Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Leki » Mięta — właściwości lecznicze. Zastosowanie oraz działanie mięty

Mięta — właściwości lecznicze. Zastosowanie oraz działanie mięty

Czy można przedawkować ziele jakim jest mięta pieprzowa? W starożytności zalecano stosowanie naparów z mięty pieprzowej w celu złagodzenia objawów migreny. Ponadto napar ten też może być również stosowany w przypadku zmian skórnych wywołanych ospą czy opryszczką.
Koniecznie zweryfikuj, jakie są inne właściwości i efekty działania mięty pieprzowej. W jaki sposób stosować miętę pieprzową. 

Mięta pieprzowa

Od dawnych lata mięta ma szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie ludowej. Mięta pieprzowa zalecana jest głównie przy zaburzeniach trawienia, szczególnie w przypadku bólu brzucha, gazach oraz utracie apetytu. Zioło jakim jest mięta pieprzowa, które od czasów starożytnych było cenione za swoje właściwości i skuteczność.

W Polsce najpopularniejszą odmianą jest mięta pieprzowa (po łac. Mentha piperita L.), nazywana również jako mięta lecznicza czy lekarska. W produktach farmaceutycznych czy ogólnie w lecznictwie zastosowanie znalazło ziele mięty (Herba Menthae piperitae), a także liść mięty pieprzowej (Folium Menthae piperitae).
Dodatkowo stosuje się olejek — Oleum Mentha piperitae, a także mentol — mentholum, które są otrzymywane z olejku miętowego poprzez działania wymrażania.

Mięta rodzaje i odmiany

Wyróżnia się również jeszcze inne typy mięty oprócz mięty pieprzowej, m.in.:

  • mięta cytrynowa
  • mięta meksykańska
  • mięta czekoladowa

Mięta właściwości zdrowotne

Mięta pieprzowa posiada szerokie zastosowanie w medycynie ludowej jako środek leczniczy.
Ze względu na różne postacie występowania:

Mięta w postaci olejku bądź naparu:

  • posiada właściwości przeciwskurczowe
  • wspomaga trawienie i przyswajanie pokarmu
  • potrafi łagodzić zapalenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych
  • łagodzi stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej
  • potrafi łagodzić objawy zapalenia zatok, delikatnego przeziębienia organizmu i grypy
  • pomaga w łagodzeniu stanów i bólów migrenowych
  • działa przeciwświądowo, miejscowo znieczulająco i przeciwzapalnie
  • ma właściwości antywirusowe i antybakteryjne
  • pomaga w walce z łupieżem.

Mięta pieprzowa na problemy żołądkowe

Obecnie nadal znane jest zastosowanie liści mięty pieprzowej oraz olejku miętowego, które czasach starożytnych w medycynie ludowej były stosowane m.in. w leczeniu dolegliwości trawiennych. Zarówno na ból brzucha, nudności czy nawet niestrawność, jak i kolki również u małych dzieci.

Aktualnie liście mięty pieprzowej stosuje się pod postacią herbat, nalewek, olejków i ekstraktów. Stosuje się je zarówno w leczeniu stanów zapalnych takich jak skurcze górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych ze względu na ich działanie rozluźniające i zmniejszające napięcie mięśni gładkich.

Flawonoidy i związki zawarte w olejku miętowym, zwłaszcza sam mentol, mają właściwości przeciwskurczowe. Mięta pieprzowa może być również stosowana na niestrawność z zaburzeniami wydzielania soków trawiennych. Mięta pieprzowa zwiększa również ilość soków żołądkowych, dzięki czemu wspomaga trawienie i przyswajanie przyjmowanych pokarmów. Dodatkowo znajduje również zastosowanie w przypadku dolegliwości związanych z zapaleniem żołądka i zespołu jelita drażliwego.

Ponadto mięta pieprzowa przywraca prawidłową perystaltykę jelit, umożliwiając prawidłowy ruch treści jelitowej i wydalanie gazów, zapobiegając w ten sposób pojawiającym się wzdęciom.

Mięta na zaburzenia pracy wątroby oraz dróg żółciowych

Preparaty z mięty pieprzowej można stosować przy zaburzeniach wątroby i dróg żółciowych. Zastosowanie również posiada przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego, a także łagodnej niewydolności wątroby i zmniejszonej produkcji żółci. Współczesna fitoterapia zaleca stosowanie mięty jako środka wspomagającego w kamicy żółciowej oraz żółtaczce. Dodatkowo również można ją przyjmować w okresie rekonwalescencji po zapaleniu wątroby.

Olejek miętowy na kaszel

Można również wykorzystać podczas inhalacji, wdychając napary, aby złagodzić objawy zapalenia zatok, przeziębienia oraz grypy. Wystarczy zastosować 3-4 krople do pojemnika wypełnionego gorącą wodą.

W zapaleniu błon śluzowych górnych dróg oddechowych olejek miętowy można również stosować zewnętrznie — miejscowo, nacierając nim okolice klatki piersiowej oraz nosa.
Jednak ta praktyka nie powinna być stosowana u niemowląt i małych dzieci ze względu na możliwość pojawienia się skurczu krtani i skurczu oskrzeli.

Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej w medycynie naturalnej w stanach zapalnych błon śluzowych górnych dróg oddechowych oraz w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej.

Przepis na herbatę z mięty pieprzowej — zrób to sam
  • 1 łyżkę liści mięty zalej wrzącą wodą w ilości 1 i ½ bądź 2 szklanki.
  • Zostaw napar pod przykryciem przez około 10 minut.
  • Przecedź napar.

W przypadku problemów z żołądkiem nieżytach czy braku łaknienia należy wypić pół szklanki na około 1 godzinę przed posiłkiem. Po posiłkach herbata może być stosowana jako środek rozluźniający, wiatropędny i moczopędny. Napar można zastosować również do płukania jamy ustnej oraz gardła. Wówczas napar sporządza się z 1 łyżki liści na pełną jedną szklankę wrzącej wody.

Mięta a ból głowy

Pliniusz Starszy sugerował, aby stosować napar z mięty jako środek łagodzący objawy migreny oraz pozwalające na otwarcie umysłu. Uczniowie jego nosili na głowie miętowe girlandy.
Dodatkowo w skórę wówczas wcierano liście mięty, gdyż zawarty w nim olej radził sobie z łagodzeniem migreny i jej objawów.

Ponadto stosowanie olejku miejscowo który występuje również pod postacią balsamów czy maści pomaga na nerwobóle i bolesność mięśni.

Olejek z mięty pieprzowej ma podobne działanie co liście mięty pieprzowej, ale istotne jest, że niektóre jego właściwości m.in. odkażające są o wiele wyraźniejsze, a inne znacznie słabsze. Najskuteczniejsza postać to rozpylona mięta w postaci aerozolu.

Mięta pieprzowa na opryszczkę

Liście mięty w odpowiedniej postaci mogą również mieć właściwości łagodzące świąd. Maści czy kremy, a nawet balsamy do ust posiadające w składzie miętę posiadają działanie przeciwświądowe, a także miejscowo znieczulające i przeciwzapalne. Ponadto tworzą fajne uczucie chłodu. Dlatego w medycynie naturalnej zaleca się ich stosowanie w leczeniu oraz przebiegu ospy wietrznej.

Dodatkowo mięta pieprzowa może być stosowana w celu przyspieszenia procesu gojenia się nieestetycznych pęcherzy będących objawem oraz efektem opryszczki.
Udowodnione zostało naukowo, że ekstrakt z liści mięty wodnej zatrzymuje aktywność wirusa opryszczki pospolitej.

Ekstrakt z liści mięty pieprzowej ma działanie nie tylko przeciwwirusowe, ale również przeciwbakteryjne co udowodniono podczas badań in vitro.
W zależności od stężenia np. 0,1-2,0% liście mięty mogą hamować wzrost i namnażanie się bakterii. M.in. takich jak Salmonella typhimurium, czy gronkowiec złocisty oraz Vibrio parahaemolyticus.

Przeciwbakteryjne właściwości w liściach mięty pieprzowej przypisuje się garbnikom oraz niektórym składnikom olejków eterycznych, głównie mentonowi i mentolowi.

Olejek miętowy – przeciwwskazania i skutki przedawkowania

Doustne podawanie olejku z mięty pieprzowej w dawkach wyższych niż terapeutyczne może powodować ból brzucha, wymioty, a w przypadku dużych dawek dezorientację i głęboki sen. Ze względu na silną reakcję, jaką może spowodować po przedawkowaniu, nie może być stosowany samodzielnie w medycynie.

Nie jest zalecany do stosowania samego miejscowo, ponieważ w niektórych przypadkach może powodować podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Dlatego istotne jest, aby go rozcieńczyć oliwą lub olejem migdałowym.

Szczególną ostrożność należy zachować podczas używania go u małych dzieci oraz osób starszych. Mięta w ciąży nie jest zalecana. Kobiety powinny wówczas szczególnie uważać również na produkty które posiadają ją w składzie.

Mięta zastosowanie w kuchni

Główne zastosowanie mięty w przemyśle spożywczym to produkcja cukierków miętówek, a także niektórych likierów i gum do żucia.
Liście mięty można również dodawać do lemoniady lub innych napojów przeznaczonych do gaszenia pragnienia w czasie upałów. Świeże liście mięty zielonej można również dodać do twarogu i sałatek. Dodatkowo znakomicie smakują również z ziemniakami oraz jagnięciną.

Przechowywanie liści mięty

Liście mięty pieprzowej należy przechowywać w przewiewnym i chłodnym miejscu, a po wyschnięciu umieścić w hermetycznym pojemniku, aby zapobiec utracie składników olejków eterycznych z surowców.

Mięta stosowana w kosmetyce

Mięta pieprzowa jest również wykorzystywana w produkcji kosmetyków. Ze względu na wysoką zawartość mentolu jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania ust. Mięty pieprzowej można używać również do pielęgnacji włosów. Aby pozbyć się nieestetycznego łupieżu, wystarczy dodać kilka kropel olejku zioła do butelki szamponu, aby pomóc sobie z uporczywym problemem. Z drugiej strony olejek wmasowany bezpośrednio w skórę głowy może przyspieszyć porost włosów.

Olejek miętowy to również skuteczny środek na spierzchnięte usta. Usta staną się delikatniejsze poprzez zmiękczenie skóry. Dodatkowo olejek z mięty pieprzowej jest używany do produkcji perfum, wód kolońskich i świec zapachowych ze względu na orzeźwiający zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *