Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń – co druga kobieta ma problem z osiągnięciem orgazmu. Wśród nich są takie, które nigdy nie szczytowały podczas stosunku pochwowego, a miały jedynie orgazm łechtaczkowy. Takie, którym łatwiej o rozkosz podczas masturbacji niż podczas współżycia z partnerem. Takie u których występuje orgazm, ale jest on znacznie opóźniony, albo niemal nieodczuwalny. Źródeł problemów z kobiecym orgazmem może być sporo. Oto kilka z nich.
#1 Fizjologia
Wiele kobiet ma problem z osiągnięciem orgazmu z powodu własnej fizjologii. Kłopotliwe podczas współżycia może być np. tyłozgięcie macicy, które powoduje dyskomfort podczas seksu, a także dolegliwości bólowe. Niektóre kobiety cierpią na tzw. dyspareunię czyli ból podczas współżycia, wywołany m.in. suchością pochwy. Problemy z satysfakcją seksualną może również powodować endometrioza – podstępna choroba, która powoduje rozrost błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Wiele kobiet zwłaszcza aktywnych seksualnie może mieć infekcje intymne, o których istnieniu nie zdaje sobie sprawy, wiele z nich może bowiem przebiegać bez wyraźnych objawów. Wśród najczęściej spotykanych wyróżnia się: grzybicę, chlamydiozę czy rzęsistkowicę. Udanemu współżyciu nie sprzyja również zapalenie pęcherza czy zapalenie przydatków. Tak naprawdę każde, chociażby najmniejsze odchylenie od normy w obrębie układu moczowo – płciowego może sprowadzać się do problemów z odczuwaniem spełnienia seksualnego.
#2 Problemy natury psychicznej
To bardzo częsta przypadłość, która powoduje, że wiele kobiet nie może otworzyć się na prawdziwe doznania seksualne. Do zaburzeń takiej natury należy pochwica czyli przypadłość, która powoduje, że mięśnie pochwy mimowolnie kurczą się, a tym samym skutecznie uniemożliwiają wprowadzenie członka do pochwy. To z kolei powoduje dolegliwości bólowe. Takie schorzenie dotyka z reguły kobiety, które mają jakieś przykre doświadczenia seksualne. Czerpania rozkoszy z seksu nie ułatwiają także depresja, nerwica, stany lękowe, problemy z samoakceptacją czy stres.
#3 Defekty narządu rodnego
Brak satysfakcjonującego życia intymnego u kobiet może być spowodowany także porodem naturalnym, cesarskim cięciem czy urazami miejsc intymnych. Spowodowane jest to znacznym poluzowaniem mięśni okolic pochwy i krocza, które odgrywają znaczącą rolę przy współżyciu. Takie defekty niekiedy powodują dolegliwości bólowe, które często sprowadzają się do długotrwałej absencję seksualną. W tym przypadku może pomóc ginekologia estetyczna. Tego rodzaju zabiegi mogą pomóc kobietom zwiększyć poczucie atrakcyjności i pewności siebie.
#4 Problemy hormonalne
Zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet również mogą wpływać na problemy z czerpaniem rozkoszy z seksu. Hormony wpływają na kobiece libido. Wśród hormonów wpływających na kobiece pożądanie wyróżnia się: estrogeny ( wpływ na libido i reakcje seksualne), prolaktynę (im jej więcej tym mniejszy popęd płciowy), testosteron (im go więcej tym większy apetyt na seks), progesteron (jego spadek powoduje zmniejszenie ochoty na seks), endorfiny i dopamina (im ich mniej tym mniejsza ochota na współżycie), hormony tarczycy (niedoczynność tarczycy powoduje spadek popędu seksualnego).
Źródeł problemów z kobiecym orgazmem jest co najmniej kilka. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn powodujących mniejszą satysfakcję seksualną u kobiet i dobranie odpowiedniej metody w leczeniu zaburzeń orgazmu u kobiet. Najpopularniejsze z nich to psychoterapia i farmakoterapia. Pomocy należy szukać u psychologa, seksuologa albo ginekologia.