leczenie antybiotykami kamieni migdałowych to metoda stosowana tylko w przypadku obecności nacieków ropnych na migdałkach. Niestety metoda ta nie usuwa jednak źródła problemu.
- Wycięcie migdałków – tonsilektomia – zabieg radykalny oraz ostateczny, niestety nie bez innych konsekwencji. Migdałki stanowią pierwszą linię obrony przed bakteriami. Pacjent u którego usunięto migdałki, jest w większym stopniu narażony na stany chorobowe związane z zapaleniem dolnych dróg oddechowych. Dlatego zawsze należy dokładnie rozważyć, czy korzyści z operacji przewyższają nad ewentualnie mogącymi się pojawić skutkami ubocznymi. Konieczne jest również zwrócenie uwagi, na przypadłości, które uniemożliwiają wykonanie tonsilektomi. Wycięcie migdałków nie powinno być wykonywane u pacjentów z rozszczepem podniebienia oraz u osób z krótkim podniebieniem. Problemy związane z krzepnięciem krwi również są powodem przez który zabieg nie może zostać wykonany. Nie zaleca się również prowadzenia operacji podczas występującej silnej infekcji której towarzyszy gorączka, a także u kobiet w czasie menstruacji. Kobiety w ciąży także nie powinny poddawać się zabiegowi. Należy rozważyć z lekarzem prowadzącym ciąże, możliwy termin operacji na czas po narodzinach dziecka.
Kamienie migdałkowe jak usunąć. Kamienie migdałkowe domowe sposoby zniwelowania problemu
- Chory może spróbować samodzielnie usunąć kamienie. Jednak czy ten sposób jest bezpieczny? Kamienie migdałkowe jak samemu usunąć. Najlepiej z wykorzystaniem szpatułki kosmetycznej lub małej łyżeczki. Niestety nie jest to przyjemny proces i należy wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się odruchu wymiotnego. Zazwyczaj zwykle w miejscu kamieni już usuniętych, po czasie mogą pojawić się nowe.
- Dokładna higiena jamy ustnej. Staranne mycie jamy ustnej, zębów i języka, korzystanie prawidłowo z nici dentystycznej, a także płukanie gardła pozwala w pewnym stopniu częściowo zapobiec gromadzeniu się resztek jedzenia i bakterii w jamach migdałków
- Płukanie gardła i jamy ustnej, np. z wykorzystaniem roztworu bakteriobójczego lub słonej wodą (na szklankę wody 1/2 łyżeczki) z octem jabłkowym bądź winnym (stosować 2-3 razy dziennie). Dużą skuteczność wykazują również napary z szałwii, wody utlenionej i propolisu. Sporządzone w ten sposób płukanki ziołowe mogą również pomóc w walce z nieświeżym oddechem. Poleca się również olejek z oregano na kamienie migdałkowe.
- Bakterie lubią słodkie środowisko, dlatego istotne jest wprowadzenie diety w celu wykluczenia posiłków i produktów będących pożywką dla bakterii.
- Rzucenie wyrobów tytoniowych tj. palenie.
Możliwe występujące w chorobie – kamienie migdałkowe komplikacje
Utrzymujący się stan zapalny w jamie ustnej jest spowodowany przez kamienie pozostające w zagłębieniach migdałków. Stan zapalny może dotyczyć jednakowo migdałków, ale również zapalenie ucha środkowego czy zapalenia gardła. Przypadłości te mogą prowadzić do pojawienia się ropnia gardła, a także poważnych problemów z połykaniem nawet śliny.
Kamienie są również potencjalnym źródłem bakteriemii czuli zakażenia krwi. Niestety w konsekwencji może dojść do zapalenia wsierdzia. Aby uchronić się przed komplikacjami, należy rozważyć zabieg usunięcia migdałów, szczególnie w przypadku występowania znacznie uciążliwych kamieni.