Skip to content
Strona główna » Miłość » 6 fundamentów miłości

Jedno z najważniejszych  pytań związanych z istotą miłości jest takie- na czym naprawdę polega prawdziwa miłość? Co powoduje, że to co łączy dwoje ludzi można nazwać miłością?  Czy jest to nasza postawa względem drugiej osoby? Wszystko na to wskazuje. Istnieje kilka fundamentów dojrzałej i odpowiedzialnej, a zatem prawdziwej miłości.

1. Wierność

O prawdziwej miłości można mówić dopiero wtedy kiedy dwoje ludzi, zupełnie świadomie zdecyduje się być wiernym sobie nawzajem do końca życia. Chodzi o wierność w rozumieniu braku zdrady, ale także wierność w dawaniu od siebie tego co najlepsze drugiej osobie. Wierność w miłości weryfikuje chociażby słowność naszego partnera lub partnerki oraz to czy można na nim lub na niej całkowicie polegać. Po prostu to czy możecie na siebie liczyć w nocy, o północy. W prawdziwej miłości nie ma miejsca na obiecanki bez pokrycia. Jeśli twój partner nie jest wierny w swych słowach, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie jest wierny również w czynach, a to z pewnością nie zasługuje na miano prawdziwej miłości.

2. Gotowość do oddania wszystkiego drugiej osobie

W skrócie chodzi o to, że osoba, która prawdziwie kocha jest w stanie poświecić swoje życie drugiej połówce i znaleźć dla niej tam miejsce. I to najważniejsze. Nie chodzi tu bynajmniej o to by zapominać o sobie, ale gdy prawdziwie kochamy rozumiemy powiedzenie „co moje to i twoje” i nie mamy problemu by się dzielić wszystkim z ukochaną osobą. Oddajemy wszystko i to na zawsze, a nie oczekujemy niczego w zamian. Robimy to bezinteresownie, po prostu z czystej miłości. Traktujemy drugą osobę lepiej niż siebie. Pięknie prawdziwą miłość ukazuje postawa matki do dziecka, kiedy ta sama czegoś nie ma, ale zrobi wszystko by dać tą konkretną rzecz dziecku. Zanim pomyślę o sobie, najpierw pomyślę o  mojej miłości.

3. Ciągnięcie drugiej osoby w górę

W miłości nie chodzi o konkurencję i wyścig o miano tego kto jest lepszy. Prawdziwa miłość polega na patrzeniu w jednym kierunku, wzajemnym wspieraniu  i motywowaniu się i dążeniu do tego by każdego dnia być lepszym dla drugiej osoby i dla siebie również. W prawdziwej miłości nie ma miejsca na rzucanie kłód pod nogi. Kocham, więc chce by moja miłość była zawsze szczęśliwa, spełniona i uśmiechnięta. Chcę pomóc jej zrealizować najskrytsze marzenia i pokazuję jak to zrobić, bo wierzę w nie tak mocno jak osoba, którą kocham.

4. Troska o ukochaną osobę i życzenie jej jak najlepiej

Ciepła herbata w chłodny dzień, parasol nad głową gdy pada deszcz, pomocna dłoń gdy brak sił- każdego dnia mamy tysiące okazji do tego by pokazać, że dana osoba jest dla nas ważna, że się o nią troszczymy. To właśnie troska o innych pokazuje, że prawdziwie kochamy. Równie ważne jest to, że chcemy dla drugiej osoby jak najlepiej mimo, że to co często znaczy lepiej dla kogoś, wcale nie musi oznaczać tego samego dla nas. Kocham więc jeśli coś jest dobre dla ukochanej osoby jest też dobre dla mnie. Nie ma, że boli. Jeśli dobrem dla drugiej osoby będzie wyjazd na drugą półkulę świata, to  z uwagi na to, że prawdziwie kochasz  i chcesz by twoja miłość była szczęśliwa pozwolisz na to i będziesz ją w tym wspierać. W imię miłości właśnie.

5. 100 % akceptacji

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, 10 kilogramów nadwagi czy dwie zupełnie lewe ręce do gotowania-no i co z tego? Prawdziwa miłość akceptuje ukochaną osobę taką jaką jest w stu procentach. Niczego nie oczekuje, nie wymaga operacji plastycznych, kursów językowych, czy tego byś każdego dnia chodziła w sukience. Bierze i kocha cię taką lub takim jakim jesteś. Tu i teraz. Nie stawia ci warunków. Nie dyktuje jak żyć. Jest obok ciebie i kocha cię bezinteresownie. Każdego dnia odrobinę więcej.

6. Wolność

Wolność i swoboda w miłości są równie ważne jak wszystkie wymienione powyżej składowe prawdziwego uczucia.  Jesteśmy razem, ale równocześnie zachowujemy swoją niezależność. Mamy wspólne obowiązki, zainteresowania, marzenia, ale również swoje własne pasje, które przecież możemy realizować samodzielnie i nie jest to nic złego czy dziwnego. Prawdziwa miłość to nie posiadanie się na wyłączność, bo wtedy  właśnie staje się toksycznym uczuciem. Idziemy w jednym kierunku, ale każde z nas musi przeżyć swoje życie, swoje wzloty i upadki, które mogą okazać się mniej bolesne dzięki wsparciu naszej miłości.

Taka właśnie jest i na tym polega prawdziwa miłość. Kochać kogoś to ponadto wiedzieć, że ktoś sam w sobie jest celem miłości, a nie środkiem do miłości. Nie można wykorzystywać drugiej osoby, do tego byśmy sami mogli się poczuć kochani. Dobrze jest być kochanym z wzajemnością, ale nie o to chodzi w prawdziwej miłości. Jeżeli masz wątpliwości czy tak właśnie kochasz, zadaj sobie pytania o wierność, gotowość do oddania się drugiej osobie, o to czy ciągniesz partnera lub partnerkę w górę, o to czy się troszczysz i życzysz jak najlepiej, o to czy potrafisz ją w stu procentach zaakceptować i czy szanujesz wolność drugiej osoby…  Jeśli w którymkolwiek z punktów odpowiedź będzie przecząca, wiesz już, na co należy zwrócić uwagę i nad czym popracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *