Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Leki » Nagietek lekarski zastosowanie i właściwości

Nagietek lekarski zastosowanie i właściwości

Do najbardziej popularnych ziół stosowanych szczególnie w leczeniu chorób skóry i jej stanów zapalnych zalicza się nagietek lekarski. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, jest stosowany również do leczenia wszelkich dolegliwości z nimi związanych. Dodatkowo również działa rozkurczowo oraz żółciopędnie. Jest dostępny w postaci naparu, herbaty lub maści. Oprócz wskazanych właściwości lekarskich znalazł również zastosowanie w kosmetyce.

Jak wygląda nagietek lekarski

Nagietek lekarski z łac. Calendula officinalis to zielona roślina jednoroczna. W Polsce jest bardzo znaną i popularną rośliną ogrodową, ale nie tylko. Znana jest również jako roślina zielarska. Nagietek ma dość proste, rozgałęzione łodygi o wysokości sięgającej około 20-50 cm, z lancetowatymi liśćmi. Na szczycie łodyg rozwijają się kwiatostany – żółte lub pomarańczowe koszyczki o średnicy około 2-5 cm. Dla zioła jakim jest nagietek lekarski uprawa oraz okres kwitnienia przypada w okresie od czerwca do września.

Nagietek lekarski zastosowanie rośliny

Nagietek jest jednym z najczęściej stosowanych ziół na choroby skóry i jej stany zapalne. Produktem zielarskim są pojedyncze kwiaty nagietka, które zostały poddane wysuszeniu lub same kwiaty języczkowe – tj. płatki nagietka. Kwiaty zbiera się w fazie kwitnienia i suszy w naturalnych warunkach w przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu lub suszarce w temperaturze 35-45 ° C.

Nagietek lekarski właściwości

Kwiatostany rośliny jaką jest nagietek lekarski, bogate są w różne związki i substancje. Zawierają m.in. olejki eteryczne, glikozydy oraz saponiny triterpenowe, karotenoidy i flawonoidy. Nagietek lekarski jest również bogaty w  gorczyce i związki śluzowe, kwasy organiczne i fitosterole. Wykazywane przez nagietek właściwości lecznicze to głównie działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Pomocny jest również podczas gojenia się ran. Dodatkowo ma działanie rozkurczowe i żółciopędne.

Może byś stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W przypadku podania zewnętrznego nagietek lekarski wykorzystuje się podczas stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, a także w standardowych stanach zapalnych skóry. Dość często wykorzystuje się go również w przypadku trudno gojących się ran oraz owrzodzeniach dolnych kończyn.

W przypadku wewnętrznego stosowania nagietek wykorzystuje się przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Swoje zastosowanie znalazł również w leczeniu nieżytu żołądka oraz jelit, a także w chorób związanych z pęcherzykiem żółciowym. Nagietek lekarski jest w dużej mierze częścią wielu już gotowych preparatów leczniczych. Ze względu na właściwości nagietka jest on również mocno ceniony i wykorzystywany w kosmetologii i produkcji kosmetyków.

Maść z nagietka

Bardzo dobrze działającym preparatem na zmiany skórne jest bogata w nagietek lekarski maść. Wykorzystuje się ją na różnego rodzaju zadrapania, siniaki, stany zapalne skóry, hemoroidy, odmrożenia, wysypki i oparzenia skóry. W dużym stopniu przyśpiesza gojenie się ran pooperacyjnych. Ekstrakt z nagietka znalazł zastosowanie również w kosmetyce. Jest składnikiem nie tylko maści leczniczych, ale także dodaje się go do kremów do twarzy, balsamów do ciała, toników, a nawet do płynów do mycia ciała.

Nagietek lekarski herbata oraz napar z nagietka

W przypadku stanów zapalnych żołądka wątroby czy dwunastnicy i jelit, z powodzeniem można sięgać po herbatkę z nagietka lekarskiego. Może przynieść ukojenie podczas bolesnych miesiączek bądź w przypadku nieregularnych cyklów miesiączkowych u kobiet. W gotową herbatkę można zaopatrzyć się w aptece bądź w sklepie, ale można ją przyrządzić samemu w domu według domowych sposobów.

Jak zrobić herbatę z nagietka? Wystarczy dodać dwie łyżeczki suszonych kwiatów nagietka do wrzącej szklanki wody i pozostawić na kilka minut w celu zaparzenia.

Istotne jest również zastosowanie nagietka lekarskiego jako składnik w preparatach, które pomagają i zwalczają uporczywe negatywne objawy menopauzy. Kolejnym ważnym aspektem, gdzie nagietek zastosowanie wykazuje, to płyn do płukania ust. Dzięki zawartym w ekstrakcie z nagietka właściwościom sprawdzi się on w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Jak wykonać taką płukankę? Należy jedną stołową łyżkę suszonych płatków kwiatu umieszczonych w szklance zalać wrzątkiem i odstawić na około 10 minut w celu zaprzenia. Po tym czasie należy ją odcedzić.

Nagietek przeciwwskazania

Mimo iż roślina ta jaką jest, nagietek lekarski właściwości lecznicze wykazuje, to jednak w przypadku przedawkowania, może okazać się szkodliwy. Szczególnie ostrożne powinny być osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. Najlepiej wówczas nie stosować preparatów zawierających ten składnik, gdyż takim przypadku może to spowodować reakcję alergiczną.

Ostrożnie powinny stosować nagietek także, osoby przyjmujące leki na bezsenność i uspokajające.
Picie więcej niż 3-4 filiżanek herbaty z nagietka zwiększa jej korzyści, ale może mieć również niezamierzone i nieoczekiwane negatywne konsekwencje. Warto wspomnieć, że nagietek posiada również działanie moczopędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *