Doustny test obciążenia glukozą, znany również pod nazwą jako krzywa cukrowa czy test tolerancji glukozy albo krzywa glikemiczna. Jest to jedno z podstawowych badań, realizowanych u osób, których wyniki glukozy na czczo są nieprawidłowe. Kontrolę przeprowadza się również u osób będących w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Badanie krzywej cukrowej jest również obowiązkowym testem dla kobiet w ciąży. Jak przebiega doustny test obciążenia glukozą. Jak interpretować otrzymane wyniki?
Krzywa cukrowa wskazania
Potocznie nazywana krzywa cukrowa to inaczej doustny test obciążenia glukozą, test tolerancji glukozy czy też krzywa cukru we krwi. Badanie jest o wiele bardziej szczegółowe niż sama glukoza na czczo.
Zazwyczaj na test kierowane przez lekarza prowadzącego są osoby, u których poziom cukru we krwi na czczo jest delikatnie podwyższony lub jest w normie, a występuje ryzyko wystąpienia cukrzycy. Krzywa cukrowa pomaga potwierdzić bądź wykluczyć chorobę jaką jest cukrzyca w organizmie człowieka.
Test obciążenia glukozą w ciąży
Każda kobieta, będącą w ciąży jest zobligowana do wykonania badania jakim jest krzywa cukrowa. Na badanie zazwyczaj kobietę kieruje lekarz prowadzący w celu sprawdzenia rozwoju cukrzycy ciążowej bądź jej wykluczenia na podstawie badania jakim jest test obciążenia glukozą w ciąży.
Badanie stężenia cukru w ciąży na czczo — czyli standardowe badanie krwi w ciąży, weryfikuje się również na jej początku. W przypadku, jeśli wynik jest zbyt wysoki, a w ciąży normy cukru we krwi są bardziej rygorystyczne, wówczas lekarz może skierować na test obciążenia glukozą w ciąży zaraz na jej początku. Dzieje się tak również, jeśli ciężarna jest w grupie wysokiego ryzyka.
Jeśli jednak wyniku cukru na czczo są prawidłowe, krzywa cukrowa w ciąży wykonywana jest w około 24-28 tygodniu ciąży. Bardzo istotne jest wykluczenie choroby jaką jest cukrzyca w ciąży. Niesie ze sobą ryzyko zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka
Krzywa cukrowa przygotowanie do badania
Badanie jest całkowicie bezbolesne, ale trwa ponad 2 godziny. Do badania jakim jest krzywa cukrowa przygotowanie do badania odbywa się kilka dni wcześniej. Około 3 dni przed badaniem należy funkcjonować normalnie, nie należy zmieniać diety. Zalecenia wskazują, aby stosować normalną dietę bogatą w węglowodany (co najmniej 150 gramów dziennie).
Jeśli to możliwe, przygotowujący się do badania powinien odstawić leki na około 3 dni przed badaniem. Głównie te które wpływają na gospodarkę węglanową (diuretyki, doustne środki antykoncepcyjne czy sterydy).
Ostatni posiłek można spożyć do 12 godzin przed przystąpieniem do badania. Nie należy również spożywać alkoholu, palić ani ćwiczyć przez 24 godziny przed badaniem. Aby wyniki były wiarygodne, ogólny stan zdrowia pacjenta musi poprawny. Nawet zwykłe przeziębienie może zafałszować i wypłynąć na wynik. Przez co będzie niemiarodajny.
Krzywa cukru przebieg badania
W laboratorium pacjentowi pobiera się próbkę krwi żylnej z której określany jest wyjściowy poziom cukru. Niektóre laboratoria weryfikują dodatkowo stężenie cukru na czczo glukometrem. Nie powinien to być ostateczny wynik a jedynie potwierdzający dodatkowo z krwi żylnej. Następnie pracownik laboratorium przekazuje pacjentowi 75 g glukozy rozpuszczonej w około 250-300 ml wody. Napój należy wypić w ciągu 5 minut.
Kolejną próbkę krwi przekazuje się do badania 60 minut później (od wypicia roztworu), a trzecią próbkę kolejną godzinę później. Pacjent podczas pobytu w przychodni oczekując na kolejne pobranie krwi, nie powinien opuszczać kliniki oraz nie powinien przemęczać organizmu. Najlepiej przebywać w poczekalni w pozycji siedzącej.
Krzywa cukrowa normy
W badaniu jakim jest doustny test obciążenia glukozą, krzywa cukrowa normy są ściśle określone. Prawidłowa glikemia na czczo nie powinna przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l) i 140 mg/dl (7,8 mmol/l) 2 godziny po wypiciu glukozy (test doustny).
Krzywa cukrowa wyniki
Wyniki 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) mogą wskazywać na stan przedcukrzycowy, oraz 140-199 mg/dl (7,8-11 mmol/l) po 2 godzinach od wypicia roztworu. Stan związany z chorobą jaką jest cukrzyca, potwierdza się wynikiem testu w drugiej godzinie, gdy wynik jest równy lub przekracza 200 mg/dl (11,1 mmol/l). Cukrzycę można również zdiagnozować, mierząc poziom cukru we krwi – w przypadku gdy wynosi 126 mg/dL (7,0 mmol/L) lub więcej, ale wynik ten należy sprawdzić dwukrotnie.