Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Badania w ciąży » Ile tygodni trwa ciąża? Ciąża a okres – jak obliczyć termin porodu?

Ile tygodni trwa ciąża? Ciąża a okres – jak obliczyć termin porodu?

38, 40 czy może 42 tygodnie? 9 miesięcy ile to tygodni? A 10 tygodni ile to miesięcy? Te i inne pytania często zadają sobie kobiety, próbujące wyliczyć ile tygodni trwa ciąża w ich przypadku. Zatem ile trwa ciąża uznawana przez lekarzy za prawidłową i dlaczego dzieli się ją na tygodnie i trymestry?

Umownie przyjmuje się, że ciąża człowieka trwa 40 tygodni, czyli 9 miesięcy. Ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, jest to również norma. Ile dni trwa ciąża i ile tygodni minie zanim zacznie się poród? 

Ciąża a okres

Lekarze liczą ciążę w tygodniach. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub 10 miesięcy. Zatem konkretnie ile trwa ciąża u kobiety? Z definicji medycznej wynika, że ciąża to stan od momentu zapłodnienia, czyli połączenia się komórki jajowej z plemnikiem do porodu. Ale przy wyliczaniu terminu porodu bierze się pod uwagę czas ostatniej miesiączki.

To dlatego, że organizm kobiety każdego miesiąca przygotowuje się na przyjęcie komórki jajowej. Kiedy podczas menstruacji niezapłodniona komórka jajowa jest wydalana z częścią błony śluzowej macicy, w jajniku dojrzewa kolejne jajeczko. Z tego powodu za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To dokładnie od tego dnia zaczyna się odliczanie kolejnych 40 tygodni.

Ile trwa ciąża od zapłodnienia?

Ponieważ nie zawsze da się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 2 tygodni), ustalono, że ciąża donoszona to taka, która trwa od 38 do 42 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Oznacza to, że nawet ciąża po 40 tygodniu również będzie określana jako ciąża prawidłowa.

Ile ciąża ma tygodni

Jeśli ciąża kobiety kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Jeśli kończy się przed 38 tygodniem, na świat przychodzi wcześniak. ​

Na to ile tygodni trwa ciąża człowieka ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze to stan zdrowia płodu i mamy, jej tryb życia i przebieg ciąży. Dlatego nie wszystkie ciąże trwają tyle, ile wynosi standard. W określaniu tego, jaka jest długość ciąży pomaga również posługiwanie się tzw. miesiącami księżycowymi a nie kalendarzowymi.

Przyjmuje się, że ciąża u kobiety trwa 10 miesięcy księżycowych. Każdy liczy po 28 dni. Oznacza to, że czas trwania ciąży to 280 dni, a więc 9 miesięcy kalendarzowych. Gdyby zastosować kalkulację przy użyciu miesięcy kalendarzowych, które mają różną długość (od 4,5 do 5 tygodni), termin porodu mógłby wypaść nawet miesiąc później niż podają lekarze.

Ciąża tydzień po tygodniu

  • 1 miesiąc ciąży – 1-4 tydzień ciąży
  • 2 miesiąc ciąży – 5-8 tydzień ciąży
  • 3 miesiąc ciąży – 9-13 tydzień ciąży
  • 4 miesiąc ciąży – 14-17 tydzień ciąży
  • 5 miesiąc ciąży – 18-22 tydzień ciąży
  • 6 miesiąc ciąży – 23-27 tydzień ciąży
  • 7 miesiąc ciąży– 28-31 tydzień ciąży
  • 8 miesiąc ciąży – 32-35 tydzień ciąży
  • 9 miesiąc ciąży – 36-40 tydzień ciąży

Ciąża pierwsze objawy

Ciążę dzieli się również na trymestry, żeby podkreślić ważne etapy rozwoju płodu. Ile trwa trymestr? Tu zmiennych nie ma: jest to zawsze trzy miesiące kalendarzowe. W pierwszym (do 14 tygodnia) kształtują się główne układy i narządy dziecka.

Jak długo trwa pierwszy trymestr ciąży? To w odniesieniu do niego lekarze używają określenia wczesna ciąża ( np. ciąża 5 tydzień). Oznacza ona stan do kilku tygodni od zapłodnienia. To w tym czasie kobiety zauważają pierwsze objawy ciąży, takie jak wahania nastrojów, mdłości.

Drugi trymestr od 15. do 27. tygodnia to czas, w którym dziecko jest już w pełni ukształtowane i dalej się rozwija. Trzeci trymestr trwa od  28. tygodnia ciąży do 40. Dziecko przybiera wtedy na wadze, a organizm kobiety przygotowuje się do porodu. Jeśli jednak maluch pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później też określa się to jako poród prawidłowy

Jak obliczyć kiedy poród jest najbardziej prawdopodobny?

Wszystko zależy od długości cyklu. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni, do daty ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni (9 miesięcy i 7 dni). Jeśli cykl ma 32 dni, dodaje się 9 miesięcy i 11 dni.

Jeśli cykl jest krótszy, np. 26-dniowy dolicza się 9 miesięcy i 5 dni. W przypadku cyklu nieregularnego, mającego różną długość, termin porodu najlepiej określi badanie USG przed 15. tygodniem ciąży. Najbardziej ogólna zasada wyliczania terminu porodu to odjęcie od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 3 miesiące i dodanie 7 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *