Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Leki » Nalewka z jeżyn przepis – lecznicze właściwości nalewki z jeżyn

Nalewka z jeżyn przepis – lecznicze właściwości nalewki z jeżyn

Nalewka jeżynowa ma szeroki zakres zastawań ze względu na posiadanie wielu właściwości leczniczych. Jest lubiana oraz ceniona głównie przez osoby które zmagają się z chorobami układu krążenia. Nalewka z jeżyn pomocna jest przy schodzeniach krążenia, gdyż wzmacnia mięsień sercowy i zmniejsza ryzyko zachorowania na przypadłość jaką jest miażdżyca. Jeżynówka znana jest również jako naturalny środek na zespół PMS, z którym zmaga się spora ilość nastolatek oraz kobiet. Jest także jest pomocny na objawy menopauzy.

Sprawdź, jakie są dodatkowe właściwości lecznicze i na co pomaga nalewka z jeżyny. Jak przygotować nalewkę z jeżyn? Wypróbuj oryginalny udostępniony przepis.

Nalewka z jeżyn

Na choroby układu krążenia, nalewka z jeżyn może stanowić doskonały suplement diety. Wspomaga w znacznym stopniu pracę całego układu krwionośnego oraz stabilizuje pracę serca. Lecznicze właściwości, które posiada, zawdzięcza wysokiej zawartości antocyjanów, czyli przeciwutleniaczy. Przyczyniają się one do wzmacniania serca oraz jego odtruwania, powodując tzw. detoks. Istotną rolę we właściwościach nalewki z jeżyn odgrywa również witamina C, gdyż z 100 g surowych owoców można uzyskać około 21 mg tej cennej witaminy. Zamyka ona naczynia krwionośne i przyczynia się do zwiększania ich elastyczności.

Dla osób, które zmagają się z problemem krążenia, zaleca się miksturę jaką jest nalewka z jeżyn. W dużym stopniu pomocna jest nalewka z jeżyn zawierająca w składzie miód gryczany. Osoby które zmagają się z problemami zdrowotnymi układu krążenia szczególnie cenią sobie miód gryczany, ponieważ posiada on duże ilości żelaza oraz różnego rodzaju witaminy m.in.: C, B1, B2 i PP., które mają wpływ na efektowne działanie, prawidłowe funkcjonowanie i pracę całego układu krążenia w organizmie człowieka.

Nalewka z jeżyn przepis

Nalewka z jeżyn na spirytusie ze względu na swoje właściwości jest pomocna na różnego rodzaju schorzenia.

Przepis na nalewkę z miodu gryczanego z jeżyn:

  1. Do dużego słoika włóż około kilogram umytych i posortowanych świeżych owoców jeżyn.
  2. Postaraj się układać je warstwami i każdą z nich posypać cukrem (łącznie należy użyć 0,5 kg cukru).
  3. Następnie należy wlać 1/2 szklanki miodu gryczanego.
  4. W kolejnym kroku dodaj 0,35 litra czystej wódki oraz 0,5 litra spirytusu. Całość zamieszaj.

Zamknij słoik i przechowuj w ciemnym miejscu przez około 6 tygodni. Po tym czasie odcedź całą jego zawartość przez gazę lub sito. Nalewkę przelej do butelek i pozostaw na około pół roku w zaciemnionym i chłodnym miejscu.

Nalewka jeżynowa na grypę i przeziębienie

Dzięki owocom które występują głównie latem w zależności od odmiany, nalewka z jeżyny ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Bogate właściwości tego owocu, przyczyniają się do leczniczego działania nalewki. Działa ona również rozgrzewająco — napotnie, dlatego w tradycji z medycyny ludowej sprawdza się jako sprawdzony lek na grypę i przeziębienie, który można przyrządzić bez problemu w domu.

Osoby którym doskwiera katar czy ból gardła i gorączka mogą do herbaty dodać 1-2 łyżeczki nalewki, która spowoduje rozgrzanie organizmu. Po zażyciu najlepiej położyć się do łóżka. Podczas snu organizm się wypoci i choroba ustąpi szybciej.

Lecznicza nalewka z jeżyn na wódce przepis

Do 1/2 litra wódki i 0,5 kg cukru dodaj 1 litr soku z dojrzałych i świeżych jeżyn. Całość wymieszaj i odstaw na około miesiąc. Po odczekaniu wymaganego czasu należy przefiltrować roztwór przez sito i rozlać do wcześniej wyparzonych i przygotowanych butelek. Lecznicza nalewka z jeżyn nadaje się do spożycia po minimum półrocznym leżakowaniu, gdyż w tym czasie nabierze najwięcej leczniczych właściwości z owoców, a cała mikstura przejdzie smakiem.

Nalewka jeżynowa pomocna w łagodzeniu kobiecych dolegliwości oraz PMS

Jeżyny złagodzą objawy PMS i innych kobiecych dolegliwości. Nalewka jeżynowa jest bogata w fitoestrogeny, czyli występujące naturalnie estrogeny roślinne, które w organizmie człowieka działają podobnie jak hormony żeńskie. Dlatego jeżyny pomagają złagodzić typowe objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego m.in.: nerwowość, wahania nastroju czy zaburzenia trawienia.

Nowoczesna fitoterapia poleca kobietom w okresie menopauzy stosować napój jakim jest nalewka z jeżyn, aby zwalczyć oraz zminimalizować pojawiające się i dokuczliwe uderzenia gorąca.

Przepis nalewka jeżynowa wraz z wanilią i goździkami
  1. 2 kg dojrzałych jeżyn umyj dokładnie i wysusz.
  2. Ułóż je warstwami w dużych pojemnikach — najlepiej sprawdzą się słoiki z zakrętkami, a każdą warstwę posyp cukrem (wykorzystaj max. 1 kg).
  3. Lekko dociśnij koniec i przykryj słoik gazą złożoną na pół i zabezpiecz gumką recepturką.
  4. Pozostaw słoik w ciepłym miejscu na około 4-5 dni.
  5. Kolejnym krokiem będzie przelanie powstałego soku do innego słoika,
  6. Dodaj do soku około 0,5 litra spirytusu, pół laski wanilii oraz 2-3 goździki.
  7. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  8. Następnie postaraj się bardzo szczelnie zakręcić słoik
  9. Odstaw w ciemne miejsce na około 2 tygodnie.
  10. Po tym czasie przecedź nalewkę przez filtr do kawy lub przez złożoną gazę.
  11. Przelej do butelki i przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu przez minimum ok. 6 miesięcy.
  12. Po upływie wymaganego „leżakowania” nalewka z jeżyn jest gotowa do spożycia.
Profilaktyka przeciwnowotworowa i rola nalewki jeżynowej

Z racji, iż jeżyny są w dużym stopniu bogatym źródłem antyoksydantów: m.in. antyocyjanów, kwasu elagowego oraz fenolowego, które przyczyniają się do niszczenia wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój komórek nowotworowych. Dlatego też owoce te znalazły się na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli listy produktów, które dzięki swoim właściwościom w wysokim stopniu chronią organizm człowieka przed szkodliwym działaniem reaktywnych form i postaci tlenu.

Naukowcy, którzy przebadali oraz opublikowali wyniki badań w „Journal of Agricultural and Food Chemistry” w 2004 roku potwierdzili, że regularne przyjmowanie jednej filiżanki bądź szklanki owoców jeżyn dziennie wystarczy, aby zapobiec w zrównoważony sposób rozwojowi rakowi. Z tego względu nalewka z jeżyn i jej regularne spożywanie w granicach rozsądku i z umiarem jest uznawana za naturalny środek, który można stosować w profilaktyce przeciwdziałania rozwojowi chorób nowotworowych.

Nalewka jeżynowa na rumie
  1. Do garnka włożyć 1 kg dojrzałych jeżyn i 0,5 kg cukru.
  2. Zalej 0,25 litra wody całość.
  3. Zagotuj oraz odstaw na noc do przestygnięcia.
  4. Rano ponownie zagotować, ciągle mieszając.
  5. Przefiltruj i odcedź, a następnie ponownie zagotuj.
  6. Do gorącego roztworu dodać 0,5 litra rumu.
  7. Dobrze wymieszaj i ponownie przecedź.
  8. Po schłodzeniu rozlać do butelek.
  9. Zakręć je szczelnie i przechowuj w chłodnym miejscu przez 5-6 miesięcy.
  10. Po upływie wskazanego czasu nalewka z jeżyn jest w pełni gotowa do spożywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *