Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Cukrzyca — objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje cukrzycy

Cukrzyca — objawy, przyczyny, leczenie, rodzaje cukrzycy

Czym jest Cukrzyca co to za choroba— jakie są objawy cukrzycy oraz jej przyczyny. Rodzaje oraz sposoby leczenia cukrzycy.

Co to Cukrzyca? Cukrzyca – (łac. diabetes mellitus ) to przewlekła choroba metaboliczna. Schorzenie to spowodowane jest zaburzeniami związanymi z wydzielaniem i prawidłowym funkcjonowaniem insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Jakie są główne przyczyny powodujące cukrzycę? Jakie wyróżnia się rodzaje cukrzycy? Jak objawia się cukrzyca? Jakie testy i badania należy wykonać, aby wykryć poziom cukru we krwi? Czy są sposoby jak leczyć cukrzycę ? Czy powikłania cukrzycy są poważne dla organizmu? Wiele osób u których dopiero zdiagnozowano cukrzycę, bądź są w grupie zwiększonego ryzyka, zadaje sobie pytania: co to jest cukrzyca? Jak rozpoznać cukrzycę oraz jakie są objawy cukrzycy? Na te i wiele innych pytań znajdzie się odpowiedź w artykule.

Cukrzyca — co to jest? Definicja cukrzycy

Cukrzyca po angielsku to diabetes. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Jej nazwa diabetes mellitus – pochodzi od dwóch łacińskich słów które oznaczają cedzenie wody przez ciało i słodki jak miód . Przedstawione po łacinie określenia dotyczą szczególnie istotnych objawów cukrzycy w organizmie – zwiększonego pragnienia, częstszego oddawania moczu, a także znacznego stężenia cukru we krwi. 

Rozpoznane na czas w choroby jaką jest cukrzyca symptomy, pozwolą na szybsze zareagowanie i wdrożenie odpowiednich działań.

W chorobie definiowanej jako cukrzyca objawy oraz ich rozpoznanie są bardzo istotne. Szybka reakcja na symptomy które pojawiają się w organizmie, może być kluczowa w procesie leczenia. Cukrzyca to choroba na którą się leczy wiele osób na całym świecie. Dotyka głównie osoby z nadwagą oraz otyłe, ale nie tylko. Można spotkać osoby chore na cukrzyce u których nie stwierdzono problemów z nadwagą, a to wszystko przez różne rodzaje cukrzycy.

Cukrzyca statystyki

Choroba ta obecnie występuje u 4% populacji świata, co oznacza, że w skali globalnej jest to około 425 milionów osób. Według szacunków w ostatnich latach zachorowalność na cukrzycę znacznie wzrosła. Cukrzyca w liczbach według WHO – Światowej Organizacji Zdrowia w 2014 roku na ziemi żyło około 422 mln. chorych dorosłych na cukrzycę. Weryfikując i porównując te dane, ze statystykami z lat wcześniejszych można wywnioskować, iż liczba osób chorych na cukrzyce wzrasta. Przykładowo w roku 1980 liczba osób z cukrzycą wniosła około 108 mln. Według wyliczeń w 2040 roku zachorowalność na cukrzycę wzrośnie w znacznym stopniu i wynieść może 642 mln.

Są to niepokojące statystyki, gdyż liczba chorych na cukrzycę w Polsce co roku wzrasta. Szacuje się, że naszym kraju ilość osób którze chorują  na cukrzycę jest dość wysoka i wynosi ponad 2 mln osób. Do tej liczby niestety należy również doliczyć kolejny milion osób, które nie zostały zdiagnozowane i nie wiedzą, że chorują na tę przewlekłą chorobę. Cukrzyca dzieci i dorosłych staje się coraz częściej wykrywanym schorzeniem. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta i budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Cukrzyca od czego?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, która powoduje powstawanie nadmiaru glukozy we krwi. Przyczyna cukrzycy to głównie zaburzenie wydzielania insuliny oraz jej działania w organizmie. Insulina — istotny hormon pełniący ważną funkcję w organizmie człowieka. Insulina jest istotnie pomocna przy zmniejszaniu stężenia glukozy we krwi. W konsekwencji powoduje ona zahamowanie procesu wydzielania komórek B wysp trzustkowych oraz skutkuje utrzymywaniem stałego poziomu glukozy we krwi. Hormon jakim jest insulina wpływa również na większość komórek znajdujących się w organizmie człowieka – szczególnie działa na komórki wątrobowe mięśniowe oraz tkankę tłuszczową. A zatem czy jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę lub czy cukrzyca jest od cukru? Błędem byłaby twierdząca odpowiedź na to pytanie. Same słodycze nie powodują cukrzycy. A więc od czego jest cukrzyca? Na cukrzycę zachoruje się w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania w organizmie insuliny.

Osoby, u których zdiagnozowano w ostatnim czasie chorobę dość często pytają lekarzy, czy cukrzycę można wyleczyć . Zastanawiając się, czy da się wyleczyć cukrzycę lekarz odpowie jednoznacznie. Cukrzyca to choroba która niestety zostaje z człowiekiem na zawsze. Początki cukrzycy objawy zazwyczaj pojawiają się w sposób niezauważalny. Zmęczenie i senność dość często zrzucane są na ciągłą pracę i brak wystarczającej ilość snu i ruchu. Dlatego tak istotne jest w chorobie definiowanej jako cukrzyca rozpoznanie w odpowiednio szybkim czasie.

Cukrzyca przyczyny zachorowań

W procesie diagnozy cukrzycy bardzo istotny jest wywiad zachorowalności w rodzinie. W zwiększonej grupie ryzyka znajdują się osoby, w których rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na cukrzycę. Wówczas kolejne pokolenia i ich rodziny muszą zachować czujność ze względu na zwiększone ryzyko skłonności do cukrzycy , gdyż dziedziczenie jest bardzo istotne w przypadku tej choroby.

Najważniejsze przyczyny cukrzycy :

  • złe nawyki żywieniowe,
  • triki producentów – „zero cukru”
  • nadwaga
  • otyłość
  • nadciśnienie tętnicze
  • stres
  • zespół Cushinga
  • mała ilość snu.

Zachorowalność na cukrzycę związana jest również z wiekiem oraz płcią. Są to czynniki ryzyka, na które nie ma się wpływu. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jednakże to kobiety są w znacznym stopniu bardziej narażone na cukrzycę typu 2 niż mężczyźni.

Cukrzyca typy choroby oraz jej rodzaje

Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile może być rodzai oraz ile jest typów cukrzycy? Według naukowców obecnie stopnie cukrzycy można podzielić na 5 charakterystycznych dla choroby jaką jest cukrzyca rodzaje .

Cukrzyca typu 1 – cukrzyca insulinozależna

To rodzaj cukrzycy który dotyka 15-20% chorych na cukrzycę. Cukrzyca typu 1 dotyka zazwyczaj dzieci oraz ludzi młodych. Przyczyną jej powstawania jest degradacja komórek beta trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję oraz wydzielanie insuliny. Niestety nie można zapobiec temu procesowi, a jedynym wariantem leczenia tego rodzaju cukrzycy jest podawanie insuliny, zbilansowana dieta oraz prowadzenie aktywnego trybu życia poprzez odpowiedni wysiłek fizyczny.

Cukrzyca typu LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults).

Należąca do rodzaju cukrzycy 1 – cukrzyca typu LADA to choroba o podłożu autoimmunologicznym u osób dorosłych. Jest to typ cukrzycy późno ujawniający się, bo po 35 roku życia i dotyczy od 5 do 10 procent osób z rozpoznaną chorobą. Do zdiagnozowania tego typu cukrzycy konieczne jest zweryfikowanie obecności autoprzeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1 – głównie anty-GAD.

Cukrzyca monogenowa

Cukrzyca monogenowa, tak zwana cukrzyca genetyczna. Jak nazwa wskazuje dotyczy genów i spowodowana jest poprzez pojedynczą mutację genu. Zdiagnozowanie tego typu cukrzycy jest związane z pakietem badań genetycznych i dotyczy tylko 1-2 procent przypadków cukrzyków.

Najczęściej występujące mutacje tej formy cukrzycy to:

  • cukrzyca MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young)
  • cukrzyca mitochondrialna
  • cukrzyca noworodkowa 

Stosunkowa większość z nich wiąże się z zaburzeniami wydzielania insuliny.

Cukrzyca typu 2 

Choroba jaką jest cukrzyca typu 2 – to rodzaj cukrzycy, na którą chorują najczęściej osoby starsze. Ten rodzaj cukrzycy, podnosi poziom cukru we krwi, ale nie z powodu braku insuliny, a z nieprawidłowego jej funkcjonowania w organizmie. Wiąże się z chorobą insulinooporności. Skutkiem ubocznym, który towarzyszy chorym na cukrzycę typu 2 jest otyłość. Dotyka ona aż ok. 80-85% pacjentów. Często równolegle z cukrzycą typu 2 chory nabywa nadciśnienie tętnicze. Odpowiednio zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne oraz stosowanie leków hipoglikemizujących pozwalają w znacznym stopniu wpłynąć i leczyć cukrzycę typu 2. Niektórzy chorzy zwani inaczej jako cukrzycy z czasem przestawiają się na insulinę.

Cukrzyca insulinoniezależna

Cukrzyca typu 2 jest to cukrzyca nabyta , która dotyka 80-90% osób, może początkowo nie powodować żadnego dyskomfortu i nie dawać żadnych sygnałów o jej istnieniu. Czasami pojawiają się dopiero kilka lat później, dlatego warto obserwować zachowanie swojego organizmu, aby jak najszybciej, aby wykryć wszelkie podejrzane w chorobie jaką jest cukrzyca typu 2 objawy .

Najważniejszym objawem cukrzycy jest wysoki poziom cukru we krwi , którego niestety nie widać gołym okiem.

Jeśli nie masz w zwyczaju regularnie wykonywać badań w laboratorium dotyczących poziomu cukru we krwi, musisz zachować czujność i obserwować czy nie odczuwasz przedstawionych poniżej sygnałów dotyczących cukrzycy.

Cukrzyca ciążowa

Co to jest cukrzyca ciążowa? Cukrzyca ciążowa to rodzaj cukrzycy, który diagnozuje się u kobiet w przebiegu ciąży. Zazwyczaj badanie zostaje zlecone przez lekarza prowadzącego. Jest ono wykonywane w określonym tygodniu ciąży. Diagnoza cukrzycy polega na weryfikacji stężenia cukru we krwi kobiety na czczo. Jeśli wynik jest prawidłowy na początku ciąży, kolejne badanie czeka ciężarną w późniejszym okresie ciąży ok. 20 tygodnia. Jednak jeśli wynik już na początku ciąży jest nieprawidłowy, lekarz może zlecić dodatkowe badanie — test obciążenia glukozy.

Cukrzyca w ciąży jest niebezpieczna dla mamy jak i dziecka. Badanie polega na pobraniu próbki krwi i ustaleniu poziomu cukru, a następnie wypiciu roztworu składającego się z wody oraz z czystej glukozy 75g. Smak mieszaniny jednym przypada do gustu innym niestety nie. Z tego względu na badanie najlepiej wybrać się z osobą towarzyszącą, aby w tym stanie mogła odpowiednio zareagować na zmieniające się samopoczucie ciężarnej po takiej ‘bombie cukru’. Otrzymane wyniki należy skonsultować zarówno z lekarzem jak i diabetologiem.

Cukrzyca w ciąży objawy

Ciężarna u której zdiagnozowano cukrzycę, pozostająca pod kontrolą lekarza, leków oraz diety, powinna być spokojna, gdyż choroba zazwyczaj po urodzeniu dziecka ustępuje. Objawy cukrzycy w ciąży są bardzo uciążliwe dla kobiety. Z tego powodu przy chorobie definiowanej jako cukrzyca ciążowa dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjentki. Nie tylko, aby nie przybrała za dużo na wadze, ale również, aby maluszek rozwijał się prawidłowo w zdrowym organizmie kobiety. Ważne jest, aby dobrana odpowiednio dieta cukrzycowa w ciąży chudnięcie powodowała stopniowo, a nie gwałtownie. Warto również dodać, iż cukrzyca ciążowa normy ma zupełnie inne niż w przypadku kobiety nieciężarnej. Dla cukrzycy ciążowej są bardziej rygorystyczne.

Cukrzyca ciążowa objawy: 

  • wielomocz, 
  • niekontrolowane podjadanie i nagłe napady głodu
  • silne pragnienie,
  • ciągła senność i uczucie zmęczenia
  • zaburzenia widzenia 
  • a także infekcje skóry.

W ciąży cukrzyca niestety jest bardzo niebezpieczna, zarówno dla kobiety jak i dla rozwijającego się dziecka, dlatego bardzo istotne jest jej szybkie zdiagnozowanie przez lekarza prowadzącego a później kontrola i leczenie cukrzycy w wyspecjalizowanych gabinetach leczniczych ginekologiczno-diabetologicznych. W ciąży ogólne zmęczenie jest dość często występującym objawem, ale warto mieć na uwadzę, że przy chorobie, określaną jako cukrzyca senność zdarza się notorycznie. Warto dodatkowo wówczas zbadać poziom glukozy we krwi. 

Cukrzyca Wtórna (cukrzyca typu 3 )

Cukrzyca wtórna dotyka około 2-3% wszystkich postaci cukrzycy zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej. Dla tego typu cukrzycy charakterystyczne jest występowanie współistniejących innych zaburzeń bądź zespołów chorobowych. 

Cukrzyca przyczyny

Przyczyny występowania cukrzycy wtórnej to najczęściej:

  • stosowanie niektórych leków w chorobach układu krążenia
  • endokrynopatie – niektóre choroby gruczołów dokrewnych, zespół i chorobwa Cushinga, akromegalia, choroby tarczycy głównie nadczynność, guz chromochłonny nadnerczy czy też guz wydzielający glucagon
  • hemochromatoza – uwarunkowane genetycznie choroby przemiany materii,
  • choroby trzustki – m.in. przewlekłe zapalenie trzustki, rak trzustki oraz stan po operacyjnym usunięciu trzustki – pankreatektomii

Do cukrzycy wtórnej zalicza się również, cukrzycę spowodowaną niedożywieniem. Ten typ cukrzycy występuje głównie na terenach międzyzwrotnikowej Azji Afryki i Ameryki Południowej, w regionach gdzie niedożywienie i głód są znacząco powszechne. 

Cukrzyca typu 4

Typ cukrzycy związany z otyłością ale w znacznie mniejszym nasileniu niż pozostałe. Może występować u osób u których metabolizm oraz hormony trzustki działają prawidłowo. 

Cukrzyca Objawy

Jak wygląda początek cukrzycy objawy , oraz po czym poznać, że ma się cukrzycę ? W chorobie określanej jako cukrzyca objawy pierwsze mogą być niepozorne. Zazwyczaj są bardzo podobne do siebie, niezależnie od typu choroby.

  Najczęściej objawy przedstawia się w dwóch grupach — insulino — zależnych bądź niezależnych. Dość spore znaczenie ma również pora dnia. Dla choroby jaką jest cukrzyca objawy rano mogą być bardziej uciążliwe względem tych występujących w innych porach dnia. Cukrzyca typu 4 objawy posiada bardzo zbliżone do zbliżone do pozostałych typów.

Cukrzyca typu 1 objawy cukrzycy insulinozależnej

  • duże pragnienie
  • częste oddawanie moczu
  • dość duży apetyt a spadek wagi
  • ogóle osłabienie organizmu
  • senność
  • podwójne widzenie bądź rozmazane widzenie

Jak sprawdzić, czy nie mam cukrzycy? Jeśli zacznie coś Cię niepokoić, opisane objawy zauważysz u siebie lub bliskiej osoby, wiedz, że musisz jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską, a co najważniejsze konieczne jest sprawdzenie poziomu cukru we krwi.

W przypadku, gdy zlecone przez lekarza i wykonane badania w laboratorium, wykażą podwyższony poziom cukru we krwi, kolejnym krokiem będzie wizyta w poradni diabetologicznej. 

Cukrzyca niestety jest chorobą nieuleczalną, ale można ją bardzo skutecznie kontrolować, aby nie dopuścić do groźnych dla organizmu kompilacji. Przy chorobie, określanej jako cukrzyca powikłania , mogą objawiać się w formie kwasicy, czy hipoglikemii. Regularne kontrole w laboratorium w celu weryfikacji glikemii – cukru – w organizmie oraz stosowanie się do zaleceń lekarza i diabetologa pozwoli na normalne funkcjonowanie organizmu i dobre samopoczucie mimo przewlekłej choroby.

Cukrzyca typu 2 objawy cukrzycy insulinoniezależnej, cukrzyca 2 objawy:

  • zmożone pragnienie i częste oddawanie moczu
  • utrata wagi mimo normalnego apetytu i diety
  • nieostre widzenie
  • drażliwość oraz apatia
  • senność i zmęczenie
  • wolniejsze gojenie się ran i łatwe pojawianie się siniaków na ciele
  • nawracające problemy skórne głównie zapalenia skóry, 
  • zapalenia dziąseł czy też pęcherza moczowego
  • skóra sucha oraz świąd skóry
  • mrowienie lu przejściowa utrata czucia w stopach
  • zaburzenia erekcji u mężczyzn a u kobiet przewlekłe zapalenia pochwy.

Osoby które mają skłonność do powstawania siniaków na ciele, powinny zwrócić szczególną uwagę na gospodarkę hormonalną w organizmie, gdyż siniaki a cukrzyca są bardzo zależne. Nie należy od razu panikować, ale warto skontrolować stężenie glukozy we krwi.

Jaki typ cukrzycy jest najgorszy?

Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy rodzaj cukrzycy może wyrządzić poważne szkody w organizmie człowieka. 

Na co zwracać uwagę, aby nie przegapić odpowiedniego momentu i w porę zacząć leczenie?

Co powoduje cukrzycę i na czym polega cukrzyca dokładnie? Komórki w organizmie człowieka potrzebują glukozy, którą przemieniają na energię. Tylko dzięki Insulinie, glukoza może się dostać do komórek. Zatem skąd się bierze cukrzyca? W przypadku gdy trzustka produkuje za mało insuliny , bądź też komórki nie chcą przyjąć z pomocą tego hormonu, odpowiedniej dawki glukozy wówczas zaczynają „głodować”, poprzez brak insuliny w organizmie , czego skutkiem jest, wysyłany sygnał do organizmu powodujący zwiększenie apetytu. W ten sposób organizm broni się przed niedożywieniem. 

Czy przy cukrzycy się chudnie?

Dość dużo osób myśli, że cukrzyca dotyczy tylko i wyłącznie osób otyłych. Niestety to już tylko mit. Nawet jeśli będziemy jeść wystarczającą ilość kalorii albo nawet ponadto w dość małych odstępach czasu, niedostateczne wnikanie glukozy do wnętrza komórek spowoduje, iż będą one nadal niewystarczająco dożywione glukozą. W takim przypadku organizm będzie wykorzystywać nie tylko zgromadzone w organizmie zapasy tłuszczu – przez co będziemy chudli mimo wilczego apetytu, ale również będzie starać się oczyszczać z nadmiaru glukozy poprzez wydalanie go wraz z moczem. Dlatego mówi się, że powodowane przez chorobę określanej mianem jakim jest cukrzyca chudnięcie również jest możliwe. Jednak aby wydalić glukozę, organizm musi ją rozpuścić — stąd znowu zwiększone pragnienie, a w przypadku częstszego spożywania płynów, wzmożone korzystanie z toalety. pozbywając się płynów z organizmu, organizm domaga się on ich ponownego dostarczenia i tak koło się zamyka. 

Cukrzyca Diagnostyka . Badania i rozpoznanie cukrzycy

Czy w morfologii wyjdzie cukrzyca? Poprzez regularnie wykonywane badania istnieje szansa na szybką diagnostykę i rozpoznanie cukrzycy. 

Cukrzycę rozpoznaje się na podstawie obecności objawów hiperglikemii z przypadkowymi stężeniami glukozy nie niższymi niż 200 mg/dl (11,1 mmol/l) (niewystępującymi rano i na czczo) lub obecnością dwóch glikemii na czczo co najmniej 126 mg/dl (7 mmol/l) lub minimalne stężenie glukozy we krwi 200 mg/dl (11,1 mmol/l) w ciągu drugiej godziny testu obciążenia glukozą.

Pomiar hemoglobiny glikowanej nie jest testem diagnostycznym na cukrzycę, ale może być stosowany jako test przesiewowy do podwójnego pomiaru stężenia glukozy we krwi na czczo.

Test hemoglobiny glikozylowanej pozwala określić średni poziom glukozy (poziom cukru) w ciągu ostatnich 100 dni.

Wyniki informują czy wdrożone leczenie w cukrzycy jest wystarczająco skuteczne, ale także czy pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich. 

Cukrzyca zapobieganie i leczenie, profilaktyka cukrzycy

Otrzymałeś diagnozę, jesteś chory na cukrzycę i w głowie pojawia się jedno pytanie, Jak wyleczyć cukrzycę , w ogóle czy cukrzycę da się wyleczyć? Zastanawiając się, czy można wyleczyć cukrzycę odpowiedź jest prosta – nie. Cukrzyca to choroba przewlekła, której niestety nie da się wyleczyć. Istotne jest reagowanie na pierwsze oznaki cukrzycy . Postępowanie prowadzące do normalizacji cukru we krwi oraz zapobieganie powikłaniom to są główne metody pozwalające na leczenie cukrzycy.

Leczenie cukrzycy typ 1 

Podstawą leczenia tego typu cukrzycy jest insulina — insulina ludzka o pośrednim czasie działania lub analogi insuliny długo działającej. Kluczem do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi jest samokontrola pacjenta — powtarzane pomiary poziomu cukru we krwi, regularne przyjmowanie insuliny, umiarkowane ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta. 

Leczenie cukrzycy typu 2 

W przypadku choroby jaką jest cukrzyca typu 2 zapobieganie postępowaniu choroby jest bardzo istotne a jej leczenie powinno być wieloaspektowe. Istotną rolę odgrywa edukacja pacjenta z cukrzycą typu 2 i jego udział w procesie leczenia. Eksperci podkreślają ogromną odpowiedzialność, jaką mają diabetolodzy. Dzieje się tak dlatego, że bez zmiany stylu życia nie da się zadowalająco kontrolować poziomu cukru we krwi – dieta powinna być zgodna z zasadami zdrowego odżywiania, a ilość ćwiczeń powinna być dostosowana do możliwości pacjenta.

Głównym lekiem który jest stosowany w przypadku cukrzycy typu 2 jest metformina która zmniejsza insulinooporność . W przypadku braku efektu podczas jej stosowania sięga się po inne specyfiki:

  • pochodne sulfonymocznika, w naszym kraju dla pacjentów dostępne są trzy rodzaje leków mające je w składzie: gliklazyd, glimepiryd, glipizyd
  • akarboza
  • inkretynowe leki,
  • inhibitory SGLT2 – tzw. flozyny na cukrzycę lub gliflozyny ; dapagliflozyna, kanagliflozyna
  • pochodne tiazolidynodionu – tzw. glitazony – pioglitazon jest jedynym dostępnym lekiem z grupy pochodnych tiazolidynodionu

W sytuacji gdy jednak one nie obniżają glikemi, wówczas wdraża się stosowanie insuliny. 

BARDZO WAŻNE – Cukrzyca dieta 

Jak walczyć z cukrzycą? Ważne jest w chorobie jaką jest cukrzyca profilaktyka. 

Ważne jest, aby podczas zachorowania na cukrzycę przestrzegać diety oraz uprawiać aktywność fizyczną. Zdarzają się sytuacje gdzie stężenie glukozy we krwi oraz w moczu jest znacznie przekroczone — powyżej normy. Jeśli chory ma tę świadomość i nie zareaguje w porę, wówczas powstają w organizmie tzw. ciała ketonowe, czyli kwas beta-hydrksymasłowy, acetooctowy oraz aceton) które prowadzą do zakwaszenia organizmu. Natomiast sama kwasica ketonowa, może powodować zagrażającą życiu śpiączkę. Prostym sposobem rozpoznania kwasicy jest test wydychanego przez chorego powietrza — wówczas oddech przypomina woń kwaśnych jabłek. 

Cukrzyca Powikłania

Życie cukrzyka – bo tak nazywa się osoby które chorują na cukrzycę, dość często jest pełne wyrzeczeń oraz ograniczeń. Czy powikłania cukrzycy są poważne dla organizmu? W zależności od typu choroby konieczne może być posiadanie ze sobą zastrzyków insuliny oraz urządzeń które wykonują pomiary cukru po posiłku. Pewne ograniczenia są niestety nieuniknione. Osoby które żyją na co dzień z cukrzykami powinny znać postępowanie w stanach nagłych i szczególnych u chorych na cukrzycę.

Zarówno rozpoznanie cukrzycy jak i leczenie cukrzycy są bardzo istotne dla zdrowia człowieka. Chorzy na cukrzyce powinni szczególnie dbać o zdrowie, gdyż niewyrównana gospodarka stężenia poziomu cukrów we krwi może powodować szereg powikłań, które mogą być zarówno wczesne (ostre) jak i późne (przewlekłe). Pierwsze z nich pojawiają się na skutek wahań dziennych poziomu cukru we krwi, zaś drugie są już przyczynami ubocznymi, które zostały spowodowane przez zbyt wysokie stężenie cukru we krwi przez wiele lat. 

Cukrzyca powikłania ostre – wczesne
  • kwasica ketonowa 
  • kwasica mleczanowa
  • hipoglikemia
  • hiperglikemia
  • zespół hiperglikemiczno hiperosmolarny

Przedstawione wczesne powikłania przy cukrzycy nie muszą wpływać negatywnie na organizm jeśli zostaną wcześnie wykryte oraz odpowiednio i właściwie leczone. Jednak brak reakcji oraz niewłaściwy sposób leczenia lub całkowity jego brak mogą skutkować doprowadzeniem do śpiączki cukrzycowej, a nawet śmierci. 

Cukrzyca powikłania późne , przewlekłe 
  • uszkodzenie wzroku – retinopatia cukrzycowa 
  • uszkodzenia nerwów – neuropatia cukrzycowa
  • choroba nerek (nefropatia cukrzycowa
  • choroby serca
  • udar mózgu
  • stopa cukrzycowa

Przewlekłe powikłania cukrzycowe tzw. późne spowodowane są przez długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *