Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Gastrologia » Jak skutecznie nawodnić organizm, nawodnienie organizmu? 10 sposobów na nawodnienie organizmu

Jak skutecznie nawodnić organizm, nawodnienie organizmu? 10 sposobów na nawodnienie organizmu

Woda jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do życia wszystkim stworzeniom żyjącym. Odpowiednie spożywanie wody umożliwia funkcjonowanie organizmu. Człowiek składa się w około 60% z wody. Odpowiednie spożycie wody umożliwia organizmowi wydalanie odpadów przemiany materii poprzez pocenie się, oddawanie moczu i wypróżnianie się. Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, szczególnie patrząc, pod kątem jakie są skutki odwodnienia organizmu.

Jak nawodnić organizm?

Co nawadnia lepiej niż woda? – woda jest niezastąpionym źródłem nawodnienia, ale istnieją także inne płyny i produkty, które pomagają szybciej nawodnić organizm takie jak napoje izotoniczne, koktajle owocowe, sok z cytryny lub pomarańczy.

W jaki sposób nawodnić organizm? – Poza spożywaniem wody, warto wybierać produkty bogate w wodę, takie jak soczyste owoce (grejpfrut, arbuz czy truskawki). Odpowiednia dawka soli mineralnych pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

Ile czasu potrzeba, aby nawodnić organizm? – W przypadku umiarkowanego odwodnienia, już po kilku godzinach regularnego picia wody można poczuć poprawę. Jednakże pełne nawodnienie organizmu może wymagać kilku dni regularnego nawadniania.

Jak się szybko nawodnić? – Postaw na płyny o wysokiej zawartości wody, unikaj alkoholu i kofeiny, które mogą prowadzić do dodatkowej utraty płynów. Regularnie sięgaj po wodę i napoje izotoniczne, które przywrócą odpowiedni balans elektrolitów.

Jak pić wodę, aby się nawodnić? – Pij wodę regularnie w małych ilościach przez cały dzień. Nie czekaj z oznakami intensywnego pragnienia, ponieważ organizm sygnalizuje wtedy odwodnienie.

Nawodnienie organizmu – dzienna dawka

Podstawowym sposobem w walce z odwodnieniem organizmu jest spożywanie dziennej zalecanej dawki wody. Dawka przeliczana jest na kg masy ciała. Dla mężczyzny jest to 2,5 l na dzień a dla kobiet 2 l na dzień. W przypadku upałów dawka się zwiększa o 250 ml na każdy dodatkowy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza. Woda jest empirycznym składnikiem uzupełnienia brakujących płynów w organizmie.

Spożywanie owoców i warzyw – czy może pomóc w nawodnieniu?

Owoce i warzywa są bogate nie tylko w witaminy i składniki odżywcze, ale także w duże ilości wody. Do najbardziej bogatych w wodę warzyw zalicza się: marchew (89%), sałata (89%), pomidor (93%), ogórek (96%). W przypadku owoców lista wygląda następująco: grejfrut (88%), pomarańcza (88%), melon (90%), truskawka (92%), arbuz (92%).

Smoothie i soki jako wsparcie w nawodnieniu

Warzywa i owoce można zastąpić sokami lub smoothie. Należy wybierać te soki, które są wyciskane w 100% z owoców, ponieważ inne produkowane tylko na bazie wyciskanego soku zawierają dodatkowe substancje słodzące lub inną chemię, która jest niezdrowa. Warto starać się wybierać tylko te odpowiednie soki.

Nawodnienie organizmu przez zupy i buliony

Zupy i buliony zawierające dużą ilość wody są idealnym posiłkiem, który nie tylko nasyca żołądek, ale także uzupełnia brakujące płyny w organizmie. Polecane są również w przypadku zachowania smukłej sylwetki niczym talia osy.

Izotoniki sposobem, aby dobrze się nawodnić

Uzupełnianie wody jest bardzo ważne, jednak organizm nie tylko potrzebuje wody, ale także soli i składników mineralnych. Dobrym rozwiązaniem nawodnienia organizmu jest sięgnięcie po izotoniki, które są specjalnie produkowane głównie dla sportowców, aby mogli każdego dnia uzupełnić składniki mineralne. Zastępstwem dla izotonika może okazać się zwykła woda z dodatkiem soli i cytryną z cukrem dla przełamania słonego smaku.

Herbatki ziołowe i kompoty dla odpowiedniego nawodnienia

Zawarte w herbatach ziołowych i kompoty przeciwutleniacze wspaniale nawadniają ciało zwłaszcza w upalne dni. Napar z herbaty białej lub zielonej jest idealnym nawadniaczem. Kompot lub herbatę zawsze można przelać do termosu.

Niesłodzone produkty mleczne

Produkty mleczne są bardzo bogate w wapń, który jest ważnym składnikiem diety każdego człowieka. Jogurt naturalny, maślanka, kefir czy mleko są idealnym zamiennikiem wody oraz dobrze nasycają żołądek. Człowiek może zaspokoić nie tylko pragnienie, ale również głód.

Woda kokosowa czy pomoże w nawodnieniu?

Woda kokosowa jest idealnym izotonikiem, działa podobnie jak popularne i dość powszechne dziś energetyki, jednak nie powoduje skutków ubocznych. Popularna woda kokosowa jest używana przez sportowców w celu ugaszenia pragnienia i uzupełnienia brakujących składników mineralnych.

Doustne płyny nawadniające

Saszetki z elektrolitami, które wystarczy tylko rozpuścić w wodzie, to bardzo dobry sposób do uzupełnienia płynów w organizmie wraz z potrzebnymi elektrolitami. U dzieci jest bardzo ważne nawodnienie organizmu, gdyż dochodzi u nich do odwodnienia szybciej niż u dorosłych. Stosowane są przy wymiotach i biegunce, a także przy długich podróżach w okresie letnim. Są dobrym sposobem na szybszą regenerację organizmu.

Czego unikać przy nawadnianiu organizmu?

Dostępne na rynku napoje odwadniające należy stosować z umiarem. Kawa czy herbata, która wypłukuje z naszego organizmu wodę oraz składniki mineralne, dlatego ważne jest uzupełnienie wypłukanych składników po wypiciu filiżanki. Napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia i zaleca się z nich całkowicie zrezygnować, aby nie popsuć sobie zdrowia. Wysokoprzetworzone napoje nie wykazują właściwości odżywczych, do tego są kaloryczne i pełne różnych chemikali, które nie są dobre dla zdrowia i nie wpływają dobrze na nawodnienie organizmu. W przypadku zauważenia jasnożółtej barwy moczu oznacza to, że organizm jest dobrze nawodniony, ciemnożółty o intensywnym zapachu świadczy o konieczności nawodnienia. Warto pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, konsekwencjami z odwodnienia organizmu może wynikać nieprawidłowe działanie narządów wewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *