Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Laryngologia » Angina powikłania i skutki uboczne

Angina powikłania i skutki uboczne

Angina powikłania. Możliwe skutki uboczne po chorobie.

Angina — to choroba związana z zapaleniem migdałków oraz gardła. Chory zazwyczaj odczuwa silny dyskomfort związany z uciskiem gardła, a także ból który jest spowodowany duszącym kaszlem, który je podrażnia. W sezonie jesionno-zimowym.

Bardzo groźne dla organizmu jest lekceważenie oznak choroby oraz brak konsultacji lekarskiej, bądź też brak chęci do podjęcia próby samoleczenia. W przypadku nieleczonej lub niedostatecznie wyleczonej anginy, czy też za późnego wprowadzenia antybiotykoterapii, mogą się pojawić skutki uboczne, niekiedy niestety groźne dla organizmu.

Angina powikłania po chorobie

Skutki ubocze które mogą się pojawić poprzez np. nieodpowiedni dobór leków, wprowadzenie za późno antybiotykoterapii czy też niedoleczenie. Czynnikiem który może również wpływać na pojawienie się powikłań, jest indywidualna reakcja organizmu na rozwój choroby i jej leczenie.

Może pojawić się m.in.:

  • Zapalenie ucha środkowego

To najczęstsze powikłanie nieleczonej lub niewystarczająco właściwie leczonej anginy. Zapalenie ucha środkowego objawia się silnym mrowieniem wewnątrz uszu, przejściową utratą słuchu, a także gromadzeniem się płynów i występującą gorączką. Aby zapobiec zapaleniu ucha środkowego, konieczna jest interwencja lekarza laryngologa. Czasami błona bębenkowa musi zostać przycięta, aby uniemożliwić i zapobiec niekontrolowanemu pęknięciu. Na szczęście membrana błony ma zdolności do samoregeneracji.

  • Zapalenie zatok

Powikłanie to jest również dość często występujące przy anginie. Początki zapalenia zatok łatwo przeoczyć oraz zignorować, ale w przypadku pojawienia się typowych objawów, jakimi są m.in. silny ból głowy nasilający się nad ranem bądź podczas pochylania się. Dodatkowo gdy pojawia się uczucie rozpierania wokół okolic nosa, konieczna jest wówczas wizyta kontrolna u lekarza. Stosowanie antybiotyków nie zawsze jest wymagane. Powikłania po anginie mogą być leczone popularnymi lekami przeciwalergicznymi i przeciwbólowymi. Coraz częściej stosuje się również sterydy aplikowane bezpośrednio na błonę śluzową.

  • Ropień okołomigdałkowy

Ropień okołomigdałkowy jest bardzo poważnym powikłaniem nieleczonej anginy. Objawy jakie na niego wskazują to ostry ból po jednej stronie twarzy, który promieniuje do okolic ucha. Towarzyszy mu również szczękościsk. Jeśli ropień się rozwinie, należy niezwłocznie natychmiast udać się na pogotowie, gdyż nieleczony może prowadzić do zapalenia opon mózgowych lub zapalenia mózgu. Jest na tyle niebezpieczne z racji, iż może zagrażać życiu.

  • Ropień zagardłowy

To powikłanie po anginie występuje głównie u dzieci. Objawy towarzyszące anginie w tym przypadku to charakterystyczne ułożenie głowy – odchylenie jej do tyłu, wybrzuszenie bocznych ścian gardła i szyi oraz wyraźne pogorszenie stanu chorego dziecka. Pacjent wówczas wymaga hospitalizacji w szpitalu na oddziale laryngologicznym. Oprócz wprowadzenia intensywnej antybiotykoterapii pozajelitowej zazwyczaj wykonuje się również chirurgiczne usunięcie ropnia.

  • Zapalenie płuc

Zapalenie płuc po przebytej anginie występuje najczęściej u osób, które posiadają w znacznym stopniu obniżoną odpornością, ale także u palaczy, dzieci i osób starszych. Niewłaściwe leczenie antybiotykami, jak i przedwczesne odstawienie antybiotyków, jest czynnikiem przyczyniającym się do rozwinięcia choroby.

  • Zapalenie mięśnia sercowego

To bardzo poważne powikłanie jak zapalenie mięśnia sercowego jest skutkiem nieleczonej, bądź niewystarczająco wyleczonej anginy. Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to: uczucie zmęczenia i osłabienia, pojawiające się duszności, bólów w klatce piersiowej i arytmia serca. Konieczna jest wówczas konsultacja z kardiologiem, zaś w trudniejszych przypadkach, może nie obejść się bez hospitalizacji.

  • Zapalenie stawów

Niewłaściwe leczenie oraz zaniedbanie anginy, która często nawraca, może spowodować uszkodzenie stawów. Powodując ból, rozgrzanie i prawdopodobnie obrzęk i zaczerwienienie. W przypadku takich objawów należy wykonać test ASO, test antystreptolizynowy — wynik podwyższony da potwierdzenie czy masz zapalenie stawów.

  • Gorączka reumatyczna

Angina może prowadzić nie tylko do zapalenia stawów, ale także do stanu, jakim jest gorączka reumatyczna, pojawiającą się zwłaszcza u dzieci. Jest to spowodowane nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną w obecności antygenów wywołanych kontaktem z bakteriami i paciorkowcami wywołującymi anginę. Gorączka reumatyczna może uszkodzić stawy i serce. Angina jak leczyć? Leczenie prowadzi się poprzez stosowanie antybiotyków i kortykosteroidów.

  • Ostre zapalenie nerek

Ostre zapalenie nerek może być również powikłaniem choroby. Objawy anginy obejmują gorączkę, ból w dolnej części pleców, zmniejszona częstotliwość oraz ilość oddawanego moczu, gęsty i mętny mocz, ból głowy, nudności oraz wymioty. Przedstawione przy chorobie, jaką jest angina objawy, wymagają natychmiastowego kontaktu z urologiem.

  • Pląsawica Sydenham

Pląsawica jest powikłaniem infekcji paciorkowcowej znanej jako pląsawica Sydenhama. Uważana za chorobę autoimmunologiczną, angina początek jest często bardzo nagły. Objawy charakterystyczne to ruchy pląsawicze, zaburzenia nastroju, nadpobudliwość.

  • Zapalenie tęczówki

Zapalenie tęczówki jest chorobą oczu, która atakuje tęczówkę, kolorową część błony oka w kształcie dysku i podtrzymujące ją ciało rzęskowe. Objawy obejmują silny ból oka, łzawienie oczu, światłowstręt, zaczerwienienie oka. Możliwa jest również zmiana koloru tęczówki na zielony lub brązowy, zniekształcenie źrenicy i zaburzenia widzenia. Często lekarze przepisują leki miejscowe. W przypadku progresji choroby dodatkowo podaje się kortykosteroidy zarówno do oka jak i do ustnie.

  • Infekcja skóry

Infekcja skóry, pod postacią jaką jest Rumień guzowaty to stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Powoduje powstawanie charakterystycznych, dużych, bolesnych i czerwonych guzków na skórze. Pojawiają się głównie na udach, w miarę postępu choroby stają się brązowe, a następnie zielone i ustępują samoistnie, nie pozostawiając owrzodzeń ani blizn. Rumień guzowaty wymaga leczenia choroby podstawowej, która powoduje jej rozwój.

  • Ropowica przestrzeni przygardłowej

Przypadłość ta jest obecnie dość rzadko widywana, choć w dalszym ciągu jest niebezpiecznym powikłaniem anginy. Objawy są podobne do ogólnych objawów choroby, jaką jest angina zaś ogólny stan pacjenta jest zazwyczaj bardzo ciężki. Ropowica przygardłowa może być ograniczona do tworzenia ropni w przestrzeni przygardłowej. Stan chorobowy może rozprzestrzeniać się do podstawy czaszki, jamy czaszki lub śródpiersia tylnego. Może pojawić się również w dole podskroniowym, dole skrzydłowo-podniebiennym, oraz u podstaw jamy ustnej czaszki, dołu żuchwowego i miękkiego tkanki szyi. Stan ten może niestety prowadzić do sepsy.

  • Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych jest rzadkim powikłaniem po anginie. Najbardziej charakterystycznym i Pierwszym objawem jest sztywność karku, która uniemożliwia dotknięcie żuchwą klatki piersiowej. Towarzyszy wówczas nasilony ból głowy, wymioty, światłowstręt.

  • Zapalenie wyrostka sutkowatego

Powikłaniem, po którego anginie skutkiem jest zapalenie ucha środkowego. Angina może również doprowadzić do pojawienia się powikłania, jakim jest zapalenie wyrostka sutkowatego. Objawy sygnalizujące ten stan to ból ucha promieniujący do tyłu głowy, obrzęki i zaczerwienienie okolicy za uchem. Zapalenie wyrostka sutkowatego wraz z destrukcją kości i powstaniem ropnia podokostnowego jest bezwzględnym wskazaniem do leczenia na sali operacyjnej. Oczywiście standardowo przyjmuje się również antybiotykoterapię.

  • Zakrzepica zatoki jamistej

Zakrzepica zatoki jamistej jest poważnym powikłaniem wewnątrzczaszkowym, rozwijającym się bardzo szybko. Wysoka gorączka występuje na przemian z wyraźnym spadkiem temperatury ciała tzn. pojawiają się uderzenia gorąca. Wraz z różnymi objawami neurologicznymi i septycznym powiększeniem śledziony. Nawet przy terminowym i odpowiednim leczeniu nie ma pewności, że uchroni ono pacjenta przed śmiercią z powodu zapalenia opon mózgowych lub sepsy.

Niebezpieczne dla zdrowia przy chorobie jaką jest angina powikłania, nie należy bagatelizować. Należy natomiast starać sie aby zapobiec pojawieniu się niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, ważne jest rozpoznanie typy anginy oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku ciągle nawracającej choroby jaką jest angina, konieczna jest dodatkowa diagnostyka oraz rozpoczęcie precyzyjnie dobranej terapii leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *