„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie widzi na jawie i sam to powie, że nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego (…)”(J.Kochanowski, Na zdrowie). O tym, że zdrowie to najcenniejszy skarb w życiu nie trzeba nikogo przekonywać. Co zrobić by cieszyć się nim jak najdłużej? Zacząć od drobnych, ale jakże dobrych nawyków!
Pij minimum 2 litry wody dziennie!
Niby proste, ale jednak nie do końca…bo niby wiemy, że woda stanowi średnio 60 procent masy ciała dorosłego człowieka, a bez niej po prostu nie ma życia, ale mimo to nie do końca nam z nią po drodze. Wraz z wodą transportowane są składniki pożywienia do każdego narządu i każdej komórki naszego ciała. Woda pomaga usuwać zbędne produkty przemiany materii i reguluje wszystkie procesy metaboliczne. Już jej minimalna utrata powoduje uczucie zmęczenia. Czysta, naturalna, niczym nie wzbogacona woda powinna stanowić główne źródło płynów, które każdego dnia spożywamy. Zalet picia wody jest mnóstwo. Wśród najważniejszych można wymienić poprawę trawienia, właściwości odchudzające, oczyszczające czy poprawę wytrzymałości organizmu. Woda spełnia także funkcje regulujące temperaturę ciała i zapobiega przegrzaniu ciała, pełni także funkcje ochronne i zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Tak naprawdę właściwości zdrowotnych wody jest bez liku. Rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, bezsenność? To pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o odwodnieniu. Przewlekłe z kolei odwodnienie może powodować nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlatego też wyrób w sobie nawyk picia wody w dużych ilościach. Zbawienny wpływ wody zobaczysz już po kilku dniach. Na początku na duży plus zmieni się Twoja skóra. Nie wierzysz? Spróbuj. Rozpoczynaj każdy dzień od szklanki czystej wody, a potem pij ją tak często jak to tylko możliwe. Jeśli nie odczuwasz pragnienia, nic nie szkodzi. Zanim na dobre zaprzyjaźnisz się z wodą zainstaluj sobie aplikację, która będzie Ci przypominać o tym, że pora na szklankę wody. Później będziesz robić to automatycznie i ani się obejrzysz, a twój organizm szybko Ci za to podziękuje.
Zdrowe żywienie
Nie od dziś wiadomo, że fast foody w naszej diecie nie wróżą niczego dobrego w naszym organizmie. Mówi się, że jesteśmy tym co jemy, co za tym idzie prawidłowo zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych czynników warunkujących utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Pamiętaj by spożywać od 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach. Staraj się nie doprowadzać do tego by poczuć głód. Zadbaj o to by fundament twojego żywienia stanowiły warzywa i owoce. Nie unikaj produktów pełnoziarnistych, spożywaj rośliny strączkowe. Pamiętaj o nabiale. Ogranicz słodycze i cukier. Jedz dużo ryb. Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi. Sól to biała śmierć. Staraj się spożywać jak najmniej przetworzoną żywność. Zdrowe nawyki żywieniowe zaprocentują bardzo szybko. Ważne jest to by obserwować swoje ciało, wsłuchiwać się w jego reakcje na przyjmowane pokarmy i próbować dobrać dla siebie najlepszą z możliwych diet. Obecnie zdrowo, może również oznaczać smacznie. Próbuj, eksperymentuj w kuchni. W końcu jedzenie to jedna z największych przyjemności na tym świecie.
Postaw na dobry i spokojny sen
W pierwszej kolejności zobaczysz zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego i układu kostnego. By sen był zdrowy i regenerujący powinniśmy mieć dobrze dobrany materac, który sprawi, że nasze ciało będzie odpoczywać w prawidłowej pozycji, a kręgosłup będzie miał odpowiednie wsparcie. Kolejnym ważnym czynnikiem zdrowego snu jest cisza, która znacznie wpływa na komfort snu. Warto też postawić na odpowiednią pościel i dopasować ją do pory roku za oknem. Pamiętaj, że sypialnia ma kojarzyć się dobrze jako miejsce relaksu i wypoczynku. Usuń z niej wszystko co może przypominać ci o pracy. Zadbaj o dobrą wentylację sypialni i pamiętaj o jej regularnym wietrzeniu – zwłaszcza przed snem. Naukowcy uważają, że optymalna temperatura do snu to 18-20 stopni C. Prawidłowa higiena snu sprowadza się do tego by był on głęboki i regenerujący. Połóż się spać, wtedy gdy poczujesz, się sennie. Jeśli twój organizm domaga się snu, nie lekceważ go. On lubi rutynę. Staraj się spać taką samą ilość godzin. Kolację zjedz na 2-3 h przed snem, nie jedz ciężko na noc. Najnowsze badania naukowców pokazują, że by się właściwie regenerować powinniśmy spać wielokrotność 1,5 h. Co oznacza, że teoretycznie powinniśmy bardziej odpocząć śpiąc np. 4,5 h niż 5 h. Nie wierzysz? Spróbuj. Nie lekceważ snu, bo wpływa on na jakość twojego funkcjonowania, produktywność i samopoczucie w ciągu dnia.
Ruch to zdrowie- każdy ci to powie
Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa nie tylko na stan naszego ciała, ale także na samopoczucie i dobry nastrój. Brak takiej aktywności jest jedną z czołowych przyczyn wszystkich zgonów na świecie. Ruch powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, obniża tzw. zły cholesterol, a zwiększa dobry, obniża ponadto poziom trójglicerydów w organizmie. Aktywność fizyczna zapobiega ponadto krzepnięciu krwi i tworzeniu się zakrzepów oraz zatorów. Przeciwdziała chorobom nowotworowym. Powoduje, że organizm staje się bardziej dotleniony, zmniejsza ryzyko demencji. Wysiłek powoduje, że uwalniane są endorfiny, które chociażby przeciwdziałają depresji. Sport uprawiany kilka godzin przed snem wpływa korzystnie na jego jakość. Wśród ćwiczeń fizycznych zbawienny wpływ na zdrowie mają na pewno bieganie, jazda na rowerze, pływanie, siłownia czy fitness.
Ograniczenie używek
Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale bardzo ważne są proporcje. Co oznacza tyle, że nie należy palić jak smok i pić jak szewc. Nie da się ukryć, że w istocie używki nie mają żadnych, ale to naprawdę żadnych właściwości odżywczych. Ich rola sprowadza się do pobudzenia organizmu, a dokładniej ośrodkowego układu nerwowego. Wśród najpopularniejszych używek wymienia się papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze, ale też kawę, a nawet herbatę. Większość używek ma spowodować stan relaksu i rozluźnienia. Człowiek po ich spożyciu jest bardziej pewny siebie, odprężony czy uśmiechnięty. Skutki spożywania używek szybko mogą okazać się opłakane. Nie ulega wątpliwości, że dużo łatwiej uzależnić swój organizm chociażby od kawy niż od pomidorów. Należy więc starać się stosować używki jedynie okazjonalnie, a unikać ich w życiu codziennym, a jeśli to możliwe to je wyeliminować . Po co truć swój organizm? Badania jednoznacznie wskazują chociażby, że przeciętny palacz żyje około 15 lat krócej niż osoba niepaląca. Zamiast więc szukać odprężenia w używkach, może warto postawić na jogę i sesje oddechowe?
Ćwicz umysł ,otaczaj się pozytywnymi ludźmi i znajdź swój sposób na stres
Naukowcy już dawno udowodnili, że rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, czytanie, oglądanie ciekawych programów naukowych sprzyja dłuższemu życiu w lepszym zdrowiu. Nie zapominaj o mózgu – ćwicz go regularnie. W końcu to mózg jest dyrygentem naszego ciała i wysyła do niego sygnały, więc jego kondycja jest niesamowicie ważna. Nie bez wpływu na nasze zdrowie pozostaje otoczenie, w którym przebywamy. Nie otaczaj się malkontentami i tymi, których wiecznie coś boli. Prędzej czy później udzieli się i Tobie. Zadbaj o kilka dobrych i prawdziwych relacji. Towarzystwo przy którym będziesz się relaksować, z którym będziesz dzielić swoje pasje i wśród którego znajdziesz oparcie. Stres w dzisiejszych czasach jest kosmopolityczny. Nie da się od niego uciec. Nie mniej jednak możesz znaleźć swój sposób na to by odreagować i pozbyć się napięć i negatywnych emocji. Sposobów na walkę ze stresem jest mnóstwo. Bardzo ważne by próbować go ujarzmić, bo przewlekły stres powoduje uwalnianie się kortyzolu, który znacznie obniża odporność i jest przyczyną wielu poważnych chorób.
Oprócz tego postaw na profilaktykę. Badaj się regularnie. To bardzo zwiększa szansę na długie życie w zdrowiu. Nade wszystko pamiętaj o tym by się często uśmiechać i każdego dnia po prostu… cieszyć się życiem.