Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Badania w ciąży » Test ciążowy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Test ciążowy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po jakim czasie od zapłodnienia zrobić test ciążowy? Niestety wiele kobiet jest w dalszym ciągu nieświadomych i wykonuje test ciążowy dzień po stosunku, a zdarzają się również przypadki, gdy kobieta wykonuje test ciążowy nawet po kilku godzinach od zbliżenia z partnerem. Nie zdając sobie sprawy, że wynik nie jest miarodajny. Test ciążowy wówczas będzie negatywny. A zatem, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? W artykule odpowiedź na to i inne pytania.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Planując dziecko z partnerem, kobiety dość często nie mogą wytrzymać i zadają sobie pytanie, kiedy zrobić test ciążowy? Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Kiedy można wykonać test ciążowy, aby uzyskać wiarygodne wyniki? Zarówno kobiety które chcą mieć aktualnie dziecko, jak i te które na ten moment nie planują zakładać rodzinę, są ciekawe czy po tym stosunku będą, lub czy już są w ciąży.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Czy wykonanie testu ciążowego zaraz po stosunku ma sens? Kiedy wykonać test ciążowy? Niestety nie ma możliwości wykrycia ciąży w ciągu kilku godzin od stosunku. Odczekanie kilku dni jest konieczne, ponieważ zapłodniona komórka jajowa potrzebuje około 6 dni, aby dotrzeć do macicy, gdzie zarodek zagnieżdża się w jej wyściółce, czyli w endometrium. Dopiero gdy dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, we krwi i moczu pojawia się hormon beta-hCG.

Zwykle dzieje się to między 8 a 10 dniem po poczęciu. Po jakim czasie najlepiej zrobić test ciążowy? Aby wynik testu był wiarygodny, należy go wykonać nie wcześniej niż 8 dni po stosunku intymnym oraz owulacji.  Producenci testów ciążowych zalecają stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki. Czyli zazwyczaj około 14 dni po owulacji – zakładając, że kobieta miesiączkuje regularnie i jej cykl trwa ok. 28 dni.

Do tego czasu test może być słabo pozytywny, gdy druga kreska jest ledwo widoczna tzw. cień cienia, co bywa błędnie interpretowane przez kobiety jako test ciążowy negatywny. Tak więc, aby uzyskać wiarygodne wyniki, najlepiej nie dać się ponieść emocjom i odczekać wymagany okres czasu na wykonanie testu domowego.

Kobiety które zdecydują się wykonać test wcześniej, 6-7 dni po stosunku, powinny powtórzyć test ponownie kilka dni później, zwłaszcza jeśli okres nie pojawia w oczekiwanym terminie. Odpowiedni termin wykonania testu ciążowego zwykle jest kluczowy dla jego wyniku.

Stężenie hormonu beta-hCG mierzy test ciążowy

Ciałko żółte ciążowe tworzy się w jajniku w miejscu uwolnienia komórki jajowej. Wytwarza progesteron, czyli hormon którego zadaniem jest przygotowanie wyściółki macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka i umożliwi jej dalszy rozwój. Rolę tę przejmuje od około 12 tygodnia ciąży łożysko.

Z kolei trofoblast – warstwa komórek w błonie zarodkowej, która w przyszłości utworzy łożysko – wytwarza homrmon beta-hCG. Jest to hormon stymulujący ciałko żółte do produkcji wspomnianego wcześniej progesteronu. Ponieważ ciałko żółte musi wytwarzać progesteron, dopóki trofoblast nie wytworzy łożyska, a zapotrzebowanie na ten hormon wzrasta wraz z tygodniami ciąży, wzrasta również stężenie beta-hCG.

Badając przyrosty stężenia hormonu beta-hCG, można ocenić wiek ciąży i jej przebieg. Test beta-hCG może być również wykorzystany do identyfikacji zagrażającego poronienia. Badanie to znajduje również zastosowanie w medycynie w dziedzinie określanej jako badania prenatalne wad płodu (głównie w teście potrójnym alfa fetoproteina estriolem).

Po jakim czasie test ciążowy wykrywa beta-hCG?

Hormon Beta-hCG, który wzrasta wraz z wiekiem ciąży, można wykryć już 9- 10 dnia od zapłodnienia. Jego stężenie wzrasta, początkowo podwajając się co 2-3 dni. Osiąga maksimum między 40 a 90 dniem ciąży, co przypada na około 8-12 tydzień ciąży, a następnie maleje.

Normy stężenia hormonu beta-hCG, które zależą od czasu trwania ciąży, są dość szerokie i rozległe, dlatego bardzo trudno jest dokładnie określenie wieku ciąży jedynie na podstawie wzrostu i wyniku hormonu.

Jednak gdy poziom beta-hCG jest zbyt niski lub zbyt wysoki, powinno to spowodować niepokój, zwłaszcza gdy:

  • Zbyt niski poziom beta-hCG może wskazywać na zagrażające poronienie lub ciążę pozamaciczną (beta-hCG wzrasta znacznie wolniej a przyrosty nie są prawidłowe)
  • Zbyt dużo beta-hCG jest czasami powodem, dla którego komórki trofoblastu przekształcają się w guzy nowotworowe. Ponieważ jednak ciąże mnogie również mogą przekroczyć normę, lepiej od razu nie panikować. Należy spokojnie poczekać i wyjaśnić to z lekarzem
  • Pozytywny wynik testu ciążowego może wystąpić, również, jeśli: kobieta przyjmuje leki przeciwdepresyjne, jest aktualnie w okresie okołomenopauzalnym, bądź zmaga się z chorobą nerek lub tarczycy. Istotne jest również, aby udać się do lekarza w miarę szybko, jeśli test wyniku będzie pozytywny, aby móc dobrać odpowiednie leki oraz suplementy zależne od stanu zdrowia ciężarnej. 

Kiedy wykonuje się laboratoryjny test ciążowy?

Badanie beta-hCG to również test ciążowy wykrywające hcg we krwi, wykonane w laboratorium. Badanie to może potwierdzić ciążę w 100% przypadków. Można to zrobić tydzień po zapłodnieniu lub gdy pojawią się pierwsze oznaki ciąży. Określając stężenie hormonu, można nawet określić przybliżony wiek ciąży.

Jeśli wynik testu jest pozytywny, ciąża powinna być jeszcze potwierdzona przez lekarza. Jeśli jednak wynik testu jest negatywny i nie miesiączkujesz, jak najszybciej udaj się do lekarza. Przyczyny, które mogą spowodować, zatrzymanie miesiączkowania są różne. Należą do nich nawet m.in. zmiana klimatu, silne emocje, stres czy też, forsowne ćwiczenia. Jednak konieczne jest również wykluczenie w organizmie kobiety stanu jakim jest ciąża pozamaciczna.

Pasta do zębów zamiast testu ciążowego?

Niektórzy twierdzą, że można wykryć ciążę za pomocą pasty do zębów. Trzeba jedynie wymieszać trochę moczu z pastą do zębów i poczekaj na reakcję. W tym przypadku wynikiem pozytywnym jest zmiana koloru pasty lub początek pienienia. Jeśli nic się nie dzieje, kobieta nie jest w ciąży. A co z nauką? Pienienie pasty do zębów jest wynikiem reakcji chemicznej między kwasem w moczu a węglanem wapnia będącym składnikiem pasty do zębów. Im więcej kwasu w moczu, tym głośniej syczy pasta do zębów. Szef Oxford Online Pharmacy, Stuart Gale, powiedział, że ciąża nie ma z tym nic wspólnego.

Profesor Mark Kilby z Royal College of Obstetricians and Gynecologists dodał: „Nie ma dowodów na to, że pasta do zębów może wykryć obecność hormonu w moczu i pod żadnym pozorem kobiety nie powinny polegać na domowych metodach testowania ciąży.

Źródła:

  1. What Is The Toothpaste Pregnancy Test And Does It Work? | www.huffingtonpost.co.uk/entry/what-is-the-toothpaste-pregnancy-test-and-does-it-work_uk_59157f0de4b0031e737cc472
  2. BIZARRE THEORY Women are using TOOTHPASTE to tell if they’re pregnant – but read this before peeing on your toothbrush! | www.thesun.co.uk/living/3543906/toothpaste-diy-pregnancy-test/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *