Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Cukrzyca » Hipoglikemia – objawy i przyczyny choroby

Hipoglikemia – objawy i przyczyny choroby

Hipoglikemia — jakie są objawy hipoglikemii, niedocukrzenia organizmu.

Co to jest hipoglikemia – to jedno z występujących powikłań w cukrzycy. Słowo Hipoglikemia to inaczej niedocukrzenie. Stan ten rozwija się stopniowo wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi. Na samym początku pojawiają się objawy zwiastujące niski poziom cukru, a następnie wraz z dalszym spadkiem ilości cukru we krwi objawy hipoglikemii się nasilają. Nie wykryte na czas mogą prowadzić do śpiączki dlatego nie należy bagatelizować tego typu sygnałów przekazywanych przez organizm, gdyż śpiączka może okazać się nawet śmiertelna.
Jakie są przyczyny i czym jest spowodowany za niski poziom cukru we krwi? Jakie jest jego leczenie?

Choroba którą jest Hipoglikemia czyli inaczej niedocukrzenie  z łac. hypoglycaemia oznacza niski cukier – poniżej 70 mg/dl we krwi. Objawy hipoglikemii mogą się również pojawić u osób zarówno przy wyższych wartościach cukru we krwi jak i przy znacznie niższych nawet 40 mg/dl. Mimo iż, hipoglikemia najczęściej występuje u osób z cukrzycą (u większości przypadków z cukrzycą typu 1 aniżeli z cukrzycą typu 2) zazwyczaj podczas intensywnej insulinoterapii, choć może również wystąpić u pacjentów którzy nie są diabetykami.
O niedocukrzeniu można mówić również wtedy gdy u osoby wystąpią objawy hipoglikemii, a jego stan poprawia się po przyjęciu węglowodanów. Nie jest wówczas konieczne mierzenie poziomu cukru we krwi, aby zdiagnozować hipoglikemię.

Hipoglikemia przyczyny

Co powoduje hipoglikemię? U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą, na hipoglikemię może wpłynąć wstrzyknięta zbyt wysoka ilość insuliny. Zbyt niski cukier we krwi zazwyczaj jest spowodowany poprzez żażywanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, najczęściej w przypadku stosowania leków starszej generacji. Do leków tego typu które mogą wywołać hipoglikemię zaliczają się m.in. pochodne sulfonylomicznika choć jednak bardziej sporadycznie anieżeli insulina. Leki nowszej generacji tzw. gliptyny w sposób inteligentny obniżają poziom cukru we krwi wyłącznie wtedy gdy jest za wysoki. Dodatkowo niedocukrzenie we krwi może również być skutkiem ubocznym działania przyjmowanych leków, a także spożyciem alkoholu.

Nagminnie pojawiające się błędy żywieniowe, mogą być również czynnikiem, który przyczynia się do stanu jakim jest niski poziom cukru we krwi. Wówczas można mówić o chorobie, określaną jako hipoglikemia po posiłkowa. Posiłek który był spóźniony, pominięty lub za mały może wywołać chorobę. Hipoglikemia może być również spowodowana zbyt długą przerwą między przyjętymi posiłkami lub wydłużeniem odstępu między wstrzyknięciem insuliny a posiłkiem. Nieplanowane, długotrwałe lub forsowne ćwiczenia również mogą wpływać na spadek poziomu cukru we krwi. Na obniżenie poziomu cukru we krwi ma wpływ picie zbyt dużej ilości alkoholu, zwłaszcza na pusty żołądek.

U osób zdrowych które nie zostały zdiagnozowane pod kątem cukrzycy, hipoglikemia może być spowodowana, poprzez napięcie nerwowe oraz zbyt duży stres. Spadek cukru na tle nerwowym oraz ogromny stres jako dwa główne czynniki powodują stymulację pracy nadnerczy do nieustannej pracy i produkcji m.in. adrealiny, która zapobiega nadmiernej produkcji insuliny przez trzustkę.

Przeciążanie pracy nadnerczy w przewlekle stresującym trybie życia może spowodować niedostateczną ilość adrenaliny w organizmie co w konsekwencji będzie powodować produkcję insuliny w nadmiernej ilości. Insulina która będzie znajdować się w organizmie w zbyt wysokiej ilości może być dość niebezpieczna dla człowieka z racji, iż ma za zadanie obniżać poziom cukru, dlatego jest stosowana w przypadku leczenia cukrzycy.

Hipoglikemia – jakie choroby może sygnalizować

Czy można mieć hipoglikemie bez cukrzycy? Takie pytanie często pada z ust pacjentów u diabetologa. Niestety to odpowiedź na nie jest pozytywna. Spadek cukru u zdrowej osoby może budzić niepokój. Obniżony poziom cukru we krwi u osoby niezwiązanej z chorobą cukrzycy to pojawiająca się hipoglikemia reaktywna tzw. hipoglikemia bez cukrzycy. Osoby które nie są cukrzykami, zadają sobie często pytanie co to jest hipoglikemia i co może wskazywać. Niewystarczająca ilość cukru we krwi u takich osób może sygnalizować choroby wątroby m.in. ostrą niewydolność wątroby oraz choroby nerek. Rzadziej występuje choroba insulinomy — nowotworu trzustki. Pojawiające się w organizmie niedocukrzenie objawy mogą wskazywać również na choroby:

  • niewydolność kory nadnerczy występująca m.in. w chorobie Addisona,
  • niewydolność przysadki mózgowej,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroba Pompego i inne choroby spichrzeniowe glikogenu.

Hipoglikemia objawy — jak rozpoznać na czas niski cukier w organizmie?

Niedobór cukru, czyli niska glukoza w organizmie w ośrodkowym układzie nerwowym często charakteryzują objawy hipoglikemii. Początkowo w organizmie poprzez spadek cukru objawy pojawiają się jako zwiastujące. Jednak dość często zdarza się, iż u pewnej części ludzi chorych na niedocukrzenie, wczesne charakterystyczne przy chorobie jaką jest hipoglikemia objawy, pojawiają się z czasowym opóźnieniem lub nawet wcale. Stan ten określa się jako “nieświadomość hipoglikemiii”. Stan ten poprzez spadek cukru dotyczy głównie osób chorych u których przewlekła choroba jaką jest cukrzyca, trwa już przez dłuższy czas, ale także u osób u których symptomy pojawiającego się niedocukrzenia przydarzają się dość często.

W przypadku gdy zostanie osiągnięta Hipoglikemia reaktywna objawy, mogą nasilać się z czasem.

W kolejnym etapie zaczynają występować ciężkie objawy hipoglikemii, które w ostatniej fazie niedocukrzenia mogą powodować utratę świadomości i ostatecznie śpiączkę. Dlatego tak bardzo istotne jest aby udzielana pierwsza pomoc była wykonana na czas. Aby zapobiec tragedi, gdy chory może nawet umrzeć.

Bardzo istotna jest dla choroby określaną mianem jako hipoglikemia reaktywna dieta. Najlepiej spożywać posiłki które w sposób ciągły będą dostarczać do organizmu cukier w tzw nie skokowo. Wraz z obniżającym się poziomem cukru we krwi, stopniowo pojawiają się również objawy hipoglikemii. Jeśli chory jest w stanie zorientować się, czy pojawił się spadek cukru, w początkowym stanie hipoglikemii, może sam sobie pomóc np. poprzez zjedzenie słodkości.

Dlatego tak ważne jest reagowanie na czas, gdyż w przypadku zlekceważenia pierwszych symptomów choroby, na późniejszym jej etapie człowiek chory sam niestety nie będzie w stanie sobie pomóc i zareagować. Konsekwencją niepodania glukozy będzie zapadnięcie chorego na śpiączkę, a nawet śmierć.

Do wczesnych objawów hipoglikemii zalicza się

  • silne poczucie głodu
  • nudności i wymioty
  • niepokój
  • nerwowość oraz drażliwość
  • osłabienie
  • bladość skóry
  • zlewne poty
  • przyśpieszona praca serca
  • wzrost ciśnienia na poziomie umiarkowanym
  • rozszerzone źrenice

W przypadku ciężkiej hipoglikemii objawy wskazano poniżej

  • trudności z kojarzeniem a także z myśleniem
  • zaburzenia orientacji
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia koordynacji ruchowej
  • zaburzenia związane z pamiecią
  • drgawki ciała
  • utrata pamięci
  • śpiączka

Upojenie alkoholowe a hipoglikemia, objawy

W organizmie człowieka, pojawiające się poprzez za niski cukier objawy, mogą przypominać stan zakochania się, stan upojenia po alkoholu, a nawet zachowanie przypominające szaleństwo. Dość często odnotowuje się przypadki gdzie osoba z niskim poziomem cukru we krwi trafia na izbę wytrzeźwień, poprzez mylne stwierdzenie spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Błędne myślenie i nie wiedza może wówczas w takim przypadku spowodować poważne konsekwencje.

Chory wówczas nie otrzymuje pomocy lekarskiej związanej z podaniem glukozy — czy to dożylnie czy doustnie, w zależności od stanu chorego, ale także poprzez możliwość zastrzyku podanego domięśniowo z użyciem glukagonu.
Aby uniknąć takich sytuacji, osobom chorym na cukrzycę, zaleca się noszenie odpowiednio informujących o chorobie bransoletek. Dodatkowo chorzy powinni być zobligowani do posiadania w portfelu odpowiedniej karty informacyjnej wraz z zestawem z glukagonem.

Rodzaje hipoglikemii

  • lekka hipoglikemia
  • ciężka hipoglikemia
  • umiarkowana hipoglikemia
  • hipoglikemia nocna

Hipoglikemia nocna

Dość często spotyka się chorych posiadających za niski cukier u których objawy choroby mogą przydarzyć się również we śnie. Poprzez spadek cukru w nocy objawy u chorego mogą być zróżnicowane. Nocna hipoglikemia charakteryzuje się występującymi koszmarami we śnie, a po przebudzeniu chory może odczuwać się, jakby miał kaca.

Spadek cukru w nocy co warto wiedzieć

Osoba która choruje na hipoglikemię, powinna mierzyć poziom glukozy we krwi w godzinach, w których spadek cukru występuje najczęściej. Czyli pomiędzy godziną 2 a 4 w nocy. Badanie najlepiej wykonywać w przypadku jeśli jest się leczonym insuliną NPH. Gdyż dla osoby z zdiagnozowaną chorobą jaka jest cukrzyca objawy rano, będą uciążliwe i wiązać się bedą z różnymi symptomami. M.in. okropnym bólem głowy, odczuciem zmęczenia. W nocy zaś śpi się niespokojnie, oraz ma się nocne poty. Takie symptomy są charakterystyczna dla choroby jaką jest hipoglikemia w nocy, spowodowana przez brak cukru w organiźmie.

Jeśli podczas badania nocnego we krwi poziom glukozy jest poniżej 70 mg/dL można mówić, że nocna hipoglikemia nas dotyczy. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu w celu rozwiązaniu problemu. Co ważne dla osoby posiadające nocne napady hipoglikemii to to, aby w pobliżu łóżka posiadała coś słodkiego do przekąszenia. Lepiej dmuchać na zimne.

Leczenie hipoglikemii

W chorobie niedocukrzenia bardzo istotne jest szybkie reagowanie na pojawiające się symptomy choroby. Pierwsza pomoc w przypadku pierwszych reakcji od organizmu, zwiastujących spadek cukru ma tu ogromne znaczenie. Bagatelizowanie problemu oraz brak reakcji w odpowiednim momencie może skutkować śpiączką, bądź nawet śmiercią chorego. Hipoglikemia leczenie

Hipoglikemia – lekki stan choroby jak działać

W stanie łagodnej hipoglimeii, chory może sam sobie pomóc. Głównie dlatego, że jest świadomy i przytomny. Wówczas leczenie i pierwsza pomoc polega m.in. na:

  • spożyciu węglowodanów prostych, które charakteryzuje w miarę szybko przedstanie się do krwiobiegu. Należą do nich np. kostka cukru, łyżeczka cukru z wodą, a także napoje gazowane posiadające w składzie cukier np. coca-cola. Po kilku minutach chory powinien odczuć ulgę i poprawę samopoczucia. Zdiagnozowani cukrzycy na szczęście są świadomi możliwych reakcji organizmu a gwałtowne spadki cukru w organizmie. Dlatego dość często mają przy sobie tabletki, bądź płyny z glukozą albo poprostu coś słodkiego,
  • spożyciu węglowodanów złożonych np. kromki chleba z mąki pełnoziarnistej. Takie pieczywo o wiele bardziej skuteczniej uwalnia cukier do krwi niż pieczywo białe. Jest istotne ze względu na zapobieganiu nawrotom hipoglikemii,
  • ponowym zmierzeniu poziomu glukozy np po 1 godzinie.
Na co należy zwrócić uwagę przy hipoglikemi

Co musisz pamiętać jeśli chorujesz na Hipoglikemię? Czekolada nie jest wskazana. Miłośnicy czekolady niestety będą zawiedzeni, gdyż przy hipoglikemii nie jest zalecane spożywanie czekolady jak i produktów które posiadają w składzie czekoladę. Ze względu na zawarty tłuszcz w czekoladzie, batoniki, ciastka powodują powolniejszy proces wchłaniania węglowodanów. Niewskazane jest również spożywanie produktów typu light.

Hipoglikemia umarkowana i ciężka

Przy typie hipoglikemii umiarkowanej oraz ciężkiej, gdy chory pacjent jest przytomny ale wymagana jest szczególna uwaga oraz pomoc innych osób. Podczas spadku cukru we krwii należy odnaleźć w rzeczach osoby chorej glukagonu, który zazwyczaj cukrzycy noszą ze sobą. Lek który pomoże podnieść stężenie cukru w organizmie pacjenta należy podać pomięśniowo w odpowiedniej dawca ok 1mg. Poprawa pojawia się po około 10 minutach, jeśli jednak stan chorego nie ulega poprawie, należy zaaplikować kolejną dawkę.

Ciężka hipoglikemia

Utrata przytomności spowodowana ciężką hipoglikemią jest najbardziej niebezpieczna. Gdyż choremu nie można niczego podawać do ust – co by mogło podnieść stężenie cukru we krwii. Mogłoby to spowodować zachłuśnięciem.

Nieprzytomniego należy ułożyć w bezpiecznej pozycji tzw bocznej, z odchyloną delikatnie głową do tyłu. Kolejnym krokiem który należy tykonać to pilny telefon na pogotowie. W tym przypadku konieczne jest podanie dożylne glukozy w wyższym stężeniu 20% roztworu a następie 10% roztworu glukozy. Podanie węglowodanó prostych można wykonać dopiero po odzyskaniu przez chorego przytomności. Monitorowanie stężenia glukozy we krwii jest tutaj bardzo istotne po takim incydencie.

Niestety aż 10% zgonów osób chorych na cukrzycę są spowodowane przez hipoglikemię.

Hipoglikemia w ciąży

Kobiety ciężarne chorujące na cukrzyce powinny niezwykle skrupulatnie dbać o swoje zdrowie oraz zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka. Niezwykle istotne jest szybkie reagowanie i zdiagnozowanie choroby. Niestety podczas choroby jaką jest hipoglikemia w ciąży, bardzo ważne jest trzymanie odpowiedniej zróżnicowanej i zdrowej diety. Głównie w trosce o zdrowie matki jak i nienarodzonego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *