Skip to content
Strona główna » Zdrowie » Gastrologia » Choroba refluksowa przełyku GERD – objawy, przyczyny, leczenie

Choroba refluksowa przełyku GERD – objawy, przyczyny, leczenie

GERD – czym jest choroba refluksowa przełyku?

GERD (choroba refluksowa przełyku) – często spotykana choroba kojarzona ze zgagą. Na to schorzenie cierpi aż 15% populacji. Nazwa potoczna to refluks lub zgaga. Charakterystyczną objawom tej choroby tak jak w przypadku zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Kwaśny odczyn powoduje nieprzyjemne pieczenie nad mostkiem. Nie myląc ze zwykłą zgagą, GERD występuje minimum 2 razy w tygodniu. W momencie zauważenia nieprawidłowości lekarz zaleca wykonanie PH–metrii przełyku. Badanie trwa 24 godziny i mierzy stężenie kwaśnej treści w przełyku.

Wiele osób, które odczuwają nieprzyjemne objawy refluksu szuka domowych sposobów na zgagę. W niektórych przypadkach mogą się one okazać skuteczne, jednak należy pamiętać, że domowe sposoby na zgagę łagodzą objawy wywołane przez zjedzenie ostrego posiłku. W przypadku osłabienia mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku i choroby GERD zaleca się porzucić samodzielne leczenie i natychmiastowy kontakt z lekarzem specjalistą.

Refluks żołądkowo-przełykowy przyczyny

GERD jest dolegliwością układu pokarmowego wywołaną poprzez wadliwe działanie dolnego zwieracza przełyku. Kurczenie się lub jej niewydolność jest przyczyną tej sytuacji. Po przejściu jedzenia do żołądka zwieracz powinien się zamykać, ale w tym wypadku tak się nie dzieje i dochodzi do refluksu. Inną przyczyną choroby GERD jest ciąża. Powiększająca się macica powoduje przemieszczanie się narządów, czego skutkiem jest nacisk na żołądek i podniesienie się poziomu treści żołądkowych. Hormony ciążowe rozluźniają mięśnie, czyli zwieracz przełyku również. Nawyki żywieniowe również mają duże znaczenie powstawania GERD. Innymi przyczynami refluksu żołądkowo-przełykowego jest palenie papierosów i otyłość.

Oczywiście przyczyny refluksu są identyfikowane przez lekarza indywidualnie. Zdiagnozowanie przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego jest kluczowe dla podjęcia odpowiedniego leczenia.

Objawy choroby refluksowej

Do charakterystycznego objawu GERD należy zgaga. Palące uczucie pieczenia w przełyku, najczęściej występująca po spożyciu posiłku. Poprzez czynności takie jak leżenie, schylanie się lub ćwiczenie żołądek się stymuluje i uwalnia treści. Takie cofanie się powoduje kwaśny i gorzki posmak w ustach, który jest bardzo nieprzyjemny. Nazywa się to refluks z ulewaniem. U niektórych pacjentów występują również wymioty. Nawracająca treść żołądka do przełyku powoduje stan zapalny błony śluzowej przełyku, znajdującej się w okolicy styku przełyku z żołądkiem. GERD może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, jakimi są trudności w połykaniu pokarmów, krwawienie z górnego odcinka układu pokarmowego lub utrata wagi. Należy pamiętać o objawach nie zawsze skojarzonych z tą chorobą. Pacjentom może dolegać kaszel, chrypa, zapalenie ucha środkowego, zapalenie krtani, infekcje górnych dróg oddechowych. Wszystko spowodowane podrażnieniem błony śluzowej.

GERD objawy pozaprzełykowe

Choroba refluksowa przełyku (GERD) to stan, w którym kwas żołądkowy cofa się do przełyku, powodując podrażnienie i stan zapalny. Chociaż najczęstszymi objawami GERD są zgaga i zarzucanie, istnieje również kilka objawów pozaprzełykowych, które mogą wystąpić. Obejmują one:

 • Ból w klatce piersiowej: Może to być uczucie pieczenia za mostkiem i często jest mylone z zawałem serca
 • Przewlekły kaszel: GERD może powodować uporczywy kaszel, który nie jest związany z infekcją dróg oddechowych lub innym schorzeniem.
 • Chrypka lub ból gardła: Kwas żołądkowy cofający się do gardła może powodować podrażnienie i stan zapalny, prowadząc do chrypki lub bólu gardła.
 • Trudności w połykaniu: W niektórych przypadkach GERD może powodować zwężenie przełyku, utrudniając połykanie.
 • Astma: GERD może pogorszyć objawy astmy u niektórych osób.

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy pozaprzełykowe te mogą być również spowodowane innymi stanami, dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza w celu dokładnej diagnozy. Leczenie GERD zazwyczaj obejmuje zmiany stylu życia, takie jak unikanie pokarmów wyzwalających i utratę wagi, a także leki zmniejszające produkcję kwasu żołądkowego.

GERD leczenie

Leczenie GERD jest takie same jak zgagi. Osoby cierpiące na to schorzenie stosują leki zobojętniające kwas żołądkowy (kwas alginowy, wodorowęglan sodu, sukralfat, związki glinu i magnezu) lub środki, które blokują jego produkcje (inhibitory pompy protonowej). W niektórych przypadkach stosuje się leki prokinetyczne, sprawiające przyśpieszenie przesuwanie się treści żołądka do jelit, zmniejszając przy tym ryzyko cofnięcia się pokarmu. Często stosowane są leki ziołowe o działaniach ochronnych na przewód pokarmowy (rumianek, imbir, melisa, lukrecja lub ślaz dziki). Pierwszymi krokami jest właśnie leczenie objawów, w dalszym leczeniu należy zmienić nawyki żywieniowe (ograniczenie produktów żywnościowych sprawiających zgagę czy też unikanie obfitych posiłków). Do takich produktów należą: kofeina, kwaśne owoce, alkohol czy też tłuszcze. Pacjentom zaleca się jedzenie ostatniego posiłku 2-3 godziny przed snem. Dodatkowo osobom cierpiącym na GERD jest konieczność zmniejszenia wagi ciała. Badani pokazały, że około 65% osób z refluksją przełyku, po schudnięciu ustały objawy.

Choroba refluksowa przełyku (GERD) to schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Objawia się ona przede wszystkim przez zgagę, ból w klatce piersiowej, problemy z trawieniem i odbijanie się. Leczenie GERD zależy od stopnia zaawansowania choroby i obejmuje zmiany w stylu życia, leki i w niektórych przypadkach, interwencje chirurgiczne. Poniżej przedstawiamy możliwe sposoby leczenia choroby refluksowej:

 • Zmiany w stylu życia:
  • Unikanie spożywania dużych posiłków przed snem
  • Unikanie spożywania tłustych, pikantnych i kwaśnych potraw
  • Unikanie alkoholu i palenia papierosów
  • Unikanie jedzenia na sucho i połykanie powietrza
  • Unikanie noszenia ciasnych ubrań
  • Leki zobojętniające kwas żołądkowy
  • Leki hamujące wydzielanie kwasu żołądkowego
  • Leki przyspieszające opróżnianie żołądka
  • Leki przeciwbólowe
  • Interwencje chirurgiczne:
  • Laparoskopowa fundoplikacja
  • Endoskopowa terapia antyrefluksowaLeki:

W przypadku wystąpienia objawów GERD, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach, choroba refluksowa przełyku może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie przełyku czy wrzody żołądka. Dlatego też, ważne jest, aby leczenie było prowadzone pod kontrolą specjalisty.

GERD – leki nie działają, co robić?

Zdarzają się przypadki, że leki nie pomagają na chorobę GERD. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie operacji mającej na celu przywrócenie funkcji antyrefluksowych zwieracza. W Polsce wykonuję się tzw. fundoplikację sposobem Nissena. Polega ona na usunięciu przepukliny rozworu przełykowego i wzmocnieniu działania dolnego zwieracza przełyku. Inną metodą jest endoskopowy zabieg, który zwiększa objętość dolnego zwieracza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *