Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Ból gardła. Sposoby na ból gardła i chrypkę

Najefektywniejsze domowe sposoby na ból gardła. Jak szybko wyleczyć ból gardła?

Zaczerwienione gardło trzeba płukać, zażywać odpowiednio przeznaczone do ssania tabletki oraz można robić specjalne okłady. Zakres przedstawionych czynności należy wykonywać jedynie podczas pierwszych objawów chorego gardła oraz chrypki, nie przy anginie, gdyż wówczas żadne dostępne domowe środki oraz sposoby na ukojenie bólu nie będą w stanie pomóc. Wówczas należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Poznaj najlepsze domowe sposoby na ból gardła oraz chrypkę.

Co na ból gardła, jakie domowe środki będą w stanie pomóc, w przypadłości takiej jak ból gardła? Jak szybko pozbyć się bólu gardła? Co zrobić gdy boli gardo przy przełykaniu? Jak pozbyć się bólu gardła w jeden dzień ?

W przypadku gdy pojawia się ból gardła domowe sposoby które były stosowane przez starsze pokolenia, mogą w pewnym stopniu zahamować dalszy rozwój infekcji. Domowe sposoby na bolące gardło mogą również pomóc złagodzić wczesne objawy zapalenia gardła. Uciekając się do domowych środków, można zastosować napary oraz płukanki o charakterze przeciwzapalnym, które pomogą w złagodzeniu obrzęku oraz bólu gardła. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej kwestii zioła takie jak szałwia, rumianek czy też tymianek, ale także rozwór wody z sodą.

Koniecznie sprawdź, jak efektownie walczyć z bólem gardła w domowych warunkach a w jakich sytuacjach domowe środki zaradcze mogą okazać się niewystarczające i będzie konieczna wizyta u lekarza, stosując odpowiednio dobrane środki medyczne.

Domowe sposoby na ból gardła i chrypkę — nawilżanie błon śluzowych

Występowanie symptomów związanych z pieczeniem oraz drapaniem może zwiastować nie tylko zapalenie gardła, ale także wysuszenie błon śluzowych. Stan ten może sprzyjać rozwojowi infekcji. Należy wówczas zwrócić uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniach w których się przebywa. Odpowiednia wilgotność powinna wynosić w granicach 40-60%, dlatego konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń. Za sezon związany z rozpoczynającymi się dolegliwościami jakimi jest m.in. ból gardła, uznaje się początek jesieni, zimę oraz początki wiosny. Aby wspomóc prawidłową wilgotność pomieszczeń, należy wykorzystać wilgotny ręcznik który należy położyć na kaloryferze. Można również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Istotne jest, aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość płynów. Mimo iż nie odczuwa się pragnienia, należy pić ilości wody podobne do tych, co latem. Poprzez nawilżanie śluzówki można odczuć ulgę w zapaleniu gardła oraz ogólnym stanem związanym z bólem gardła.

Co na bolące gardło? Czym płukać bolące gardło?

Ulgę mogą przynieść ziołowe płukanki, jako babciny domowy środek na bolące gardło, oraz występującą w parze chrypkę.

Jakie zioła na bolące gardło należy stosować, aby poczuć ulgę. Poznaj sposoby na bolące gardło

Ziołowe płukanki stosowane do płukania jamy ustnej są skuteczną bronią w walce z bólem gardła. Są one również skutecznym substytutem sody oczyszczonej, gdyż nie każdy jest w stanie zaakceptować jej smak.

Najlepsze działanie dezynfekujące oraz przeciwzapalne mają napary z rumianku i szałwii. Dobrze sprawdzi się również płukanka z tymianku, gdyż pomoże również w likwidacji obrzęku błon śluzowych. Jak przygotować płukankę na ból gardła? Przygotowanie roztworu jest proste, należy zalać łyżkę ziół wrzątkiem, a następnie zaparzyć pod przykryciem przez około 15 minut. Aby użyć wcześniej przygotowaną płukankę ziołową, należy ją odpowiednio przestudzić, aby osiągnęła najlepiej temperaturę ciała.

Domowy sposób na ból gardła i chrypkę z wykorzystaniem sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Dzięki właściwościom jakie posiada m.in. przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, sprawdza się również jako sposób na ból gardła oraz zapalenie gardła i chrypkę.

Aby przygotować roztwór z sody oczyszczonej na gardło, należy rozpuścić łyżeczkę proszku w 1/2 szklanki napełnionej ciepłą przegotowaną wodą. Następnie należy płukać gardło i usta. Koniecznie zrób to delikatnie oraz dość krótko. Wystarczą nawet tylko 3 lub 4 ruchy. Zbytnio intensywne i długotrwałe bulgotanie roztworem może przynieść odwrotny skutek i może podrażniać błony śluzowe.

Jak płukać gardło, prawidłowa metoda i domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Płukanie gardła to jednej z najstarszych sposobów na walkę związaną z bólem gardła. Metoda ta była i jest nadal w dalszym stopniu zalecana i stosowana. Napary z kory dęby, czy też rumianku oraz szałwii to metody stosowane jeszcze przez nasze babcie, do oczyszczania chorego gardła w celu poczucia ulgi.

Można spotkać się, z ogólnie dostępnymi w aptekach gotowymi preparatami do płukania gardła m.in. dostępny jest ekstrakt z rumianku. Kiedy rozpocznie się ból gardła, można zastosować roztwór płukanki solankowej. Należy wówczas przepłukać gardło roztworem składającym się ze szklanki ciepłej wody i z rozpuszczonej w niej łyżeczki soli kuchennej.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując napary do płukania gardła.

  • Odpowiednia temperatura płynu. Należy pamiętać, aby napar płukanki posiadał taką samą temperaturę jak temperatura twojego ciała.
  • Systematyczność stosowania. Aby płukanie było skuteczne i przyniosło zamierzone efekty, należy je wykonywać kilka razy dziennie ok. 3-4 razy
  • Nie ma konieczności wielokrotnego nabierania płynów do ust oraz długiego “bulgotania” nim w gardle.
  • Odpowiednia ilość. Wystarczą 3-4 ruchy na sesję płukanki. Robiąc to częściej oraz dłużej, można doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej.

Silny Ból gardła — zostań w domu i zastosuj domowe sposoby na ból gardła i chrypkę

Wraz z początkiem rozwijającego się bólu gardła, najlepiej pozostać przez kilka dni w domu. Wskazane jest, aby odpocząć przez dzień lub dwa i nie przepracowywać organizmu, zostając w łóżku. Odpoczynek w ciepłym otoczeniu pozwoli zwiększyć szanse na szybszy powrót do formy i pozbycie się infekcji.

Roztwór miodu jako domowe lekarstwo na ból gardła i chrypkę

Prawdziwy miód ma właściwości bakteriobójcze, hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz działa kojąco. Polecaną metodą walki z bólem gardła jest dodanie do herbaty z cytryną lub do naparu z lipy łyżeczkę miodu.
Szybkim sposobem jest włożenie do ust łyżeczki złotej substancji i pozwolić się jej powoli rozpuścić w ustach.
Dobrym sposobem na ból gardła jest również domowy syrop który można przygotować z kwiatów mlecza — to tak zwany syrop z mniszka lekarskiego. Działa podobnie jak miód i jest uważany za leczniczy miód z kwiatów mlecza.

Domowe lekarstwo na ból gardła i chrypkę — czosnek

Czosnek znany jest jako naturalny antybiotyk. Jego właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne pozwalają w szybkim czasie zwalczyć infekcję. Najlepiej wykorzystać 1-2 główki czosnku i zmiażdżyć, a następnie dodać do szklanki ciepłego mleka. Można również dodać miód do smaku, aby było przyjemniejsze do wypicia. Dzięki czemu zwiększamy również szanse, na pozbycie się infekcji stosując dwie naturalne domowe metody na ból gardła.

Ostry ból gardła a wizyta u lekarza

Kiedy domowe sposoby na ból gardła i chrypkę zawodzą, udaj się do lekarza. Zazwyczaj w większości przypadków ból gardła jest nieszkodliwy dla zdrowia człowieka, jednak czasami może być sygnałem rozwijającej się poważnej choroby. Ważne jest, aby w przypadku gdy pojawi się silny ból gardła przy przełykaniu podjąć odpowiednie kroki. Szybka reakcja i pomoc lekarska jest niezbędna w przypadku:

  • w przypadku gdy gardło staje się opuchnięte, a występujący obrzęk utrudnia oddychanie,
  • gdy ból gardła nie ustępuje i trwa dłużej niż cztery dni pomimo zastosowania domowych środków na gardło
  • jeżeli pojawi się wysypka na skórze,
  • występują problemy i trudności w przełykaniu, głównie ostry ból gardła przy przełykaniu śliny oraz posiłków,
  • pojawienie się krwistej wydzieliny wraz z kaszlem
  • utrzymująca się podwyższona temperatura ciała powyżej 38°C

Istotne jest, aby oszczędzać gardło. Nie należy palić oraz pić alkoholu. Nie zaleca się również spożywanie ostrych posiłków. W przypadku gdy ból gardła ustąpi, a chrypka będzie się w dalszym ciągu utrzymywać, konieczne jest zasięgnięcie porady laryngologa, aby w porę zareagować i uchronić się przed poważniejszym stanem choroby, takim są m.in. polipy strun głosowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *